πικρος/καμμενος καφές κάθε φορά

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: πικρος/καμμενος καφές κάθε φορά

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Δευ Ιαν 13, 2020 2:35 pm

Μολις μιλησα τηλεφωνικος με το service της eurogat (αντιπροσωπος gaggia) o οποιος μου ειπε οτι απο τη στιγμη που βγαζει ζεστο νερο η μηχανη ,αποκλειει να ειναι ο θερμοστατης :a014: :a014: :a014: Ο θερμοστατης σε αυτη τη μηχανη η δουλευει η δεν δουλευει.Τωρα εαν για παραδειγμα απο 90 βαθμους πηγε 92-93 δεν τρεχει τιποτα γιατι μπορεις αυτη την αυξηση θερμοκρασιας να την ισοσταθμισεις κοβοντας λιγο χοντροτερα τον καφε αλα και παλι με 2 βαθμους δεν θα παρεις αυτο το καμενο.Εγω και χοντροτερα που εκοψα δεν ειδα διαφορα.
Τελος παντων η απαντηση που πηρα ηταν να κανω αφαλατωση στη μηχανη,μια σημερα και μια αυριο μηπως ειναι αυτο.
Ενα πραγμα που χαρηκα σε εισαγωγικα ειναι οτι δεν μου ειπε καθολου φερτην απο εδω να την κοιταξουμε και να σε τσεκουρωσουμε οπως κανουν αλοι.Ο τεχνικος ασχοληθηκε μαζι μου στο τηλεφωνο αρκετα κανωντας μου ερωτησεις για τη λειτουργια της μηχανης.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: πικρος/καμμενος καφές κάθε φορά

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Πέμ Ιαν 16, 2020 2:41 pm

Μολις παρελαβα σημερα καθαριστικο για το μυλο και καθαριστικο υγρο για να κανω αφαλατωση τη μηχανη.
Το απογευμα θα γινει ο καθαρισμος και στα δυο μηχανηματα και θα σας πω αν τελικα αυτη ηταν η αιτια .
Αν δεν δω αποτελεσμα :f010: :f010: :priest:

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: πικρος/καμμενος καφές κάθε φορά

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Παρ Ιαν 17, 2020 12:49 pm

Καλημερα στην παρεα.Επανερχομαι στο θεμα και να αναφερω οτι τελικα η πικροκαμενιλα εξαφανιστηκε μετα απο 2 αφαλατωσεις στην μηχανη του εσπρεσο και ενα καθαρισμο του μυλου.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: πικρος/καμμενος καφές κάθε φορά

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Ιαν 17, 2020 5:19 pm

ΓΙΩΡΓΟΣ Π έγραψε:
Παρ Ιαν 17, 2020 12:49 pm
Καλημερα στην παρεα.Επανερχομαι στο θεμα και να αναφερω οτι τελικα η πικροκαμενιλα εξαφανιστηκε μετα απο 2 αφαλατωσεις στην μηχανη του εσπρεσο και ενα καθαρισμο του μυλου.
ο μύλος πρέπει να έφταιγε αρκετά!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση