Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 15, 2010 4:35 pm

Alex_Under έγραψε:To "επαναφορτίζεις" σε αλατόνερο. Έτσι τουλάχιστον λένε. Προφανώς με το αλατόνερο γίνεται μια διαδικασία που απελευθερώνει ότι έχει κατακρατήσει.
Coffeeway εε? Θα ρωτήσω. Ευχαριστώ.
Ιοντοανταλλαγή είναι το φαινόμενο. Η ρητίνη έχει στην αρχή σε επιφανειακές θέσεις νάτριο του οποίου την θέση παίρνει το ασβέστιο. Μόλις όλες οι θέσεις κορεστούν σταματάει να δρα η ρητίνη σου και εκεί κάνεις την λεγόμενη αναγέννηση. Την βαπτίζεις σε μεγάλης συγκέντρωσης διάλυμα ιόντων νατρίου (γι αυτό βάζεις αλάτι, χλωριούχο νάτριο) και λόγω των μεγάλων διαφορών στις συγκεντρώσεις φεύγει το ασβέστιο στο διάλυμα και τα ιόντα νατρίου ξανακαταλαμβάνουν τις αρχικές θέσεις τους, κοκ.
Από τα παραπάνω προκύπτει ότι εάν χρησιμοποιείς τέτοια ρητίνη πίνεις μεγαλύτερες ποσότητες νατρίου και δεν ξέρω εάν αυτό είναι καλό γι αυτούς που έχουν υπέρταση ή κάνουν δίαιτες χαμηλές σε νάτριο.
Το σύστημα είναι ΕΝΑ και αυτό είναι η αντίστροφη όσμωση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από dalas » Τρί Ιουν 15, 2010 4:39 pm

Christos έγραψε:Από τα παραπάνω προκύπτει ότι εάν χρησιμοποιείς τέτοια ρητίνη πίνεις μεγαλύτερες ποσότητες νατρίου και δεν ξέρω εάν αυτό είναι καλό γι αυτούς που έχουν υπέρταση ή κάνουν δίαιτες χαμηλές σε νάτριο.
"Επαναφορτισμένη" εννοείς; :lol:
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 15, 2010 4:48 pm

dalas έγραψε:
Christos έγραψε:Από τα παραπάνω προκύπτει ότι εάν χρησιμοποιείς τέτοια ρητίνη πίνεις μεγαλύτερες ποσότητες νατρίου και δεν ξέρω εάν αυτό είναι καλό γι αυτούς που έχουν υπέρταση ή κάνουν δίαιτες χαμηλές σε νάτριο.
"Επαναφορτισμένη" εννοείς; :lol:
Και στην αρχική της μορφή είναι κορεσμένη με ιόντα νατρίου. Θα μπορούσε να ήταν με ιόντα υδρογόνου αλλά μετά η αναγέννηση θα χρειάζονταν αρκετά πυκνό οξύ που δεν είναι οτι το καλύτερο για οικιακή χρήση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 15, 2010 4:59 pm

Δηλαδή για να καταλάβω, ο καφές γίνεται αλμυρός?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex_Under την Τρί Ιουν 15, 2010 6:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 15, 2010 5:18 pm

Εν δυνάμει θα μπορούσε αλλά στην πράξη για την αλμυρή γεύση θέλεις το ιόν νατρίου να έχει δεσμό με αρνητικά ιόντα χλωρίου. Εδώ το νάτριο θα ενωθεί με τα αρνητικά ανθρακικά ιόντα (που αρχικά ήταν ενωμένα το ασβέστιο και μαγνήσιο), δημιουργώντας ανθρακικές ενώσεις του νατρίου που είναι πολύ πιο ευδιάλυτες στο νερό και γι αυτό δεν παρατηρείται εναπόθεση τους.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nefilim » Τρί Ιουν 15, 2010 8:06 pm

Alex_Under έγραψε:
nefilim έγραψε:
Christos έγραψε:Α, να προσθέσω κάτι που ξέχασα πριν, πήρα αυτό το φιλτράκι βρύσης ενεργού άνθρακα http://www.waterpik.gr/ http://www.waterfilters.net/Waterpik-F- ... 0-619.html http://www.super-shopping.gr/index.php? ... &catId=124 , από άλατα δεν ξέρω αν κάνει κάτι, πάντως από γεύση τα σπάει, και φαίνεται πεντακάθαρο το νερό. Λέει ότι "εξουδετερώνει" 52 παθογόνους μικροργανισμούς και έχει NSF πιστοποίηση.Και μερικά λινκ που έχω μαζέψει...
Ξέρεις να μου πεις πόσο καιρό ενδείκνυται να κρατάς το φίλτρο μέχρι να το αλλάξεις?
Σε ρωτώ γιατί το είδα το συγκεκριμένο φίλτρο στα Carrefur. Το ανταλλακτικό του έκανε ένα σεβαστό ποσό χρημάτων, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ήταν πάνω από 40€. Οπότε δεν λέει αν πρέπει να το αλλάζεις κάθε μήνα.
Έχω και εγώ μια κανάτα LAICA η οποία παίρνει και φίλτρα BRITA αλλά μετά από μερικούς μήνες χρήσης νομίζω ότι τα φίλτρα της LAICA είναι καλύτερα. Με της BRITA το νερό περνάει πολύ γρηγορότερα από το φίλτρο οπότε συμπεραίνω ότι δεν γίνεται και τόσο καλή δουλειά όσο με της laica.
Το φίλτρο κρατάει σχετικά πολύ, 2-3 μήνες ή 100γαλόνια(379 λίτρα) και κοστίζει 20euros (εγώ είχα παραγγείλει από waterfilters.net τη συσκευή και 2 ανταλλακτικά πολύ φτηνά, δεν είχα δει ότι υπάρχει στην ελλάδα), καλό είναι να αλλάζεται μετά τους 3 μήνες το πολύ γιατί μετά "βρωμίζει". Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι αυτή που λέει ο Χρήστος, η αντίστροφη όσμωση, πάντως αν θέλετε να δείτε την ποιότητα του νερού υπάρχουν στην αγορά κάποια δοκιμαστικά τεστ -test strips- για σκληρότητα αγωγιμότητα κτλ. Όσο για φιλτράκι με ρητίνη για ρώτα στο ταφ, μου φαίνεται χρησιμοποιεί η rancilio της οποίας αντιπρόσωπος είναι το ταφ.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Ιουν 16, 2010 9:13 am

Πήγα πήρα χτες ένα φίλτρο ρητίνης.
Έκανε περισσότερα από 10€, συγκεκριμένα 17,80€ και ήταν και σαν ψεύτικο παναθεμά το.
"Θεωρητικώς" ήταν φτιαγμένο για κάποιον άλλο συγκεκριμένο τύπο μηχανής, δεν θυμάμαι τι μου είπε. Του αφαίρεσα ένα τσουτσούνι και ένα συρματάκι που είχε μέσα και το προσάρμοσα στο σωληνάκι της Silvia.

Με απασχολεί το ότι φαίνεται να δυσκολεύει λίγο την εισρόφηση του νερού από την αντλία. Υποθέτω όμως ότι δεν θα πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα η ULKA. Έκανα 2 καφέδες από χτες και δεν είδα καμιά διαφορά στην ροή του καφέ. Ούτε και στην γεύση του.
Τέλος πάντων, είδωμεν.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

gregdel
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 1:30 pm

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από gregdel » Πέμ Ιούλ 01, 2010 12:27 am

Christos έγραψε:Καλωσόρισες στο forum φίλε gregdel. Πιστεύω ότι έχεις την καλύτερη λύση, αντίστροφη όσμωση, για την παραγωγή πολύ χαμηλού σε άλατα νερού. Βέβαια μια τέτοια λύση εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο του πόσο καλύτερο ειναι για την υγεία μας να πίνουμε τέτοιο απηλλαγμένο από άλατα νερό και όχι μόνο αποκλειστικά για τον espresso. Αλήθεια μετά από δύο χρόνια όταν πίνεις κάπου αλλού νερό αυτό δεν σου φαίνεται πλέον πολύ βαρύ;

Off topic:
Πολύ θα ήθελα να δω τι αποτελέσματα παίρνεις από την spidem γιατί κατά καιρούς η τιμή που την προσφέρει το getitnow την κάνει πολύ ελκυστική αγορά
Γενικά δεν είχαμε προβλήματα με το φίλτρο... το χρησιμοποιούμε περισσότερο από 2 χρόνια και ευχαριστιόμαστε το νερό...
... κάπου είχα διαβάσει ότι τα μεταλλικά άλατα τα λαμβάνουμε από τις τροφές κυρίως και όχι από το νερό

Επίσης διάβασα ότι ο καφές έχει καλύτερη γεύση... σε αντίθεση με αυτά που λέει η κυρία στα βιντεάκια!...

Γενικά μπορώ εύκολα να καταλάβω το νερό της βρύσης που μου "βρωμάει" πλέον χλώριο, καθώς και από τα απλά φιλτράκια!... βαρύ δε μου φαίνεται το νερό αν δεν έχει χλώριο... και στις διακοπές που κάνουμε και αλλού δεν είχαμε κανένα πρόβλημα... μόνο στη Θεσσαλονίκη το νερό είναι τίγκα στο χλώριο... οπουδήποτε αλλού έχω πιει είναι μια χαρά... και έχω πιει σε αρκετές πόλεις!... (Αθήνα δεν ξέρω τί γίνεται)

Η spidem για εμένα που μ'αρέσει ο καφές espresso είναι καλούτσικη... θυμίσει λίγο ετοιματζίδικο (τον κάνω και κάπως ελαφρύ... περ. 45-50ml νερό ανά δόση)... αλλά δεν έχει καμμιά ρύθμιση εκτός του αλέσματος... μου κόστισε 200€ και πήρα δωροεπιταγή 50€ πίσω λόγω λάθους στην παραγγελία (μου έστειλαν την απλή και όχι την rapid steam)... που τελικά στην πράξη δεν έχει και καμμιά διαφορά αν δεν κανεις πολλούς καπουτσίνο...

Χρησιμοποιώ τον καφέ του aldi προς το παρόν γιατί αλλιώς θα πληρώνω μια περιουσία το μήνα για καφέδες... το καιμάκι είναι νορμάλ... έχω δει καιμάκι εδώ μέσα που μετριέται σε εκατοστά!!!!!

Αν θέλετε μπορώ να σας βάλω και καμμιά φωτό!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 01, 2010 1:02 am

gregdel έγραψε:...
Αν θέλετε μπορώ να σας βάλω και καμμιά φωτό!
Αυτό θα ήταν κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Ιούλ 01, 2010 1:54 am

Μιλώντας για το νερό ήθελα να προσθέσω αυτό που είδα στο Λονδίνο.
Ο Harmon που έλαβε την 4η θέση έβαλε στου κριτές να πιουν (στην τρίτη δοκιμασία) 2 καφέδες ο καθένας...
Ο ένας ήταν φτιαγμένος με μαλακό νερό και ο άλλος και σκληρό!
Λοιπον τους απέδειξε οτι ο πρώτος δίνει περισσότερα αρώματα λουλουδιών και φρούτων (δηλ οξύτητα) ενώ ο δεύτερος πιό γήινα π.χ. ξηρών καρπών!!
:respekt:

Απάντηση