Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Ποντιος » Κυρ Φεβ 12, 2017 7:16 pm

εγω χρησιμοποιω το νερο ΘΕΟΝΗ και ειμαι ευχαριστημενος γιατι την σκληροτητα που εχει 120 δεν μπορεις με την κανατα να το πετυχεις μετρηστε και θα το δειτε εφερα σπιτι μου αντιπροσωπο και μετρησαμε την βρυση το φιλτρο πανου παγκου και κανατα το καλητερο αποτελεσμα το ειχε το Θεονη.Φυσικα μονο για την σκληροτητα ετσι?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 13, 2017 10:06 am

Τα εμφιαλωμένα έχουν 2 βασικά μειονεκτήματα. Πρώτον είναι πολύ ακριβά κ δεύτερον δεν ξέρει κανένας σε ποιες συνθήκες έχουν αποθηκευτεί. Το νερό της πηγής έχει ένα σταθερό ρυθμό παραγωγής, αλλά η ζήτηση της αγοράς δεν είναι ανάλογη. Κατά συνέπεια το χειμώνα που η ζήτηση δεν είναι μεγάλη, αποθηκεύονται τεράστιες ποσότητες νερού για να διατεθούν το καλοκαίρι. Τι είδους πλαστικά χρησιμοποιούνται (είναι της μόδας τα bpa free), αν τα χτυπάει ο ήλιος μέχρι να φτάσουν στο ποτήρι κλπ κανένας δεν το ξέρει...

Για το θέμα των αλάτων η brita λέει ότι το φίλτρο της δεν αφαιρεί όλα τα άλατα απ το νερό κ αφήνει τα χρήσιμα για τον οργανισμό. Σκοπός δεν είναι να έχεις μηδενική ποσότητα αλάτων, αλλά νερό ουδέτερο σε γεύση κ μυρωδιά για να μην επηρεάζει το τελικό σου αποτέλεσμα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από harryv » Δευ Φεβ 13, 2017 11:13 am

Συμφωνώ με τον Αποστόλη. Όσες φορές έκανα αφαλάτωση σε μηχανή που χρησιμοποιούσε νερό από Brita σε διάφορες περιοχές της χώρας, ποτέ δεν βρήκα μεγάλη ποσότητα αλάτων. Για τα εμφιαλωμένα πρέπει κάποιος να κάνει στατιστική μελέτη δειγμάτων για να αποφανθεί.

Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Ποντιος » Δευ Φεβ 13, 2017 10:34 pm

και γω συμφωνω μαζι σας για τα εμφιαλωμενα αλλα εγω μιλω μονο για την σκληροτητα του νερου τωρα για φιλτρα που μπορουν οχι να αφαιρουν πληρως τα αλατα αλλα να μαλακωνουν το νερο υπαρχουν? σε λογικες τιμες βεβαια

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από pavlosola » Δευ Φεβ 13, 2017 11:07 pm

BRITA On Line Active Plus Starter Set

http://www.brita.co.uk/brita/en-gb/shop ... lineactive

Το έχω 6 χρόνια. Πριν ασχοληθώ με τον espresso, όταν έκανα το πρώτο μου παιδί κάνοντας μεγάλη έρευνα αγοράς.

viewtopic.php?f=15&t=4755#p66571

Αρχική αγορά συστήματος και 1 φίλτρου περίπου 120 € από Amazon.de
Αλλαγή φίλτρου κάθε περίπου 3 μήνες με κόστος περίπου 50€. Ξεχνάς άλατα, χλώριο, φυτοφάρμακα, μόλυβδο, βρομιές κλπ
σε γήινη τιμή, όχι μονο για τον καφέ αλλά και για μαγείρεμα, πλύσιμο φρούτων και φυσικά πόση :lol: .

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από harryv » Τρί Φεβ 14, 2017 8:58 am

Και να τρυπήσω πάγκο; :waf:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 15, 2017 9:36 am

Παύλο η ροή πως είναι; Είχα ένα παλιότερα άλλης μάρκας και για να γεμίσει ένα ποτήρι νερό περίμενα κρατώντας από κάτω το ποτήρι για 1 λεπτό. Δεν υπήρχε περίπτωση να πλύνεις κάτι ή να περιμένεις να γεμίσει κατσαρόλα για φαγητό.
Τουλάχιστον με την κανάτα τη γεμίζεις, κάνεις καμιά δουλειά κ στο 2λεπτο,το έχεις όλο συγκεντρωμένο.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Φεβ 15, 2017 10:13 am

Χρησιμοποιώ στην μηχανή του εσπρεσσο , φίλτρο αφαλάτωσης σαν και αυτό απο το barista.gr και για να δω αν κάνει δουλειά μέτρησα με ενα τεστ ολικής σκληρότητας το νερό που βγάζει η μηχανή.Είδα λοιπόν οτι ενω το νερό του δικτύου της Ευδαπ έχει σκληρότητα στους 12 βαθμούς , μετα την αποσκλήρυνση το νερό της μηχανής είναι στους 4 βαθμούς.
Δεν ξέρω αν ειναι υπερβολικά χαμηλή η σκληρότητα για τον καφέ , πάντως το φιλτράκι κάνει τη δουλειά του. :a013:

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Φεβ 15, 2017 11:43 am

Luckees έγραψε:Παύλο η ροή πως είναι; Είχα ένα παλιότερα άλλης μάρκας και για να γεμίσει ένα ποτήρι νερό περίμενα κρατώντας από κάτω το ποτήρι για 1 λεπτό. Δεν υπήρχε περίπτωση να πλύνεις κάτι ή να περιμένεις να γεμίσει κατσαρόλα για φαγητό.
Τουλάχιστον με την κανάτα τη γεμίζεις, κάνεις καμιά δουλειά κ στο 2λεπτο,το έχεις όλο συγκεντρωμένο.
Αποστόλη μια εικόνα 1000 λέξεις, ένα βίντεο 1000000 λέξεις...

harryv έγραψε:Και να τρυπήσω πάγκο; :waf:
:lol: :lol: Χάρη αυτό είναι ένα θέμα...εγώ δεν τρύπησα τον πάγκο όπως φαίνεται αλλά το ξύλο ακριβώς δίπλα.
Μικρότερο το κακό νομίζω...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 15, 2017 12:50 pm

Εντάξει, καμία σχέση με αυτό που είχα! Thanx για την άμεση παρουσίαση! :oneup:
Βγαίνουν λίγο ακριβά τα φιλτράκια, αλλά αξίζει να ερευνηθεί περαιτέρω.

Απάντηση