Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Παρ Δεκ 24, 2021 10:10 am

Rallakias έγραψε:
Παρ Δεκ 24, 2021 8:39 am
Σε προηγούμενο ποστ μου ,προτείνω σαν εναλλακτική για φίλτρο με ρυθμιζόμενη κεφαλή και μεγάλη ροή νερού το https://wellness-stores.eu/el/n/157-fil ... ilter.html . Παρόλα αυτα σκέφτομαι οτι ισως να κάνει την ίδια δουλειά με το δικό μου με απλά μεγαλύτερη ροή νερού-πράγμα που δεν ειναι προτεραιότητα σε ενα φίλτρο νερού αλλά η γεύση.
Με δεδομένο οτι και ο Batman δεν εμεινε ευχαριστημένος απο το claris ultra ψάχνω τι να αλλάξω .

Σκέφτομαι μήπως αλλάξω λογική φίλτρου και απο την αποσκληρυνση για να μειώσω τα άλατα στο νερο της Αθήνας απο τους 7 γερμανικούς βαθμούς στους 4 , πάω σε φίλτρο με λογική ''αποτρέπει τη συσσώρευση αλάτων'' (δηλαδή με πολυφωσφορικά άλατα) το οποίο θα αφήσει τη σκληρότητα ίδια και απλά θα βοηθήσει να μην επικαθήσουν τα άλατα στην αντίσταση. Θα δοκιμάσω στην αρχή να βάλω το bypass του υπαρχοντος φίλτρου στο μέγιστο ωστε να μην κανει καθόλου αποσκλήρυνση για να δω αν θα καταλάβω διαφορά στη γεύση του καφέ.Αν ετσι εχει κάποια διαφορά προς το καλύτερο ίσως επιλέξω για 6 μήνες ενα OCS2 φίλτρο με κόστος 40€ για να δω τι γευση θα εχω αλλα και τι επικαθήσεις.

Αλήθεια ειναι κάποιος στην Αθήνα που να έχει δει βελτίωση στη γεύση του καφέ με φίλτρο κάτω πάγκου (οχι π.χ. κανάτα δηλαδή) να μας πει την εμπειρία του ?
Βασιλη καλημερα...επειδη βλεπω οτι και συ εισαι ψυχωτικος σαν κ μενα ( 😂😂😂😂) δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα την καλυτερη γευση στο νερο και κατ επεκταση στον καφε την επαιρνα με νερο κατ ευθειαν απο το δικτυο χωρις φιλτρανση!
Βεβαια το νερο που εχω εδω που βρισκομαι ειναι και μετριας σκληροτητας αλλα και δεν εχει μυρωδιες...
Ο μονος λογος που εχω βαλει απαλα φιλτρα και ρητινες ειναι για να μην αναγκαζομαι να πηγαινω τη μηχανη συνεχεια για αφαλατωση και πληρωνω 300 αρες....

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Δεκ 24, 2021 10:18 am

Ψυχωτικός με τον καφέ εγω-γιατι το λες αυτό? Επειδη έτυχε και εχω πληρώσει για εξοπλισμό καφέ όσο ενα μικρό αυτοκίνητο ή επειδή εχω δοκιμάσει οτι μ@λακία γράφεται για τον καφέ? :a013: :a016:
Στα σοβαρά τώρα με προβλημάτισε το γεγονός οτι είμαστε σε διαφορετικά μέρη με διαφορεικά νερά και παρόλα αυτα δεν μειναμε ευχαριστημένοι απο το ίδιο φίλτρο. Οχι οτι δεν κανει δουλειά το φίλτρο , δεν μπορώ να το πω σε καμια περίπτωση.Απλά ο καφές δεν ειναι διακριτά πιο εύγευστος (ισως και καθόλου πιο ευγευστος) απο πρίν και γι αυτό ψάχνω το ''καλύτερο''.
θα κάνω τη δοκιμή με καφέ χωρίς αποσκλήρυνση και θα δούμε.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιαν 17, 2022 10:46 pm

Δοκίμασα με νερό απο το φίλτρο και χωρίς.
Η διαφορά ηταν σχετικά αισθητή και οσο κρύωνε ο καφές γινοταν και πιο αισθητή.Ο καφές με το αποσκληρυμμένο νερό ήταν με σχετικά εντονότερη οξύτητα, με λίγο πιο εμφανή τα γενικά γευστικά του χαρακτηριστικά. Κοινώς αν κάποιος δεν προτιμάει τις οξύτητες , τότε να μην κανει αποσκλήρυνση στο νερό.
Σημείωση το claris ultra ακόμα και στην ελάχιστη βαθμίδα να το βάλεις , κάνει αποσκλήρυνση και κατεβάζει απο τους 7 γερμανικούς βαθμούς στους 4 Gh - όσο δηλαδή προβλέπει ο scaa για την σκληρότητα του νερού! Δεν γίνεται να μην κανει καθόλου αποσκλήρυνση!

Σκέφτομαι μήπως μεταβώ σε φιλτροθήκες με φίλτρα της επιλογής μου αλλά έτσι δεν εχω βρεί να γίνεται αποσκλήρυνση των αλάτων . Μόνο κάποια food grade πολυφωσφορικά άλατα που μειώνουν τις επικαθήσεις όπως το PENTAIR PCC-212 . Απο την άλλη βλέπω οτι όλα τα φίλτρα που λένε οτι ειναι για καφετιέρες , κανένα δεν κανει αποσκήρυνση.
Μήπως η αποσκλήρυνση δεν ειναι τόσο απαραίτητη ειδικά για το νερό της Αθήνας? Μήπως να δοκίμαζα ενα πολυφωσφορικό για να μην γεμίσει άλατα η μηχανή σε συνδυασμό με φίλτρο ανθρακα και μέχρι εκεί?

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Τρί Ιαν 18, 2022 10:07 am

Βασιλη καλημερα!
Παρ οτι υπαρχουν καποιες food grade πιστοποιησεις για πολυφοσφωρικους κρυσταλλους, εχω τους αποφευγω!
Για αποσκλυρηνση με δικες σου φιλτροθηκες, μπορεις να κανεις αυτο που εχω κανει εγω...
Παρε ενα επαναγεμιζομενο φιλτρο (που το ανοιγεις και βαζεις οτι θες εσυ μεσα, και βαλε ρητινη).
Το αποτελεσμα θα ειναι πολυ δυνατο...
Εχει μονο ενα κακο..
Δεν δινει σταθερη αποσκληρυνση..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιαν 18, 2022 4:07 pm

Τα food grade πολυφωσφορικά άλατα κι εγω τα φοβάμαι οτι κι αν λένε και γι αυτό το σκέφτομαι.

Παρόλα αυτα γνωρίζω ηδη πριν ασχοληθώ με τον καφέ , οτι τα συστήματα αποσκλήρυνσης που κανουν ιοντοανταλλαγή με ιόντα Νατρίου δεν προτείνονται για πόσιμο νερό. Το αναφέρω και σε προηγούμενο ποστ οτι το υπερβολικό Νάτριο στον οργανισμό προκαλεί κατακράτηση υγρών ,αυξηση της πίεσης κτλ και γι αυτό δεν προτείνεται και χρησιμοποιούνται άλλα ιόντα π.χ. υδρογόνου για αποσκλήρυνση.
Ο αντίλογος βεβαια ειναι οτι με 1-2 εσπρεσσάκια την ημέρα σιγα την ποσότητα Νατρίου που προσλαμβάνει κανείς-δεν ειναι το ίδιο με το να πίνεις νερό!

Το ψάχνω....

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Τρί Ιαν 18, 2022 4:50 pm

Αν καταληξεις καπου, θα χαρω να το μοιραστεις!

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Nikos21 » Τρί Φεβ 01, 2022 11:35 am

Καλημέρα, έχει δοκιμάσει κανείς την κανάτα φιλτραρλίσματος BRITA ?Αξίζουν?

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Arcadas » Τρί Φεβ 01, 2022 9:39 pm

Να πω κι εγώ τη σαχλαμάρα μου?
Χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο νερό Κωστηλατας με ολική σκληρότητα 94-96 το συγκεκριμένο πέραν της απίθανης γεύσης σαν κρύο που το πίνω μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που πίναμε νερό από τις πηγές στα ορεινα χωριά.
Επίσης όσο αφορά τη χρήση του στη μηχανουλα μου μια φτωχειά και ταπεινή gaggia baby twin έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί τα άλατα τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στο ορατό μέρος του δοχείου νερού που παλαιότερα και με νερό βρύσης αλλά ακόμα χειρότερα με άλλα εμφιαλωμένα με σκληρότητες άνω των 200 ήταν εμφανείς και άμεσα τα σημάδια των αλλατων.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Arcadas » Τρί Φεβ 01, 2022 9:41 pm

Η σαχλαμάρα να διευκρινίσω πάει για την άποψη μου και όχι των υπολοίπων μη παρεξηγηθουμε κιόλας 😂

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Φεβ 01, 2022 9:47 pm

Nikos21 έγραψε:
Τρί Φεβ 01, 2022 11:35 am
Καλημέρα, έχει δοκιμάσει κανείς την κανάτα φιλτραρλίσματος BRITA ?Αξίζουν?
Τα χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες και είμαι ευχαριστημένος από τη γεύση. Απομακρύνουν με επιτυχία το χλώριο. Για τα άλατα δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το πόσο καλή δουλειά κάνει αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα.

Απάντηση