Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
nefilim

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nefilim » Τρί Ιουν 15, 2010 12:36 am

Spoiler: show
mx1001 έγραψε:Οσοι έχουν "αλουμινένιο βραστήρα σε επαφή με χάλκινο group head" κατά πρώτοις είναι OFF TOPIC και κατά "δευτέροις" καλά να πάθουν :) :D :lol:
Real men have only full manual lever chrome espressomachines :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 15, 2010 1:25 am

mx1001 έγραψε:Οσοι έχουν "αλουμινένιο βραστήρα σε επαφή με χάλκινο group head" κατά πρώτοις είναι OFF TOPIC και κατά "δευτέροις" καλά να πάθουν :) :D :lol:
Γιατί βρε είμαι εκτός θέματος; απεναντίας ήμουν spot on στον τίτλο του θέματος. Τεσπά για το Brita που έχεις, αφού το έχεις χρησιμοποίησε το. Ένα 33% μείωση στα άλατα θα στην κάνει. Βέβαια κατά 99% αυτό δεν νομίζω να είναι αρκετό για να πιάσει τιμές αγωγιμότητας κοντά στα 100μS/cm που έχει εάν θυμάμαι καλά το Σαμαρίνα που χρησιμοποιείς.

Off topic:
@nefilim
Πότε θα μας κάνεις μια μικρη παρουσίαση της μηχανής σου; Βλέπω τέτοιες διακυμάνσεις πίεσης ακόμα και σε ακριβές μηχανές που οι χειροκίνητες μηχανές ίσως να παρέχουν κάποια λύση. Στην χειρότερη περίπτωση βρίζεις τον εαυτό σου και το χέρι σου που έκανε το τράβηγμα :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nefilim » Τρί Ιουν 15, 2010 2:14 am

Off topic:
Θα κάνω σύντομα αναλυτικό photo-video review/how to βήμα προς βήμα , το σκέφτομαι από καιρό, απλά θέλει αρκετή δουλίτσα ακόμα.. Δεν έχει -ακόμα- κανείς εδώ χειροκίνητη μηχανή , αλλά πιστεύω θα αλλάξουν τα πράγματα :D

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Τρί Ιουν 15, 2010 6:15 am

Christos έγραψε:1. Γιατί βρε είμαι εκτός θέματος; απεναντίας ήμουν spot on στον τίτλο του θέματος.
2. Τεσπά για το Brita που έχεις, αφού το έχεις χρησιμοποίησε το. Ένα 33% μείωση στα άλατα θα στην κάνει. Βέβαια κατά 99% αυτό δεν νομίζω να είναι αρκετό για να πιάσει τιμές αγωγιμότητας κοντά στα 100μS/cm που έχει εάν θυμάμαι καλά το Σαμαρίνα που χρησιμοποιείς.
1. Η κακία που πέταξα ήταν πιο πολύ για το 'καλά να πάθουν' !.

2. Σίγουρα το Σαμαρίνα δεν μπορεί να συγκριθεί . Αν το καλοσκεφτείς όμως , αν ενα μπουκαλι εχει κάπου στα 2 ευρω , και χρησημοποιείες κάπου στα 120 ml για καθε προσπάθεια (πετας και και μετα οπότε πχ 40+60+20) τότε θες 16 λεπτά μόνο για το νερό , ενώ θες μόλις 13 λεπτά για 8 gr Sweet Blue :o :shock:

Τα φιλτρακια εχουν αν θυμαμαι καλα καπου στα 8-9 ευρω και τα κραταω κανα 3 μηνο οπότε είναι υπόθεση .

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 15, 2010 8:11 am

nefilim έγραψε:
Christos έγραψε:Α, να προσθέσω κάτι που ξέχασα πριν, πήρα αυτό το φιλτράκι βρύσης ενεργού άνθρακα http://www.waterpik.gr/ http://www.waterfilters.net/Waterpik-F- ... 0-619.html http://www.super-shopping.gr/index.php? ... &catId=124 , από άλατα δεν ξέρω αν κάνει κάτι, πάντως από γεύση τα σπάει, και φαίνεται πεντακάθαρο το νερό. Λέει ότι "εξουδετερώνει" 52 παθογόνους μικροργανισμούς και έχει NSF πιστοποίηση.Και μερικά λινκ που έχω μαζέψει...
Ξέρεις να μου πεις πόσο καιρό ενδείκνυται να κρατάς το φίλτρο μέχρι να το αλλάξεις?
Σε ρωτώ γιατί το είδα το συγκεκριμένο φίλτρο στα Carrefur. Το ανταλλακτικό του έκανε ένα σεβαστό ποσό χρημάτων, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ήταν πάνω από 40€. Οπότε δεν λέει αν πρέπει να το αλλάζεις κάθε μήνα.
Έχω και εγώ μια κανάτα LAICA η οποία παίρνει και φίλτρα BRITA αλλά μετά από μερικούς μήνες χρήσης νομίζω ότι τα φίλτρα της LAICA είναι καλύτερα. Με της BRITA το νερό περνάει πολύ γρηγορότερα από το φίλτρο οπότε συμπεραίνω ότι δεν γίνεται και τόσο καλή δουλειά όσο με της laica.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Τρί Ιουν 15, 2010 10:12 am

mx1001 έγραψε:...Αν το καλοσκεφτείς όμως , αν ενα μπουκαλι εχει κάπου στα 2 ευρω , και χρησημοποιείες κάπου στα 120 ml για καθε προσπάθεια (πετας και και μετα οπότε πχ 40+60+20) τότε θες 16 λεπτά μόνο για το νερό ...
Υπολογιστικό ατόπιμα ... εχει 2.χχ η 6δα όχι το μπουκάλι οπότε πάει 2,8 λεπτά για καθε μερίδα .

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 15, 2010 3:35 pm

Πάντως και το εντελώς απαλαγμένο από άλατα νερό, μάλλον δεν ενδείκνυται.
Δείτε τι λέει η αγαπημένη μας Gail, εδώ, ακριβώς στο 2'30"
"Distilled water is not good. You get a lousy cup of coffee. You need a coffee with a certain amount of minerals in it..."



Υ.Γ. Και ένα ακόμη βιντεάκι της ίδιας σειράς με παρουσίαση κάποιων φίλτρων. Αλάτων και μη.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 15, 2010 4:19 pm

Μήπως ξέρει κανείς που ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ μπορώ να βρω ένα τέτοιο rechargeable φίλτρο αλάτων?

Εικόνα

Έχω βρει σε Ιταλία, Αγγλία, Καναδά, αλλά δεν συμφέρουν τα μεταφορικά του.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από dalas » Τρί Ιουν 15, 2010 4:22 pm

Alex_Under έγραψε:Μήπως ξέρει κανείς που ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ μπορώ να βρω ένα τέτοιο rechargeable φίλτρο αλάτων?

Έχω βρει σε Ιταλία, Αγγλία, Καναδά, αλλά δεν συμφέρουν τα μεταφορικά του.
Τι εννοείς rechargeable; Δεν είναι μεγάλο το κόστος του (αν θυμάμαι καλά κάτω από 10€), το χρησιμοποιώ και στη Silvia και το αλλάζω κάθε 2-3 μήνες. Έχει και στα coffeeway, το ζητάς σαν φίλτρο ρητίνης.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 15, 2010 4:25 pm

To "επαναφορτίζεις" σε αλατόνερο. Έτσι τουλάχιστον λένε. Προφανώς με το αλατόνερο γίνεται μια διαδικασία που απελευθερώνει ότι έχει κατακρατήσει.
Coffeeway εε? Θα ρωτήσω. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Εσύ δηλαδή τα πετάς?
Μου δίνεις ένα παλιό σου? :mrgreen:

Υ.Γ.2 Δες και εδώ
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση