Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Τετ Ιουν 15, 2022 9:46 pm

Καλορίζικη Λαόνικε... Έξυπνη κίνηση η χρήση της κανάτας σε συνδοιασμό με το φίλτρο άνω πάγκου. Ουσιαστικά έτσι ελέγχεις αρκετά καλά τη ποιότητα του νερού που θα βάλεις στη μηχανή.
Το φίλτρο άνω πάγκου μειώνει καθόλου τα άλατα ή αυτό που μετράς είναι το ίδιο με το νερό της βρύσης;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Τετ Ιουν 15, 2022 10:18 pm

laonikos78 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 8:47 pm
Όντως από την κανάτα θα πάρουμε διαφορετικους χρόνους φίλτρανσης ανάλογα με την σκληροτητα του νερού που θέλουμε να πάρουμε.
Όμως το πως δουλεύει αυτό θα το δω και εμπειρικά στην πράξη με την πρώτη λειτουργία της.
Έπειτα από την επαγγελματική εμπειρία μου από διάφορα καλά μαγαζιά, η διαφορά στο φλιτζάνι έχω καταλήξει πως είναι από τους παρά κάτω λόγους

-Κόκκος
-μύλος με γεμάτο Χόπερ(φρέσκια άλεση, ποιότητα άλεσης, μύλος στην θερμοκρασία που πρέπει)
-Νερό
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 16, 2022 1:09 am

Trade52 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:46 pm
Καλορίζικη Λαόνικε... Έξυπνη κίνηση η χρήση της κανάτας σε συνδοιασμό με το φίλτρο άνω πάγκου. Ουσιαστικά έτσι ελέγχεις αρκετά καλά τη ποιότητα του νερού που θα βάλεις στη μηχανή.
Το φίλτρο άνω πάγκου μειώνει καθόλου τα άλατα ή αυτό που μετράς είναι το ίδιο με το νερό της βρύσης;
Ευχαριστώ Μιχάλη!
Οι πληροφορίες για το αν τα φίλτρα κατά του χλωρίου συγκρατούν και άλατα είναι συγκεχυμένες όμως όλα δείχνουν πως ελάχιστα άλατα όντως συγκρατούν όχι όμως τέτοια που να αλλάζουν την ποιότητα του νερού δραματικά προς το καλύτερο πόσο μάλλον για την περίπτωση μας στο φλιτζάνι του καφέ που πίνουμε που το νερό προς χρήση είναι ελεγχόμενο.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 16, 2022 1:12 am

After έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 10:18 pm
laonikos78 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 8:47 pm
Όντως από την κανάτα θα πάρουμε διαφορετικους χρόνους φίλτρανσης ανάλογα με την σκληροτητα του νερού που θέλουμε να πάρουμε.
Όμως το πως δουλεύει αυτό θα το δω και εμπειρικά στην πράξη με την πρώτη λειτουργία της.
Έπειτα από την επαγγελματική εμπειρία μου από διάφορα καλά μαγαζιά, η διαφορά στο φλιτζάνι έχω καταλήξει πως είναι από τους παρά κάτω λόγους

-Κόκκος
-μύλος με γεμάτο Χόπερ(φρέσκια άλεση, ποιότητα άλεσης, μύλος στην θερμοκρασία που πρέπει)
-Νερό
Με πατάς στο σημείο που πονάω και είναι ο μύλος άλεσης όμως θα τον αλλάξω και αυτόν σύντομα και εκεί θα βάλω μια τελεία.
Ελπίζω η τελεία να μπει με μαρκαδόρο γιατί ως τώρα οι τελείες μπαίνουν με μολύβι. :lol:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Πέμ Ιουν 16, 2022 7:22 am

Έχει κάποια μειονεκτήματα ο i2, κάποιοι καφέδες πάντως μου έβγαιναν καλύτεροι σε αυτόν
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 16, 2022 3:55 pm

Έχοντας κάνει αφαλάτωση στη μηχανή και γεμίζοντας την με νερό αποχλωριωμένο πλέον καθώς και από την κανάτα peak water με ολική σκληρότητα 80ppm ρυθμισμένο αν δεν είναι ιδέα μου, το τονίζω αυτό το καφεδάκι έγινε σχετικά αραιωμένο, περισσότερο γλυκό (πράγμα που δεν το περίμενα, ίσα ίσα θα έλεγα..) και οι γεύσεις πιο έντονες.
Αν δεν είναι ιδέα μου που μπορεί και να είναι, το δέχομαι, αυτά όσων αφορά το καφεδάκι μιας και πριν από αυτό έκανα γευστική δοκιμή - αντιπαραβολή του νερού ΜΕ νερό από το φίλτρο αποχλωρίωσης άνω πάγκου σε ένα φλιτζάνι και στο άλλο νερό από το φίλτρο αποχλωρίωσης άνω πάγκου περασμένο από την κανάτα.
Γευστική δοκιμή λοιπόν με αποτέλεσμα το νερό που ήταν περασμένο και από την peak water να είναι γενικά πιο μαλακό ('απουσία' αίσθησης βάρους, γεμάτου σώματος νερού) σε σχέση με το νερό που ήταν μόνο αποχλωριωμένο (θεωρώ αντικειμενική αυτή την παρατήρηση) και φυσικά καμία σχέση με το νερό που έπαιρνα με το φίλτρο της lelit.
Τέλος και ελπίζω όντως να μην είναι ιδέα μου παρατήρησα πως η κρέμα από τον καφέ (καϊμάκι) ήταν εξαιρετικά γυαλιστερή και λαμπερή.
Είμαι ευχαριστημένος από αυτήν την πρώτη επαφή και θα την χρησιμοποιήσω στην καθημερινότητα του καφέ μου ως τελικό συμπέρασμα.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Ιουν 16, 2022 7:56 pm

Μαλλον και εγω για Peak Water παω. Θα παρω και το Xiaomi Mi TDS ψηφιακος μετρητης ποιοτητας νερου ωστε να τεσταρω ανα πασα στιγμη τη σκληροτητα του νερου.
Ford Focus MkII f/l 2008

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Πέμ Ιουν 16, 2022 9:31 pm

Η μέτρηση της σκληρότητας με Αγωγιμόμετρα η όργανα μέτρησης TDS, δεν είναι εφικτή μετά την χρήση αποσκληρυντή.
Μετρήσεις μετά από τον αποσκληρυντή μπορούμε να κάνουμε μόνο με φωτόμετρα ή με χρωματικά test kits.
Aυτό συμβαίνει επειδή κατά την διαδικασία της αποσκλήρυνσης τα Ανθρακικά άλατα μετατρέπονται σε άλατα Νατρίου, γεγονός που δεν αλλάζει την αγωγιμότητα και τα TDS, αλλά μειώνει την σκληρότητα του νερού.
Αυτό από εδώ (διαβάστε το έχει αρκετές πληροφορίες) https://hannagreece.gr/%CE%B1%CE%B3%CF% ... %84%CE%B1/

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Ιουν 16, 2022 11:37 pm

After έγραψε:
Τρί Ιουν 07, 2022 12:21 pm
Ως γνήσιος ψυχακιας αγοράστηκε όργανο μέτρησης tds που μας ενδιαφέρει και πιο πολύ, και όχι σταγόνες μέτρησης ολικής σκληρότητας

Οι τιμές που βλέπετε είναι βρύση, κανάτα Britta και μπόρεσα να μετρήσω και το νερό που είχε κρατήσει μέσα το φίλτρο ρητίνης

Το κατάστημα που το πήρα έχει μεγάλη εμπειρία και μου πρότεινε τη χρήση φίλτρων, τριών, ρητίνη άνθρακα και αλκαλικό, όλα σε σειρά, με κόστος αρκετά κάτω από 100€ ετησίως, δηλαδή περίπου όσο μου έρχεται και με τις Britta, το σκέφτομαι στα σοβαρά

Μάλλον για την ώρα θα καταργήσω το ρητίνης
IMG_20220607_121641.jpg

IMG_20220607_121356.jpg

IMG_20220607_121418.jpg

IMG_20220607_121433.jpg
Οποτε Trade52 ο φιλος After που εκανε μετρησεις με οργανο TDS μας εδωσε εσφαλμενες μετρησεις για το νερο μετα την αποσκληρυνση. Σωστα τα γραφω;
Ford Focus MkII f/l 2008

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Παρ Ιουν 17, 2022 8:11 am

Δεν θα χαρακτήριζα λάθος τις μετρήσεις του Γιώργου απλά από όσο καταλαβαίνω από τη στιγμή που πέρασε το νερό από τη ρητίνη οι τιμές είναι απλώς ενδεικτικές ότι λειτουργεί το φίλτρο. Εξάλλου κάπου αναφέρει και ο Γιώργος ότι το αποτέλεσμα με το tds δείχνει αυτό ακριβώς και δεν κρίνει σκόπιμο να κάνει και τεστ για ολικά στερεά.
Δηλαδή ενώ στο νερό της βρύσης μπορούμε να υπολογίσουμε περίπου τα ολικά στερεά, οι μετρήσεις μετά τη ρητίνη δεν θα παρέχουν την ακρίβεια που θέλουμε για να ρυθμίσουμε π.χ τη κανάτα.
Η σωστή μέτρηση κατά τη γνώμη μου είναι αυτή που έκανε ο Λαόνικος με το χρωματικό τεστ.
Τα χαρτάκια αυτά από ότι είδα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά

Απάντηση