Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Σάβ Ιουν 11, 2022 6:23 pm

Πρώτες γευστικές δοκιμές με brita...
Η σύγκριση έγινε μεταξύ νερού (βρύσης) από brita με καινούργιο φίλτρο και με εμφιαλωμένα νερά Κωστηλάτη και Θεώνη. Σε πρώτη φάση διατήρησα το φίλτρο ρητίνης της Lelit. Θα ακολουθήσει η επόμενη χωρίς το φίλτρο ρητίνης.
Εννοείται ότι ήταν ο ίδιος καφές (academia housbrandt), ίδια ποσότητα, κόψιμο, πάτημα και χρόνος εκχύλισης.
Οι καφέδες βγήκαν καλοί με το νερό από τη brita να έχει περισσότερο ξεκάθαρη γεύση και άρωμα αλλά χειρότερη επίγευση. Σαν επιλογή ανάμεσα σε Θεώνη και Κωστηλάτη μάλλον το Θεώνη θα διάλεγα αν και η διάφορα στη γεύση είναι ελάχιστη.
Όμως κοίταξα και έναν ακόμα παράγοντα το ph που πιστεύω ότι δικαιολογεί τις διαφορές.
Με το πεχάμετρο μέτρησα το νερό της βρύσης στο 7,6 το Κωστηλάτης και Θεώνη στο 8 (όπως το γράφει και η ετικέτα τους) και το νερό από τη brita στο 6,2.( Ίσως όσο το φίλτρο χρησιμοποιείται να αλλάζει προς τα πάνω) θα το δούμε στην πορεία. Ξαναμετρησα το ph με νερό εκχύλισης από το group αφού προηγουμένως το άφησα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου Κωστηλάτης 8,5 Θεώνη 8,5 brita 7,2. Το ph του καφέ όμως στο φλυντζάνι βγαίνει 2 μονάδες κάτω με το νερό της brita 5,2 τιμή μάλλον κακή. Δεν μέτρησα στα εμφιαλωμένα (θα το κάνω εννοείται με πρώτη ευκαιρία) γιατί δεν το σκέφτηκα από την αρχή, αλλά υπολογίζω ότι θα είναι αναλογικά 6,5 με 7 που είναι τιμή ιδανική.
Έφτιαξα μετά ένα καπουτσίνο με αποτέλεσμα να ανεβάσω και άλλο τη θερμοκρασία του boiler. Ξαναμέτρησα το ph (με νερό της brita που είχα από το boiler)... 8,2.
Η θερμοκρασία λοιπόν επηρεάζει πάρα πολύ το ph, γι' αυτό ίσως στις μηχανές μονού boiler αν χρησιμοποιούμε και τον ατμό η πρώτη με τις επόμενες εκχυλίσεις να παρουσιάζουν διαφορές.
Απόσπασμα για το ph από ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον καφέ της "biomec"

ρΗ

Το ρΗ είναι η μέτρηση της οξύτητας ή της αλκαλικότητας ενός διαλύματος με βάση το νερό. Το ρΗ ενός διαλύματος βασίζεται στη συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου στο διάλυμα. Η κλίμακα pH, που κυμαίνεται από 1 έως 14, έχει ουδέτερη τιμή 7. Αν και ο ίδιος ο καφές είναι αρκετά όξινος, με μέσο όρο pH 5, το νερό παρασκευής καφέ θα πρέπει να προσπαθήσει να διατηρήσει ένα ουδέτερο pH 7 για να μεγιστοποιήσει τις γεύση των κόκκων. Η διαλυτότητα του νερού προσδιορίζεται από το ρΗ του. Καθώς μειώνεται το pH, το νερό καθίσταται όλο και περισσότερο διαλυτό (σημαίνει ότι είναι ικανό να διαλύσει περισσότερο).

Το ρΗ και η αντίστοιχη διαλυτότητα του νερού έχει άμεση επίδραση στη γεύση του καφέ. Όταν το νερό είναι πολύ όξινο, ο καφές που προκύπτει θα έχει μία επίγευση στιφή και πικρή. Εάν το νερό είναι πολύ αλκαλικό, ο καφές θα έχει μια ήπια, επίπεδη γεύση.

Ολόκληρο το κείμενο εδώ. https://www.biomec.gr/faq-items/%CF%86% ... %86%CE%AD/

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Ιουν 11, 2022 9:30 pm

Μιχάλη να είσαι καλά για την προσπάθεια σου αυτή και τις χρήσιμες πληροφορίες που μας παρέχεις μιας και το νερό είναι καθοριστικός παράγοντας για ένα σωστό αποτέλεσμα στο φλιτζάνι μας!
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Σάβ Ιουν 11, 2022 10:41 pm

Μιχάλη ωραίες οι μετρήσεις σου

Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό το άρθρο
Όπως βλέπουμε το θέμα νερο δεν είναι μόνο το ποσό καθαρό είναι χωρίς μυρωδιές, αλλά παίζει τεράστιο ρόλο στην εκχυλιση πόσο μπορεί να πάρει από τον καφέ
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Σάβ Ιουν 11, 2022 11:14 pm

Λαόνικε, Γιώργο, τι να πω; Εχω βοηθηθεί τόσο πολύ από τις διάφορες αναρτήσεις τις δικές σας και όλων των φίλων εδώ....
Να είμαστε λοιπόν όλοι καλά και με κοινή προσπάθεια με τα μέσα, τις κάποιες γνώσεις και τις εμπειρίες που ο καθένας μάς έχει, να συμβάλουμε ώστε να βρούμε τις καλύτερες λύσεις σε αυτό που συζητάμε και ορίζεται από τόσες πολλές παραμέτρους καθώς και σε τόσα άλλα θέματα που θα μας απασχολούν.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Κυρ Ιουν 12, 2022 1:00 am

Εγώ αυτό που βλέπω, και φυσικά μου αρέσει, είναι πως έχει γίνει μια έκρηξη τα τελευταία 2 χρόνια και πλέον υπάρχει γνώση στο πως, γιατί και πότε λειτουργεί κάτι στην διαδικασία της εκχυλισης (και όχι μόνο, ακόμα επεξεργασία/ψήσιμο), και δεν πηγαίνουμε στα τυφλά όπως πολύ λίγα χρόνια πριν που είχαμε τελείως λανθασμένη άποψη για κάποια βήματα στην παρασκευή
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Ιουν 12, 2022 9:48 pm

Δεύτερη μέρα γευστικών δοκιμών και τελικά ο συλλογισμός ότι το ph του καφέ θα ανέβει με νερό υψηλότερου ph αποδείχτηκε λάθος. Όποιο νερό και να βάλεις ο καφές θα έχει ph γύρω στο 5..
Οι δοκιμές έγιναν πάλι με νερό από τη brita και εμφιαλωμένα Κωστηλάτης και Θεώνη χωρίς το φίλτρο ρητίνης. Αν δεν είναι απλώς η ιδέα μου, μικρές έως ασήμαντες προς το καλύτερο οι διαφορές από την αφαίρεση της ρητίνης, προφανώς λόγω της χαμηλής ολικής σκληρότητας του νερού.
Η μόνη διαφορά που παρατήρησα σε σχέση με τα προηγούμενα είναι ότι η επίγευση με το νερό της brita ήταν σήμερα πολύ καλή (υποθέτω ότι στη χθεσινή δοκιμή έπαιξε ρόλο ότι ήταν η πρώτη χρήση του φίλτρου)
Το συμπέρασμα τελικά είναι ότι η brita δίνει ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα ίσως περισσότερο σωστό από τα εμφιαλωμένα λογω του ουδέτερου ph στην εκχύλιση αν και αυτό είναι κυρίως θέμα προσωπικής γεύσης.
Τώρα μένει να δούμε αν το φίλτρο διατηρεί τις ιδιότητες του και στη συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Κυρ Ιουν 12, 2022 10:01 pm

Δεν θέλω ακόμα να γράψω για διαφορές, μιας και έχω δοκιμάσει έναν καφέ από τότε που έβγαλα το ρητίνης, αλλά στους 10 καφέδες που έφτιαξα, μου έβγαλε και την δεύτερη γεύση του προφίλ και γενικά ο καφές είναι πιο ισορροπημένος


Μην ξεχνάς πως όταν βάζεις καινούργιο φίλτρο, κάνεις 2 γεμίσματα, τα πετάς, και μετά χρησιμοποιείς
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Ιουν 12, 2022 10:03 pm

Όποιο νερό και να βάλεις ο καφές θα έχει ph γύρω στο 5..

Διευκρινήσεις παρακαλώ!

Τι θα πει αυτό;

Το ph 5 είναι μάλλον ακατάλληλο.

:cfstd:
..Για πάντα και μια μέρα.

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Ιουν 12, 2022 10:54 pm

Τα δύο γεμίσματα τα έκανα, με το τρίτο έφτιαξα τον καφέ, αλλά μάλλον έπρεπε να πάω με το τέταρτο, εκτός αν δεν πήγε κάτι καλά στην εκχύλιση που δεν νομίζω γιατί με γυμνό την έκανα και μια χαρά έδειχνε.
Για τη γεύση έχεις δίκιο, το ανέφερα από τη πρώτη δοκιμή ότι με το νερό της brita έβγαλε περισσότερη γεύση και άρωμα. Απλά με ή χωρίς ρητίνη η διαφορά ήταν ελάχιστη τουλάχιστον με τον συγκεκριμένο καφέ (academia) .
Τώρα για το ph στο 5 θέλει λίγο ψάξιμο δεν το γνωρίζω και με προβληματίζει. Αυτή η τιμή βέβαια αναφέρεται παντού σαν το ph του καφέ. Πάντως είτε με το ph στο 7,2 είτε στο 8,4 ακόμα και στο 8,6 (νερό εκχύλισης από το group) ο καφές έδινε ph γύρω στο 5 συγκεκριμένα 5 έως 5,2 και το μέτρησα αρκετές φορές

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Ιουν 12, 2022 11:12 pm

Κοντά στο 7 έχουμε ph ουδέτερο και φοβάμαι πως το φίλτρο ρητίνης σε συνδυασμό με το 5 ph που βγάζεις στη μέτρηση θα δημιουργούσε περισσότερο πρόβλημα όπως το λέει και ο Γιώργος που αφαίρεσε το φίλτρο ρητίνης.
Όμως έχεις βοηθήσει αρκετά ως τώρα με τις παρατηρήσεις σου.

Η Brita σου ρίχνει το ph και τα δύο νερά ξέχωρα η περασμένα μέσα από την κανάτα;

Η Brita σου κράτησε άλατα; μιας και το φίλτρο ρητίνης κάνει την δουλειά αυτή αλλά το φίλτρο ρητίνης σε τι βαθμό ρίχνει αν ρίχνει την ολική σκληροτητα;

Φίλτρο lelit που είχα βάλει το αφαίρεσα οριστικά. (Δεν έκανα μετρήσεις απλά είδα αλλοίωση τον χαρακτηριστικών του καφέ στο τελικό γευστικό αποτέλεσμα)
Δουλεύω μόνο με φίλτρο άνω πάγκου.

Κανάτα που μπορει να ρυθμίσει ολική σκληρότητα υπάρχει, η γνωστή Peak Water.
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση