Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Δεκ 14, 2020 10:08 am

Ok η Brita σου απομακρύνει οσμές, χλώρια κλπ. και έχεις in line για αποσκλήρυνση. Αν θες να συνεχίσεις να έχεις στο σωληνάκι συνδεδεμένη την ρητίνη
https://www.barista.gr/el/LELIT-WATER-SOFTENER-2-X-70LT
και πιο φθηνά
https://www.barista.gr/el/aposkilrintis ... hanwn-48lt

αλλιώς υπάρχει και η λύση χύμα μέσα στο δοχείο
https://www.barista.gr/el/universal-apo ... 0-litron-3
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Earendil » Δευ Δεκ 14, 2020 7:36 pm

Thank you Βασίλη.
Ναι το δεύτερο έχω και τώρα. Έλεγα μήπως υπήρχε κάπου στην Αθήνα γιατί τα μεταφορικά θα κοστίσουν περισσότερο από το προϊόν :D
Τελικά όμως μάλλον θα βάλω μία παραγγελία στο barista ούτως ή άλλως, οπότε θα βάλω μέσα και 2 τέτοια.

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από manos0013 » Τετ Ιαν 13, 2021 7:47 pm

ΚΑλησπερα !

Θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια που εχουν συστημα αντιστροφης οσμωσης ,ποσα ms εχουν αγωγιμοτητα ?

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από manos0013 » Πέμ Ιαν 14, 2021 4:33 pm

Παραθετω καποια στοιχεια νερου οπου ειναι τα ιδανικα για εσπρεσσο.

Συνολο αλατων 120-190 ppm
Ολικη σκληροτητα 9-11°
Αγωγιμοτητα 250-300mS
ph 6.5- 7.5
Xλωριο <0,01 ppm

Αυτες τις τιμες μας εδωσε ενας barista σε ενα σεμιναριο που ειχα κανει.

Και ρωταω...με φιλτρο αντιστροφης οσμωσης εχουμε νερο για εσπρεσσο ή ειναι πολυ καλο
για ποσιμο αλλα οχι για τον καφε μας ?
Το λεω γιατι με αντιστροφη οσμωση εχουμε χαμηλη αγωγιμοτητα και σκληροτητα. ( αν δεν κανω αυτα ειναι
παραγωγα)

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 14, 2021 6:05 pm

Είναι κάτι τέτοιες στιγμές που αισθάνομαι πως το έχουμε τερματίσει και βρίσκουμε πάντα τρόπους να το πάμε λίγο παραπέρα ακόμα.
Μάνο ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτό πηγαίνει στην ψύχωση που έχουμε όλοι μας να βρούμε το ιδανικό cup κάθε μέρα και όχι συγκεκριμένα στο σχόλιο σου ;)
Το ερώτημα σου για το ποιο είναι κατάλληλο φίλτρο, έχει βάση.

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από manos0013 » Πέμ Ιαν 14, 2021 6:13 pm

Earendil έγραψε:
Πέμ Ιαν 14, 2021 6:05 pm
Είναι κάτι τέτοιες στιγμές που αισθάνομαι πως το έχουμε τερματίσει και βρίσκουμε πάντα τρόπους να το πάμε λίγο παραπέρα ακόμα.

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι πολλές φορές 😂
Τώρα σχετικά με το φίλτρο,ρωτάω γιατί η αντίστροφη όσμωση που ρώτησα..κοστίζει 300 ευρώ με δυνατότητα ρύθμισης της αγωγιμοτητας. Και αν προχωρήσω είναι γιατί δεν θέλω να κουβαλάω τις εξαδες και ίσως αν μπορώ να κατάργησω το φιλτρακι της μηχανής που χρειάζεται κάθε μήνα + να πίνω νερό. Απλά λέω..μην πάω για κάτι καλύτερο και τελικά γίνει χειρότερο!

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 14, 2021 6:40 pm

Ναι φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το ρωτάς. Είναι πολύ υψηλό το κόστος και είναι λογικό να θέλεις να επιβεβαιώσεις πως θα κάνεις σωστή επένδυση. Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει - εγώ δεν έχω εικόνα.

Προσωπικά έχω πάει σε low budget λογική, η οποία έχω την αίσθηση πως κάνει δουλειά. Ίσως όχι τέλεια, αλλά κάνει:
Κανάτα Brita (από την οποία πίνω και νερό) για τις οσμές και διάφορες ουσίες του νερού της βρύσης + φίλτρο ρητίνης εντός της μηχανής για τα άλατα. Ο λόγος που πήγα τελικά σε αυτή την λύση είχε να κάνει με το ότι διαβάζοντας αυτό το thread πριν 2 περίπου χρόνια, είχα μπερδευτεί τόσο πολύ και όπως και εσύ δεν ήμουν σίγουρος αναφορικά με το ποια είναι η ιδανική λύση. Ελπίζω εσύ να καταλήξεις κάπου.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από beto » Τρί Απρ 06, 2021 11:55 pm

Rallakias έγραψε:
Δευ Σεπ 28, 2020 9:55 pm
Το φίλτρο το έχω κοντα 2 χρόνια .Εχω να παρατηρήσω οτι εχει ενα μειονέκτημα που ειναι ο περιορισμός της ροής του νερού στα 2 lt/min . Επειδή γεμίζω χειροκίνητα το δοχείο της Unica και μου παίρνει 1,5 λεπτό για να το γεμίσω (3lt σύνολο) , μου κακοφαίνεται γιατι θα μπορούσε να γεμίζει σε 20'' με πλήρη παροχή του νερού.
Κατα τα άλλα οχι οτι δεν εχει άλατα το νερό που επικάθονται στη μηχανή . Απλά τα άλατα αυτά είναι τα απολύτως ελάχιστα για να πιείς ενα σωστό καφέ με ενα ισορροπημένο νερό . Κάποια στιγμή θα χρειαστεί αφαλάτωση η μηχανή αλλά πολύ σπάνια κατά την εκτίμησή μου. Αν κάνει κάποιος αφαλάτωση κάθε 6 μήνες ή 1 χρόνο με οικιακή χρήση πιστεύω οτι θα ειναι το τέλειο.Γευστική διαφορά δεν εχω καταλάβει , μην πώ ψέματα , αλλά και μονο για τη μακροζωία της μηχανής χρειάζεται ενα φίλτρο.
Ειναι ενα φίλτρο στο μεσο όρο τιμής της αγοράς που κάνει αυτό που πρέπει για μια οικιακή καφετιέρα.Αν βρείτε κάποιο άλλο φθηνοτερο να κάνει τα ιδια πράγματα - προτιμήστε το.
Καλησπέρα!
Το πρόβλημα του περιορισμού ροής να υποθέσω εξαλείφεται αν συνδέσουμε την μηχανή στο δίκτυο ύδρευσης;
Είμαι στο στάδιο έρευνας για τοποθέτηση φίλτρου. Στην περιοχή μου η σκληρότητα του νερού είναι 15-16 γερμανικούς βαθμούς. Θεωρείται ότι το φίλτρο αυτό είναι ικανό να μειώσει την σκληρότητα του νερού στους 3-4 γερμανικούς βαθμούς στην περίπτωση μου;
Από το κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι δεν είναι σε θέση να μου προσδιορίσουν τον βαθμό της αποσκλήρυνσης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Απρ 07, 2021 1:05 pm

Ο περιορισμός της ροής του νερού ειναι απο το φίλτρο. Ο κατασκευαστής του ορίζει οτι για να γινεται σωστά η διαδικασία φιλτραρισματος , η ροή του νερού δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2lt/min. Αυτή η ροή μεταφράζεται σε 33cc/sec ή 33gr/sec , πολύ παραπάνω απο όσα χρειάζεται μια μηχανή συνδεδεμένη στο δίκτυο για να κάνει εκχύλιση καφέ , οπότε εισαι μια χαρά απο αυτή την άποψη.

Οι 15 γερμανικοί βαθμοί σκληρότητας του νερού σου ειναι πολλοί και θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αποσκλήρυνση για να κατέβεις ιδανικά στους 4 . Με τη ρυθμιζόμενη κεφαλή που μπορείς να αγοράσεις με το φίλτρο θα ρυθμίσεις εσύ το βαθμό αποσκλήρυνσης και σε συνδυασμό με ενα τέστ σκληρότητας που θα αγοράσεις , θα το ρυθμίσεις όσο εσύ θέλεις. Το μαγαζί σαφώς και δεν ξέρει - αλίμονο αν ήξεραν αυτοί οι πουλάνε τα φίλτρα τι δουλειά κανουν τα φίλτρα. Οι 9 στους 10 είναι ανειδίκευτοι που μάθανε ενα ''ποίημα'' για να το πουλάνε.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Απρ 07, 2021 2:30 pm

beto έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 11:55 pm

Είμαι στο στάδιο έρευνας για τοποθέτηση φίλτρου. Στην περιοχή μου η σκληρότητα του νερού είναι 15-16 γερμανικούς βαθμούς. Θεωρείται ότι το φίλτρο αυτό είναι ικανό να μειώσει την σκληρότητα του νερού στους 3-4 γερμανικούς βαθμούς στην περίπτωση μου;
Επειδή μένω και εγώ Θεσσαλονίκη, μετρώ και εγώ 16 Γερμανικούς βαθμούς.
Με αυτό το φίλτρο https://www.brita.co.uk/purity-c-quell-st
ρίχνω την σκληρότητα στους 4 Γερμανικούς βαθμούς με το bypass στο 25%.

Απάντηση