Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από DimK » Παρ Δεκ 16, 2022 10:59 pm

thanos117 έγραψε:
Τρί Δεκ 06, 2022 9:56 pm
Giorgos_Sp έγραψε:
Τρί Δεκ 06, 2022 9:01 pm
AlexFocus έγραψε:
Τρί Δεκ 06, 2022 7:14 pm

Γιωργη εγω κανατα Peak Water χρησιμοποιω. Αφαλατωση δεν εχω κανει μεχρι στιγμης. Θα επανελθω στο μελλον με εντυπωσεις.
Που σαι Αλεξ !!!!
Φιλε για αρχη πρεπει να ελεγξω το νερο. Να το παω για μετρησεις εστω ή αν υπαρχει καποιο μηχανημα οικονομικο φυσικα ετσι ωστε να εχω εναν μπουσουλα.
https://www.skroutz.gr/s/25296979/Xiaom ... source=ios

Εγώ αυτό έχω . Βρίσκεις και ακόμα φθηνότερα

Αυτο δεν κανει για μετρηση σκληροτητας μονο για ολικα στερεα. Ακομα και αν χρησιμοποιεις φιλτρο ρητινης που ριχνει τη σκληροτητα, και μετρησεις με αυτο το οργανο πριν και μετα....η ενδειξη θα ειναι ιδια. Ιδια συνολικα διαλυμενα στερεα, αλλα χωρις ανθρακικα. Η μετρηση για σκληροτητα γινεται είτε με κατι εμποτισμενα χαρτακια που αλλαζουν χρωμα είτε ακομα καλυτερα με ενα υγρό που αλλαζει χρώμα (πηρα συσκευασια των δυο για 20 ευρω απο amazon που φτανουν για 30-40 μετρησεις) https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B ... UTF8&psc=1

προσφατα πηρα και κανατα brita με φιλτρα για επιπλεον κατακρατηση αλατων, και η πρωτη κανατα εβγαλε σκληροτητα 30 (απο 250 στην βρυση), ενώ μετά απο .."ν" κανατες (4 εβδομαδες χρηση) η σκληροτητα πηγε στο 130. Αυτο ειναι το ελαττωμα με τις κανατες και τα φιλτρα. Δεν εχουν σταθερη ποιoτητα, ενω το εμφιαλωμένο είναι πάντα το ιδιο.

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Nikos21 » Τετ Δεκ 21, 2022 2:40 pm

Από εμφιαλωμένα μέρα, απ αυτά που έχω διαβάσει Θεόνη θεωρείται το καλύτερο ;
Επίσης το εμφιαλωμένο θεωρείτε καλύτερη επιλογή από κανα Peak water jug;

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Δεκ 21, 2022 6:41 pm

Nikos21 έγραψε:
Τετ Δεκ 21, 2022 2:40 pm
Από εμφιαλωμένα μέρα, απ αυτά που έχω διαβάσει Θεόνη θεωρείται το καλύτερο ;
Επίσης το εμφιαλωμένο θεωρείτε καλύτερη επιλογή από κανα Peak water jug;
Απο εμφιαλωμενα προτεινω το Θεονη και το Κωστηλατα

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από madnifestah » Πέμ Δεκ 22, 2022 12:09 am

Nikos21 έγραψε:
Τετ Δεκ 21, 2022 2:40 pm
Από εμφιαλωμένα μέρα, απ αυτά που έχω διαβάσει Θεόνη θεωρείται το καλύτερο ;
Επίσης το εμφιαλωμένο θεωρείτε καλύτερη επιλογή από κανα Peak water jug;
<κωστηλάτα
< σαμαρίνα
< θεώνη
απο το ποιο απαλό στο ποιο σκληρό. και τα τρία είναι μια χαρά. δεν θα βλέπεις άλατα συχνά

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Nikos21 » Πέμ Δεκ 22, 2022 10:51 am

Η κανάτα peak water jug θεωρείται καλύτερη επιλογή από το εμφιαλωμένο;

golfsoda
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2021 6:08 pm
Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Hario mini slim plus

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από golfsoda » Δευ Δεκ 26, 2022 6:43 pm

Πόσο μεγάλη είναι η διαφορά του νερού από κανάτα Brita σε σχέση με το νερό βρύσης της ΕΥΔΑΠ; Φτιάχνω καφέ φίλτρου. Πιο πολύ με ενδιαφέρει ότι το νερό μυρίζει χλώριο και δεν έχει ωραία γεύση αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και για τη σκληρότητα της brita κλπ.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Δεκ 29, 2022 4:39 pm

Λοιπόν.. πριν 2 μέρες ανανέωσα το Lelit Water Softener στην μηχανή μου. Μετά απο μια μέρα ή δύο λίγο πριν ξεκινήσω να φτιάχνω τον καφέ μου είπα να φλασάρω το γκρουπ και αντί να το κάνω στο drip tray έβαλα μια κούπα (γιατί όλο γεμίζει το tray και πρέπει να το αλλάζω). Προς έκπληξη μου το νερό βγήκε κίτρινο! Αφού τράβηξα αρκετό νερό απο το γκρουπ έβγαλα το φίλτρο και άδειασα το δοχείο νερού (δεν είχε κάτι το νερό μέσα στο δοχείο αλλά καλού κακού). Τελικά με τα πολλά (βλέπε και 700Ml το boiler) βγήκε καθαρό νερό. Έψαξα να δω απο που να βγήκε αυτό το χρώμα και όταν τράβηξα χειροκίνητα νερό απο το φίλτρο είδα οτι το νερό βγαίνει Κίτρινο!!!

https://imgur.com/a/Lm6lNcj

Μίλησα με το κατάστημα που πήρα το φίλτρο.. μου είπαν κάτι κουλά ότι ακόμα και κλειστό χαλάει αλλά τελικά μου έστειλαν άλλο για αντικατάσταση. Πάνω στην συσκευασία δεν λέει τίποτα για ημερομηνία παραγωγής/λήξης ή κάτι άλλο. Έχω αλλάξει 3-4 φίλτρα και πρώτη φορά μου σκάει κάτι τέτοιο. Άνοιξα και ticket στην Lelit να δω τι θα πουν κ αυτοί.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Δεκ 30, 2022 10:50 am

slaughter έγραψε:
Πέμ Δεκ 29, 2022 4:39 pm
Λοιπόν.. πριν 2 μέρες ανανέωσα το Lelit Water Softener στην μηχανή μου. Μετά απο μια μέρα ή δύο λίγο πριν ξεκινήσω να φτιάχνω τον καφέ μου είπα να φλασάρω το γκρουπ και αντί να το κάνω στο drip tray έβαλα μια κούπα (γιατί όλο γεμίζει το tray και πρέπει να το αλλάζω). Προς έκπληξη μου το νερό βγήκε κίτρινο! Αφού τράβηξα αρκετό νερό απο το γκρουπ έβγαλα το φίλτρο και άδειασα το δοχείο νερού (δεν είχε κάτι το νερό μέσα στο δοχείο αλλά καλού κακού). Τελικά με τα πολλά (βλέπε και 700Ml το boiler) βγήκε καθαρό νερό. Έψαξα να δω απο που να βγήκε αυτό το χρώμα και όταν τράβηξα χειροκίνητα νερό απο το φίλτρο είδα οτι το νερό βγαίνει Κίτρινο!!!

https://imgur.com/a/Lm6lNcj

Μίλησα με το κατάστημα που πήρα το φίλτρο.. μου είπαν κάτι κουλά ότι ακόμα και κλειστό χαλάει αλλά τελικά μου έστειλαν άλλο για αντικατάσταση. Πάνω στην συσκευασία δεν λέει τίποτα για ημερομηνία παραγωγής/λήξης ή κάτι άλλο. Έχω αλλάξει 3-4 φίλτρα και πρώτη φορά μου σκάει κάτι τέτοιο. Άνοιξα και ticket στην Lelit να δω τι θα πουν κ αυτοί.
Φιλε Χρηστο , καλες γιορτες ευχομαι!! Επειδη χρησιμοποιω και εγω το συγκεκριμενο φιλτρο , θα το τσεκαρω και εγω τωρα με το παρον που εχουν και σιγουρα οταν θα βαλω το καινούργιο. Γενικα χρησιμοποιεις καποιο αλλο φιλτρο ή στο water tank της Bianca βαζεις νερο βρυσης ?

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Δεκ 30, 2022 2:43 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Παρ Δεκ 30, 2022 10:50 am
slaughter έγραψε:
Πέμ Δεκ 29, 2022 4:39 pm
Λοιπόν.. πριν 2 μέρες ανανέωσα το Lelit Water Softener στην μηχανή μου. Μετά απο μια μέρα ή δύο λίγο πριν ξεκινήσω να φτιάχνω τον καφέ μου είπα να φλασάρω το γκρουπ και αντί να το κάνω στο drip tray έβαλα μια κούπα (γιατί όλο γεμίζει το tray και πρέπει να το αλλάζω). Προς έκπληξη μου το νερό βγήκε κίτρινο! Αφού τράβηξα αρκετό νερό απο το γκρουπ έβγαλα το φίλτρο και άδειασα το δοχείο νερού (δεν είχε κάτι το νερό μέσα στο δοχείο αλλά καλού κακού). Τελικά με τα πολλά (βλέπε και 700Ml το boiler) βγήκε καθαρό νερό. Έψαξα να δω απο που να βγήκε αυτό το χρώμα και όταν τράβηξα χειροκίνητα νερό απο το φίλτρο είδα οτι το νερό βγαίνει Κίτρινο!!!

https://imgur.com/a/Lm6lNcj

Μίλησα με το κατάστημα που πήρα το φίλτρο.. μου είπαν κάτι κουλά ότι ακόμα και κλειστό χαλάει αλλά τελικά μου έστειλαν άλλο για αντικατάσταση. Πάνω στην συσκευασία δεν λέει τίποτα για ημερομηνία παραγωγής/λήξης ή κάτι άλλο. Έχω αλλάξει 3-4 φίλτρα και πρώτη φορά μου σκάει κάτι τέτοιο. Άνοιξα και ticket στην Lelit να δω τι θα πουν κ αυτοί.
Φιλε Χρηστο , καλες γιορτες ευχομαι!! Επειδη χρησιμοποιω και εγω το συγκεκριμενο φιλτρο , θα το τσεκαρω και εγω τωρα με το παρον που εχουν και σιγουρα οταν θα βαλω το καινούργιο. Γενικα χρησιμοποιεις καποιο αλλο φιλτρο ή στο water tank της Bianca βαζεις νερο βρυσης ?

Βάζω Κωστιλατα και το φίλτρο lelit. Είχα κάνει κ μετρήσεις και ήταν σε καλά επίπεδα . Αλλά τα έχω πάρει λίγο τώρα γιατί δεύτερη φορά φίλτρο μου κάνει θέμα ( το προ προηγούμενο μάλλον το παράκανε soft και ειχα θέματα με overheating. Μόλις έβγαλα το φίλτρο όλα καλά οπότε κάτι δεν πάει καλά)

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Δεκ 30, 2022 5:48 pm

slaughter έγραψε:
Παρ Δεκ 30, 2022 2:43 pm
Βάζω Κωστιλατα και το φίλτρο lelit. Είχα κάνει κ μετρήσεις και ήταν σε καλά επίπεδα . Αλλά τα έχω πάρει λίγο τώρα γιατί δεύτερη φορά φίλτρο μου κάνει θέμα ( το προ προηγούμενο μάλλον το παράκανε soft και ειχα θέματα με overheating. Μόλις έβγαλα το φίλτρο όλα καλά οπότε κάτι δεν πάει καλά)
Δεν παρατηρησα κατι εγω παντως. Αν δω κατι περιεργο φυσικα και θα ενημερωσω εδω. Και εγω τον ιδιο συνδυασμο χρησιμοποιω . Κωστηλατα και φιλτρο Lelit.

Απάντηση