Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Ιουν 17, 2022 8:20 am

Αρκουντως ενδιαφεροντα αυτα που αναφερεις φιλε Trade52. Οποτε δεν θα προχωρησω στην αγορα του Xiaomi και θα περιοριστω στα τεστ με τα χαρτακια. Μερικοι ειστε ανοιχτη εγκυκλοπαιδια ……
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Παρ Ιουν 17, 2022 8:30 am

Trade52 έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:11 am
Δεν θα χαρακτήριζα λάθος τις μετρήσεις του Γιώργου απλά από όσο καταλαβαίνω από τη στιγμή που πέρασε το νερό από τη ρητίνη οι τιμές είναι απλώς ενδεικτικές ότι λειτουργεί το φίλτρο. Εξάλλου κάπου αναφέρει και ο Γιώργος ότι το αποτέλεσμα με το tds δείχνει αυτό ακριβώς και δεν κρίνει σκόπιμο να κάνει και τεστ για ολικά στερεά.
Δηλαδή ενώ στο νερό της βρύσης μπορούμε να υπολογίσουμε περίπου τα ολικά στερεά, οι μετρήσεις μετά τη ρητίνη δεν θα παρέχουν την ακρίβεια που θέλουμε για να ρυθμίσουμε π.χ τη κανάτα.
Η σωστή μέτρηση κατά τη γνώμη μου είναι αυτή που έκανε ο Λαόνικος με το χρωματικό τεστ.
Τα χαρτάκια αυτά από ότι είδα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά
Η πρώτη μέτρηση έγινε μετά την κανάτα, η οποία μέτρησε tds και ορθά έδειξε μειωμένα διότι ελάττωσε συνολικα όλα τα διαλυτά

Η μέτρηση με την ρητίνη έγινε μετά από αυτό
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιουν 17, 2022 11:12 am

Σε οποιοδήποτε κατάστημα με φίλτρα νερού υπάρχουν αυτά τα χρωματικά τεστ και τα κοστολογούν με 5€ και μέσα έχει δύο ταινίες το τεμάχιο.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Ιουν 22, 2022 11:33 am

Καλημέρα ομαδα!Αφου εκανα εχθες ενα βαθυ καθαρισμο στη μηχανη με pully και στο καπακι αφαλατωση υστερα απο 4 μηνες χρησης(τελικα δεν χρειαζοταν γιατι εκτος απο κατι υπολείμματα αλατων στη ντουζιερα η μηχανη δεν "ξερασε" καθολου αλατα)ειπα να ξανα δοκιμασω με θεωνη εφοσον το βασικο μου νερο ειναι ΒΙΚΟΣ καθως μου αρεσει το γεματο σωμα αυτου του νερου,εδω να προσθεσω οτι χρησιμοποιω μονο φίλτρο ρητινης της λελιτ(75lt) χωρις καμια αλλοίωση στη γευση του καφε οπως εχει αναφερθει απο αλλα μελοι,ειμαι δηλαδη πολυ ευχαριστημενος απο την χρηση του,πρωτη δοκιμη λοιπον σημερα το πρωι με εναν εσπρεσσο διπλό και εναν φρεντο,ο καφες που χρησιμοποιω και εχω πιει περιπου ενα κιλο μεχρι σημερα ειναι taf light blue και το αποτελεσμα ηταν παντα σταθερο και ικανοποιητικο,οι καφεδες μου λοιπον σημερα με θεωνη μου βγηκαν με πολυ ατονο σωμα και ενισχυμενη οξυτητα σε σχεση με οτι επερνα απο ΒΙΚΟ,μου θυμισε πολυ καφε με διαδικασια washed..θα κανω ακομα μια δοκιμη με μισο βικος και μισο θεωνη στο τανκ να δω τι αποτελεσμα θα παρω,αν και νομιζω οτι παλι θα καταληξω στο βικος!εχω την εντυπωση οτι σε νερα με χαμηλη ολικη σκληροτητα οπως η θεωνη δεν χρειαζεται καμια περαιτέρω επεξεργασια,θεωρω χωρις φιλτρο ρητινης η θεωνη θα δουλεψει καλυτερα γευστικα.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Ιουν 22, 2022 12:09 pm

Δεν θα δεις ποτέ αλλοίωση στη γεύση του Βίκος με χημική ανάλυση ολικης σκληρότητας 257 και το φίλτρο lelit να ρίχνει μονομιάς ( χωρις έλεγχο) 100 μονάδες της σκληροτητα δηλαδή στην περίπτωση του Βίκου από 257 στα 157 όταν το νερό της Αθήνας έχει από μόνο του 145 βαθμούς ολικης σκληρότητας.

Από την άλλη η Θεόνη με φίλτρο lelit είναι απόλυτη καταστροφή πιστεύω όταν έχει ολικη σκληροτητα 120 μονάδες και το φίλτρο lelit ρίχνει την σκληρότητας στις 20 μονάδες.

Σε αυτή την περίπτωση η πας Κωστηλάτα χωρίς φίλτρο lelit η νερό Αύρα με φίλτρο lelit.

Μια γνώμη και αυτή.

Νερο Αύρα έχει ολική σκληρότητα 172 βαθμούς με φίλτρο lelit πέφτει στην απόλυτα ιδανική ολική σκληρότητα των 72 βαθμός.

Φαντάζει η απόλυτα ιδανική τιμή σκληρότητας ;)
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Ιουν 22, 2022 12:36 pm

laonikos78 έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 12:09 pm
Δεν θα δεις ποτέ αλλοίωση στη γεύση του Βίκος με χημική ανάλυση ολικης σκληρότητας 257 και το φίλτρο lelit να ρίχνει μονομιάς ( χωρις έλεγχο) 100 μονάδες της σκληροτητα δηλαδή στην περίπτωση του Βίκου από 257 στα 157 όταν το νερό της Αθήνας έχει από μόνο του 145 βαθμούς ολικης σκληρότητας.

Από την άλλη η Θεόνη με φίλτρο lelit είναι απόλυτη καταστροφή πιστεύω όταν έχει ολικη σκληροτητα 120 μονάδες και το φίλτρο lelit ρίχνει την σκληρότητας στις 20 μονάδες.

Σε αυτή την περίπτωση η πας Κωστηλάτα χωρίς φίλτρο lelit η νερό Αύρα με φίλτρο lelit.

Μια γνώμη και αυτή.

Νερο Αύρα έχει ολική σκληρότητα 172 βαθμούς με φίλτρο lelit πέφτει στην απόλυτα ιδανική ολική σκληρότητα των 72 βαθμός.

Φαντάζει η απόλυτα ιδανική τιμή σκληρότητας ;)
Κωστηλατα δεν μπορω να βρω στην περιοχη μου λαονικε οσο και αν εχω ψαξει..Αυρα μου βγαζει μια γευση ασχημη και θεωρω πως δεν κανει για καφε απτη στιγμη που με ξενίζει σκετο,θα εχει ενδιαφέρον να δω τι αποτελεσμα θα παρω με το μιξαρισμα αυτων των δυο νερων βικος-θεωνη και θα το κανω απλα επειδη υπαρχουν στο σπιτι αυτη την στιγμη ειδαλως δεν υπηρχε νοημα,οπως ενδιαφερον θα εχει και αυτο που ειπα πριν,η χρηση θεωνης χωρις φιλτρο ρητίνης!

Κατακλειδα:
Αυτο που καταλαβα παντος απο τις λιγες δοκιμές που εχω κανει και χωρις μετρησεις ειναι οτι ο καλύτερος μετρητης ειναι το στομα μας,ο μετρητης της γευσης,τα νουμερα απο την πραγματικοτητα απεχουν πολυ ,οποτε θα το παω οπως με οδηγουν οι γευστικοι μου καλικες...ειναι λιγο ματαιο αυτο το κυνηγι με τους αριθμους,τα μεταξωτα εσωρουχα πολυ σωστα λενε θελουν μεταξωτα οπισθια,δεν γινετε με μια μηχανη των 600-700-1000€ και ενα φιλτρο των 5-10€ να περιμενεις τρελα αποτελεσματα απο ενα νερο,θεωρω το σπορ του νερου ειναι για επαγγελματικες καταστασεις με μηχανες των 15000€-20000€ οπου εκει τα φιλτρα κανουν ενα 300€+ εκαστο και εκεινα οντος κανουν την δουλεια που πρεπει και υποσχοντε,θα συνεχισω με την ρητινουλα μου καθαρα και μονο για να προστατευσω την μηχανη μου οπως μπορω με ενα χαμηλο κοστος και το εμφιαλωμενο που χρησιμοποιω μιας και δεν ειχα ποτε παραπονο στον τομέα με το νερο.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Ιουν 22, 2022 2:34 pm

εγώ δούλευα την μηχανή μου πολλούς μήνες τώρα με Κωστηλάτα (ή πιο παλιά με Θεόνη) και φίλτρο Lelit. Τελευταίως μου κάνει κάτι κουλά στο warmup και καλά υπερθερμένεται και κλείνει για 5 λεπτά και μετά οκ. Σε συνομιλία με lelit μου λένε οτι θέλει αλλαγή το temperature probe αλλά εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με το νερό μιας και όπως λέτε Κωστηλάτα +φίλτρο πέφτει πολύ. Τώρα το δουλεύω χωρίς φίλτρο κάποιες μέρες να δω αν θα μου το κάνει πάλι.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Ιουν 22, 2022 2:56 pm

slaughter έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 2:34 pm
εγώ δούλευα την μηχανή μου πολλούς μήνες τώρα με Κωστηλάτα (ή πιο παλιά με Θεόνη) και φίλτρο Lelit. Τελευταίως μου κάνει κάτι κουλά στο warmup και καλά υπερθερμένεται και κλείνει για 5 λεπτά και μετά οκ. Σε συνομιλία με lelit μου λένε οτι θέλει αλλαγή το temperature probe αλλά εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με το νερό μιας και όπως λέτε Κωστηλάτα +φίλτρο πέφτει πολύ. Τώρα το δουλεύω χωρίς φίλτρο κάποιες μέρες να δω αν θα μου το κάνει πάλι.
Γευστικα και σαν σωμα τι περνεις φιλε μου απο τον καφε με ενα νερο σαν αυτο που χρησιμοποιεις με χαμηλη ολικη και χωρις φιλτρο;
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Ιουν 22, 2022 3:02 pm

πάντα το δούλευα με φίλτρο. Επίσης επειδή το boiler μου είναι 700ml θέλει χρόνο για να καταλάβεις διαφορά στην αλλαγή νερού εκτός και αν κάνεις άδειασμα. Επειδή φτιάχνω αποκλειστικά milk based drinks δεν είχα καταλάβει κάποιο πρόβλημα με το φίλτρο. Τώρα το ψάχνω παραπάνω

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Ιουν 22, 2022 10:28 pm

nikosdeb έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 5:30 pm
Παιδια καλησπερα,
Επειδη βλεπω υπαρχει μεγαλη συγχυση σχετικα με το φιλτρο ρητινης της λελιτ θα σας παραθεσω τις δικες μου μετρησεις και τις μικρες γνωσεις. Το φιλτρο της λελιτ λοιπον στο νερο του δικτυου μου ριχνει την σκληροτητα απο 30 γαλλικους βαθμους σε 0(!!!) (Μηδεν) Γαλλικους βαθμους. Η μετρηση εγινε με την πλεον αξιοπιστη μεθοδο του υγρου τυπου titrant σε δοκιμαστικο σωληνα. Τα tds meters και η μετρηση ppm δεν ειναι σωστη σε φιλτρανση με ρητινη, καθως δουλευουν με ανταλλαγη ιοντων και δεν μειωνουν τα ολικα στερεα. Οποτε ειναι πιθανο να εχουμε μεγαλη πτωση στην ολικη σκληροτητα αλλα καμια πτωση σε ppm.
Το μεγαλο φιλτρο ρητινης λελιτ (70lt) λοιπον μου εριξε το νερο σε 0 γαλλικους βαθμους σκληροτητα απο 30 αρχικα και κρατησε για 40 λιτρα περιπου συνολικα μεχρι να ξανα ανεβει η σκληροτητα στα αρχικα επιπεδα.
Για την ιστορια, δουλευω φιλτρο ανω παγκου doulton ultracarb σε συνδυασμο με ρητινη λελιτ για να εχω και καλη γευση απο φιλτρο ανθρακα και απουσια αλατων για προστασια της μηχανης.
40 λιτρα εννοεις οτι σου κρατησε το φιλτρο ρητινης μεχρι να "αχρηστευτεί" και να μην κατεβαζει την ολικη σκληρότητα;σε ρωταω γιατι εχω δοκιμασει να κανω αναγέννηση του φιλτρου με αλατονερο οπως εχω δει σε πολλες συζητησεις χωρις ομως να διαπυστωσω αν οντος λειτουργει αυτη η μεθοδος καθως δεν εχω τα αναλογα μεσα για μετρήσεις.θα ηταν ενδιαφερον να μας πει καποιος που ξερει και εχει δυνατοτητα στις μετρησεις να μας απαντησει τελικα αν στο φιλτρο ρητινης γινεται αναγέννηση με αλατονερο η ειναι παραμύθια της χαλιμας ολα αυτα που λέγονται.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Απάντηση