Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Παρ Μαρ 18, 2022 9:19 am

laonikos78 έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 12:15 am
mantraxalos έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 12:11 am
laonikos78 έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 12:09 am
Το επόμενο καφεδάκι θα το φτιάξω με αγιασμό. :a030:
:worthy: :priest:
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από beto » Σάβ Μαρ 19, 2022 12:59 am

mantraxalos έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:58 pm
Σχετικά ,πάντως με την απομάκρυνση των αλάτων και ειδικά του ανθρακικού ασβεστίου (CaCO3) ναι ,ναι αυτό είναι που προσκολλάται και συσσωρεύεται σε μεταλλικές επιφάνειες και τις καταστρέφει (αντιστάσεις,αντλίες κλπ).....η απόψεις διίστανται παραθέτοντας εκατέρωθεν σοβαρά επιχειρήματα για τα υπέρ και τα κατά,...... ανα περίπτωση.......με κύριο σημείο αντιπαραθεσης το κατά πόσο η ολική απομάκρυνση των αλάτων ναι μεν προστατεύει τις συσκευές αλλά ισως δημιουργεί προβλήματα στη ισορροπία της υγείας καθώς έρευνες δείχνουν οτι νερό με ισορροπημένη περιεκτικότητα αλάτων (σκληρότητα εως 150mg/lt) φενεται να ωφελεί τα νεφρά, τους μυς και πιθανότατα και την καρδιά. Επειδή, το ισορροπημένα σκληρό νερό περιέχει υψηλές συγκεντρώσεις μαγνησίου και ασβεστίου μπορεί να έχει καρδιαγγειακά οφέλη.

Σύμφωνα με μελέτες τις ΕΥΔΑΠ για το λεκανοπέδιο η σκληρότητα ισορροπεί στα 150mgr ανα λίτρο (μεσοσταθμικα ανα έτος) κάτι που το καθιστά μαλον μαλακό.

Έγκειται λοιπόν στην αντίληψη αλλά και την προσέγγιση του κάθε λάτρη του καφέ, καθώς επίσης και στο νερό της κάθε περιοχής, ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ .....μηχανή πρώτα η ο άνθρωπος? Η μήπως και τα 2 με κάποιες θυσίες και απο τις 2 πλευρές? ...Θα "βουλώσει" γρηγορότερα η μηχανή ?....εεεε όποιος έχει τα γένια...πρέπει να έχει και τα χτένια (κατ'εμε)! να δουλέψουν και τα παιδιά στο συνεργείο καλό στη κοινωνία θα κάνουμε !! :D

*ΠΗΓΕΣ> https://www.eydap.gr/SocialResponsibili ... lityCheck/
https://www.naturanrg.gr/skliro-kai-mal ... tin-ygeia/
https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d ... 5_2020.pdf
Θα είχε ενδιαφέρον να μετρήσεις την σκληρότητα του νερού πριν και μετά την χρήση του νέου φίλτρου.. και θα βοηθούσε και στο να ρυθμίσεις και την κεφαλή σου εκεί που θέλεις.
Πάντως έχει ειπωθεί ότι μια καλή ρύθμιση σκληρότητας που φυσικά δεν κάνει κακό στην υγεία, αποτρέπει σε ικανοποιητικό βαθμό την συσσώρευση αλάτων και έχει καλή γεύση ο καφές που είναι και το ζητούμενο.. είναι στους 8-9 γερμανικούς βαθμούς περίπου.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από beto » Σάβ Μαρ 19, 2022 1:38 am

mantraxalos έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:12 pm
beto έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:01 pm
mantraxalos έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 1:31 pm
Μόλις παρέλαβα νέο φίλτρο νερού BWT Best taste X για να τοποθετήσω στην Synchronika...(επαγγελματικο, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μηχανές που μπορούν να το υποστηρίξουν ,έχουν δλδ το απαραίτητο set-up για την ανάλογη σύνδεση).

Ο κύριος λογος είναι γιατί εχω βαρεθεί να γεμίζω με την κανατα το δοχείο.

Έτσι με την ευκαιρία την μόνιμης παροχής πλέον νερού, θα κανω μόνιμη και την αποχέτευση από την μηχανή στον νεροχύτη.

Εντυπώσεις για το αποτέλεσμα ..προσεχώς!


Υ.Γ. το πηρα απο frigo hellas στα 86 ευρώ (ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΗ) με δωρεάν μεταφορικά (Θεσσαλονίκη) ,(10.000 λτ).
Καλησπέρα.
Καλά καφεδάκια με το νέο σου φίλτρο.
Υποθέτω ότι θα έχεις μαλακό νερό στην περιοχή σου για να το επέλεξες..
Η Αθήνα σε γενικές γραμμές έχει μαλακό νερό ,Όπως και να έχει το συγκεκριμένο φίλτρο έχει ρυθμιστή σκληρότητας στην κεφαλή 4 Θέσεων.

Mετα απο συνεννόηση με την frigo Hellas ,μου είπαν οτι για την Αθήνα προτείνεται η θέση 2.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιουσα waterpick φίλτρο στη βρυση και στη συνέχεια γέμιζα κανάτα της peak water για την αποσκλήρυνση.Για να δούμε αν θα υπάρχουν διαφορές...πάντως στην ευκολία σίγουρα!
Οκ. Πάντως είναι περίεργο που στο site της εταιρείας αλλά και σε άλλα που το πουλάνε δεν βρήκα κάπου να λέει ότι το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει διάσπαση αλάτων.. γράφουν μόνο ότι αφαιρεί το χλώριο, τις οργανικές ενώσεις και άλλες ουσίες, σωματίδια και σκουριά.
Επίσης περίεργο είναι το ότι έχει δυνατότητα να φιλτράρει 10.000 λίτρα περίπου (ανάλογα την σκληρότητα του νερού που φιλτράρει) και ταυτόχρονα να κάνει διάσπαση αλάτων, καθότι, συνήθως τα φίλτρα που το κάνουν αυτό μειώνεται πολύ η μέγιστη ποσότητα φιλτραρίσματος τους..
Δεν είμαι ειδικός.. μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.. απλά εκφράζω τις σκέψεις μου.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μαρ 19, 2022 11:01 am

beto έγραψε:
Σάβ Μαρ 19, 2022 1:38 am
mantraxalos έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:12 pm
beto έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:01 pm

Καλησπέρα.
Καλά καφεδάκια με το νέο σου φίλτρο.
Υποθέτω ότι θα έχεις μαλακό νερό στην περιοχή σου για να το επέλεξες..
Η Αθήνα σε γενικές γραμμές έχει μαλακό νερό ,Όπως και να έχει το συγκεκριμένο φίλτρο έχει ρυθμιστή σκληρότητας στην κεφαλή 4 Θέσεων.

Mετα απο συνεννόηση με την frigo Hellas ,μου είπαν οτι για την Αθήνα προτείνεται η θέση 2.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιουσα waterpick φίλτρο στη βρυση και στη συνέχεια γέμιζα κανάτα της peak water για την αποσκλήρυνση.Για να δούμε αν θα υπάρχουν διαφορές...πάντως στην ευκολία σίγουρα!
Οκ. Πάντως είναι περίεργο που στο site της εταιρείας αλλά και σε άλλα που το πουλάνε δεν βρήκα κάπου να λέει ότι το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει διάσπαση αλάτων.. γράφουν μόνο ότι αφαιρεί το χλώριο, τις οργανικές ενώσεις και άλλες ουσίες, σωματίδια και σκουριά.
Επίσης περίεργο είναι το ότι έχει δυνατότητα να φιλτράρει 10.000 λίτρα περίπου (ανάλογα την σκληρότητα του νερού που φιλτράρει) και ταυτόχρονα να κάνει διάσπαση αλάτων, καθότι, συνήθως τα φίλτρα που το κάνουν αυτό μειώνεται πολύ η μέγιστη ποσότητα φιλτραρίσματος τους..
Δεν είμαι ειδικός.. μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.. απλά εκφράζω τις σκέψεις μου.
Oυτε κι εγώ είμαι ειδικος :lol: το ψαχνω ακόμα..

Αλλά στο παρακάτω video ....https://www.youtube.com/watch?v=lFysLEl ... eLatteLove , δείχνει οτι μεσω της κεφάλης υπάρχει ρυθμιστής αλατων 4 θεσεων κατι που το είδα κι εγώ περιεργαζομενος την κεφαλή - δεν νομίζω οτι τα αφερει ωστόσο όλα, αλλά στοχευμενα τα ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ από ότι κατάλαβα εγώ !

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ κιόλας ΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΑ θα βάλεις, γιατί κάποια αλατα και μέταλλα, οπως το μαγνήσιο ***** (ΒΛΕΠΕ video ΠΑΡΑΚΑΤΩ) για παράδειγμα, το θέλουμε στο νερο για την γεύση- ......

Επίσης εδώ αναφέρει για κατακράτηση αλατων..https://imgur.com/a/GqikXXg ,και εδω https://imgur.com/a/gM9RXRr οπου αναφερει "removal of hardening substances, adjustment of mineral balance... που επισης το θέλουμε για τη γεύση! VERSION για περιοχες με σχετικα μαλακο νερο https://imgur.com/a/SVvivwZ

Όπως και να εχει θα το ψάξω περισσότερο. Πάντως τηλεφωνικά μου είπαν οτι γίνετε κατακράτηση αλατων χωρίς όμως περεταίρω διευκρινήσεις .

***** https://www.youtube.com/watch?v=yYilGVC ... eLatteLove

- στο 5.20 Αναφερει "Ιf use properly and set up right,no discaling of your equipment is necessary !!!
- και στο 4.30 λεει " coffee lifts with minerals"..... και......."so in order to get a nice flavor,in order to get an nice appearance beverage, you need minerals in your water, you could easily TAKE EVERYTHING OUT but thats not what we want ".

- To παραπανω ερχεται να συμπληρωσει συζητησεις σε αλλα threads στο forum.

Marketing ?...μπορει!....Αληθεια?...ο καιρος θα δειξει !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mantraxalos την Σάβ Μαρ 19, 2022 11:19 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μαρ 19, 2022 11:06 am

beto έγραψε:
Σάβ Μαρ 19, 2022 12:59 am
mantraxalos έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:58 pm
Σχετικά ,πάντως με την απομάκρυνση των αλάτων και ειδικά του ανθρακικού ασβεστίου (CaCO3) ναι ,ναι αυτό είναι που προσκολλάται και συσσωρεύεται σε μεταλλικές επιφάνειες και τις καταστρέφει (αντιστάσεις,αντλίες κλπ).....η απόψεις διίστανται παραθέτοντας εκατέρωθεν σοβαρά επιχειρήματα για τα υπέρ και τα κατά,...... ανα περίπτωση.......με κύριο σημείο αντιπαραθεσης το κατά πόσο η ολική απομάκρυνση των αλάτων ναι μεν προστατεύει τις συσκευές αλλά ισως δημιουργεί προβλήματα στη ισορροπία της υγείας καθώς έρευνες δείχνουν οτι νερό με ισορροπημένη περιεκτικότητα αλάτων (σκληρότητα εως 150mg/lt) φενεται να ωφελεί τα νεφρά, τους μυς και πιθανότατα και την καρδιά. Επειδή, το ισορροπημένα σκληρό νερό περιέχει υψηλές συγκεντρώσεις μαγνησίου και ασβεστίου μπορεί να έχει καρδιαγγειακά οφέλη.

Σύμφωνα με μελέτες τις ΕΥΔΑΠ για το λεκανοπέδιο η σκληρότητα ισορροπεί στα 150mgr ανα λίτρο (μεσοσταθμικα ανα έτος) κάτι που το καθιστά μαλον μαλακό.

Έγκειται λοιπόν στην αντίληψη αλλά και την προσέγγιση του κάθε λάτρη του καφέ, καθώς επίσης και στο νερό της κάθε περιοχής, ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ .....μηχανή πρώτα η ο άνθρωπος? Η μήπως και τα 2 με κάποιες θυσίες και απο τις 2 πλευρές? ...Θα "βουλώσει" γρηγορότερα η μηχανή ?....εεεε όποιος έχει τα γένια...πρέπει να έχει και τα χτένια (κατ'εμε)! να δουλέψουν και τα παιδιά στο συνεργείο καλό στη κοινωνία θα κάνουμε !! :D

*ΠΗΓΕΣ> https://www.eydap.gr/SocialResponsibili ... lityCheck/
https://www.naturanrg.gr/skliro-kai-mal ... tin-ygeia/
https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d ... 5_2020.pdf
Θα είχε ενδιαφέρον να μετρήσεις την σκληρότητα του νερού πριν και μετά την χρήση του νέου φίλτρου.. και θα βοηθούσε και στο να ρυθμίσεις και την κεφαλή σου εκεί που θέλεις.
Πάντως έχει ειπωθεί ότι μια καλή ρύθμιση σκληρότητας που φυσικά δεν κάνει κακό στην υγεία, αποτρέπει σε ικανοποιητικό βαθμό την συσσώρευση αλάτων και έχει καλή γεύση ο καφές που είναι και το ζητούμενο.. είναι στους 8-9 γερμανικούς βαθμούς περίπου.
Το εχω κανει ήδη και ανέρχεται (η ανερχόταν όταν το 'κανα πέρσι) στο 125~ για να ρυθμίσω την κανατα αλατων! Θα το ξανακάνω βεβαίως πριν την εφαρμογή του φίλτρου.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Απρ 07, 2022 11:21 pm

Ύστερα από 2 μέρες δοκιμών και αρκετά εσπρεσσακια μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι ...έχω εντυπωσιαστει!

Το εν λόγω φίλτρο δίνει διαφορετικό χαρακτήρα-ΠΡΟΦΙΛ εμφανώς προς το καλύτερο, πιο στρογγυλεμενο ,εκτοξεύει τις νότες απο το "παρών" στο προσκήνιο, και αγαπάει-κολακεύει ιδιεταιρα τους φρουτωδεις μονοποικιλιακους.

Αυτα καταλαβαίνει τουλάχιστον ο δικός μου ουρανίσκος ...μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου...
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Απρ 08, 2022 8:36 am

mantraxalos έγραψε:
Πέμ Απρ 07, 2022 11:21 pm
Ύστερα από 2 μέρες δοκιμών και αρκετά εσπρεσσακια μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι ...έχω εντυπωσιαστει!

Το εν λόγω φίλτρο δίνει διαφορετικό χαρακτήρα-ΠΡΟΦΙΛ εμφανώς προς το καλύτερο, πιο στρογγυλεμενο ,εκτοξεύει τις νότες απο το "παρών" στο προσκήνιο, και αγαπάει-κολακεύει ιδιεταιρα τους φρουτωδεις μονοποικιλιακους.

Αυτα καταλαβαίνει τουλάχιστον ο δικός μου ουρανίσκος ...μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου...
Μη φτάσουμε και ως εκεί..
Συνημμένα
stock-photo-cropped-view-businessman-black-suit.jpeg
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Απρ 08, 2022 10:57 am

laonikos78 έγραψε:
Παρ Απρ 08, 2022 8:36 am
mantraxalos έγραψε:
Πέμ Απρ 07, 2022 11:21 pm
Ύστερα από 2 μέρες δοκιμών και αρκετά εσπρεσσακια μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι ...έχω εντυπωσιαστει!

Το εν λόγω φίλτρο δίνει διαφορετικό χαρακτήρα-ΠΡΟΦΙΛ εμφανώς προς το καλύτερο, πιο στρογγυλεμενο ,εκτοξεύει τις νότες απο το "παρών" στο προσκήνιο, και αγαπάει-κολακεύει ιδιεταιρα τους φρουτωδεις μονοποικιλιακους.

Αυτα καταλαβαίνει τουλάχιστον ο δικός μου ουρανίσκος ...μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου...
Μη φτάσουμε και ως εκεί..
:a013:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Απρ 26, 2022 12:29 pm

Περασα πριν απο λιγο απο το Γενικο Χημειο του Κρατους, λογω εγγυτητας αλλωστε με τη δουλεια μου, και με ενημερωσαν οτι ιδιωτες δεν μπορουν να εξυπηρετησουν αλλα μονο εργαστηρια κτλ. Οποτε θα κανω το τεστ της Μαρτζοκο αλλα θα παρω και δειγμα ωστε να μου το αναλυσει και εργαστηριο. Θα επανελθω με νεοτερα.
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Μάιος 19, 2022 10:43 pm

Και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες
https://www.larissapress.gr/2022/05/08/ ... -gia-kafe/
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση