Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Νοέμ 27, 2022 6:52 pm

Μιας και υπάρχει στο σπίτι έτσι κ αλλιώς αντίστροφη οσμωση λόγω ενυδρείου, αναρωτιέμαι μήπως είναι χαζομάρα να μη την εκμεταλλεύομαι τόσο καιρό για τον καφέ κ να καουβαλαω εμφιαλωμένα η κανάτες Brita. Ξέρω ότι το νερο της όσμωσης δεν είναι καλό να το πίνουμε γιατί είναι ουσιαστικά «νεκρό» από θρεπτικά συστατικά αλλά μέχρι εκεί, δεν έχει κάτι κακό και ούτε θα πάθουμε κάτι με 50-100ml νεκρού νερού τη μέρα όταν πίνουμε αλλα 2000ml βρύσης.

Υπάρχει βέβαια κ η δυνατότητα προσθήκης ενός έξτρα σταδίου στην οσμωση το οποίο το εμπλουτίζει με ιχνοστοιχεία ώστε να γίνεται πόσιμο σε περίπτωση που το νερο της οσμωσης δε το θέλεις για ενυδρείο αλλά για να το πίνεις

Υ.Γ.πληροφοριακά πλέον παίρνεις οσμωση με 50€ και μια καλη σα τη δίκη μου με 90€ δεν είναι είδος πολυτελείας όπως κάποτε

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nik___ » Δευ Νοέμ 28, 2022 8:12 am

thanos117 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 27, 2022 6:52 pm
Μιας και υπάρχει στο σπίτι έτσι κ αλλιώς αντίστροφη οσμωση λόγω ενυδρείου, αναρωτιέμαι μήπως είναι χαζομάρα να μη την εκμεταλλεύομαι τόσο καιρό για τον καφέ κ να καουβαλαω εμφιαλωμένα η κανάτες Brita. Ξέρω ότι το νερο της όσμωσης δεν είναι καλό να το πίνουμε γιατί είναι ουσιαστικά «νεκρό» από θρεπτικά συστατικά αλλά μέχρι εκεί, δεν έχει κάτι κακό και ούτε θα πάθουμε κάτι με 50-100ml νεκρού νερού τη μέρα όταν πίνουμε αλλα 2000ml βρύσης.

Υπάρχει βέβαια κ η δυνατότητα προσθήκης ενός έξτρα σταδίου στην οσμωση το οποίο το εμπλουτίζει με ιχνοστοιχεία ώστε να γίνεται πόσιμο σε περίπτωση που το νερο της οσμωσης δε το θέλεις για ενυδρείο αλλά για να το πίνεις

Υ.Γ.πληροφοριακά πλέον παίρνεις οσμωση με 50€ και μια καλη σα τη δίκη μου με 90€ δεν είναι είδος πολυτελείας όπως κάποτε
Το γευστικό αποτέλεσμα που θα πάρεις σε αυτή τη περίπτωση δεν θα είναι καλό. Το νερό χρειάζεται να έχει άλατα (ασβέστιο & μαγνήσιο) για να γίνει σωστή εξαγωγή των γεύσεων του καφέ.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Νοέμ 28, 2022 2:45 pm

Μια λύση η οποια λειτουργει στα ενυδρεια είναι η αναμειξη 50/50 νερου βρυσης με οσμωση. Έτσι παίρνεις ενα νερο μαλακώτερο άλλα όχι απαλλαγμένο απο τα πάντα

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Δευ Νοέμ 28, 2022 3:17 pm

Αν θέλετε την γνώμη μου πάντως το νερό που έχουμε στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας, θα το ζήλευαν πολλοί άλλοι home baristi
Έχει την σωστή σκληρότητα και δεν δημιουργεί πρόβλημα στις μηχανές με άλατα
Το μόνο πρόβλημα είναι το χλώριο που με ένα απλό φίλτρο λύνεται

Από εκεί και πέρα στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν μια καλή λύση για το δίκτυο, που κοστίζει γύρω στα 80 ευρώ το χρόνο, και μιλάμε για λύση που προτείνουν ακριβώς για παραγωγή καφέ
Δεν βρίσκω λόγο να το κάνω προσωπικά αλλά για μένα είναι η καλύτερη λύση χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, και με σίγουρα αποτελέσματα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από madnifestah » Δευ Νοέμ 28, 2022 4:07 pm

After έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 3:17 pm
Έχει την σωστή σκληρότητα και δεν δημιουργεί πρόβλημα στις μηχανές με άλατα
Το μόνο πρόβλημα είναι το χλώριο
Πως γίνεται να έχει σωστή σκληρότητα και να μην δημιουργεί προβλήματα όταν το φιλτραρισμενο (από απλό φίλτρο βρύσης) μου γεμίζει άλατα στον πατο του βραστήρα κάθε βδομάδα;

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Νοέμ 28, 2022 5:27 pm

madnifestah έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 4:07 pm
After έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 3:17 pm
Έχει την σωστή σκληρότητα και δεν δημιουργεί πρόβλημα στις μηχανές με άλατα
Το μόνο πρόβλημα είναι το χλώριο
Πως γίνεται να έχει σωστή σκληρότητα και να μην δημιουργεί προβλήματα όταν το φιλτραρισμενο (από απλό φίλτρο βρύσης) μου γεμίζει άλατα στον πατο του βραστήρα κάθε βδομάδα;
Το νερο όσμωσης δεν θα σου άφηνε καθόλου άλατα αλλά δεν κάνει για άλλους λόγους

Μια αναλογια 50/50 με νερο βρύσης ίσως είναι η χρυσή τομή γιατί τελικά από ότι καταλαβαίνω θελουμε νερο με λίγα άλατα , οχι με καθόλου άλατα. Βέβαια θεωρητικά πάντα χωρις να το έχω δοκιμάσει η κανάτα του βραστήρα σου θα έπιανε έτσι και πάλι άλατα αλλά στο διπλάσιο χρονικό διάστημα.

Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος γιατί ίσως κάτι μου διαφεύγει.

Το ξαναλέω πάντως παιδιά μια οσμωση πλέον κοστίζει 50-100€ και να αναλώσιμα μετά αν υποθέσουμε ότι τη δουλεύουμε μόνο για την καφετιέρα είναι μη μετρήσιμα , ίσως είναι 10€ το χρόνο (δεν πουλάω οσμωσεις)

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Δευ Νοέμ 28, 2022 6:32 pm

madnifestah έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 4:07 pm
After έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 3:17 pm
Έχει την σωστή σκληρότητα και δεν δημιουργεί πρόβλημα στις μηχανές με άλατα
Το μόνο πρόβλημα είναι το χλώριο
Πως γίνεται να έχει σωστή σκληρότητα και να μην δημιουργεί προβλήματα όταν το φιλτραρισμενο (από απλό φίλτρο βρύσης) μου γεμίζει άλατα στον πατο του βραστήρα κάθε βδομάδα;
Εγώ είπα στα περισσότερα μέρη, δεν γνωρίζω την ποιότητα του νερού από την βρύση σου
Από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον Θάνο, τα άλατα και εμείς τα θέλουμε ως άνθρωποι, και ο καφές ως γεύση
Η μηχανή δεν τα θέλει μόνο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nik___ » Δευ Νοέμ 28, 2022 9:01 pm

thanos117 έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 5:27 pm
Το νερο όσμωσης δεν θα σου άφηνε καθόλου άλατα αλλά δεν κάνει για άλλους λόγους

Μια αναλογια 50/50 με νερο βρύσης ίσως είναι η χρυσή τομή γιατί τελικά από ότι καταλαβαίνω θελουμε νερο με λίγα άλατα , οχι με καθόλου άλατα. Βέβαια θεωρητικά πάντα χωρις να το έχω δοκιμάσει η κανάτα του βραστήρα σου θα έπιανε έτσι και πάλι άλατα αλλά στο διπλάσιο χρονικό διάστημα.

Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος γιατί ίσως κάτι μου διαφεύγει.

Το ξαναλέω πάντως παιδιά μια οσμωση πλέον κοστίζει 50-100€ και να αναλώσιμα μετά αν υποθέσουμε ότι τη δουλεύουμε μόνο για την καφετιέρα είναι μη μετρήσιμα , ίσως είναι 10€ το χρόνο (δεν πουλάω οσμωσεις)
Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντίστροφη όσμωση με bypass (που ρυθμίζει την αναλογία μίξης), είναι όντως μια αρκετά καλή λύση. Για να βρεις τη σωστή σωστή ρύθμιση ως προς την αναλογία μίξης (ώστε να μην έχεις προβλήματα με άλατα στη μηχανή) κανονικά θα πρέπει κανείς να μετρήσει: αλκαλικότητα, σκληρότητα ασβεστίου και chlorides.

Στη πράξη μια πιο απλή (αλλά λιγότερο επιστημονική) λύση είναι να ρυθμίσεις τη μίξη ώστε να προκύπτει νερό με TDS γύρω στα 75ppm (το οποίο είναι πολύ εύκολο να το μετρήσεις με μια συσκευή του 10ευρου). Λογικά σε αυτή τη τιμή TDS και καλή γεύση θα έχεις και δεν θα έχεις πρόβλημα με τα άλατα στη μηχανή.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Νοέμ 28, 2022 9:14 pm

TDS έχω (όντως ένα του δεκαευρου Xiaomi και δουλεύει μια χαρά)

η αναλογία νομίζω είναι έτσι 50/50 θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω επί ευκαιρία εφόσον αυτή η σκέψη δεν σας φαίνεται λάθος

να εχετε υπόψιν πως υπάρχει και η άλλη λύση . αντί δηλαδή να ανακατεύεις νερό όσμωσης με νερό βρύσης. ανακατεύεις νερό όσμωσης με νερό αποριψης της όσμωσης, αυτό που αποριπτει η όσμωση δλδ (από το σωληνάκι που πάει στην αποχέτευση) για να κρατήσει το πιο μαλακό. Η διαφορά σε σχέση με της βρύσης είναι ότι και αυτό έχει περάσει από το προφιλτρο και το φίλτρο άνθρακα επομένως δεν έχει μικροσωματίδια και χλώριο. απλά έχει τις σκληροτητες που κατακρατεί το τελευταίο στάδιο , αυτό της μεμβράνης.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Νοέμ 28, 2022 10:16 pm

Μόλις έκανα το τσεκ

Νερο βρύσης στο Γέρακα αττικής 142ppm

50/50 με νερο όσμωσης 73ppm!

Νομίζω ότι το πείραμα πέτυχε

Απάντηση