Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Παρ Σεπ 25, 2020 4:09 pm

Rallakias έγραψε:
Τετ Δεκ 11, 2019 7:24 am
Χρησιμοποιώ το Everpure Claris Ultra με ρυθμιζόμενη κεφαλή για ελεγχόμενη αποσκλήρυνση.
Αγοράζω το μικρότερο φίλτρο της σειράς το 170 ,ικανό για φίλτρανση 1700 λίτρων το χρόνο-εννοείται οτι η μηχανή μου καταναλώνει πολύ λιγότερα.Εχει τον περιορισμό οτι φιλτράρει μέ μέγιστη ροή 2lt/min και έχει κόστος γύρω στα 100€ εκτός απο την κεφαλή που την αγοράζεις μια φορά.
Τελικα μετα απο σχεδον 10 μηνες χρησης του claris ultra ποια ειναι η γνωμη σου ως προς την αποδοση και την κατασταση της μηχανης;;;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Σεπ 28, 2020 9:55 pm

Το φίλτρο το έχω κοντα 2 χρόνια .Εχω να παρατηρήσω οτι εχει ενα μειονέκτημα που ειναι ο περιορισμός της ροής του νερού στα 2 lt/min . Επειδή γεμίζω χειροκίνητα το δοχείο της Unica και μου παίρνει 1,5 λεπτό για να το γεμίσω (3lt σύνολο) , μου κακοφαίνεται γιατι θα μπορούσε να γεμίζει σε 20'' με πλήρη παροχή του νερού.
Κατα τα άλλα οχι οτι δεν εχει άλατα το νερό που επικάθονται στη μηχανή . Απλά τα άλατα αυτά είναι τα απολύτως ελάχιστα για να πιείς ενα σωστό καφέ με ενα ισορροπημένο νερό . Κάποια στιγμή θα χρειαστεί αφαλάτωση η μηχανή αλλά πολύ σπάνια κατά την εκτίμησή μου. Αν κάνει κάποιος αφαλάτωση κάθε 6 μήνες ή 1 χρόνο με οικιακή χρήση πιστεύω οτι θα ειναι το τέλειο.Γευστική διαφορά δεν εχω καταλάβει , μην πώ ψέματα , αλλά και μονο για τη μακροζωία της μηχανής χρειάζεται ενα φίλτρο.
Ειναι ενα φίλτρο στο μεσο όρο τιμής της αγοράς που κάνει αυτό που πρέπει για μια οικιακή καφετιέρα.Αν βρείτε κάποιο άλλο φθηνοτερο να κάνει τα ιδια πράγματα - προτιμήστε το.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Τρί Σεπ 29, 2020 4:52 pm

Εγω εχω επιλεξει κατι διαφορετικο...εφοσον εκανα πρωτα αναλυση του νερου της περιοχης και μου βγηκε χαμηλο σε αλατα και χωρις ιδιαιτερα μεταλα, πηρα μια τριπλη φιλτροθηκη 10” και εβαλα 2 φιλτρα 0,5 micron (ενα για ιζηματα και εναν καλο ανθρακα ) και μια επαναγεμιζομενη θηκη ρητινης.
Εχω και εναν ρυθμιστη πιεσης στα 2,5 bar.
Μετα απο 1 χρονο χρησης η μηχανη ειναι πεντακαθαρη.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Σεπ 29, 2020 5:09 pm

Δεν ξέρω στα σίγουρα αλλά κάπου διάβασα ότι δεν κάνει το νερό της αντίστροφης ώσμωσης για χρίση στην καφετιέρα.Για ψάξε το λίγο μες στο foroum.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Spacof » Τρί Σεπ 29, 2020 6:20 pm

Γενικά το νερό που έχω στο δίκτυο σε γερμανικούς βαθμούς είναι ~ gh 9 , kh 6.5 και tds 90, κάνω φιλτραρίσμα με αντίστροφη όσμωση και μετά κάνω ανάμιξη με νερό από την βρύση, το αποτέλεσμα αντίστοιχα είναι gh περίπου 4.5, kh περίπου 3.5 και tds κάπου στα 50 ... από ότι έχω διαβάσει τα tds πρέπει να είναι πάνω από 70 αλλά αν βάλω περισότερο νερό βρύσης ανεβαίνουν και οι σκληρότητες. , αν πάω να ρυθμίσω με βάσει τα tds στο 70 τότε εχω gh 7, kh 5 ... δηλαδή παραπάνω από την σκληρότητα που προτείνει η ecm.

Σκέφτομαι μήπως λέει για kh και όχι για gh... αλλά και πάλι θα είμαι εκτός....
20200929_183654.jpg

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Οκτ 03, 2020 9:58 pm

Batman έγραψε:
Τρί Σεπ 29, 2020 4:52 pm
Εγω εχω επιλεξει κατι διαφορετικο...εφοσον εκανα πρωτα αναλυση του νερου της περιοχης και μου βγηκε χαμηλο σε αλατα και χωρις ιδιαιτερα μεταλα, πηρα μια τριπλη φιλτροθηκη 10” και εβαλα 2 φιλτρα 0,5 micron (ενα για ιζηματα και εναν καλο ανθρακα ) και μια επαναγεμιζομενη θηκη ρητινης.
Εχω και εναν ρυθμιστη πιεσης στα 2,5 bar.
Μετα απο 1 χρονο χρησης η μηχανη ειναι πεντακαθαρη.
Έχω κι εγώ αυτή τη λύση, αλλά χρησιμοποιώ ένα Φίλτρο Πολυφωσφορικών Κρυστάλλων
Πες μου σε παρακαλώ για την ρητίνη. Ποια χρησιμοποιείς και κάθε πότε την αλλάζεις;
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Δευ Οκτ 05, 2020 12:45 am

vsiorikis έγραψε:
Σάβ Οκτ 03, 2020 9:58 pm
Batman έγραψε:
Τρί Σεπ 29, 2020 4:52 pm
Εγω εχω επιλεξει κατι διαφορετικο...εφοσον εκανα πρωτα αναλυση του νερου της περιοχης και μου βγηκε χαμηλο σε αλατα και χωρις ιδιαιτερα μεταλα, πηρα μια τριπλη φιλτροθηκη 10” και εβαλα 2 φιλτρα 0,5 micron (ενα για ιζηματα και εναν καλο ανθρακα ) και μια επαναγεμιζομενη θηκη ρητινης.
Εχω και εναν ρυθμιστη πιεσης στα 2,5 bar.
Μετα απο 1 χρονο χρησης η μηχανη ειναι πεντακαθαρη.
Έχω κι εγώ αυτή τη λύση, αλλά χρησιμοποιώ ένα Φίλτρο Πολυφωσφορικών Κρυστάλλων
Πες μου σε παρακαλώ για την ρητίνη. Ποια χρησιμοποιείς και κάθε πότε την αλλάζεις;
Φιλε Βασιλη εχω μια εντυπωση οτι οι κρυσταλοι που χρησιμοποιεις ειναι καλοι για πλυντηρια αλλα οχι για τροφιμα..
Αγοραζω χυμα ρητινη και καθε 3 μηνες περιπου την αλλαζω.ανοιγω το φιλτρο,πεταω την παλια κ τοποθετω την νεα.
Γεμιζω το 80% του φιλτρου.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Οκτ 05, 2020 4:27 am

Batman έγραψε:
Δευ Οκτ 05, 2020 12:45 am
vsiorikis έγραψε:
Σάβ Οκτ 03, 2020 9:58 pm
Batman έγραψε:
Τρί Σεπ 29, 2020 4:52 pm
Εγω εχω επιλεξει κατι διαφορετικο...εφοσον εκανα πρωτα αναλυση του νερου της περιοχης και μου βγηκε χαμηλο σε αλατα και χωρις ιδιαιτερα μεταλα, πηρα μια τριπλη φιλτροθηκη 10” και εβαλα 2 φιλτρα 0,5 micron (ενα για ιζηματα και εναν καλο ανθρακα ) και μια επαναγεμιζομενη θηκη ρητινης.
Εχω και εναν ρυθμιστη πιεσης στα 2,5 bar.
Μετα απο 1 χρονο χρησης η μηχανη ειναι πεντακαθαρη.
Έχω κι εγώ αυτή τη λύση, αλλά χρησιμοποιώ ένα Φίλτρο Πολυφωσφορικών Κρυστάλλων
Πες μου σε παρακαλώ για την ρητίνη. Ποια χρησιμοποιείς και κάθε πότε την αλλάζεις;
Φιλε Βασιλη εχω μια εντυπωση οτι οι κρυσταλοι που χρησιμοποιεις ειναι καλοι για πλυντηρια αλλα οχι για τροφιμα..
Αγοραζω χυμα ρητινη και καθε 3 μηνες περιπου την αλλαζω.ανοιγω το φιλτρο,πεταω την παλια κ τοποθετω την νεα.
Γεμιζω το 80% του φιλτρου.
Όχι κάνει κανονικά για πόσιμο είναι αυτό για την ακρίβεια
https://e-shopnow.gr/product/aquafilter-fcpra/

Απλά έχω δει αυτό το μικρό σακουλάκι που βάζεις μέσα στο δοχείο νερού της καφετιερας με τις κίτρινες μπίλιες ρητίνης και σκεφτόμουν κι εγώ ότι θα μπορούσα όπως λες να βάλω χύμα στην μια θήκη. Έχεις κάποιο ειδικό σακουλάκι που την βαζεις; Και το τριμηνο το έχεις μετρήσει ή κατ' εκτίμηση;
Ξέρεις αναρωτιέμαι αν όλα αυτά κάνουν δουλειά. Είμαι σίγουρος για τον ενεργό άνθρακα (εχω διπλη φιλτροθήκη εγω) καθώς έχω μετρήσει το χλώριο, αλλά το καταλαβαίνεις και στην γεύση, αλλά για τα άλατα δεν εχω κάνει μέτρηση.
Ο βραστήρας βέβαια είναι καθαρός και μάλλον αυτό είναι μια ένδειξη
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Δευ Οκτ 05, 2020 7:18 am

vsiorikis έγραψε:
Δευ Οκτ 05, 2020 4:27 am


Όχι κάνει κανονικά για πόσιμο είναι αυτό για την ακρίβεια
https://e-shopnow.gr/product/aquafilter-fcpra/

Απλά έχω δει αυτό το μικρό σακουλάκι που βάζεις μέσα στο δοχείο νερού της καφετιερας με τις κίτρινες μπίλιες ρητίνης και σκεφτόμουν κι εγώ ότι θα μπορούσα όπως λες να βάλω χύμα στην μια θήκη. Έχεις κάποιο ειδικό σακουλάκι που την βαζεις; Και το τριμηνο το έχεις μετρήσει ή κατ' εκτίμηση;
Ξέρεις αναρωτιέμαι αν όλα αυτά κάνουν δουλειά. Είμαι σίγουρος για τον ενεργό άνθρακα (εχω διπλη φιλτροθήκη εγω) καθώς έχω μετρήσει το χλώριο, αλλά το καταλαβαίνεις και στην γεύση, αλλά για τα άλατα δεν εχω κάνει μέτρηση.
Ο βραστήρας βέβαια είναι καθαρός και μάλλον αυτό είναι μια ένδειξη
Εχω αγορασει ενα επαναγεμιζομενο φυσιγγιο 10’’ και τοποθετω εκει μεσα την ρητινη..ειναι ενα κλασικο φυσιγγιο το οποιο ξεβιδωνει και του βαζεις εσυ οτι θες μεσα!
Θα μπορουσες να του βαλεις κρυσταλλους ή ανθρακα επισης.
Αλλαζω την ρητινη κατ εκτιμηση αν και με την οικιακη χρηση η αλλαγη μπορει να γινεται κ σπανιοτερα.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από vsiorikis » Τετ Οκτ 07, 2020 12:14 am

Θα το δοκιμάσω παρεμπιπτόντως έχω κάνει 2 βιντεάκια για το πώς να τοποθετήσεις μόνος σου ένα τέτοιου είδους φίλτρο. Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον που τον ενδιαφέρει μια τέτοια λύση

https://youtu.be/Axj2RDR9Y9k

https://youtu.be/bQ1BNoHp_oY
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Απάντηση