Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Σάβ Μάιος 28, 2022 8:58 pm

Αποτελεσματα εξετασεων νερου οικιας μου (περιοχη Βυρωνας Αττικης). Ο χημικος που μου εκανε την αναλυση μου προτεινε να μιλησω με εταιρεια και με καποιον ειδικο επι του θεματος ωστε να μου προτεινει λυση για φιλτρο. Μου προτεινε αυτους επειδη τους ξερεις. Κανατες στυλ Britta κτλ μου ειπε οτι κατα κυριο λογο κρατανε χλωριο και οχι αλατα ή κρατανε ενα μικρο ποσοστο των αλατων. Οποτε ξεκιναω με εμφιαλωμενο ΘΕΟΝΗ που το φερνει ο ΑΒ και ψαχνομαι για φιλτρα. Στην αγαπημενη μου ψαροταβερνα(offtopic 😵💫) μου φερνουν ΘΕΟΝΗ που εχει ολικη σκηροτητα 109 οταν του ΑΒ το ΘΕΟΝΗ εχει ολικη σκληροτητα 122. Ισως ειναι απο διαφορετικες πηγες γιατι αυτο με τη χαμηλη σκληροτητα αναφερει πηγη ΓΚΟΥΡΑ ενω του ΑΒ ισως να ειναι απο αλλη πηγη.
Απο την αλλη βεβαιως η Marzocco αναφερει τιμη μεγιστη ολικης σκληροτητας 100 οταν το ΘΕΟΝΗ του ΑΒ (που λογικα με αυτο θα ξεκινησω και βλεπουμε) εχει τιμη 122. Ειμαι πιο χαμηλα απο τα 135 της ΕΥΔΑΠ αλλ και παλι εκτος οριων. Παρακαλω για τις αποψεις σας κυριοι.
Συνημμένα
Water-Specifications.pdf
(84.83 KiB) Μεταφορτώθηκε 33 φορές
613C8587-4319-4137-A517-0B9998173428.jpeg
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Μάιος 28, 2022 10:09 pm

Ολική σκληρότητας 135.
Αυτό τα λέει όλα.
Τιμές που έχει και η ιστοσελίδα της ΕΥΔΑΠ.
Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά το νερό της Αττικής είναι εξαιρετικό για εσπρέσσο.
Ως και το SCA μας λέει πως η τιμή σκληρότητας εσπρέσσο είναι το ανώτερο 145.
Η Αθήνα το μόνο που θέλει είναι φίλτρο νερού για το χλώριο και τίποτα άλλο.
Ως επιβαιβαιωση όμως Αλέξανδρε η πληροφορία σου είναι χρήσιμη!!!
Και σε ρωτάω από περιέργεια, αφού βλέπεις ότι το νερό είναι πραγματικά μια χαρά, τι θες να μπλέξεις με κανάτες και πλαστικές φιάλες νερού.
Όταν από μόνη της η ανάλυση σου μιλάει; :a014:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Μάιος 28, 2022 10:32 pm

Σε αντίστοιχη μέτρηση που είχα κάνει για ολική σκληρότητα στον Άγιο Δημήτριο Αττικης, μου είχε βγάλει 109.

Αν δεν υπάρχει θέμα με αλλά συστατικά του νερού, αυτές οι τιμές ειναι εξαιρετικά καλές.

Στο Βέλγιο αυτή τη στιγμή σε παρόμοια μέτρηση, το δίκτυο δίνει νερο στα 490 tds, τις καλές μέρες (χειμώνα)……

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Σάβ Μάιος 28, 2022 11:38 pm

Συναδελφοι αν νομιζετε οτι το 135 ειναι καλη τιμη και δεν χρειαζεται φιλτρο ή εμφιαλωμενο εγω μαζι μας ειμαι. Απλα βασει των τιμων που απαιτει η Marzocco ειμαι εκτος. Χαιρομαι που αναφερετε οτι η τιμη των 135 ειναι εντος γενικων προδιαγραφων εσπρεσσο αλλα η Marzocco αλλα απαιτει. Για τον φιλο που αναφερει οτι στον Αγ. Δημητριο εχει αλλη σκληροτητα ο χημικος μου ανεφερε οτι ολες οι περιοχες του λεκανοπεδιου Αττικης δεν προμηθευονται νερο απο την ιδια δεξαμενη πχ Υλικη, Μαραθωνας κτλ. Επισης ο χημικος μου ανεφερε οτι η σκληροτητα του νερου της Αθηνας σε γενικες γραμμες ειναι ικανοποιητικη. Αν τωρα καποιος ψαχνει κατι πιο ιδιαιτερο τοτε πρεπει να προμηθευθει φιλτρα κτλ.
Ford Focus MkII f/l 2008

madlab
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2018 1:40 am
Όνομα: Π.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από madlab » Σάβ Μάιος 28, 2022 11:46 pm

ριξε μια ματια και στην κανατα peak water

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Κυρ Μάιος 29, 2022 10:40 am

Το έχω γράψει και πιο πάνω, ας το ξαναγράψω, μιας και λέμε για Αθήνα

Το νερό είναι παραπάνω από ικανοποιητικό, μια λύση με κανάτα Britta και φίλτρο ρητίνης στο ρεζερβουάρ, είναι πολύ ικανοποιητική, αν παίρνεις κακό καφέ, φταίει κάτι άλλο και όχι το νερό

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση, το επόμενο στάδιο πάει στα 500€+ με συχνή συντήρηση και αλλαγή φίλτρων

Αξίζει για την διαφορά που θα δεις;
Γνώμη μου, όχι
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Μάιος 29, 2022 1:27 pm

Θα συμφωνήσω ότι για το νερό της Αθήνας αρκεί μια κανάτα brita και ένα φίλτρο ρητίνης. Απλώς ένα φίλτρο ρητίνης θα αρκούσε αν δεν υπήρχε το θέμα του χλωρίου που αντιδρά με τη ρητίνη.
Εναλλακτικά βέβαια μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί εμφιαλωμένο χαμηλής περιεκτικότητας σε άλατα με ή και χωρίς ρητίνη που πιθανόν έτσι να βγαίνει ποιο οικονομικό

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Κυρ Μάιος 29, 2022 3:32 pm

Συμφωνω σε οτι μου λετε και το βασικο μου μελημα ειναι μην βγαλω τα ματια μου με τα χερια μου και γεμισω τη Μαρτζοκο με αλατα και οχι τοσο για την επιδραση του νερου στη γευση του καφε. Για το τελευταιο δεν το συζητω καν καθως εχω πολυ δρομο για εκει αλλα οπως εχει αναφερθει το νερο χρειαζεται να εχει και καποια αλατα για να εχει σωστη γευση και κατ' επεκταση ο καφες. Ισως ξεκινησω με ΘΕΟΝΗ ετσι για να φυγει η αγωνια και το αγχος του πρωταρη και βλεπω στην πορεια.
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από After » Κυρ Μάιος 29, 2022 4:54 pm

AlexFocus έγραψε:
Κυρ Μάιος 29, 2022 3:32 pm
Συμφωνω σε οτι μου λετε και το βασικο μου μελημα ειναι μην βγαλω τα ματια μου με τα χερια μου και γεμισω τη Μαρτζοκο με αλατα και οχι τοσο για την επιδραση του νερου στη γευση του καφε. Για το τελευταιο δεν το συζητω καν καθως εχω πολυ δρομο για εκει αλλα οπως εχει αναφερθει το νερο χρειαζεται να εχει και καποια αλατα για να εχει σωστη γευση και κατ' επεκταση ο καφες. Ισως ξεκινησω με ΘΕΟΝΗ ετσι για να φυγει η αγωνια και το αγχος του πρωταρη και βλεπω στην πορεια.
Για να έχεις πρόβλημα με άλατα θα πρέπει να την ποτίζεις με το σκληρό νερό που έχουν πχ στο Λονδίνο
Το νερό της Αθήνας είναι αρκετά μαλακό, αλλά επίσης όχι τόσο ώστε να κόβει γεύσεις και οξύτητες
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι μυρωδιές κυρίως από το χλώριο, μια Britta όμως το λύνει
Σκέψου πως εγώ πλέον δεν μπορώ να πιω κατευθείαν νερό από την βρύση, καταλαβαίνω αμέσως την διαφορά

Αν πάρεις κανάτα, προτείνω αλλαγή πιο συχνή από τον μήνα, πχ στις 2-3 βδομάδες, το κόστος είναι μικρό, γύρω στα 4.5€
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από AlexFocus » Κυρ Μάιος 29, 2022 5:33 pm

Ευχαριστω πολυ Γιωργη, οπως και οι λοιποι βεβαιως, για τις συμβουλες σας. Σιγουρα η γνωμη των συμμετεχοντων στο φορουμ, καθως εχουν ιδια εμπειρια, εχει τη μεγαλυτερη βαρυτητα.
Ford Focus MkII f/l 2008

Απάντηση