Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Ιουν 22, 2022 11:33 pm

nikosdeb έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 11:08 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 10:28 pm
nikosdeb έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 5:30 pm
Παιδια καλησπερα,
Επειδη βλεπω υπαρχει μεγαλη συγχυση σχετικα με το φιλτρο ρητινης της λελιτ θα σας παραθεσω τις δικες μου μετρησεις και τις μικρες γνωσεις. Το φιλτρο της λελιτ λοιπον στο νερο του δικτυου μου ριχνει την σκληροτητα απο 30 γαλλικους βαθμους σε 0(!!!) (Μηδεν) Γαλλικους βαθμους. Η μετρηση εγινε με την πλεον αξιοπιστη μεθοδο του υγρου τυπου titrant σε δοκιμαστικο σωληνα. Τα tds meters και η μετρηση ppm δεν ειναι σωστη σε φιλτρανση με ρητινη, καθως δουλευουν με ανταλλαγη ιοντων και δεν μειωνουν τα ολικα στερεα. Οποτε ειναι πιθανο να εχουμε μεγαλη πτωση στην ολικη σκληροτητα αλλα καμια πτωση σε ppm.
Το μεγαλο φιλτρο ρητινης λελιτ (70lt) λοιπον μου εριξε το νερο σε 0 γαλλικους βαθμους σκληροτητα απο 30 αρχικα και κρατησε για 40 λιτρα περιπου συνολικα μεχρι να ξανα ανεβει η σκληροτητα στα αρχικα επιπεδα.
Για την ιστορια, δουλευω φιλτρο ανω παγκου doulton ultracarb σε συνδυασμο με ρητινη λελιτ για να εχω και καλη γευση απο φιλτρο ανθρακα και απουσια αλατων για προστασια της μηχανης.
40 λιτρα εννοεις οτι σου κρατησε το φιλτρο ρητινης μεχρι να "αχρηστευτεί" και να μην κατεβαζει την ολικη σκληρότητα;σε ρωταω γιατι εχω δοκιμασει να κανω αναγέννηση του φιλτρου με αλατονερο οπως εχω δει σε πολλες συζητησεις χωρις ομως να διαπυστωσω αν οντος λειτουργει αυτη η μεθοδος καθως δεν εχω τα αναλογα μεσα για μετρήσεις.θα ηταν ενδιαφερον να μας πει καποιος που ξερει και εχει δυνατοτητα στις μετρησεις να μας απαντησει τελικα αν στο φιλτρο ρητινης γινεται αναγέννηση με αλατονερο η ειναι παραμύθια της χαλιμας ολα αυτα που λέγονται.
Ναι αναμεσα στα 30 με 40 λιτρα αχρηστευεται οταν η ολικη σκληροτητα της βρυσης μου ειναι 25 με 30 γαλλικους βαθμους. Οπως καταλαβαινεις αν η σκληροτητα ειναι χαμηλοτερη, η διαρκεια του φιλτρου θα ειναι μεγαλυτερη. Δεν εχω δοκιμασει την αναγεννηση που λες, αλλα επειδη ειμαι για αλλαγη αυτες τις μερες και ηδη εχω παραγγειλει ανταλλακτικα ισως κανω ενα πειραμα για να ενημερωσω, αν εχεις λινκ με την διαδικασια στειλε μου γιατι δεν το εχει παρει το ματι μου. Παντως για οποιον ενδιαφερεται το τεστ με τον δοκιμαστικο σωληνα και το υγρο ειναι πανευκολο, αξιοπιστο και σχετικα οικονομικο. Με ενα κιτ κανεις παρα πολλες μετρησεις, οποτε σου αφηνει περιθωρια για πολλους πειραματισμους. Ενδεικτικα https://www.skroutz.gr/s/26356702/W-F-% ... om=catspan . Βγαινουν ειτε για μετρηση d γερμανικων βαθμων ειτε f γαλλικων
Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση και δεν μου φενεται ορθο οτι σου εριξε απο 300ppm στα 0,χρησιμοποιω βικο που εχει 257 ολικη σκληροτητα και οταν έστειλα μέιλ στην λελιτ να ρωτησω ποσο θα πεσει το νερο με το φίλτρο μου ειπαν περίπου στους 100 βαθμους δηλαδη θα εφτανε τους 150 η ολική σκληροτητα,και ρωταω,αν απο τους 300 στο πηγε 0 τι νερο πρεπει να χρησιμοποιεις οταν εχεις φιλτρο ρητίνης για να πάρεις επιτρεπτει σκληροτητα που κυμενεται απο 70-100 βαθμους;

η διαδικασια αναγέννησης ειναι πολυ απλη,περιπου σε ενα λιτρο νερο ριχνεις δυο με τρεις κουταλιες του γλυκου αλατι το ανακατευεις καλα να διαλυθει και βυθιζεις το φιλτρο μεσα στο αλατονερο για 20 λεπτα,το βγάζεις ξεπλενεις με καθαρο νερο για 5 λεπτα ξανακουμπωνεις στη μηχανη κ εισαι ετοιμος!σου στέλνω και το λινκ με την διαδικασια και θα ήθελα πολυ να μας ενημερώσεις αν οντος αναγεννηται με αυτον τον τροπο.

https://youtu.be/AuQERas1MY0
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nikosdeb » Τετ Ιουν 22, 2022 11:52 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 11:33 pm
nikosdeb έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 11:08 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 10:28 pm


40 λιτρα εννοεις οτι σου κρατησε το φιλτρο ρητινης μεχρι να "αχρηστευτεί" και να μην κατεβαζει την ολικη σκληρότητα;σε ρωταω γιατι εχω δοκιμασει να κανω αναγέννηση του φιλτρου με αλατονερο οπως εχω δει σε πολλες συζητησεις χωρις ομως να διαπυστωσω αν οντος λειτουργει αυτη η μεθοδος καθως δεν εχω τα αναλογα μεσα για μετρήσεις.θα ηταν ενδιαφερον να μας πει καποιος που ξερει και εχει δυνατοτητα στις μετρησεις να μας απαντησει τελικα αν στο φιλτρο ρητινης γινεται αναγέννηση με αλατονερο η ειναι παραμύθια της χαλιμας ολα αυτα που λέγονται.
Ναι αναμεσα στα 30 με 40 λιτρα αχρηστευεται οταν η ολικη σκληροτητα της βρυσης μου ειναι 25 με 30 γαλλικους βαθμους. Οπως καταλαβαινεις αν η σκληροτητα ειναι χαμηλοτερη, η διαρκεια του φιλτρου θα ειναι μεγαλυτερη. Δεν εχω δοκιμασει την αναγεννηση που λες, αλλα επειδη ειμαι για αλλαγη αυτες τις μερες και ηδη εχω παραγγειλει ανταλλακτικα ισως κανω ενα πειραμα για να ενημερωσω, αν εχεις λινκ με την διαδικασια στειλε μου γιατι δεν το εχει παρει το ματι μου. Παντως για οποιον ενδιαφερεται το τεστ με τον δοκιμαστικο σωληνα και το υγρο ειναι πανευκολο, αξιοπιστο και σχετικα οικονομικο. Με ενα κιτ κανεις παρα πολλες μετρησεις, οποτε σου αφηνει περιθωρια για πολλους πειραματισμους. Ενδεικτικα https://www.skroutz.gr/s/26356702/W-F-% ... om=catspan . Βγαινουν ειτε για μετρηση d γερμανικων βαθμων ειτε f γαλλικων
Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση και δεν μου φενεται ορθο οτι σου εριξε απο 300ppm στα 0,χρησιμοποιω βικο που εχει 257 ολικη σκληροτητα και οταν έστειλα μέιλ στην λελιτ να ρωτησω ποσο θα πεσει το νερο με το φίλτρο μου ειπαν περίπου στους 100 βαθμους δηλαδη θα εφτανε τους 150 η ολική σκληροτητα,και ρωταω,αν απο τους 300 στο πηγε 0 τι νερο πρεπει να χρησιμοποιεις οταν εχεις φιλτρο ρητίνης για να πάρεις επιτρεπτει σκληροτητα που κυμενεται απο 70-100 βαθμους;

η διαδικασια αναγέννησης ειναι πολυ απλη,περιπου σε ενα λιτρο νερο ριχνεις δυο με τρεις κουταλιες του γλυκου αλατι το ανακατευεις καλα να διαλυθει και βυθιζεις το φιλτρο μεσα στο αλατονερο για 20 λεπτα,το βγάζεις ξεπλενεις με καθαρο νερο για 5 λεπτα ξανακουμπωνεις στη μηχανη κ εισαι ετοιμος!σου στέλνω και το λινκ με την διαδικασια και θα ήθελα πολυ να μας ενημερώσεις αν οντος αναγεννηται με αυτον τον τροπο.

https://youtu.be/AuQERas1MY0
Ναι και εμενα μου εκανε την αντιστοιχη εντυπωση οταν εκανα αρχικα τις μετρησεις που μαλιστα δοκιμαζα διαφορα νερα και δοκιμαζα το τεστερ σε αλλα φιλτρα ρητινης βρυσης για να δω αν ολα πανε καλα. Μαλιστα τοτε ανοιξα απευθειας και το δευτερο φιλτρο της λελιτ να δω αν παιρνω τα ιδια αποτελεσματα. Τελικα ολα πηγαιναν καλα με τις μετρησεις μου και μετα απο μερικα φιλτρα λελιτ κατεληξα οτι μαλλον ειναι σχεδιασμενο να φιλτραρει συνολικα την σκληροτητα με γνωμονα την πληρη προστασια απο αλατα και οχι απαραιτητα το πικ της γευσης.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 30, 2022 12:39 pm

Σήμερα είχε αλλαγή φίλτρου.
Αριστερά ο βούρκους του παρελθόντος έτους και δεξιά του μέλλοντος έτους αρχής γενομένης από σήμερα.
Απαραίτητα φίλτρο, όχι μόνο για τον καφέ μας αλλά και για την υγεία μας.
Συνημμένα
20220630_123116.jpg
Αλλαγη φίλτρου
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιουν 30, 2022 1:00 pm

Αυτό που βλέπω είναι καθαρό έχω δει φίλτρο στο χρώμα του εσπρέσο.... :red:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 30, 2022 1:02 pm

johnsin έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 1:00 pm
Αυτό που βλέπω είναι καθαρό έχω δει φίλτρο στο χρώμα του εσπρέσο.... :red:
:respekt:
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Σάβ Ιούλ 09, 2022 9:50 am

Παιδιά εγώ με φίλτρα δεν έχω ασχοληθεί αλλά μπορώ να σας πω με σιγουριά 2-3 εμφιαλωμένα τα οποία πραγματικά θα δείτε διαφορά γευστικά... Για μένα νούμερο ένα είναι Σαμαρίνα, Θεώνη και Διώνη.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Κυρ Οκτ 02, 2022 7:07 pm

Καλησπερα σε ολους! Σημερα ηρθε υδραυλικος στο σπιτι και πρεπει οπωσδηποτε να βαλω φιλτρο νερου. Οσοι εχετε μπορειτε να με βοηθησετε ποιο να επιλεξω παρακαλω?? Προτιμω ανω παγκου , αλλα αν και κατω παγκου προσφερει την ιδια δουλεια και στα ιδια λεφτα , εννοειται θα το σκεφτω..

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Batman » Κυρ Οκτ 02, 2022 8:39 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Κυρ Οκτ 02, 2022 7:07 pm
Καλησπερα σε ολους! Σημερα ηρθε υδραυλικος στο σπιτι και πρεπει οπωσδηποτε να βαλω φιλτρο νερου. Οσοι εχετε μπορειτε να με βοηθησετε ποιο να επιλεξω παρακαλω?? Προτιμω ανω παγκου , αλλα αν και κατω παγκου προσφερει την ιδια δουλεια και στα ιδια λεφτα , εννοειται θα το σκεφτω..
Τι ακριβως θελεις να κανεις με το νερο που θα βγαζεις απο τα φιλτρα φιλε Γιωργο;
Επισης ο υδραυλικος που ηρθε, ειδε κατι συγκεκριμενο και στο ειπε;

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Κυρ Οκτ 02, 2022 8:51 pm

Παιδια σε ολοκαινουργιο σπιτι οι σωληνώσεις ηταν μαυρο χαλι. Επαθα σοκ με αυτο που ειδαν τα ματια μου. Προσωπικα πινω νερο απο θεωνη , απλα καποιες φορες που αν δεν εχω αναγκαστικα βαζω της βρυσης. Δεν ξερω τι ειχε μαζεψει το φιλτρο της μπαταριας αλλα να φανταστειτε η πιεση του νερου ειχε πεσει... μενω Ηλιουπολη.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Οκτ 05, 2022 8:08 pm

Προφανώς και σε καινούργιο σπίτι στην Ηλιούπολη αρνούμαι να πιστέψω οτι το νερό ειναι ακατάλληλο. Αν συμβαίνει αυτό , δεν αρκεί να έρθει υδραυλικός θα πρέπει να τσεκαριστεί γιατι το νερό είναι σε αυτή τη κατάσταση. Θεώνη, Σαμαρίνα είναι ΑΠΛΑ κορυφαία νερά , απο εκεί και πέρα εγώ σώθηκα με την κανάτα της brita . Έπεσα απο τα 140 ppm σταθερά στα 90 και τα άλατα εμπερικά είναι μηδέν . Η διαπίστωση έγινε απο το συγκριτικό στον βραστήρα πρίν και μετα , και απο γενικότερα άλατα που υπήρχαν σε inox συσκευές πρίν και μετα. Κάθε 6 μήνες κάνω αφαλάτωση στην Bezzera BZ10 και ομολογουμένως το "κιτρο" αυτή τη φορά βγήκε ελάχιστα "μπλέ" σε σχέση με τις προηγούμενες φορές που ήταν αρκετά "μπλε" . Να πόυμε εδώ οτι το συγκεκριμένο χρώμα είναι απο τα άλατα που φεύγουν. Επίσης καταλαβαίνεις την διαφορά ΚΑΙ στην λειτουργία της μηχανής ξεκάθαρα. Τόσο απο τις βαλβίδες όσο και απο την ροή που σε εμένα απέκτησε 0.5 bar ακόμη με την πίεση στην τρόμπα να καταγράφεται στα 11.5 σχεδόν 12 bar.

Απάντηση