Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από George_Prix » Παρ Ιαν 29, 2010 3:11 pm

mx1001 έγραψε: TIP1: Βάζοντας νερό με χαμηλή αγωγιμότητα (άλατά) και τον καφέ τον πίνετε πιό ευχάριστα και δεν θα τρέχετε μετά για ξεβουλώματα ... το 'Σαμαρίνα' έχει αγωγιμότητα 176 , η χαμηλότερη με διαφορά (το Ζαγόρι έχει 406) .
Αυτο το "Σαμαρινα" δεν το εχω πετυχει ποτε και πουθενα. :(

Το νερο βρυσης τι σκληροτητα εχει περιπου? :roll:

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Ιαν 29, 2010 3:15 pm

Προφανώς είσαι 'χαμηλά' στον χάρτη . Πρέπει να το χει ο ΑΒ Βασιλόπουλος .
Κεντρική / Βόρεια Ελλάδα είναι το δημοφιλέστερο . Αυτό με την αγωγιμότητα το ήξερα πριν εμπλακώ με τους καφέδες .
600-800 . Να φανταστείς υπάρχουν εμφιαλωμένα με 570 .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 29, 2010 3:24 pm

Σίγουρα η αγωγιμότητα αποτελεί ένα μέτρο της καθαρότητας νερού, αλλά πιστεύω ότι πιο σημαντικός παράγοντας θα είναι η σκληρότητα του. Δηλαδή το πόσα ανθρακικά άλατα έχει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Ιαν 29, 2010 3:35 pm

satcur έγραψε:Σίγουρα η αγωγιμότητα αποτελεί ένα μέτρο της καθαρότητας νερού, αλλά πιστεύω ότι πιο σημαντικός παράγοντας θα είναι η σκληρότητα του. Δηλαδή το πόσα ανθρακικά άλατα έχει.
Μπορεί αλλά αυτό δεν αναγράφεται . Oταν είσαι μπροστά στο ράφι για να διαλέξεις , πρέπει να συγκρίνεις από τα νούμερα που σου δίνουν . Και να φανταστείς οτί δεν αναγράφουν όλα αγωγημότητα ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 29, 2010 4:43 pm

To Κορπή που αγοράζω την έχει: Ολική σκληρότητα 241 mg/l CaCO3
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Ιαν 29, 2010 6:58 pm

satcur έγραψε:To Κορπή που αγοράζω την έχει: Ολική σκληρότητα 241 mg/l CaCO3
Εχεις δίκιο το αναγράφει .
Σαμαρίνα: 107 mg/l

Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από George_Prix » Σάβ Φεβ 06, 2010 5:53 pm

Μολις επεστρεψα απο το ΑΒ Βασιλοπουλος και εδω και μηνες δε φερνουν νερο Σαμαρινα. :cry:

Καμια αλλη μαρκα που να κανει για τη δουλεια που το θελουμε :?:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 06, 2010 6:37 pm

Εγώ χρησιμοποιώ ένα φίλτρο που μου είχαν κάνει δώρο.
http://www.doulton-water.com/doulton-icp-nimrod.aspx
Τα προϊόντα καθαρισμού από τα άλατα δεν τα γλυτώνουμε, οπότε να αρχίζουμε να ψάχνουμε για τα κατάλληλα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Φεβ 16, 2010 10:29 pm

Από τότε που ήρθα αρχικά ως φοιτητής στην Θεσσαλονίκη, εδώ και 12 χρόνια, πίνω εμφιαλωμένο...
Όταν άρχισα να ασχολούμαι ημι-σόβαρα με τον καφέ έψαξα και εγώ νερό με χαμηλά άλατα και μετά από συγκρίσεις, το επώνυμο με τα λιγότερα που βρήκα ήταν το ΑΥΡΑ. Δεν ξέρω, μπορεί να ήταν η ιδέα μου αλλά και σαν γεύση μου φαινόταν και πιο γλυκόπιοτο και μαλακό σαν νερό. Μη με ρωτάτε απόλυτες τιμές αγωγιμότητας ή ολικά άλατα γιατί δεν έχω κάποιο μπουκάλι για να δω.
Και ο λόγος είναι γιατί ΜΠΑΙΛΝΤΗΣΑ που λεν και στο χωριό μου με τα εμφιαλωμένα. Δύο εξάδες την εβδομάδα, άντε κουβάλα, άντε τέλιωσε το νερό πήγαινε να πάρεις.
Έβαλα ένα χαζοφιλτράκι στην βρύση (μένω Πυλαία αν αυτό λέει κάτι σε κάποιον για την ποιότητα του νερού γιατί δεν έχω ακούσει κάτι) και ακόμη πήρα μια από αυτές τις κανάτες που είναι χωρισμένες στα δύο και έχουν ένα φίλτρο στην μέση και τις γεμίζεις και σιγά σιγά (το πολύ σε 2 λεπτά) το νερό περνάει από τον ένα θάλαμο στον άλλο μέσω του φίλτρου. Την κανάτα την πήρα γιατί υποσχόταν "μείωση αλάτων" μαζί με τις άλλες καθαριστικές του ιδιότητες. Γεμίζω μετά κανα δυο γυάλινες κανατούλες και έχω πάντα στην άκρη 2-3 λίτρα νερού.

Οπότε μπορώ να πω ότι πίνω αλλά και χρησιμοποιώ για τον καφέ, νερό "διπλά φιλτραρισμένο".
Τι επίδραση θα έχει στην καφετιέρα ακόμη είναι νωρίς να το ξέρω, σε κανα εξάμηνο θα δείξει. Πάντως γλίτωσα από τον βραχνά του εμφιαλωμένου. Και μη ξεχνάτε, όταν λέμε "μεταλλικό νερό" εννοούμε νερό με "μεταλλικά άλατα", με το "άλατα" να είναι εδώ η μαγική λέξη... ;)
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Φεβ 17, 2010 8:01 am

Και εγώ έχω τέτοια κανάτα , αλλά δε μπορώ να μετρήσω πόσο καλή δουλειά κάνει , δεν ξέρεις πόσο καλό νερό βγάζει , γιατί δεν ξέρεις πόσο κακό νερό βάζεις !. Οπότε τουλάχιστον στην μηχανή βάζω εμφιαλομένο .

Το έχω ακούσει και είναι λογικό οτί σε τέτοιες κανάτες εάν δεν αλλάξεις το φίλτρο όταν πρέπει , το εξαγόμενο νερό είναι χειρότερο από το εισαγόμενο . Τώρα το πότε πρέπει δεν το ξέρεις ... μια φορά το μήνα σου λέει αλλά το λυπάσαι .

Απάντηση