Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Κυρ Ιαν 01, 2023 11:14 am

slaughter έγραψε:
Παρ Δεκ 30, 2022 2:43 pm
Giorgos_Sp έγραψε:
Παρ Δεκ 30, 2022 10:50 am
slaughter έγραψε:
Πέμ Δεκ 29, 2022 4:39 pm
Λοιπόν.. πριν 2 μέρες ανανέωσα το Lelit Water Softener στην μηχανή μου. Μετά απο μια μέρα ή δύο λίγο πριν ξεκινήσω να φτιάχνω τον καφέ μου είπα να φλασάρω το γκρουπ και αντί να το κάνω στο drip tray έβαλα μια κούπα (γιατί όλο γεμίζει το tray και πρέπει να το αλλάζω). Προς έκπληξη μου το νερό βγήκε κίτρινο! Αφού τράβηξα αρκετό νερό απο το γκρουπ έβγαλα το φίλτρο και άδειασα το δοχείο νερού (δεν είχε κάτι το νερό μέσα στο δοχείο αλλά καλού κακού). Τελικά με τα πολλά (βλέπε και 700Ml το boiler) βγήκε καθαρό νερό. Έψαξα να δω απο που να βγήκε αυτό το χρώμα και όταν τράβηξα χειροκίνητα νερό απο το φίλτρο είδα οτι το νερό βγαίνει Κίτρινο!!!

https://imgur.com/a/Lm6lNcj

Μίλησα με το κατάστημα που πήρα το φίλτρο.. μου είπαν κάτι κουλά ότι ακόμα και κλειστό χαλάει αλλά τελικά μου έστειλαν άλλο για αντικατάσταση. Πάνω στην συσκευασία δεν λέει τίποτα για ημερομηνία παραγωγής/λήξης ή κάτι άλλο. Έχω αλλάξει 3-4 φίλτρα και πρώτη φορά μου σκάει κάτι τέτοιο. Άνοιξα και ticket στην Lelit να δω τι θα πουν κ αυτοί.
Φιλε Χρηστο , καλες γιορτες ευχομαι!! Επειδη χρησιμοποιω και εγω το συγκεκριμενο φιλτρο , θα το τσεκαρω και εγω τωρα με το παρον που εχουν και σιγουρα οταν θα βαλω το καινούργιο. Γενικα χρησιμοποιεις καποιο αλλο φιλτρο ή στο water tank της Bianca βαζεις νερο βρυσης ?

Βάζω Κωστιλατα και το φίλτρο lelit. Είχα κάνει κ μετρήσεις και ήταν σε καλά επίπεδα . Αλλά τα έχω πάρει λίγο τώρα γιατί δεύτερη φορά φίλτρο μου κάνει θέμα ( το προ προηγούμενο μάλλον το παράκανε soft και ειχα θέματα με overheating. Μόλις έβγαλα το φίλτρο όλα καλά οπότε κάτι δεν πάει καλά)
Καλημερα και χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε και καλα καφεδακια.φιλε μου αρχικα να σου πω υστερα απο επικοινωνια που ειχα με τον τεχνικο της λελιτ για το συγκεκριμενο φιλτρο σε συνδυασμο με εμφιαλψμενο(χωρις να κανω ποτε μου καποια μετρηση)οτι το συγκεκριμενο φιλτρο που χρησιμοποιω κεγω κατεβαζει100-150 βαθμους την ολικη σκληροτητα του νερου,οποτε με ενα νερο οπως κωστηλατις με ηδη χαμηλη σκληροτητα το νερο σου το κανει σχεδον μηδενικο,ειχα δοκιμασει κεγω στο παρελθον με φιλτρο και θεωνη(ολικη σκληροτητα περιπου 110 εαν θυμαμαι σωστα)και τα αποτελεσματα που πηρα στο φλυτζανι ηταν αθλια οποτε προτιμησα να χρησιμοποιω ενα ποιο "γεματο νερο" ΒΙΚΟΣ και τα αποτελεσματα ειναι πολυ ικανοποιητικα,επισης δοκιμασα και με σκετο θεωνη χωρις φιλτρο και το αποτελεσμαηταν καλο!τωρα για το συγκεκριμενο φιλτρο ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα ως ελλατωματικο,κανω αναγομωση της ρητινης με αλατονερο καθε 2-3 μηνες και δεν χρειαζεται να αγοραζω καθε τοσο καινουργιο!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

djepoxy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2011 3:29 pm
Μηχανή:: Ascaso Steel UNO pod
2η Μηχανή:: SGL podstar
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από djepoxy » Δευ Ιούλ 10, 2023 1:22 pm

Καλησπέρα,
σε όσους χρησιμοποιούν κανάτα brita, κάνετε κάποιου είδους έξτρα φιλτράρισμα για να συγκρατεί τα μαύρα σωματίδια που διαρέεουν από το φίλτρο brita πριν τοποθετήσετε το νερό στις μηχανές σας; Ευχαριστώ.

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από charkyriak » Δευ Ιούλ 10, 2023 4:59 pm

Αν κάνεις σωστά το priming που ζητάει η εταιρία δε θα πρέπει να φεύγουν σωματίδια στο νερό σου.
Στο λέω ως πρώην χρήστης φίλτρων brita
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

djepoxy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2011 3:29 pm
Μηχανή:: Ascaso Steel UNO pod
2η Μηχανή:: SGL podstar
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από djepoxy » Τρί Ιούλ 11, 2023 2:25 pm

Καλησπέρα,
ευχαριστώ για την απάντηση, κάνω ακριβώς ότι γράφει επάνω το σακουλάκι και τις τελευταίες φορές το αφήνω και επίτηδες κάτω από τη βρύση σε τρεχούμενο νερό για κάποια λεπτά. Δυστυχώς συνεχίζουν να βγαίνουν μαυράκια. Τελευταία άλλαξα και παίρνω τα πορτοκαλί φίλτρα αλλά συμβαίνει το ίδιο και με αυτά. Πόση ώρα μπορεί να θέλουν flushing για να καθαρίσουν?

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από charkyriak » Τρί Ιούλ 11, 2023 4:13 pm

Με τη διαδικασία όπως την αναφέρουν δεν είχα ποτέ θέμα τι να σου πω...
Τώρα ίσως θα μπορούσες να τα φιλτράρεις περνώντας το νερό της brita από χάρτινο φίλτρο για V60;;;
Αφού όμως πρώτα το έχεις περάσει με νερό να πάρει τη "χάρτινη" γεύση
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

djepoxy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2011 3:29 pm
Μηχανή:: Ascaso Steel UNO pod
2η Μηχανή:: SGL podstar
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από djepoxy » Τρί Ιούλ 11, 2023 4:33 pm

Ναι, για την ώρα το περνάω από χάρτινο φίλτρο γαλλικού καφέ που κρατάει αρκετά από τα σωματίδια άνθρακα. Ελπίζω να σταματήσουν στο επόμενο φίλτρο...

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Spira » Δευ Ιούλ 24, 2023 1:00 pm

Επειδή θα μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι(Αθήνα), και θα ήθελα να απαλλαγώ από τις κανάτες brita που χρησιμοποιώ,
τι φίλτρο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ώστε να απαλλαγώ κυρίως από το χλώριο.
Σκέφτομαι για κάποιο φίλτρο κάτω πάγκου.

Δεν έχω ιδέα σε τι θα πρέπει να επικεντρωθώ σαν χαρακτηριστικά. Κάτι σαν το BRITA Purity C 150 θα με κάλυπτε?

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από nik___ » Κυρ Φεβ 11, 2024 2:03 pm

Έχει μήπως κάποιος από το forum δοκιμάσει το third wave water (espresso profile) για να μας πει τις εντυπώσεις του ?

Απάντηση