Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Alexandros » Κυρ Ιουν 07, 2020 9:05 pm

xenos έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 11:30 am
Έφτιαξα σήμερα εναν Kudu guji allona gr1 (Ethiopia).
Ο 1ος έτρεξε γρήγορα 17γρ in, 1:2 se 23" και ξινος.
Τον 2ο το έκοψα πιο ψιλό, πάτησα καλύτερα και βγήκε στα 30" ακριβώς και έδωσε πολύ ιδιαίτερη, λουλουδάτη γεύση (δεν έχω ξαναπιει παρόμοιο).
Η ερώτηση μου έχει να κάνει με τον όγκο του αλεσμενου καφέ που μου φάνηκε πολύ λίγη για 17γρ. Ενώ συνηθως πρέπει να μειώσω τον όγκο του καφέ στο καλάθι για να κατανεμηθει ωραία, φτάνοντας το πάνω χείλος του καλαθιού, αυτή τη φορά ήταν αρκετά κάτω από το χείλος οπότε μόνο κουνησα.
Μπορείς να αναφέρεις ποιο καλάθι χρησιμοποίησες;

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από xenos » Δευ Ιουν 08, 2020 10:54 am

Alexandros έγραψε:
Κυρ Ιουν 07, 2020 9:05 pm
xenos έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 11:30 am
Έφτιαξα σήμερα εναν Kudu guji allona gr1 (Ethiopia).
Ο 1ος έτρεξε γρήγορα 17γρ in, 1:2 se 23" και ξινος.
Τον 2ο το έκοψα πιο ψιλό, πάτησα καλύτερα και βγήκε στα 30" ακριβώς και έδωσε πολύ ιδιαίτερη, λουλουδάτη γεύση (δεν έχω ξαναπιει παρόμοιο).
Η ερώτηση μου έχει να κάνει με τον όγκο του αλεσμενου καφέ που μου φάνηκε πολύ λίγη για 17γρ. Ενώ συνηθως πρέπει να μειώσω τον όγκο του καφέ στο καλάθι για να κατανεμηθει ωραία, φτάνοντας το πάνω χείλος του καλαθιού, αυτή τη φορά ήταν αρκετά κάτω από το χείλος οπότε μόνο κουνησα.
Μπορείς να αναφέρεις ποιο καλάθι χρησιμοποίησες;
Το διπλό της λελιτ.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Σεπ 12, 2020 11:49 pm

Ορίστε και ένα βιντεόνι από τη καθημερινή μου ρουτίνα!
Oscar 2 με ρυθμιζόμενη OPV στα 9,5bar, μπαρόμετρο και μύλο Compak K3 Touch.
19,5 γρ στο καλαθάκι, 40 γρ στο ποτήρι! Καφές μονοποικιλιακός El Salvador από Wild Duck Coffee Rosters.

https://www.youtube.com/watch?v=ubhU2n6KEIU

Δεκτά τα όποια σχόλιά σας! :oneup:

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από stasta » Κυρ Σεπ 13, 2020 10:19 am

Μερικές παρατηρήσεις για μικρολαθάκια μάλλον.
Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς distribution tool δεν χρειάζεται να γυρνάς γύρω γύρω το portafilter όταν κόβεις τον καφέ.Μετά αφού έχεις leveler κάνε αυτή τη δουλειά μόνο με αυτό και όχι με το δάχτυλο.Πάτημα μόνο μια φορά αρκεί.Άργησε αρκετά στην εκχύλιση να βγεί η πρώτη σταγόνα αλλά από εκεί και πέρα η εκχύλιση ήταν σωστή.Άν δεν σου τον έκαψε και σου έβγαλε σωστά τις γεύσεις που θέλεις είσαι μια χαρά

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από georgevag » Κυρ Σεπ 13, 2020 2:12 pm

stasta έγραψε:
Κυρ Σεπ 13, 2020 10:19 am
Μερικές παρατηρήσεις για μικρολαθάκια μάλλον.
Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς distribution tool δεν χρειάζεται να γυρνάς γύρω γύρω το portafilter όταν κόβεις τον καφέ.Μετά αφού έχεις leveler κάνε αυτή τη δουλειά μόνο με αυτό και όχι με το δάχτυλο.Πάτημα μόνο μια φορά αρκεί.Άργησε αρκετά στην εκχύλιση να βγεί η πρώτη σταγόνα αλλά από εκεί και πέρα η εκχύλιση ήταν σωστή.Άν δεν σου τον έκαψε και σου έβγαλε σωστά τις γεύσεις που θέλεις είσαι μια χαρά
Το distribution tool το χρησιμοποιώ για να σπάσω τους όποιους σβόλους δημιουργήθηκαν από το μύλο. Γύρω γύρω κάνω το portafilter ώστε να γεμίσουν και οι γωνίες του καλαθιού με καφέ. Κάπου είχα δει σε βιντεάκι εξωτερικού ότι έχει αποτέλεσμα, ειδικά σε aftermarket καλάθια IMS/VST με κάθετες πλευρές και πλέον μου έχει γίνει συνήθεια. Το δάχτυλο το χρησιμοποίησα για να βγάλω τον παραπάνω καφέ που έριξε ο μύλος (περίπου 0,5 γραμμάριο) και επί της ευκαιρίας το ίσιωσα κιόλας! :D Η Oscar ΙΙ πάντα αργεί να ανεβάσει στα 9bar. Έχει ένα είδος "preinfusion" και γι αυτό σου φαίνεται ότι αργεί. Αλλάζει και ο ήχος της μηχανής όταν ανεβάσει την πίεση. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από xenos » Δευ Σεπ 14, 2020 1:56 pm

Ερώτηση. Έχω παρατηρήσει ότι το Puck είναι πα τα αρκετα πιο σκουρόχρωμο στο κάτω μέρος και περιφερειακά απ ότι στο πάνω. Είναι λογικό; :a014:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Σεπ 14, 2020 10:19 pm

Αυτό μου συνέβαινε παλιότερα όταν χτύπαγα το portafilter προς τα κάτω για να πέσει το βουνό μετά την άλεση. Το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν να διαλύεται το βουνό αλλά όλα τα fines της άλεσης να κατέβουν κάτω. Το αποτέλεσμα είναι να υπερεκχυλιζονται τα fines ενώ τα χοντροτερα που βρίσκονται ψιλοτερα να υποεκχυλιζονται. Από τότε χτυπάω ελάχιστα το portafilter και αυτό πάντα στα πλάγια και όχι προς τα κάτω...

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από xenos » Τρί Σεπ 15, 2020 9:18 am

:a014: :a014: :a014:
ok, thanks. Θα το έχω στο μυαλό μου.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Batman » Τρί Σεπ 15, 2020 6:58 pm

georgevag έγραψε:
Δευ Σεπ 14, 2020 10:19 pm
Αυτό μου συνέβαινε παλιότερα όταν χτύπαγα το portafilter προς τα κάτω για να πέσει το βουνό μετά την άλεση. Το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν να διαλύεται το βουνό αλλά όλα τα fines της άλεσης να κατέβουν κάτω. Το αποτέλεσμα είναι να υπερεκχυλιζονται τα fines ενώ τα χοντροτερα που βρίσκονται ψιλοτερα να υποεκχυλιζονται. Από τότε χτυπάω ελάχιστα το portafilter και αυτό πάντα στα πλάγια και όχι προς τα κάτω...
Χρησιμοποιόντας ενα levelling/distributor tool τυπου ocd κανοντας αρκετες περιστροφες το ιδιο δεν κανουμε τοτε;;;;

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από georgevag » Τρί Σεπ 15, 2020 7:06 pm

Ο φίλος λέει για πιο λόγο καίγεται το κάτω μέρος του puck του. Δεν αναφέρεται στο βίντεο μου. Του εξηγώ ότι παλαιότερα όταν δεν χρησιμοποιούσα ocd είχα συνήθειο να βαράω προς τα κάτω το βουνό για να πέσει. Αυτό ειχε ως αποτέλεσμα να φεύγουν πολλά fines κάτω. Ακόμα κ ocd να κάνεις μετά δεν φτιάχνει. Καλό είναι να μη χτυπάς το pf για να πέσει το βουνο αλλά να χρησιμοποιείς κατευθείαν ocd.

Απάντηση