Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Σεπ 30, 2014 11:18 am

Διαγνώσεις μέσω ίντερνετ...Πολύ δύσκολο πράγμα!
Το φόρουμ μας εκ φύσεως καλείται να βοηθήσει στα των εκχυλίσεων, φυσικά όσο είναι δυνατόν αυτό εξ αποστάσεως.
Όμως για να βοηθήσει ο καθένας όσο μπορεί, χρειάζεται μερικά δεδομένα, αλλιώς δεν...
Όσα πληρέστερα στοιχεία, ακριβέστερα και εν συνόλω δοθούν, και όχι να εξαχθούν δια ανακρίσεως, τόσο πιο πιθανό είναι να βοηθηθούν κάποιοι επιτυχώς.

-Είδος μηχανής, χρόνος προθέρμανσης, τρόπος χειρισμού της θερμοκρασίας εκκίνησης, πόσα ml απορρίπτονται πριν την εκχύλιση.
-Είδος μύλου και πως έγινε ή άλεση (ο μύλος έβγαλε μόνο φρέσκο καφέ ή περιείχε καφέ από προηγούμενη άλεση; πριν πόσο χρόνο έγινε αυτή; Μήπως εν τω μεταξύ ενώ υπήρχε μέσα καφές, άλλαξαν οι ρυθμίσεις του μύλου;)
-Είδος καφέ!
-Ημερομηνία ψησίματος
-Πόσος χρόνος έχει περάσει από το άνοιγμα της συσκευασίας.
-Γραμμάρια και αναφορά αν υπάρχει έλεγχος με ζυγαριά που ζυγίζει 0,1 του γραμμαρίου
-Ποσότητα ροφήματος
-Χρόνος εκχύλισης!
-Ύπαρξη βίντεο που προτιμότερο είναι να περιλαμβάνει την κατανομή, το πάτημα, όπως επίσης και τις ροές από κοντά!
Αν δεν υπάρχει βίντεο τότε χρειάζονται επί πλέον τα εξής:
-Τι είδους κατανομή έγινε στο καλαθάκι (NSWE , WDT, Nutation, Stockfleth ή συνδιασμός τους)
-Ποιά η ακριβής διάμετρος του καλαθιού και ποιά του τάμπερ
-Σε ποιό δευτερόλεπτο ξεκίνησε η ροή
-Έμεινε σταθερή μέχρι τέλους, αυξήθηκε ή μειώθηκε κατά την διάρκεια; Πως, πότε και πόσο.
-Πότε ήρθε το blonding;
-χρησιμοποιήθηκε κάποια παραδοσιακή μέθοδος βελτίωσης της εκχύλισης, ποιά και σε ποιά ένταση;
Spoiler: show
(ματόχαντρο στη μηχανή, ξεμάτιασμα, σταύρωμα δακτύλων, εκφορά μαγικών λέξεων με ρυθμό ή άνευ, κλπ, κλπ)
Αυτά ώς προς την μορφή της εκχύλισης!

Πάμε τώρα και στην γεύση που οι εικόνες δεν μας λένε τίποτα, αλλά δεν είμαστε και στον ουρανίσκο του άλλου.
-Προσπαθήστε να αναλύσετε την γεύση και να είστε το δυνατόν ακριβέστεροι
-Καμμένος
-Πικρός
-Ξυνός΄
-Άτονος, άγευστος
-Έντονος, μπουκωμένος
-Χωρίς οξύτητα αρωμάτων
Κλπ, κλπ, κλπ

:OOPS: :c034: :e014:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Christos » Τρί Σεπ 30, 2014 2:05 pm

Πολύ χρήσιμη δημοσίευση Γιάννη. Την έκανα sticky για να είναι πάνω-πάνω.
Όσο για το κείμενο στο spoiler ακόμα κρατάω την κοιλιά μου. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Σεπ 30, 2014 2:23 pm

H σύζυγος όταν αυγοκόβει, λέει-κανει κάτι μαγικά, οπότε θεώρησα ότι όλο και κάποιο μυστικό για τον καθένα θα υπάρχει κι εδώ! :lol:


zvrikos
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2010 1:22 am
Όνομα: Ζήσης
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: illy X7.1
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Barista shop, TAF, Divino... αναζητώντας
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από zvrikos » Τετ Νοέμ 05, 2014 9:16 am

Με τόσα δεδομένα, θα χρειάζονται σεντόνια ολόκληρα για να γίνει σωστή παράθεση.
Και μιας και η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, μήπως να έβαζες και τους παράγοντες σκληρότητα νερού (σε περίπτωση εμφιαλωμένου εργοστάσιο παραγωγής, ημερομηνία συσκευασίας, εάν είχε καπάκι στυλ σκουμπι ντου, τι χρωμα καπάκι είχει) καθώς και σχετικής υγρασίας στην ατμόσφαιρα..

Το spoiler εξαιρετικό και τελικά... ΜΗΠΩΣ είναι η ουσία όσων κάνουμε;; Μόνο με ξεμάτιασμα και δεήσεις πετυχαίνουμε μερικοι τις τέλειες εκχυλίσεις..

Χρήστο, αυτό το νήμα είναι αυστηρώς ακατάλληλο για αρχαρίους. Ετσι και διαβάσουν εδώ τι πρέπει να προσέξουν θα τρέξουν να αγοράσουν κάψουλες. Ετσι απλά... :a080:

καλημερα σε όλους

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Νοέμ 05, 2014 11:14 am

Δυστηχώς Ζηση η e-διάγνωση δεν είναι εύκολο πράγμα.
Ειδικά αν δεν έχεις υπερπλήρη εικόνα. Κάτι που εσύ το θεωρείς αυτονόητο, πιθανότατα κάποιος άλλος (ιδίως νεοεισερχόμενος στην παρασκευή του εσπρέσσο) να μην το θεωρεί, αλλά εσύ να μην το ξερεις και να είναι εκεί η αρχή του προβλήματος!
Οπότε ή δεν ασχολείσαι καθόλου γιατί δεν βγάζεις άκρη ή από παραπληροφορηση δίνεις λάνθασμενες συμβουλες και πάλι άκρη δεν βγαίνει.
Τα παραδειγματα είναι πάρα πολλά. Θα σου αναφέρω το ποιό πρόσφατο όπου κάποιος ο οποίος ζητούσε βοήθεια, χρησιμοποιούσε το διπλό καλαθάκι και για μονό και για διπλό, χωρις φυσικα να το αναφέρει στο αρχικό του ποστ!

vaflito
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2015 6:35 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class
2η Μηχανή:: Wega concept
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από vaflito » Παρ Ιουν 10, 2016 3:48 pm

Καλησπέρα..δουλεύω με μονοποικιλιακους καφέδες και σαν νέα σχετικά στον χώρο και χωρίς να έχω κάποιον περισσότερο γνώστη το ψάχνω όσο μπορώ μόνη μου..δουλεύω με μια wega my concept, ενώ τα καταφέρνω να παίρνω τη προρυθμισμενη δόση διπλού εσπρέσο στα 70 περίπου ml, για κρύο, και στα 60 για το ζεστό, παρατηρώ πως το λεγομενο(αν έχω κατά σωστα)blonding point έρχεται νωρίς, κάπου στα μισά του συνολικού χρόνου, και μετά βλέπω μια ροή γεμάτη νερό. Είναι το λεγόμενο over extraction ? Και πως διορθώνεται? Παίζω γύρω στα 18γρ καφέ και θεωρητικά το κόψιμο είναι σωστό για να παίρνω τις δόσεις μου μέσα στα χρονικά όρια.. :a058: θα παραθέσω και βίντεο κάποια στιγμή..πιστεύω πως το πάτημα μου είναι καλό, ισιωνω πάντα την επιφάνεια μου με το δάχτυλο πριν πατήσω και ελέγχω την επιφάνεια να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη , να μη στραβοπατησω κτλ ο χρόνος εκχύλισης της ροής ξεκινάει περίπου το 5ο δευτερόλεπτο

vaflito
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2015 6:35 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class
2η Μηχανή:: Wega concept
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από vaflito » Παρ Ιουν 10, 2016 4:18 pm

vaflito έγραψε:Καλησπέρα..δουλεύω με μονοποικιλιακους καφέδες και σαν νέα σχετικά στον χώρο και χωρίς να έχω κάποιον περισσότερο γνώστη το ψάχνω όσο μπορώ μόνη μου..δουλεύω με μια wega my concept, ενώ τα καταφέρνω να παίρνω τη προρυθμισμενη δόση διπλού εσπρέσο στα 70 περίπου ml, για κρύο, και στα 60 για το ζεστό, παρατηρώ πως το λεγομενο(αν έχω καταλάβει σωστα)blonding point έρχεται νωρίς, κάπου στα μισά του συνολικού χρόνου, και μετά βλέπω μια ροή γεμάτη νερό. Είναι το λεγόμενο over extraction ? Και πως διορθώνεται? Παίζω γύρω στα 18γρ καφέ και θεωρητικά το κόψιμο είναι σωστό για να παίρνω τις δόσεις μου μέσα στα χρονικά όρια.. :a058: θα παραθέσω και βίντεο κάποια στιγμή..πιστεύω πως το πάτημα μου είναι καλό, ισιωνω πάντα την επιφάνεια μου με το δάχτυλο πριν πατήσω και ελέγχω την επιφάνεια να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη , να μη στραβοπατησω κτλ ο χρόνος εκχύλισης της ροής ξεκινάει περίπου το 5ο δευτερόλεπτο
. Το αποτέλεσμα στο ζεστό κυρίως θεωρώ πως είναι πικρό ενώ δεν θα έπρεπε..υποτίθεται είναι γλυκοι οι καφέδες κατά την περιγραφή του γευστικου τους προφίλ αλλά έχοντας πιει δεκαδες μονοποικιλιακους αλλού, δεν θυμίζουν σε τπτ αυτό που θα έπρεπε...πφφφ

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από DioNiSis » Παρ Ιουν 10, 2016 5:39 pm

το blonding point ειναι σωστότερο να το κοιτας σε σχεση με τον όγκο, οχι με τον χρονο της εκχύλισης. δηλαδή να κοιτάς στα ποσα ml ερχεται το blonding point και οχι στα ποσα δευτερόλεπτα. τα ml που ερχεται το blonding point εξαρτώνται κυριως απο την ποσότητα του καφε που εχεις στο καλαθακι.

οταν ερχεται νωρις, σε λιγοτερα απο τα επιθυμητά 60ml, τοτε πρεπει αρχικα να αυξησεις την ποσότητα του καφε ωστε το blonding point να ερχεται κοντα στα 60ml. αν οι χρονοι σου δεν ειναι σωστοι αρχικα δεν πειραζει. μετα αφου καταληξεις στα γρ που θα εχεις blonding point κοντα στα 60ml, ρυθμιζεις την αλλεση ωστε τα 60ml να ειναι και στον επιθυμητό χρονο.
τοτε θα παρατηρήσεις και οτι αλλάζοντας την αλλεση, μεταβάλλεται ο χρονος της εκχύλισης αλλα το blonding point θα εξακολουθεί να ερχεται κοντα στα 60ml.

αν παρόλα αυτα δεν μπορεις με τιποτα να εχεις blonding point κοντα στα 60ml γιατι πρεπει να ανεβεις σε γρ που δεν χωρανε στο καλαθακι τοτε πρεπει να πας σε λιγότερα ml εκχύλισης.

για το πικρο αποτελεσμα, οφειλεται στο γεγονος οτι ερχεται νωρίς το blonding point, αν δοκιμάσεις να σταματήσεις την εκχύλιση οταν ερχεται ή λιγο νωριτερα και δοκιμάσεις, ας ειναι λιγτερα τα ml θα δεις οτι δεν θα ειναι τοσο πικρός.

leon68
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 11:00 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Μηχανή:: wega mininova
2η Μηχανή:: gaggia evolution
Μύλος:: mazzer sj aut.
2ος Μύλος:: mazzer sj man
Οι καφέδες μου:: οτι βρεθει!
Τοποθεσία: Τρικαλα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από leon68 » Παρ Ιουν 10, 2016 7:35 pm

" Καλησπέρα..δουλεύω με μονοποικιλιακους καφέδες"
Μονοποικιλιακους φρεσκους η απο εταιριες σε σακκουλα long life?
Αυτο στο ρωταω γιατι η wega my concept που χρησιμοποιεις ειναι μια επαγγελματικη μηχανη,και συνηθως στα διαφορα καφε (οπως και στο δικο μου) δεν βαζουμε ποτε πανω απο 7,5 γρ στην δοση.οποτε ειναι λογικο το blonding να ερχεται νωρις.Καποια στιγμη δουλεψα και εγω μονοποικιλιακους απο την εταιρεια που συνεργαζομαι (κουτακια των 250 γρ σπυρι).Δεν εχουν καμια ομως σχεση με φρεσκους μονοποικιλιακους.

Απάντηση