To Leveling or Not Leveling?

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από madrivermadonus » Τετ Ιούλ 16, 2014 6:23 pm

Γεια και χαρά σε όλους!

Είμαι και εγω πλέον κάτοχος του δίπτυχου επιτυχίας(ascaso i2 mini+Gaggia baby) και ήδη έχω αρχίσει τους πειραματισμούς αφήνοντας στην άκρη (για την ώρα έστω :)) την Krups Μου.
Έπαιξα λίγο με τον Pianetta αλλα ακόμα δεν έχω πάρει σπυδείο αποτέλεσμα αν και θα πάρω τον Sweet Blue που τον γνωρίζω καλύτερα.
Η απορία που έχω είναι αν όντςω χρειάζεται το Leveling ή όχι. Προσωπικά το βρίσκω ιδιαίτερα βαρετό.
Εγώ θέλω να κόψω καφέ, να τον πατησω και να ακχυλίσω.
Παράλληλα σε βίντεο στο you tube έχω δει απο μεγάλους baristas να προτείνουν απλώς πάτημα σταθερό και τιποτα άλλο.
πχ στο 1:50 https://www.youtube.com/watch?v=327q2csmH4g
και https://www.youtube.com/watch?v=6meNltwPN0I

Εσείς τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Ιούλ 16, 2014 6:51 pm

H απαντηση μου φαινεται απλή!
Θα κάνεις αυτο που θα σου δινει, με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό σου και την εμπειρία σου, μονιμως τα σταθερότερα καλά αποτελεσματα.
Εξ άλλου εσυ δεν έχεις μια ουρα πελατες να περιμενουν τον καφέ τους, ώστε τα 5 δευτερόλεπτα του leveling, εάν πραγματικά χρειάζονται, να σου δημιουργούν προβλημα...

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από madrivermadonus » Τετ Ιούλ 16, 2014 7:17 pm

Το πρόβλημα είναι οτι πειραματιζόμενος με ένα Lavazza grande gusto (η οπως τον λένε τεσπα) μονίμως έπαιρνα κακό αποτέλεσμα όχι μόνο ως προς τη γεύση (αναμενόμενο) αλλα και ως προς τη ροή...
Συγκεκριμένα :

πατάω με 15 κιλά περίπου πάντα
βάζω 18 γρ καφέ
παίρνω 50 ml

αλλα ο χρόνος και η ροή διαφέρουν απο εκχύλιση σε εκχύλιση...
Τη μια αρχικά δεν τρέχει καφές και έπειτα αρχίζει να βγαίνει γρήγορα, την άλλη αρχίζει ο καφές να τρέχει κανονικά με σωστή ροή και ξαφνικά αρχίζει το blondig με dancing και όλα τα συναφή και τρέμουλο η ροή :(

Θα συνεχίσω τις δοκιμές και με sweet blue καθώς ίσως να φταίει και ο καφές.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Ιούλ 16, 2014 11:59 pm

εμένα η λογική μου λέει οτι είναι καλύτερο το leveling χωρίς tamping παρά το tamping χωρίς leveling.
Αν είναι να στραβοκάτσει ο καφές, με το να το στραβοπατήσεις το κάνεις ακόμα χειρότερο.

Τελευταία πειραματίζομαι με το χτύπημα του portafilter ανάμεσα σε leveling και tamping και βλέπω οτι κάθεται ο καφές μισό εκάτοστό πιο κάτω. πράγμα που σημαίνει οτι απο τον όγκο είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις την ποσότητα του καφέ χωρίς να τον ζυγίσεις
When life throws you curves, aim for the apex

strider19

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιούλ 17, 2014 1:24 am

Ωντας και εγω κατοχος Ι2, θα σου προτεινα οχι μονο leveling να κανεις, αλλα να ανακατευεις και τον καφε με ενα λεπτο συρματακι, πριν το leveling, ωστε να σπας τυχον σβολους που δημιουργει ο μυλος, αλλα και να γινεται καλυτερη διαχυση του καφε μεσα στο φιλτρο. Εχω βρει οτι αυτη η διαδικασια ειναι απαραιτητη για να εχεις ενα μονιμα αποδεκτο αποτελεσμα.

Αυτο που λες με τις διαφορες στη ροη θα το δεις πολυ ξεκαθαρα με γυμνο pf. Ενδεικτικα να σου πω οτι, αν τολμησω να μην κανω ανακατεμα-leveling, και απλως τον πατησω και τον βαλω στο γυμνο, στην καλυτερη περιπτωση θα χρειαστω vettex. Στην χειροτερη, σφουγγαριστρα και καινουργιο βαψιμο της κουζινας.


Σε καφετεριες δεν κανουν leveling, λογω χρονου. Αποψη μου ειναι οτι κανοντας δυο κινησεις με το δακτυλο, δεν προκειται να επιβαρυνεις ιδιαιτερα την ουρα, αλλα τεςπα. Κατι ξερουν αυτοι καλυτερα....

@ UltiMo_
Τι εννοεις leveling χωρις tamping? Δεν τον πατας δηλαδη?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Ιούλ 17, 2014 1:38 am

εννοώ οτι αν για κάποιο λόγο πρέπει να γλιτώσεις 3 δευτερόλεπτα απο το χρόνο σου, το να μην πατήσεις τον ομοιόμορφα κατανεμημένο καφέ, θα σου βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα απο το να στραβοπατήσεις τον στραβοκαθησμένο καφέ..
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Ιούλ 17, 2014 11:30 am

strider19 έγραψε:Ωντας και εγω κατοχος Ι2, θα σου προτεινα οχι μονο leveling να κανεις, αλλα να ανακατευεις και τον καφε με ενα λεπτο συρματακι
Ξύπνησα γεμάτος αισιοδοξία για να δοκιμάσω το κολπάκι αυτό, γιατι πράγματι ο ascaso κάνει σβολάκια.
Βάζω το διπλό καλαθάκι στο naked, κάνω αργά αργά το τέλιο γέμισμα, με ζυγαριά, leveling, ανακάτεμα με συνδετήρα, πάτημα αργά και σταθερά, αλλα........ πάλι αποτυχία.

Ούτε μια φορά δεν έκανα σωστό καφέ με το γυμνό. Βέβαια βάψιμο δε χρειάζομαι, αλλα το wettex παίρνει φωτιά!

Τι απο όλα αυτά μπορεί να φταίει? Τι κάνω λάθος?
When life throws you curves, aim for the apex

strider19

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιούλ 17, 2014 4:35 pm

Εχω παρατηρησει οτι σε μερικα χαρμανια, δεν μπορουσα να πετυχω για κανενα λογο τον κωνο. Σε αλλους παλι, ειναι πανευκολο. Σαν γενικος κανονας ομως, ειναι σχετικα ελαφρυ πατημα και ανακατεμα-leveling.

Επισης, αν θες να κανεις ανακατεμα, θα χρειαστεις ενα μαραφετι για να μη σου πεταγετε περα-δωθε ο καφες. Ειτε δινεις 70 ευρω και το παιρνεις ετοιμο απο τα διαφορα μαγαζια, ειτε 70 λεπτα και παιρνεις ενα γιαουρτακι απο το sm, και του κοβεις το πατο ισα-ισα για να καθεται μεσα στο καλαθακι.

:offtopic:
Αν ομως με μολις 3 δευτερολεπτα παραπανω θα εχεις ενα ομοιομορφα πατημενο και κατανεμημενο καφε, δεν θα ηταν καλυτερα? :P

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από madrivermadonus » Πέμ Ιούλ 17, 2014 7:04 pm

Φίλε και συντοπίτη Αλέξανδρε όχι και 3 δεύτερα το Leveling...Αν κάνεις όλη τη διαδικασία leveling kai distribution θέλει μισό λεπτό τουλάχιστον, άσε που είναι βαρετό.
Βασικά μου φάινεται περίεργο να το θεωρούν περιττό σημαντικοί baristas. Τι λόγο έχουν να λένε ψέμματα;

Προσωπικά κρίνω με τον ουρανίσκο μου και όχι με ότι λέει ο Barista ή ότι τρέχει ένα naked pf.
Το αποτέλεσμα μετράει...

Εδώ και ένα βίντεο για το κόλπο που λέτε:
https://www.youtube.com/watch?v=II8v2eEJlRY

Κι εδώ δείτε σε ένα διαγωνισμό, τον πρωτο καφέ που κάνει, απλώς πατάει λίγο τον καφέ και... godshot, ούτε leveling ούτε τίποτα.
https://www.youtube.com/watch?v=LnXPXWGHwxY

Υ.Σ. Οι δοκιμές συνεχίζονται και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι οτι αν κάνεις σωστό κόψιμο παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα ακόμα και χωρίς καλή ροή.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: To Leveling or Not Leveling?

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:19 pm

Y.V έγραψε:
Θα κάνεις αυτο που θα σου δινει, με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό σου και την εμπειρία σου, μονιμως τα σταθερότερα καλά αποτελεσματα.
Tα υπογράμμισα γιατί απ ότι φαίνεται δεν τους έδωσες καμμία σημασία... :c034:








ΥΓ: Σε διαβεβαιώ ότι όταν συνηθίσεις, δεν χρειάζονται πάνω από 3 δευτερόλεπτα για το leveling (αν και όπου, ή όταν χρειάζεται! Εξ άλλου ο καλός barista και εκεί φαίνεται! Πιστευεις ότι ο Scottie Callaghan θα έκανε τις ίδιες κινήσεις αν είχε μπροστά του στον διαγωνισμό, ascaso i2 και gaggia baby;)

Απάντηση