Η πρώτη μου εμπειρία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιουν 23, 2014 2:21 pm

Νέος στο κόσμο του μύλου, με προηγούμενη εμπειρία απο nespresso (η οποία δεν κάνει τον χάλια καφέ που λένε πολλοί, και σίγουρα κάνει καλύτερο καφέ απο μια καλή καφετιέρα χωρίς μύλο)
Πήρα την gaggia classic με έναν ascaso mini με τα κωνικά.
Δυστυχώς η καφετιέρα ήρθε με λάθος καφέ, εφόσον αντί για σπυρί μου ήρθε προαλεσμένος. Έφτιαχνα καφεδάκια σε 10 δευτερόλεπτα. Όσο και αν το πάλεψα, τζάμπα πετούσα τον καφέ μου, μέχρι που τον έδωσα σε έναν φίλο και ξεμπέρδεψα.

Πήρα μετά ένα taf ενός κιλού απο ένα φιλικό μαγαζί, που πρέπει να ήταν στο ράφι κανα χρόνο, στην ουσία για πέταμα, για να μπορέσω να ρυθμίσω τον μύλο μου. Κατάφερα μέσα σε τρεις εκχυλίσεις, να βρώ τη σωστή ρύθμιση (πάλι καλά γιατι νόμιζα οτι θα το παλεύω όλη μέρα). Και σήμερα επιτέλους αγόρασα φρέσκο καφέ της προκοπής για να αρχίσω να πίνω τους καφέδες που φτιάχνω και οχι μόνο να τους φτιάχνω και να τους πετάω..

Καθάρισα το μύλο, άδειασα το νερό βρύσης απο τη μηχανή και έβαλα απο αυτό που πίνω (γάργαρο νεράκι απο πηγή του Πηλίου) και η πρώτη προσπάθεια μου έβγαλε καφέ σε 22 δευτερόλεπτα. Για πέταμα ήταν ούτως η άλλως εφόσον ήθελα να καθαρίσει η μηχανή απο το παλιό νερό και ο μύλος απο τον παλιό καφέ, λίγο fine tuning στο μύλο, και ξεκίνησα για τον πρώτο μου ουσιαστικό καφέ!

Βουναλάκι αζύγιστου φρεσκοκομμένου καφέ στο portafilter, ίσιωμα με το δάχτυλο προσπαθώντας να μην το πατάω προς τα κάτω, αλλα μόνο αριστερά δεξιά, πάτημα δυνατό, flushing και κούμπωμα στη μηχανή! Άργησε να βγει η πρώτη σταγόνα, άρχισε να πέφτει πηχτός και μαύρος καφές, προς τη μέση γκάζωσε λίγο και με άγχωσε αφου κοιτούσα με το ένα μάτι το χρονόμετρο και με το άλλο τον καφέ, και πάνω που άρχισε να ξανθαίνει, έφτασε στα 60ml ακριβώς, σε 29,7 δευτερόλεπτα!
Πιστεύω για πρώτος καφές καλύτερα δεν γίνεται.

Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω με ποιες παραμέτρους να αρχίσω να πειραματίζομαι. Τον μύλο λέω να μην τον ξαναπειράξω. Με την ποσότητα του καφέ και το πόσο τον στριμώχνεις στο καλαθάκι πριν το tamping λογικά αλλάζει πολύ ο χρόνος εκχύλισης. Αυτό θα καταφέρω να το κάνω με το μάτι/με την αίσθηση ή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω και ζυγαριά?

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια και την "εκπαίδευση" που μου προσέφερε το forum και τα λέμε εδώ στη συνέχεια της περιπέτειας! :oneup:
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιουν 23, 2014 7:04 pm

Και μερικές φωτογραφίες απο τα καινούργια μου ποτηράκια απο το jumbo :a013:
20140623_184333.jpg
20140623_184546.jpg
20140623_184552.jpg
20140623_184602.jpg
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιουν 23, 2014 7:36 pm

Για εμένα και ιδιαίτερα όταν ξεκινά κάποιος πιστεύω ότι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ μια φτηνή ψηφιακή ζυγαριά για να γνωρίζει ακριβώς την ποσότητα καφέ που βάζει. Επίσης σημαντικό είναι να μην αλλάζει συχνά καφέδες και να δοκιμάζει διαφορετικές ποσότητες, κοψίματα μέχρι να βρει το καλύτερο αποτέλεσμα που ικανοποιεί τον ουρανίσκο του. Τέλος καλό είναι να κρατά τουλάχιστον για την αρχή ένα αρχείο με τις παραμέτρους εκχύλισης για να έχει μια ιδέα και για την σταθερότητα των εκχυλίσεων του αλλά και τις αλλαγές που παρατηρεί στην γεύση όταν αλλάζει κάποια παράμετρο.

Όταν με το κόψιμο και την ποσότητα του καφέ θα έχεις τον έλεγχο της εκχύλισης μπορείς να δεις τον παρακάτω οδηγό για την στρατηγική που ακολουθείται για την βελτιστοποίηση του αποτελέσματος.
http://www.home-barista.com/tips/espres ... 16968.html
http://www.barista-shop.gr/blog/index.p ... orrection/
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Ιουν 24, 2014 11:33 am

Πρώτη μου απόπειρα για cappuccino
(μα δεν καταλαβαίνω, γιατι δε μου βγήκε το latte art? αφου έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ ο,τι κάνουν στα βιντεάκια!)
:lol: :lol:
20140624_111827 (Large).jpg
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Ιουν 24, 2014 8:23 pm

Eγω τελευταια δοκιμαζω με ελαφρυ πατημα,5 κιλα το πολυ πρεπει να ειναι,ισως και λιγοτερο χωρις να το εχω ζυγισει και εχω πολυ καλη εκχυλιση και ειμαι μεσα σε ml-χρονο

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιουν 30, 2014 3:14 am

Την πάτησα πάλι σαν αρχάριος. Έκανα παραγγελία καφέ Online, αλλα μεσολάβησε το Σαββατοκύριακο, ήρθαν και κάτι επισκέψεις για τριήμερο και... ξέμεινα απο καφέ!
Σάββατο 11 το βράδυ, για καλή μου τύχη βρήκα ανοιχτό, μεγάλο μαγαζί (για όσους είναι Βολιώτες, το musses στην Ιάσονος)

Στη βιτρίνα γράφει "86 ποικιλίες καφέ απο όλο το κόσμο"
Μπαίνοντας μέσα περίμενα να ζαλιστώ απο την ποικιλία αλλα είδα μόνο τρεις καφέδες σε σπυρί :down:
"Κλασσικό", καραμέλα και βανίλια. Πως γίνεται το σπυρί να είναι αρωματισμένο, δεν το καταλαβαίνω.
Τέλος πάντων πήρα τον κλασσικό. Για άλλη μια φορά, όπως στην πρώτη μου αγορά, ο καφές ήταν σε συρτάρι. Σπίτι το σακουλάκι ήταν άοσμο, και ο καφές απλά αποτυχία.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν προσέχουν λίγο το πως να διατηρήσουν τον καφέ. Θα είχαν ποτέ τον αλεσμένο καφέ σε συρτάρι? Το σπυρί γιατι να το έχουν?
Εξάλλου ποιος θα αγοράσει καφέ σε σπυρί αν δεν είναι, σχετικά απαιτητικός?

Ή μήπως και σε καλά φυλασσόμενο μέρος, ο καφές όταν μπαγιατέψει, πάλι άοσμος είναι?

Χ σε άλλο ένα μαγαζί λοιπόν. 2 στα 4. Άλλα 2 υπο δοκιμή. Μάλλον οι online αγορές όμως είναι μονόδρομος...

Σε προηγούμενο ποστ είπα οτι μηχανή χωρίς μύλο, βγάζει καφέ χειρότερο απο nespresso.
Τώρα θα συμπληρώσω, πως μηχανή με μύλο και μπαγιάτικο καφέ, βγάζουν χειρότερο αποτέλεσμα και απο τα τρια.
Ας είχα κακοκομμένο αλλα μυρωδάτο καφέ απο μάρκετ. Θα το προτιμούσα.
When life throws you curves, aim for the apex

G.F.

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από G.F. » Δευ Ιουν 30, 2014 8:44 am

Μην νοιώθεις άσχημα... οι περισσότεροι από εμάς έχουμε βρεθεί σε ανάλογη θέση και το έχουμε διαπιστώσει αυτό.

Ένας απο τους λόγους του forum είναι η κατάθεση εμπειριών και συμβουλών από τα μέλη του. :oneup:

tsipoura

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από tsipoura » Τρί Ιούλ 01, 2014 7:53 pm

Στην Γαζή, ανάμεσα Καρτάλη και Αντωνοπούλου υπάρχει ενα καφεκοπτείο που δίνει χύμα (σπυρί ή κομμένο) από τους εμπορικούς καφέδες.
Στην αρχή έπερνα από εκεί αλλά στη συνέχεια ξεκίνησα από ταφ.

djandi

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από djandi » Πέμ Ιούλ 10, 2014 10:25 pm

Καλησπερα σε ολους.Μπορει καποιος να μου απαντηση σε αυτο.
Λετε οτι πρεπει να ειναι 19γρ ο καφες,η εκχυλιση να γινει στα 25-30 δευτ ωστε να βγαλει 60ml...Και ρωταο εγω εννοειτε οτι στα 25-30δευτ που θα σταματησω την εκχυλιση γιατι εγω το κανω χειροκινητα θα πρεπει να μου εχει βγαλει 50-60ml espresso σε αυτα τα δευτερολεπτα?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Ιούλ 11, 2014 12:46 am

Ανάποδα. Θα το σταματάς εσύ στα 50-60ml (ανάλογα το χρώμα που θα βλέπεις να αποκτάει η εκχύλιση) και μετά θα κοιτάς που σταμάτησε το ρολόι. Και αναλόγως ρυθμίζεις το μύλο για τον επόμενό σου καφέ. Πιο χοντρό (ή πιο λίγα gr) αν σου βγήκε 30+ δευτερόλεπτα, πιο ψιλό (ή πιο πολλά gr) αν σου βγήκε κάτω απο 23''
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση