Η πρώτη μου εμπειρία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Ιουν 27, 2022 9:52 am

Γενικα απ οσο εχω διαβασει προσπαθησε να βαζεις τις ποσοτητες που αναγραφει το καλαθακι. Απο εκει και περα παιξε με το ratio, δηλ 1:2 , 1:2.2 ή 1:2.5 , με τον χρονο εκχύλισης (οι περισσοτεροι μετρανε απ την στιγμη που πατας το κουμπι της μηχανης , οποτε η πρωτη σταγονα στη κουπα πεφτει σε 8 με 10 sec αν δεν κανω λαθος) , εχε ως χρονο τα 30' , πεσε και στα 26-27 και ενας ακομα παραγοντας ειναι η θερμοκρασια το pid. Οποτε γενικα ολα αυτα θα παιξουν ρολο στη γευση. Οποτε αναλογα και την ποικιλια καφε που εχεις πειραματίσου με ολες αυτες τις παραμετρου. Κράτα σημειωσεις ,εγω αυτο σκοπευω να κανω παντως. Επίσης τσεκαρε τα βιντεακια How I dial in Espresso του James Hoffman. Στο #2 χρησιμοποιει Niche Zero.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από AlexFocus » Δευ Ιουν 27, 2022 10:17 am

Γιωργη πολυ σωστα αυτα που γραφεις. Και το χρονο οντως τον μετραμε απο τη πατημα του κουμπιου. Στις πρωτες μου δυο εκχυλισεις πρεπει να εφτιαξα τουβλο, μπετον αρμε κεικ γιατι νερο δεν κατεβαινε. Απο την τρομαρα μου γυρισα στο off το paddle μην εκραγει η μηχανη😵💫 Μετα που εκοψα λιγο πιο χοντρα κατι κατεβαινε αλλα δεν πινονταν. Θα συνεχιστουν οι προσπαθειες αλλα εχω αυτο το θεμα με το app της Marzocco και δεν ξερω καθολου με τι θερμοκρασιες παιζω. Πατημα και λεβελινγκ νομιζω οτι ειμαι σωστος.
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η πρώτη μου εμπειρία

Δημοσίευση από AlexFocus » Δευ Ιουν 27, 2022 10:22 am

Giorgos_Sp έγραψε:
Δευ Ιουν 27, 2022 9:44 am
Alex πως σου φαινεται ο Niche ?
Σου απανταω εδω.
Ford Focus MkII f/l 2008

Απάντηση