Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Μάιος 02, 2011 10:28 pm

Δεν μου έχει συμβεί ποτε, αλλά γιατί περιστρέφεις το πορταφίλτερ;
Πάντως αν δεν σου κολλάει καλά ό καφές στα τοιχώματα, θα το διαπιστώσεις από τον πολύ μεγάλο κώνο της εκχύλισης αν δοκιμάσεις διάγνωση με το τυφλό πορταφίλτερ.

Loizos

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Loizos » Δευ Μάιος 02, 2011 10:30 pm

Μου έτυχε και μένα 2 φορές πρόσφατα αλλά όχι με φρέσκο καφέ. Είχα ξεμείνει το Πάσχα στα Χανιά και πήρα από starbucks (2 που μου έφυγε ο καφές από το καλαθάκι και 2 που έφτιαξα... ο υπόλοιπος πήγε στο τζάκι για να μυρίσει το σπίτι). Εσένα με τι καφέ σου έτυχε. Εγώ γενικότερα κάνω αυτό που λέει ο Σπύρος (φυσάω) αλλά όταν είναι η :waf: μπροστά τότε το γυρνάω στο νεροχύτη. (Μην της το πείτε ε...)

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από spyros » Δευ Μάιος 02, 2011 10:34 pm

Ανέκαθεν έκανα περιστροφή απλά είναι φαινόμενο το οποίο έχει συμβεί καμιά δεκαριά φορές σύνολικά και θεώρησα ότι κάτι κάνω λάθος. Οκ λοιπόν καταργείται η περιστροφή!

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από spyros » Δευ Μάιος 02, 2011 10:36 pm

Loizos έγραψε:... Εσένα με τι καφέ σου έτυχε...
Δύο φορές συνεχόμενα με τον la margarita rd +10 ημέρες. Έτσι τελείωσαν και τα τελευταία 250 gr από αυτό τον καφέ :a134:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Μάιος 02, 2011 11:04 pm

Loizos έγραψε: Εγώ γενικότερα κάνω αυτό που λέει ο Σπύρος (φυσάω) αλλά όταν είναι η :waf: μπροστά τότε το γυρνάω στο νεροχύτη. (Μην της το πείτε ε...)
:lol: :lol:
Κι εγώ φυσάω.
Τώρα πλέον, μετα από 24 χρόνια γάμου, όταν είναι παρούσα το φυσάω πάνω της. :a025:

leftgalan

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από leftgalan » Παρ Μάιος 27, 2011 6:44 am

ωραίο θέμα ! :oneup: Υπάρχει ένα μπαρ στη γειτονιά που δουλεύω όπου κάνει φανταστικό πορτιολι . . Ο τυπος βέβαια to πατάει ελάχιστα . . Άσε που δε γεμίζει to πορταφιλτερ μέχρι απάνω . . . Και αναρωτιέμαι : είναι ο πορτιολι που μου αρέσει ? Μήπως εγω γεμίζω πολύ to πφιλτερ και ο καφές βγαίνει πολύ δυνατός και επιθετικός ? Η μήπως είναι αυτή η πτανα η θερμική σταθερότητα που συγχωρεί λάθη (και που η gaggia μου δεν έχει )? :a014:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 27, 2011 8:50 am

Όπως περιγράφεις τόσο γενικά την κατάσταση δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα. Το πιο πιθανό είναι ότι σου αρέσει ο Portioli (ποιός απ΄όλους;) ο οποίος εάν είναι ο Extrabar, λόγω των χαρακτηριστικών του παρασκευάζεται με μικρές ποσότητες καφέ στο καλαθάκι. Η ποσότητα καφέ στο καλαθάκι είναι πολύ σημαντική παράμετρος και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποικιλία-επεξεργασία του καφέ (για αυτό και προσωπικά δίνω μεγάλη βαρύτητα, έως εμμονή, στην ζύγιση).
Αναφορικά με την Baby ακόμα και σαν τυχαίο γεγονός έπρεπε να πάρεις και εξαίσια αποτελέσματα παρά την θερμοκρασιακή αστάθεια της, αν και πιο σημαντικό κατ΄εμέ, την τάση της για εκχυλίσεις με μεγάλες θερμοκρασίες νερού.
Θα σου πρότεινα να γίνεις πιο συγκεκριμένος για έναν καφέ μόνο που σε ενδιαφέρει στο topic με τους καφέδες αναφέροντας με κάθε λεπτομέρεια τα στοιχεία των εκχυλίσεων σου (gr, χρόνους, όγκους, κτλ).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μάιος 27, 2011 11:20 am

leftgalan έγραψε:ωραίο θέμα ! :oneup: Υπάρχει ένα μπαρ στη γειτονιά που δουλεύω όπου κάνει φανταστικό πορτιολι . . Ο τυπος βέβαια to πατάει ελάχιστα . . Άσε που δε γεμίζει to πορταφιλτερ μέχρι απάνω . . . Και αναρωτιέμαι : είναι ο πορτιολι που μου αρέσει ? Μήπως εγω γεμίζω πολύ to πφιλτερ και ο καφές βγαίνει πολύ δυνατός και επιθετικός ? Η μήπως είναι αυτή η πτανα η θερμική σταθερότητα που συγχωρεί λάθη (και που η gaggia μου δεν έχει )? :a014:
O portioli θέλει λιγότερα γραμμάρια από έναν specialty.
Aν βρίσκεις τον καφέ σου έντονο και επιθετικό και προτιμάς την γεύση πιό "στρογγυλεμένη", θα πρότεινα να δοκίμαζες να καταναλώνεις τον καφέ σου με ημερομηνία καβουρδίσματος επιπλέον περίπου 5-7 ημερών απ ότι τον καταναλώνεις μέχρι τώρα.
Πιές τον καφέ ένα μήνα μετά το καβούρδισμα και θα τον βρείς ολοστρόγγυλο :lol:
Η θερμική σταθερότητα έχει να κάνει με το ποιές γεύσεις και πώς κατανέμονται στο φλυτζάνι και όχι με το άν είναι δυνατός κι επιθετικός ό καφές, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Hobis

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Hobis » Παρ Μάιος 27, 2011 2:48 pm

Αν πατάς τον καφέ για δεύτερη φορά και πας να διορθώσεις την τυχόν κλίση τότε τον ξεκολλάς από τα τοιχώματα του καλαθιού και είναι αυτονόητο ότι θα φύγει . Όπως θα έφευγε για τον νεροχύτη και η εκχύλιση μετά από τέτοιο πάτημα!!!
Εδώ πατάγαμε με το πλαστικό τάμπερ της μηχανής που ήταν και 57αρι και δεν έφευγε όχι τώρα με τα μεταλλικά. Για μπαγιάτικο καφέ δεν ξέρω και δεν μου αρέσει , προτιμώ τον φρέσκο :lol:

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από spyros » Παρ Μάιος 27, 2011 6:37 pm

Hobis αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στις δικές μου δημοσιεύσεις. Η διαδικασία που έχω για tamping είναι σταθερή. Πάτημα, στρίψιμο του tamper χωρίς να χάσει επαφή με τον καφέ και τέλος, καμία διόρθωση σε κλίση κλπ. Τελικά δεν βρήκα τι ακριβώς έφταιγε. Θεωρώ πως το θέμα λύθηκε καταργώντας την περιστροφή, ο λόγος που πόσταρα άρχικά ήταν επειδή συνέβη ελάχιστες φορές σε διαδικασία που τηρούσα καθημερινά.

Απάντηση