Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 27, 2010 3:51 pm

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην περίπτωση σου. Άμα μένει και λίγος καφές στην shower screen έχει να κάνει και με την διόγκωση του καφέ όταν αυτός έρχεται σε επαφή με το νερό. Εάν θέλεις μια πιο δυνατή γεύση από 13.5g θα σου πρότεινα να σταματάς την εκχύλιση σε λιγότερο όγκο (πχ 45-50 ml). Εάν αυτό σε βγάζει σε χρόνους κάτω απο 20s κάνε μια ιδέα το κόψιμο ψιλότερο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από boltsis » Κυρ Νοέμ 28, 2010 9:24 am

Για να έχω αξιοπρεπή γεύση στα 60ml επαρκούν 14gr?Θα προσπαθήσω να κάνω μια άλλη ψιλοπατέντα απο pressurized pf σε non και θα ήθελα να ξέρω πόσο gr να το κάνω να παιρνει για να είμαι εντάξει..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Νοέμ 28, 2010 10:42 am

Αν μιλάμε για καφέδες εμπορικούς με italian roast μπορεί και ναι. Αλλιώς μάλλον όχι. Ξεκινάς απο 17

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από After » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:07 pm

Θα συμφωνησω με τον απο πανω
14gr ειναι πολυ λιγα για 60ml, συνηθως μετα τα 45ml αρχιζει και ξανθιζει ακομα και με τα 16-17gr καφε
Οποτε αρχιζεις απο 16 και παιζεις με την αλεση
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nikarip
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:37 am
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από nikarip » Κυρ Μάιος 01, 2011 7:41 pm

Διάβαζα το σχετικό Post και αναρωτήθηκα πάνω σε αυτό που κάποιοι λένε ότι καφές από καφέ έχει διαφορά στο πάτημα. Το έχω διαπιστώσει και εγώ (αν και έχω πειραματιστεί με 4-5 καφέδες μέχρι στιγμής). Αλλά από την άλλη η λογική λέει ότι αφού περνάνε από το μύλο και κόβονται στην ίδια σκάλα θα έπρεπε να έχει ο καφές ίδια σε μέγεθος "σωματίδια". Οπότε το μόνο που θα μπορούσε να μεταβάλλεται είναι το βάρος (αν δεχτούμε ότι το ειδικό βάρος της κάθε ποικιλίας είναι διαφορετικό) αλλά σαν όγκος θα είναι ίδιος μέσα στο Pf και το πάτημα θα έπρεπε να έχει παρόμοια επίδραση. Κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 01, 2011 11:59 pm

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα 100% την ερώτηση σου.
nikarip έγραψε:...αλλά από την άλλη η λογική λέει ότι αφού περνάνε από το μύλο και κόβονται στην ίδια σκάλα θα έπρεπε να έχει ο καφές ίδια σε μέγεθος "σωματίδια"...
Ο λόγος είναι ότι ο καφές είναι εύθραστος και όπως συνθλίβεται "σπάει" και σε μικρότερα κομματάκια και άρα παίρνεις κατανομή μεγεθών και όχι μόνο ένα μέγεθος κόκκου. Αυτό το σπάσιμο διαφοροποιείται σημαντικά από ποικιλία σε ποικιλία καφέ και άρα παίρνεις διαφορετικές κατανομές μεγεθών και επομένως και διαφορετικές συμπεριφορές σε όλα.
Unfortunately, coffee is brittle and shatters as it is ground. So even the best contemporary grinders produce a wide distribution of particle sizes.
http://www.home-barista.com/espresso-gu ... nders.html
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikarip
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:37 am
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από nikarip » Δευ Μάιος 02, 2011 12:20 pm

Σωστός :oneup:

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από spyros » Δευ Μάιος 02, 2011 9:15 pm

Ορισμένες φορές όταν κάνω περιστροφή του pf μετά το πάτημα παρατηρείται το φαινόμενο να φεύγει όλος ο καφές απο το καλαθάκι.Σας έχει τύχει ποτέ; Ξέρετε ή μπορείτε να φανταστείται την αιτία; Τα τελευταία 250 gr συνέβη 2 φορές.Αποτέλεσμα ο καφές χάνεται αφού πέφτει στον νεροχύτη και φυσικά ακυρώνεται όλη η διαδικασία :a134: .
Εδώ να σημειώσω ότι στο pf δεν γίνεται κανένα χτύπημα ούτε στον πάγκο που είχα αναφέρει παλιότερα, λόγος για underdosing δεν υπάρχει και φυσικά ο καφές έχει πατηθεί με το ταμπερ.

VAMPIRE

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από VAMPIRE » Δευ Μάιος 02, 2011 10:22 pm

spyros έγραψε:Ορισμένες φορές όταν κάνω περιστροφή του pf μετά το πάτημα παρατηρείται το φαινόμενο να φεύγει όλος ο καφές απο το καλαθάκι.Σας έχει τύχει ποτέ; Ξέρετε ή μπορείτε να φανταστείται την αιτία; Τα τελευταία 250 gr συνέβη 2 φορές.Αποτέλεσμα ο καφές χάνεται αφού πέφτει στον νεροχύτη και φυσικά ακυρώνεται όλη η διαδικασία :a134: .
Εδώ να σημειώσω ότι στο pf δεν γίνεται κανένα χτύπημα ούτε στον πάγκο που είχα αναφέρει παλιότερα, λόγος για underdosing δεν υπάρχει και φυσικά ο καφές έχει πατηθεί με το ταμπερ.
Γιατί πρέπει να του κάνεις περιστροφή , και δεν το φυσάς απλώς να φύγει η σκόνη του καφέ . :a014:

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γέμισμα του pf. Χρήσιμα Συμπεράσματα.

Δημοσίευση από spyros » Δευ Μάιος 02, 2011 10:27 pm

Δεν μου λέει κάτι ας το φυσήξω, ας μην διώξω καθόλου τον καφέ, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;

Απάντηση