Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Aloukard
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 6:50 pm
Όνομα: Λουκάς
Μηχανή:: Delonghi ec 155

Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Aloukard » Σάβ Απρ 19, 2014 1:18 am

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω για κάποιο θεμα που εχω. Και εδώ που είμαι δεν έχω και καλό internet για να ψαξω όλα τα post :a026: . Εχω την Delonghi EC 155 της αγόρασα το n-ps καλαθάκι 607706 αν δεν κάνω λάθος το νουμερο (αυτο που πρέπει να κοπεί η βάση του pf για να μπεί). Τελος πάντων μύλο δεν εχω (το ξερω απο όσα εχω καταφερει να διαβασω πρεπει να αγοράσω αναγκαστικα), αγοράζω καφε απο καφεκοπτείο το θεμα μου ειναι οτι με το συγκεκριμενο φιλτρο ορισμενες φορες ψεκαζει τον καφε εξω απο το φλιτζανι, τι μπορει να φταιει για αυτο? η εκχυλιση απο οτι την εχω μετρησει ειναι λιγο πιο αργη απο το κανονικο αλλα η γευση του καφε ειναι ικανοποιητικη. Αγορασα πιο χοντρο καφε αλλα το ψεκασμα απο το φιλτρο εγινε πιο συχνο φαινομενο, η γευση εγινε πιο ελαφρια και η κρεμα πιο αραιή.

Αν ηταν ευκολο θα ηθελα να μου πειτε σαν πιο εμπειροι απο μενα τι φταιει οταν το φιλτρο ψεκαζει. Φταίει το κοψιμο του καφε, φταιει το πάτημα (οστώσο το πατημα το κανω με onboard tamper που εχει η μηχανη, διαβασα κατι ιστοριες οπου ατομα πηραν tamper και δεν χοραγανε ή ηταν μικρότερα και δεν θελω να το ρισκαρω και να παρω κατι που να μην κανει ...). Ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 19, 2014 10:42 am

Κατ΄αρχήν όταν λες ψεκάζει τον καφέ, αυτό από που; Εάν εννοείς από γύρω από την φλάντζα και την περιφέρεια του portafilter αυτό πιστεύω θα έχει να κάνει από το γεγονός ότι το basket δεν κάθεται καλά μέσα του. Πρώτα θα έψαχνα λύση γι αυτό.
Το κόψιμο του καφέ είναι σημαντικότατος παράγοντας και θα επηρέαζε το σώμα και την ένταση του καφέ όπως παρατηρείς. Το πάτημα, εάν έχει γίνει σωστά και ομοιόμορφα η διανομή του καφέ στο καλαθάκι, αποτελεί λιγότερο σημαντικό λόγο.

Γενικά πιστεύω ότι θα έχεις πολλά σφάλματα στην παρασκευή σου που άμα δεν μας την περιγράψεις με επαρκή λεπτομέρεια θα είναι δύσκολο να εντοπιστούν. Ξεκίνα με την σωστή τοποθέτηση του καλαθιού, την αγορά μύλου, καφέ που να ξέρεις πότε ψήθηκε και μιας φτηνής ψηφιακής ζυγαριάς και βλέπεις από εκεί. Τώρα δεν έχεις ούτε τα ελάχιστα απαιτούμενα για το έλεγχο της εκχύλισης του καφέ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Aloukard
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 6:50 pm
Όνομα: Λουκάς
Μηχανή:: Delonghi ec 155

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Aloukard » Σάβ Απρ 19, 2014 5:22 pm

Ο ψεκασμος γινετε κατω απο το φίλτρο εκει που βγαινει ο καφες κανονικα (απο το naked φιλτρο). Ενω κανει στην αρχη 2-3 κωνους στην συνεχεια ενώνονται και γινετε ενας, κατα την διαρκεια λοιπον της εκχύλισης βλεπω γυρω γυρω απο την καφετιερα πιτσιλιές απο καφε βαζω λοιπον το χερι κοντα και διαπιστώνω οτι προέρχονται απο την καφετιερα την ώρα που κανει την εκχυλιση.

Εχω ζυγαρια ακριβείας, βαζω 19 γρ καφε, χτυπαω ελαφρα το καλαθακι στα τοιχώματα με ενα κουταλακι να παει ο καφες οσο γινετε πιο ευθεία στην επιφάνεια, τον πιεζω ομοιόμορφα (προσπαθώ τουλαχιστον όσο το δυνατον πιο προσεχτικά) τα 15 κιλα βεβαια πίεση που εχω διαβάσει δεν μπορώ να τα υπολογισω ακριβώς γιατι το tamper του καφέ ειναι πάνω στη μηχανη και η διαδικασια ειναι ανάποδη, δλδ η πίεση παει απο το καλαθακι στο tamper (σπρωξιμο το καλαθακι στο tamper) και οχι το tamper στο καλαθακι.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 19, 2014 6:29 pm

Τώρα κατάλαβα καλύτερα Λουκά. Αυτό το πιτσίλισμα είναι κάτι που όλοι το παρατηρήσαμε όταν αποκτήσαμε naked pf. Εξαρτάται από την καφέ, την ποιότητα κοψίματος του μύλου, το πόσο ψιλά ή χοντρά κόβεις (το χοντρό κόψιμο εντείνει συνήθως το φαινόμενο) την διανομή που κάνεις τον καφέ στο καλαθάκι, το πάτημα (κυρίως να μην έχεις στραβή επιφάνεια), στην πίεση που δουλεύει η μηχανή σου (υπάρχει αναφορά στο forum για μηχανή ίδια με την δικιά σου που δούλευε στα 15bar!!!) κά.
Δες στο παρακάτω νήμα για περισσότερα:
viewtopic.php?f=4&t=831#p9344

Πάντως χωρίς μύλο...
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Aloukard
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 6:50 pm
Όνομα: Λουκάς
Μηχανή:: Delonghi ec 155

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Aloukard » Σάβ Απρ 19, 2014 8:38 pm

Εχεις δικιο Χρήστο χωρις μυλο που παω ... αλλα τι να κανω, προς το παρον δεν δυναμαι να διαθέσω 140 ευρω για τον πιο οικονομικο μυλο. Και δεν θέλω να δωσω 60 ευρω για τον χειροκινητο ... μου φαίνονται υπερβολικά πολλα για ενα τετοιο μηχανημα.

Αρα να πάω για ψηλοτερο κοψιμο προτείνεις? το θέμα ειναι οτι ηδη στο ψηλο κοψιμο που δοκίμασα καθυστερει λιγο στους χρόνους εκχυλισης (60 ml / 33 - 35 sec) αν παω για ψιλότερο κόψιμο για να αποφύγω το ψέκασμα θα εχω μεγαλυτερους χρονους και θα χασω την ποιότητα.

Απο μια δοκιμη που εκανα στο naked καλαθακι, να δώ πόσο καφέ μπορεί να πάρει του εβαλα 22 gr με βουναλάκι, τον πατησα και τον εβαλα να δω τι θα βγει ... το αποτελεσμα ηταν χωρις το παραμικρο ψέκασμα με λιγο περισσοτερο χρονο στην εκχυλιση απο οτι πριν αλλα ο καφες σαν γευση ηταν πολυ βαρυς. Το αλλο που έχω παρατηρησει ειναι οτι μένει νερο μεσα στο καλαθακι μολις τελειώνει η εκχυλιση, η μόνη φορά που δεν έμεινε νερό ηταν οταω του εβαλα 22 gr καφε.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Απρ 19, 2014 9:01 pm

Σε παίρνει να κόψεις και ψιλότερα, εαν η γεύση είναι καλή μπορείς να σταματήσεις στα 50-55ml αντι για 60 ml sta 28-30 sec.
Επίσης,νομίζω, πως πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η ομοιόμορφη κατανομή του καφε στο pf καθώς και το πάτημα να μην είναι πολύ δυνατό. Έτσι παρατήρησα εγω οτι σταμάτησε το πιτσίλισμα. Κυρίως με το πάτημα και την κατανομή.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Απρ 19, 2014 9:26 pm

Επειδη εχω το ιδιο προβλημα με το πιτσιλισμα παρατηρησα οτι κοβωντας πιο ψηλα τον καφε το πιτσιλισμα μειωθηκε σε πολυ μεγαλο βαθμο.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από SimosCA » Σάβ Απρ 19, 2014 10:45 pm

και εγω το ιδιο με τα παιδια θα πω,παιζει ρολο το κοψιμο του καφε να μην ειναι πολυ χοντρο και σε μεγαλο βαθμο η κατανομη και το πατημα του καφε.

Aloukard
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 6:50 pm
Όνομα: Λουκάς
Μηχανή:: Delonghi ec 155

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Aloukard » Σάβ Απρ 19, 2014 11:36 pm

Θα δοκιμάσω ακομα πιο ψιλό κόψιμο τοτε. Το κακο βεβαια ειναι οτι είμαι στη Χίο (απο Αθηνα ειμαι αλλα θα μείνω καιρο εδω) και τα πραματα δεν ειναι τοσο ψαγμένα με τους καφεδες. Εχω επισκεφτεί μεχρι στιγμης 4 καφεκοπτεία το ενα μαλιστα ειναι αποκλειστικά για καφεδες ... δε λεω καλοι ανθρωποι οι Χιωτες αλλα δε βγαζεις ακρη αμα θες κατι εξεζητημενο. Ακομα και στα απλα μερικοι τραβανε ζορι (πηγα να ζητησω συγκεκριμενο καφε και με κοιταζανε λες και ζητησα κανα διαστημοπλοιο) πχ σε ενα απο τα 4 καταστηματα η κοπελα που εξυπηρετουσε της ζητησα να μου κοψει 3 σακουλακια τον 100 gr espresso το ενα σακουλακι στην τιμη που θα το κοβε σε καποιον που θα της ζητουσε espresso 1 λιγο πιο ψιλό και ενα λιγο πιο χοντρό και γυρναει και μου λεει ο espresso εχει μονο ενα κοψιμο ... εε πηρα και γω αυτο το ενα κοψιμο να δω τι θα βγει :f010:

Τωρα στο τελευταιο απο τα 4 που πηγα και παιζω με το μύλο του (λιγο πιο ψιλό λίγο πιο χοντρό) μεχρι να βρω το κοψιμο που θα βγάλει το καλυτερο αποτέλεσμα ηρθε το pf που ειχα παραγείλει 1 μήνα πρίν απο Ιλιον. Και εκει που καπως ειχα ισσοροπήσει το pressurized pf, εμπλεξα με το naked και με ψεκάζει το ριμάδι :a134:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi EC155 ψεκάζει τον καφέ έξω απο το φλιτζάνι.

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Απρ 20, 2014 3:03 pm

Έχουμε βαρεθεί να το λέμε χωρίς μΰλο δεν υπάρχει εσπρέσο.Και το κόστος είναι πλέιν πολύ προσιτό για ένα βασικό μύλο

http://m.ebay.de/itm/121320341485?nav=SEARCH

Απάντηση