Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tziminhio » Πέμ Δεκ 24, 2020 3:54 pm

Καλησπέρα στο team. Μετά απο 5 ημέρες χρήσης της lelit pl41 tem (γύρω στους 10 καφέδες) μόλις έκανα το καλύτερό μου σοτ (΄μην φανταστείτε) με λιγότερη ξινίλα απο τις προηγούμενες προσπάθειες αλλα να παραμένει λίγο. Το θέμα είναι οτι έχω μεγάλη πτώση θεμοκρασίας.. μπορείτε να μου την εξηγήσετε κάπως.?Απο 101οC στους 86οC με 30'' εκχύλισης. Χρησιμοποιώ DRB απο round cup . Έβαλα 18,8gr στο portafilter και έβγαλα 48,7gr ρόφημα στα 30''. Ενημερώστε με για τα λάθη που έκανα καθώς επίσης για την τοση μεγάλη πτώση θερμοκρασίας.
Σας ευχαριστώ

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tziminhio » Πέμ Δεκ 24, 2020 4:04 pm

Επισυνάπτω και ένα βίντεο να τσεκάρετε
https://www.youtube.com/watch?v=jYdsLxvpj6E

Αυριο λέω να δοκιμάσω τις παραμέτρους του Παύλου στο PID
P=o,4
I=0,05
D=13,8
F04=5
F05=100

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από agpol07 » Πέμ Δεκ 24, 2020 4:14 pm

tziminhio έγραψε:
Πέμ Δεκ 24, 2020 3:54 pm
Καλησπέρα στο team. Μετά απο 5 ημέρες χρήσης της lelit pl41 tem (γύρω στους 10 καφέδες) μόλις έκανα το καλύτερό μου σοτ (΄μην φανταστείτε) με λιγότερη ξινίλα απο τις προηγούμενες προσπάθειες αλλα να παραμένει λίγο. Το θέμα είναι οτι έχω μεγάλη πτώση θεμοκρασίας.. μπορείτε να μου την εξηγήσετε κάπως.?Απο 101οC στους 86οC με 30'' εκχύλισης. Χρησιμοποιώ DRB απο round cup . Έβαλα 18,8gr στο portafilter και έβγαλα 48,7gr ρόφημα στα 30''. Ενημερώστε με για τα λάθη που έκανα καθώς επίσης για την τοση μεγάλη πτώση θερμοκρασίας.
Σας ευχαριστώ
Βγάλε πιο λίγο ρόφημα.


tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tziminhio » Πέμ Δεκ 24, 2020 4:18 pm

Ok να βγάλω πιο λίγο, αλλά και πάλι η πτώση θερμοκρασίας παραμένει μεγάλη..Δεν θα είναι πτώση 15οC , θα είναι 10οC σίγουρα όμως..

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από agpol07 » Πέμ Δεκ 24, 2020 4:26 pm

Κι εμένα κάπου τόσο πέφτει..
Λογικά αν βγάλεις πιο λίγο ρόφημα, θα πέσει και πιο λίγο η θερμοκρασία

tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tsa » Παρ Δεκ 25, 2020 12:31 am

Καλησπέρα σε όλους και Καλά Χριστούγεννα.

Κάποιος κάτοχος Gaggia classic η όποιος γνωρίζει, μπορεί να μου πει αν τα μεγαλύτερα καλαθάκια που κυκλοφορούν για >18 γρ. καφέ χωράνε στο πορταφίλτερ που έρχεται με την καφετιέρα αν δεν είναι γυμνό?

Παρατηρώ ότι στα 17 γρ. βλέπω αποτύπωμα της βίδας της ντουζιέρας, βέβαια δεν έχω ακόμη σωστό τάμπερ αλλά μάλλον ένα μεγαλύτερο καλάθι θα το πάρω για φρέντο έται και αλλιώς.

Τέλος. γενικό ερώτημα, όταν μένει λίγο νεράκι στο γκρουπ μετά την εκχύλιση και δεν είναι εντελώς στεγνό το κεκάκι τι σημαίνει; μεγάλη διάρκεια εκχύλισης για τα δεδομένα γραμμάρια? Τράβηξα το γκρουπ βιαστικά? κάτι άλλο?

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Victor » Δευ Δεκ 28, 2020 7:15 pm

Στο διπλο της Gaggia χωράνε άνετα 17γρ χωρίς να ακουμπάει στην shower screen. Επίσης εαν βλέπεις το αποτύπωμα μονο μετα την εκχύλιση σημαίνει οτι ακούμπησε μετα την διόγκωση κατα την εκχύλιση.

Και εμενα πολλες φορές εχει ελάχιστο νερο η πανω επιφάνεια του puck, ενα ο καφες ειναι καλος δεν ασχολούμαι, αλλιως κόψε λιγο πιο χοντρά.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nikolas » Σάβ Ιαν 09, 2021 6:59 pm

Καλησπερα. Να κανω μια ερωτηση καθως σημερα αρχισα να πειραματιζομαι με τον καφε. (εχω γραψει κα σε αλλο θεμα αλλα μπορει αυτο να το παρακολουθουν λιγο περισσοτερο)
Πως μετρατε τον καφε με ml η με γραμμαρια;
Γιατι στο δοσομετρικο ποτηρακι βγαζω 60 ml αλλα τα γραμμαρια ειναι πολλα περισσοτερα δηλαδη με 17 γρ περιπου περνω 55-56 γραμμαρια καφε. Ποιο να ακολουθησω για να βρω ενα πατημα να προχωρησω σε κοψιμο και γραμμαρια; o καφες που πηρα απο taf ειναι single origin columbia huila και δεν ξερω τι ποσοτητες να βαζω και να βγάζω ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Earendil » Σάβ Ιαν 09, 2021 7:06 pm

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά η πλειονότητα συντείνει στο να πηγαίνεις με γραμμάρια. Αυτό κυρίως γιατί η κρέμα παίζει σημαντικό ρόλο στη μέτρηση των ml και είναι παραπλανητική.

Πιο φρέσκος καφές βγάζει περισσότερη κρέμα, ενώ ένας λιγότερος φρέσκος βγάζει λιγότερη.

Επομένως καλύτερα να ζυγίζεις το cup σου μετά την εκχύλιση. Στόχος είναι το 1:2 (πάνω κάτω) δηλαδή, 18 γραμμάρια αλεσμένου καφέ να βγάζει 36 γρ. ροφήματος σε 25 με 30 δευτερόλεπτα. Αν δεν παίζεις με speciality coffee πας στα 16γρ / 32γρ.

Καλές δοκιμές!

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nikolas » Σάβ Ιαν 09, 2021 7:21 pm

Earendil έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 7:06 pm
Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά η πλειονότητα συντείνει στο να πηγαίνεις με γραμμάρια. Αυτό κυρίως γιατί η κρέμα παίζει σημαντικό ρόλο στη μέτρηση των ml και είναι παραπλανητική.

Πιο φρέσκος καφές βγάζει περισσότερη κρέμα, ενώ ένας λιγότερος φρέσκος βγάζει λιγότερη.

Επομένως καλύτερα να ζυγίζεις το cup σου μετά την εκχύλιση. Στόχος είναι το 1:2 (πάνω κάτω) δηλαδή, 18 γραμμάρια αλεσμένου καφέ να βγάζει 36 γρ. ροφήματος σε 25 με 30 δευτερόλεπτα. Αν δεν παίζεις με speciality coffee πας στα 16γρ / 32γρ.

Καλές δοκιμές!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα αν σταματησω τον καφε στα 32 ας πουμε θα εχω πολυ λιγο ροφημα. Μπορω να κανω κατι για αυτην την περιπτωση;

Απάντηση