Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από geoiron » Κυρ Ιαν 10, 2021 4:02 pm

Nikolas έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 2:08 pm
Μετα απο αρκετους καφεδες εβγαλα ενα πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα πολυ κοντα με παρομοιους καφεδες που εχω πιει σε speciality cafe εξω. Απλα ειμαι λιγο πιο εξω απο τους χρονους μου καθως δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο. Η μηχανη μου οταν πατάω οτ κουμπι βγαζει πρώτα λιγο νερο και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα ξεκιναει κανονικα η παροχη νερου. Και δεν ξερω απο που να μετρησω οποτε μου βγαζει
Με 19 γρ καφε 45 γρ out αλλα οι χρονοι ειναι περιεργοι
Απο 22 μεχρι 30 δευτερολεπτα. Αλλα το αποτέλεσμα ειναι ικανοποιητικο.
Δεν εχω βεβαια σωστο tamper οποτε το πατημα μου καθε φορα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικο.
Ταλαιπωρια λιγο ο graef 702 με την κατακρατηση καφε αλλα δεν ασχολούμαι παρα πολυ σε καθε κοψιμο να τον αδειασω τελειως απο τον καφε.
Καμια αλλη συμβουλη;;; ευχαριστω πολυ και παλι
Φίλε μου, αν μετά από μερικά καφεδάκια, χωρίς σωστό tamper και με όχι επαγγελματικό εξοπλισμό, πέτυχες να βγάλεις αποτελέσματα εφάμιλλα με speciality καφέδες που έχεις πιει έξω, τότε εσύ πρέπει να μας πεις τι έκανες!!! ένα χρόνο προσπαθώ και ακόμα 3 καφέδες στη σειρά εξαιρετικούς δεν έχω καταφέρει. Για εμένα, αν σου αρέσει το αποτέλεσμα, οι χρόνοι έρχονται σε δεύτερη μοίρα!

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nikolas » Κυρ Ιαν 10, 2021 4:49 pm

geoiron έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 4:02 pm
Nikolas έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 2:08 pm
Μετα απο αρκετους καφεδες εβγαλα ενα πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα πολυ κοντα με παρομοιους καφεδες που εχω πιει σε speciality cafe εξω. Απλα ειμαι λιγο πιο εξω απο τους χρονους μου καθως δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο. Η μηχανη μου οταν πατάω οτ κουμπι βγαζει πρώτα λιγο νερο και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα ξεκιναει κανονικα η παροχη νερου. Και δεν ξερω απο που να μετρησω οποτε μου βγαζει
Με 19 γρ καφε 45 γρ out αλλα οι χρονοι ειναι περιεργοι
Απο 22 μεχρι 30 δευτερολεπτα. Αλλα το αποτέλεσμα ειναι ικανοποιητικο.
Δεν εχω βεβαια σωστο tamper οποτε το πατημα μου καθε φορα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικο.
Ταλαιπωρια λιγο ο graef 702 με την κατακρατηση καφε αλλα δεν ασχολούμαι παρα πολυ σε καθε κοψιμο να τον αδειασω τελειως απο τον καφε.
Καμια αλλη συμβουλη;;; ευχαριστω πολυ και παλι
Φίλε μου, αν μετά από μερικά καφεδάκια, χωρίς σωστό tamper και με όχι επαγγελματικό εξοπλισμό, πέτυχες να βγάλεις αποτελέσματα εφάμιλλα με speciality καφέδες που έχεις πιει έξω, τότε εσύ πρέπει να μας πεις τι έκανες!!! ένα χρόνο προσπαθώ και ακόμα 3 καφέδες στη σειρά εξαιρετικούς δεν έχω καταφέρει. Για εμένα, αν σου αρέσει το αποτέλεσμα, οι χρόνοι έρχονται σε δεύτερη μοίρα!
Χαχαχ παρομοια ειπα και προφανως σε οχι ολο το φασμα του καφε. Δηλαδη ο καφες που πηρα απο κοκομβια και η εκτελεση που έκανα εμοιαζε πολυ με καφε που επινα για αρκετο καιρο σε ενα σπεσιαλιτι καφε. Προφανως δεν εχουν σχεση αλλα πλησιαζουν. Επισης να λαβεις και υπόψιν οτι ειμαι και ενθουσιασμενος που εβγαλα ενα καφε που να πινεται ευχαριστα με ιδιαιτερες γευσεις που σπάνια βρισκεις σε καφε εξω με αυτα που σερβιρουν.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nikolas » Κυρ Ιαν 10, 2021 4:53 pm

agpol07 έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 2:57 pm
Η δικιά μου άποψη είναι ότι, με τον εξοπλισμό που έχεις, ειδικά τη μηχανή αλλά και τον μύλο, μην περιμένεις σταθερά αποτελέσματα..
Σιγουρα το εχω λαβει υποψιν αυτο. Ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Earendil » Κυρ Ιαν 10, 2021 6:08 pm

Nikolas έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 2:08 pm
Μετα απο αρκετους καφεδες εβγαλα ενα πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα πολυ κοντα με παρομοιους καφεδες που εχω πιει σε speciality cafe εξω. Απλα ειμαι λιγο πιο εξω απο τους χρονους μου καθως δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο. Η μηχανη μου οταν πατάω οτ κουμπι βγαζει πρώτα λιγο νερο και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα ξεκιναει κανονικα η παροχη νερου. Και δεν ξερω απο που να μετρησω οποτε μου βγαζει
Με 19 γρ καφε 45 γρ out αλλα οι χρονοι ειναι περιεργοι
Απο 22 μεχρι 30 δευτερολεπτα. Αλλα το αποτέλεσμα ειναι ικανοποιητικο.
Δεν εχω βεβαια σωστο tamper οποτε το πατημα μου καθε φορα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικο.
Ταλαιπωρια λιγο ο graef 702 με την κατακρατηση καφε αλλα δεν ασχολούμαι παρα πολυ σε καθε κοψιμο να τον αδειασω τελειως απο τον καφε.
Καμια αλλη συμβουλη;;; ευχαριστω πολυ και παλι
Όπως είπε ο geoiron αν το αποτέλεσμα στο cup σε καλύπτει, μη δίνεις τόση σημασία στο χρόνο. Τα αποτελέσματα που βλέπω δεν είναι τόσο εκτός, όπως τα πρώτα σου εξάλλου.
Αν καταφέρεις να βγάζεις καλό αποτέλεσμα όσο κανείς το αγροτικό σου, είσαι σούπερ 😛

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nikolas » Κυρ Ιαν 10, 2021 6:55 pm

Earendil έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 6:08 pm
Nikolas έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 2:08 pm
Μετα απο αρκετους καφεδες εβγαλα ενα πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα πολυ κοντα με παρομοιους καφεδες που εχω πιει σε speciality cafe εξω. Απλα ειμαι λιγο πιο εξω απο τους χρονους μου καθως δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο. Η μηχανη μου οταν πατάω οτ κουμπι βγαζει πρώτα λιγο νερο και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα ξεκιναει κανονικα η παροχη νερου. Και δεν ξερω απο που να μετρησω οποτε μου βγαζει
Με 19 γρ καφε 45 γρ out αλλα οι χρονοι ειναι περιεργοι
Απο 22 μεχρι 30 δευτερολεπτα. Αλλα το αποτέλεσμα ειναι ικανοποιητικο.
Δεν εχω βεβαια σωστο tamper οποτε το πατημα μου καθε φορα μπορει να ειναι αρκετα διαφορετικο.
Ταλαιπωρια λιγο ο graef 702 με την κατακρατηση καφε αλλα δεν ασχολούμαι παρα πολυ σε καθε κοψιμο να τον αδειασω τελειως απο τον καφε.
Καμια αλλη συμβουλη;;; ευχαριστω πολυ και παλι
Όπως είπε ο geoiron αν το αποτέλεσμα στο cup σε καλύπτει, μη δίνεις τόση σημασία στο χρόνο. Τα αποτελέσματα που βλέπω δεν είναι τόσο εκτός, όπως τα πρώτα σου εξάλλου.
Αν καταφέρεις να βγάζεις καλό αποτέλεσμα όσο κανείς το αγροτικό σου, είσαι σούπερ 😛
Ευχαριστώ για το χρονο σου. Θα ξαναεπανελθω σε αλλους 20 καφεδες με πιο ασφαλη συμπερασματαα :a013:

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από manos0013 » Σάβ Ιαν 16, 2021 4:30 pm

Καλησπέρα σε όλους 🙂

Έχω το εξής πρόβλημα. Όλοι οι καφέδες που είχα μέχρι τώρα έπαιζαν από 23-30 δευτερόλεπτα. Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι ο baratza sette 270 wi. Η ρύθμιση που είχα στον μυλο ήταν στο γράμμα Ε και στους αριθμούς έπαιζα από το 2 ως το 5 ( οι κάτοχοι του μυλου ξέρουν).
Πρόσφατα αγόρασα καφέ από γνωστό καφεκοπτειο (εδώ μέσα) ο οποίος προτείνεται για εκχυλιση στα 30 -35 δευτερόλεπτα. Όσο λεπτά και αν έκοψα ,στο 1 συγκεκριμένα και στο γράμμα Α η από κάτω ρύθμιση...ο καφές τρέχει ποτάμι. Έχετε κάποια ιδέα?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Ιαν 16, 2021 5:24 pm

manos0013 έγραψε:
Σάβ Ιαν 16, 2021 4:30 pm
Καλησπέρα σε όλους 🙂

Έχω το εξής πρόβλημα. Όλοι οι καφέδες που είχα μέχρι τώρα έπαιζαν από 23-30 δευτερόλεπτα. Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι ο baratza sette 270 wi. Η ρύθμιση που είχα στον μυλο ήταν στο γράμμα Ε και στους αριθμούς έπαιζα από το 2 ως το 5 ( οι κάτοχοι του μυλου ξέρουν).
Πρόσφατα αγόρασα καφέ από γνωστό καφεκοπτειο (εδώ μέσα) ο οποίος προτείνεται για εκχυλιση στα 30 -35 δευτερόλεπτα. Όσο λεπτά και αν έκοψα ,στο 1 συγκεκριμένα και στο γράμμα Α η από κάτω ρύθμιση...ο καφές τρέχει ποτάμι. Έχετε κάποια ιδέα?
Ποιος καφές ήταν;

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από manos0013 » Σάβ Ιαν 16, 2021 5:31 pm

Hatori έγραψε:
Σάβ Ιαν 16, 2021 5:24 pm
manos0013 έγραψε:
Σάβ Ιαν 16, 2021 4:30 pm
Ποιος καφές ήταν;
Ο speciality blend cup10.
Το περίεργο είναι ότι και ο Brazil από το ίδιο καφεκοπτειο θέλει εκχυλιση στα 30 -35 δευτερόλεπτα και δεν είχα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Ιαν 16, 2021 5:40 pm

Ημερομηνία ψησίματος; Μήπως ήταν πολλές μέρες ανοιχτός; Αλλιώς αν δεν είναι ο καφές μήπως πρέπει να καθαρίσεις τον μύλο;

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από manos0013 » Σάβ Ιαν 16, 2021 5:48 pm

29 Δεκ. λεει ημερομηνια ψησιματος . Καθαρισα τον μυλο , ξανα δοκιμασα και παλι τιποτα.Ποταμι,στα 13-1 δευτερολεπτα εχει
γεμισει το ποτηρακι :D
Ο μυλος ειναι ενος μηνα, οποτε αποκλειεται να εχουν φαγωθει τα μαχαιρια.
Επισης ο μυλος ειχε στην συσκευασια 2 ροδελες οι οποιες με καποιο τροπο αν τις χρησιμοποιήσεις
φερνουν πιο κοντα τα μαχαιρια για πιο λεπτη αλεση ,αλλα το θεωρω κουλο να χρειαζονται απο τοσο νωρις.

Απάντηση