Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Δεκ 24, 2018 1:24 pm

Είναι ανάλογως τον καφέ...άλλοι καφεδες εχουν μεγαλύτερη ανοχή στις αποκλίσεις άλλοι όχι.
Γενικά ο τιγρατο θεωρείται "ευκολος" καφές (προσωπικά πέταξα μισό σακούλι σε δοκιμές αλλά τελικά τον έφτιαξα πάντως εύκολο τον λένε άλλο εδω στο φορουμ).
Αν ανέβεις λίγο σε γραμμάρια? Για δοκίμασε να βάλεις λίγο παραπάνω. Κράτα ολα τα υπόλοιπα σταθερά και ανέβα λίγο σε γραμμάρια, μισό η ένα.
Για τα υπόλοιπα, τα της μηχανής, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει την ίδια. Πάντως κι εγώ πιο εύκολα θα πάρω ξινό καφέ παρά πικρό. Νομίζω πικρό έχω πάρει ελάχιστες φορές κι όσες φορές ήταν πικρός φαινόταν από την εκχύλιση αμέσως.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm

Νομίζω οτι σου φταίει ο φρέσκος καφές που δεν έχεις συνηθίσει να πίνεις. Ο dolcegusto δεν μπορεί να είναι σοβαρή γευστική βάση αναφοράς. Πρέπει να βρεις εκεί που μένεις κάποιο μαγαζί που να σερβίρει φρεσκοκαβουρδισμένο καφέ ή ακόμα καλύτερα να βγάζει δικό του και να δοκιμάσεις, ώστε να ξεχωρίσεις τι είναι ξινό και τι είναι θεμιτή οξύτητα. Ενδεχομένως και να μη σου αρέσουν φρούτα κ λουλούδια οπότε να πας σε πιο σκουρόχρωμα ιταλικά ψησίματα.
Το καλοκαίρι είχα δοκιμάσει τον μπλε pianeta της taf. Αν και αυτός σου δώσει οξύτητες τότε σίγουρα δεν ευθύνεται ο καφές.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Δεκ 24, 2018 5:13 pm

Κι εγώ νομίζω αυτό που λέει κι ο Αποστόλης στην πρώτη του πρόταση. Άλλος κόσμος ο φρέσκος. Στην αρχή, μπορεί να σου... ξυνίζει (δεν βρωμάει όμως με τίποτα... :lol:)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Δευ Δεκ 24, 2018 5:46 pm

Πολύ πιθανόν δηλαδή να τον φτιάχνω σωστά, αλλά η φυσική γεύση του να βγάζει μια οξυτητα; θα το δούμε μόλις καταφθάσουν οι καφέδες από το καπτεν.

Dolcegusto δοκίμασα πρώτη φορά προχθές, δεν τον έχω σαν βάση αναφοράς. Θυμάμαι όμως εσπρεσσο στην Ιταλία που είχα πιει κάμποσες φορές και μάλλον αυτόν έχω σαν αναφορά.

Θα προσπαθήσω να βρω κάπου εξω να δοκιμάσω φρέσκο καφέ για σύγκριση.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Ιαν 03, 2019 2:41 pm

Καλή χρονιά σε όλους μας και καλές εκχυλίσεις! :coffee:

Έκανα κάμποσες δοκιμές τώρα τις γιορτές, όσες δηλαδή μου επέτρεψε ο ελάχιστος ελεύθερος χρόνος που είχα. Καφέ της προκοπής ήπια μόνο 2 φορές, αλλά και πάλι δεν ήταν πολύ καλός, απλά πίνονταν σχετικά άνετα! Δοκίμασα με έναν καφέ από καφεκοπτείο, αρχικά, αλλά και με καφέ από cup10 (La meseta Colombia) με rd 20/12, οπότε τον άνοιξα στις 10 μέρες και έφτιαξα φίλτρου αρχικά. Δεν πήρα τα αρώματα που λέει, αλλά γενικά ήταν πολύ καλός, εύγευστος και φρέσκος. Τώρα το γεγονός ότι μπορεί να μην καταλαβαίνω αρώματα προς το παρόν μάλλον οφείλεται στην κούραση και στο τρέξιμο και λιγότερο στην παρασκευή του καφέ, αλλά θα δούμε στο μέλλον...

Αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσω με τη Lelit είναι το εξής:

1. Υπάρχει θέμα με τη θερμοκρασία αν δεν έχεις pid! Συνήθως την προθερμαίνω 15-20 λεπτά, αλλά φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μετράω το χρόνο αυτό ακριβώς και να τον κρατάω ίδιο κάθε φορά! Δεν είναι πρακτικό! Την ανάβεις, κάνεις κάτι άλλο και σε 15-20 λεπτά έρχεσαι και κάνεις καφέ. Όμως αν την αφήσω πολύ τότε το νερό παραείναι ζεστό μόλις το λαμπάκι ανάψει (ready) και το μέτρησα κάπου στους 97-98 C στο πορταφιλτερ!! Οπότε μέσα στο boiler πιθανόν να ξεπερνά και τους 100! Αν λοιπόν όλα παραζεσταθούν (πχ 40 λεπτά) τότε το φαινόμενο είναι πιο έντονο.

2. Αν έχω προθερμάνει 15-20 λεπτά και μετά φλασάρω 1-2 φορές από 2 sec για να ζεστάνω το γκρουπ κτλ ή για να κάνω το λαμπάκι να σβήσει (ανάβει η αντίσταση) τότε παρατηρώ πολυ θερμό νερό μετά (μόλις ανάψει και πάλι) και ατμό που ξεφυσάει!! Δείτε το βίντεο:

https://youtu.be/EKSQi_Sf-4s

Επίσης, μόλις τελειώσει η εκχύλιση τότε ανοίγει η τρίοδη και ακούγεται και ατμός υπό πίεση να βγαίνει, που δε μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό:

https://youtu.be/N2e8Njmzu7k

Αυτός ο ατμός υποψιάζομαι ότι είναι η αιτία που έχω κακές εκχυλίσεις, αφού πολλές φορές το puk βγαίνει ανομοιόμορφο μετά. Αν δεν κάνω φλασαρίσματα και περιμένω υπομονετικά να σβήσει μόνο του το λαμπάκι και να ανάψει μετά, τότε παίρνω καλύτερη εκχύλιση και καθόλου σχεδόν ξεφύσημα! (και καλύτερο καφέ)

Βάζω περίπου 18 γρ καφέ και παίρνω περίπου 40 γρ ρόφημα σε 25-28 sec.

Πρακτικά δηλαδή δε με αφήνει να κάνω flush, αφού μετά έχω ατμούς για αρκετή ώρα. Και το φαινόμενο αυτό εντείνεται όσο πιο ζεστή είναι η μηχανή. Δεν είναι καθόλου πρακτικό να πρέπει να περιμένω αρκετά λεπτά να σβήσει το λαμπάκι για να ανάψει και πάλι, προκειμένου να έχω μια θερμοκρασιακή σταθερότητα. Άρα ούτε καλή προθέρμανση μπορώ να κάνω, ούτε temperature surfing... :?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 04, 2019 11:04 am

Μερικές φωτό από τη χθεσινή εκχύλιση του La meseta Colombia:
20190103_172438_resized.jpg
PUK:
20190103_173125_resized.jpg
27 sec εκχύλιση, 37γρ ρόφημα! Έτρεχε σχεδόν σαν μέλι.
Πίνονταν ευχάριστα, αλλά μια ξινάδα την είχε... Όχι σαν ξίδι, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου ήταν και ιδιαίτερα ευχάριστη.
Από γεύση έπιανα και μια καραμέλα πολύ ελαφρά.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από xenos » Δευ Απρ 08, 2019 12:22 pm

Sorry για το σεντόνι.
Έχω αγοράσει μία delonghi ec685. Ο καφές της είναι αποδεκτός. Έχει pressurized καλαθάκι, αλλά παίρνει και πατέντα για μη (για μελλοντικά). Είχα πάρει κομμένο καφέ από το ταφ και ήταν ωραίος, λίγο όξινος μόνο. Όμως μετά τις πρώτες 2 ή μέρες έχασε το άρωμα του ο καφές. Αγόρασα κομμένο καφέ από coffee island και ζήτησα κάποιον, λίγο δυνατότερο από εκείνον που δίνουν και το παοτέλεσμα ήταν σα να πίνω χώμα. Δεν μύριζε καν και η γεύση του ανύπαρκτη => πέταμα.
Αποφάσισα λοιπόν, σύμφωνα με αυτά που διάβαζα εδώ μέσα, να πάρω έναν μύλο και να βρω κάποιους καφέδες που μου αρέσουν. Ας έχω ικανοποιητικό για τα γούστα μου, καφέ (καλά τα classic/lelit που γράφετε αλλά όχι για όλους).
Αγόρασα λοιπόν έναν graef cm702. Όπως ήρθε, έχει 1 ροδέλα εγκατεστημένη και 2 επιπλέον σε σακουλάκι. Επίσης επειδή διάβασα που λέτε να μην παίρνουμε ιδιαίτερους καφέδες για αρχή. Πήρα λοιπόν από το σούπερ έναν lavazza (μαύρη συσκευασία, 100% αράμπικα λέει, medium roast). Έκανα διάφορα πειράματα με το κόψιμο, από περιπτώσεις που δεν έβγαζε η μηχανή νερό εύκολα, μέχρι που έτρεχε σα νερό. Το πρόβλημα είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις ο καφές ήταν πολύ ξινος! Ακόμα και όταν τον έκοβα κοντά σε σχέση με τον ήδη κομμένο του ταφ, ήταν χάλια (ξινός). Το θέμα, σε σχέση με τα αναμενόμενα από το διάβασμα είναι ότι δεν πέτυχα πουθενά να είναι πικρός, όσο ψιλά και αν τον έκοψα (που δεν έβγαζε ροή). Αυτό είναι λογικό; Που είναι το λάθος μου; :a014:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Απρ 08, 2019 12:36 pm

Πόση ώρα αφήνεις τη μηχανή να ζεσταθεί? έτσι όπως το ακούω μου φαίνεται σαν να έχεις χαμηλή θερμοκρασία. Οπότε ή άλατα έχεις ή δεν είναι αρκετά ζεστή η μηχανή. Το Non pressurized πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο να αλλάξεις ούτε ακριβό, οπότε θα σου έλεγα να το κάνεις πριν συνεχίσεις.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από xenos » Δευ Απρ 08, 2019 12:45 pm

Nimrodel έγραψε:
Δευ Απρ 08, 2019 12:36 pm
Πόση ώρα αφήνεις τη μηχανή να ζεσταθεί? έτσι όπως το ακούω μου φαίνεται σαν να έχεις χαμηλή θερμοκρασία.
Η μηχανή έχει 3 ρυθμίσεις θερμοκρασίας (είναι καινούρια, οπότε δεν έχει άλατα). Την έβαλα και στην μεγαλύτερη, χωρίς αποτέλεσμα.
Την αφήνω αρκετή ώρα. Δεν θα πρέπει να έχω θέμα και με τον καφέ του ταφ όμως;
Η μέτρηση του νερού που βγάζει είναι αξιόπιστος τρόπος; :a014:
Nimrodel έγραψε:
Δευ Απρ 08, 2019 12:36 pm
Το Non pressurized πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο να αλλάξεις ούτε ακριβό, οπότε θα σου έλεγα να το κάνεις πριν συνεχίσεις.
Έλεγα να κάνω κάποιον λίγο αξιοπρεπή καφέ με εύκολα μέσα πρώτα και μετά να πάω προς τα εκεί (έχω παραγγείλει καλαθάκι ήδη βέβαια).

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Απρ 08, 2019 1:02 pm

Τι παραπάνω πέρα από το καλαθάκι θα κάνεις δηλαδή? (επειδή είπες για πατέντα)
Ο καφές του taf είναι δύσκολος πολύ για τη μηχανή σου (γενικά είναι δύσκολοι καφέδες για οποιαδήποτε μηχανή) και είναι κρίμα να δίνεις τόσα λεφτά χωρίς να μπορείς να βγάλεις το προφίλ του καφέ. Το ότι σου βγάζει ξινίλα όμως και ο καφές του σούπερ...αυτό είναι θέμα.

Απάντηση