Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Απρ 04, 2014 1:48 pm

Μπορεις να παραθέσεις το Link με τα βήματα που ακολούθησες; Εγω ειχα καταλάβει οτι απλα αφαίρεσες το μαυρο λαστιχάκι.

netblaster

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από netblaster » Παρ Απρ 04, 2014 2:02 pm

alexgrc έγραψε:Μπορεις να παραθέσεις το Link με τα βήματα που ακολούθησες; Εγω ειχα καταλάβει οτι απλα αφαίρεσες το μαυρο λαστιχάκι.
Και πολύ σωστά κατάλαβες. Δεν υπαρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει σαυτο το pf. Τουλάχιστον πίνω καλύτερο καφέ από πριν.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Απρ 04, 2014 2:17 pm

Δες αυτό το βιντεάκι, εχει τέτοια δυνατότητα μήπως το δικό σου;


netblaster

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από netblaster » Παρ Απρ 04, 2014 2:28 pm

Δυστυχώς όχι.
Σκέψου οτι το υποτιθέμενο καλαθάκι που έχει κάνει για όλες τις περιπτώσεις espresso (μονό, διπλό, ese pods), βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή.
Εγώ ήθελα να δω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι το pf, έχει δεν έχει το λαστιχάκι της υποπίεσης, καθώς δεν έχει σωστά τρυπημένο καλαθάκι.

christos1277

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από christos1277 » Παρ Απρ 04, 2014 3:40 pm

Καλησπέρα σε όλους..Κάτοχος μίας Gaggia classic κ θα ήλελα τη βοήθειά σας..Δέν έχω προχωρήσει ακόμα σε αγορά μύλου κ όλων των παρεμφερών κ είμαι προς αναζήτηση..Δεν έχω ούτε ζυγαριά ακριβείας 0,1 κ προσπαθώ με μία +- 2g να κάνω κάποιες δοκιμές προς το παρών χωρίς επιτυχία.Μέχρι να μου έρθει η ζυγαριά ξέρει κάποιος να μου πεί πώς γεμίζουμε το διπλό non απο eurogat εννοώντας οτι άλλη ποσοτητα παίρνει γεμίζοντάς το "αβίαστα" μέχρι επάνω κ άλλη όταν όπως το γεμίζεις χτυπάς το pf λίγο στον πάγκο οπότε κάθεται ο καφές κ χωράει περισσότερο.Ρωτάω για να μπορέσω να προσεγγίσω όσο γίνεται περισσότερο τα 18 γραμμάρια μέχρι να παραλάβω την ζυγαριά.Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Carlito » Παρ Απρ 04, 2014 4:58 pm

christos1277 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους..Κάτοχος μίας Gaggia classic κ θα ήλελα τη βοήθειά σας..Δέν έχω προχωρήσει ακόμα σε αγορά μύλου κ όλων των παρεμφερών κ είμαι προς αναζήτηση..Δεν έχω ούτε ζυγαριά ακριβείας 0,1 κ προσπαθώ με μία +- 2g να κάνω κάποιες δοκιμές προς το παρών χωρίς επιτυχία.Μέχρι να μου έρθει η ζυγαριά ξέρει κάποιος να μου πεί πώς γεμίζουμε το διπλό non απο eurogat εννοώντας οτι άλλη ποσοτητα παίρνει γεμίζοντάς το "αβίαστα" μέχρι επάνω κ άλλη όταν όπως το γεμίζεις χτυπάς το pf λίγο στον πάγκο οπότε κάθεται ο καφές κ χωράει περισσότερο.Ρωτάω για να μπορέσω να προσεγγίσω όσο γίνεται περισσότερο τα 18 γραμμάρια μέχρι να παραλάβω την ζυγαριά.Ευχαριστώ πολύ!

Φίλε μου καλησπέρα, αν δεν κάνω λάθος είσαι offtopic αλλα θα σου απαντήσω οτι αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό. Και αυτο γτ ο κάθε καφές είναι διαφορετικός. Δηλαδή άλλα γραμμάρια θα βάλεις σε έναν Sweet Blue π.χ 18,2gr. και άλλα στον Don Paci Typica 17,6gr (οι ποσότητες έναι τυχαίες γτ ακόμα και αυτο, στο πόσο θα βάλεις δηλαδή, είναι σύμφωνα με τα δικά σου γευστικά γούστα). Το άλλο σου θέμα είναι οτι άλλο κόψιμο κάνεις για τον χ καφέ και άλλο για τον ψ οπότε έχεις και διαφορά στα πατήματα που θα κάνεις. Για να μην μακρηγορώ κατα την ταπεινή μου άποψη δεν γίνεται αυτο που ζητάς οπότε περίμενε ζυγαριά και μύλο για να κανεις σωστή δουλεια.


υ.γ. ελπίζω να έχεις και ένα δοσομετρικό ποτηράκι για να βλέπεις πόσα ml πέρνεις κ σε πόσο χρόνο και ένα tamper 58mm και όχι το πλαστικό.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 04, 2014 8:14 pm

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη.

Μέχρι να σου έρθει η ζυγαριά δες τα παρακάτω:

http://silviaschool.com/?q=node%2F2

viewtopic.php?f=4&t=25&start=0#p42
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

christos1277

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από christos1277 » Σάβ Απρ 05, 2014 11:35 pm

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..(Χρησιμότατα τα link Χρήστο..) Γιάννη δίκιο έχεις,απλά ρώτησα γιατ'ι ήθελα στο περίπου να έχω μία ιδέα των 18gr αλλά νομίζω ότι ίσως να μην το έγραψα κατανοητά..Περιμένοντας τα πράγματα προς το παρών εχω φττιάξει μία αυτοσχέδια μεζούρα 18gr για να χαίρομαι..! Δεν ξέρω αν είμαι offtopic κ ζητάω συγνώμη αλλά ήθελα να ρωτήσω κ κάτι άλλο.Πήρα σήμερα απο taf 250gr Colombia Supremo Bucaramanca με R/D 24-3..Μου τον έκοψαν στο 2,3 (ενώ στις γειτονιάς μου τον έκοβα στο 2,7) κ πήρα σε ένα ποτηράκι ξεχωριστά 18gr για να είμαι σίγουρος για την ποσότητα αλλά το αποτέσμα ήταν το ίδιο κακό..Εκχύλιση στα 9 δευτερόλεπτα.Έχετε κάποια ιδέα μήπως μπορεί φταίει κάτι άλλο?
Το πάτημα γίνεται με εντελώς επίπεδη πίεση στα 15 κιλά πάνω απο ζυγαριά με κανονικό tamper κ αφού το "ανακατέψω" πρίν με οδοντογλυφίδα ..Tο ζέσταμα της μηχανής γίνεται κανονικά όπως τον κάνουν όλοι οι κάτοχοι Gaggia κ μετα ανοίγω την αντλία για λίγο να κλείσει το λαμπάκι κ με το που ανοίξει κουμπώνω το pf κ ξεκινάω την εκχύλιση.. :c034: Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός για να καταλάβετε.Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μηχανή..?Είναι εντελώς καινούρια..!

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Απρ 06, 2014 5:00 pm

Φίλε Χρήστο αυτό που φταίει είναι ο μύλος που δεν έχεις!!!
Γρήγορα για μύλο και μην πετάς τα λεφτά σου σε αλεσμένους καφέδες, κριμα είναι και για την τσέπη σου και για τον ουρανίσκο σου και για τον Colombia Supremo Bucaramanca.
Το "Χωρίς μύλο καφέ δεν θα πιεις" είναι γραμμένο πολλές φορές στις σελίδες του φορουμ.
espresso junkie...

christos1277

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από christos1277 » Κυρ Απρ 06, 2014 5:50 pm

Το καταλαβαίνω αυτό που λές αλλά μου κάνει εντύπωση η τεράστια διαφορά στο χρόνο εκχύλισης ενώ υποτίθεται οτι το "βασικό" κόψιμο για την Classic είναι όπως μου είπαν τα παιδιά εκεί στο 2,3...Δεν εννοώ οτι θα φτιάξεις έτσι καφέ για διαγωνισμό αλλά τουλάχιστον κάτι στοιχειώδες μέχρι να πάρεις ένα μύλο..Εμένα τρέχει σαν να έχεις ανοίξει το λάστιχο να πλύνεις το αμάξι..!!

Απάντηση