Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Αύγ 12, 2021 12:07 pm

Καλημέρα,

Ο καφές πρέπει να μείνει τουλάχιστον μία εβδομάδα (καλύτερα 10 ημέρες) από το Rd για να κάνει degas. Πιο πριν κάνει πάρα πολύ καϊμάκι και οι γεύσεις δεν είναι σωστές. Θα παίρνεις πολύ ξυνιλα

giannos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 10:27 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από giannos » Σάβ Αύγ 14, 2021 10:17 am

Καλησπέρα στην ομάδα

Νέος στην ομάδα με καλή διάθεση και υπομονή για να φτιάξω καλό εσπρέσσο στο σπίτι.

Διαβάζοντας το φόρουμ κατέληξα σε αγορά lelit Pl41 plust + niche zero + 58.5 tamper + scarlet distributor.

Δοκίμασα μέχρι στιγμής καφέδες Illy,ipanema και τώρα πειραματίζομαι τα τελευταία 3kg με buondi honduras.

Παρόλο που πετυγχαίνω εκχυλίση 18.5g 1:2 σε 25 seconds εντούτοις αρκετές φορές μετά τα πρώτα 15ς η ροή στην μία μεριά σταματάει για λίγο και κάποιες φορές τρεμοπαίζει ...Η τεχνική που ακολουθώ είναι η ίδια αλλά δεν έχω καταλήξει στο τι μπορεί να φταίει...Είναι θέμα tamping? Αν ναι γιατί αρχικά η ροή είναι πάρα πολύ καλή?

Ακόμη και με τρέμουλο στη ροή ο εσπρέσσο είναι αρκετά καλός αλλά ο στόχος είναι να φτιάξω όσο καλύτερο καφέ γίνετε.

Υπάρχει κάποια εξήγηση στο τι φταίει?

Γνώριζα για διάφορα είδη χόμπυ αλλά ότι ο καφές θα αποτελούσε ένα από αυτά δεν το περίμενα. :a049:

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Αύγ 14, 2021 11:32 am

Καλημέρα!

Δοκίμασε να ανακατέψεις τον καφέ με συνδετήρα πριν χρησιμοποιήσεις το distribution Tool.

Με μπαγιατικους καφέδες είναι δύσκολο να αποφύγεις το channelling.

Επίσης αν θυμάμαι καλά η plus T δεν έχει μανόμετρο. Ξέρουμε στα ποσά bar είναι ρυθμισμένη ?

giannos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 10:27 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από giannos » Σάβ Αύγ 14, 2021 11:49 am

odys2008 έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 11:32 am
Καλημέρα!

Δοκίμασε να ανακατέψεις τον καφέ με συνδετήρα πριν χρησιμοποιήσεις το distribution Tool.

Με μπαγιατικους καφέδες είναι δύσκολο να αποφύγεις το channelling.

Επίσης αν θυμάμαι καλά η plus T δεν έχει μανόμετρο. Ξέρουμε στα ποσά bar είναι ρυθμισμένη ?
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν έχω αλλάξει καθόλου ρυθμίσεις στη μηχανή εκτός απο PID 101 χωρίς offset.
Σχετικά με το συνδετήρα, το έχω δοκιμάσει χωρίς πάντα να επιτυγχάνει....Έχω δοκιμάσει διάφορους συνδιασμούς όπως ανακάτεμα και μετά distributor αλλά και χωρίς.Δοκίμασα επίσης με ανακάτεμα και ελαφρό κτύπημα για να κατέβει η στάθμη του καφέ κάτω.Δοκίμασα με ελαφρύ αλλά και πιο δυνατό πάτημα.Δεν έχω καταλήξει τι δουλεύει και τι όχι καθώς δεν επιτυγχάνω επαναληψιμότητα. Δυστυχώς δεν έχω πάντοτε 100% επιτυχία .Θα έλεγα 1/3 φορές η εκχύλιση είναι η ιδανική.

Αν ήταν θέμα μπαγιάτικου καφέ δεν θα έπρεπε όλες οι εκχυλίσεις να ήταν προβληματικές? Γιατί να συμβαίνει στο δεύτερο μισό της εκχύλισης?

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Αύγ 14, 2021 12:34 pm

Είναι σίγουρα και θέμα μπαγιάτικου.

Επίσης απο ότι καταλαβαίνω είσαι νέος στο άθλημα και χωρίς γυμνό πορταφιλτερ είναι δύσκολο ακόμα και για εμπειρους να καταλάβουν τι γίνεται. Οπότε μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλα βαίνουν καλώς σε κάποιες εκχυλίσεις.

Μιας που έχεις ήδη επενδύσει τόσα σε πολύ αξιόλογο εξοπλισμό θα πρότεινα να πάρεις ένα naked portafilter και να σιγουρέψεις ότι με τυφλό έχεις 10 bar.

Επίσης σιγούρεψε ότι πατάς ίσια. Αν έχεις κανονικό tamper και όχι παρόμοιο με το distribution tool τότε είναι πιο δύσκολο από όσο φαντάζει.

Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με commercial μπαγιάτικους καφέδες όταν στην ίδια τιμή παίρνεις πολύ ανώτερους φρέσκους. Ενδεικτικά μπορείς να δοκιμάσεις:
Pianeta Blue Light
Pianeta Blue
Daily round blend
Taresso Supremo blend

Όλοι έχουν μια τυπική γεύση που θα περίμενες από καφέ χωρίς ιδιαίτερες οξύτητες κτλ.
giannos έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 11:49 am

Αν ήταν θέμα μπαγιάτικου καφέ δεν θα έπρεπε όλες οι εκχυλίσεις να ήταν προβληματικές? Γιατί να συμβαίνει στο δεύτερο μισό της εκχύλισης?
Το πακ σου καταρέει μετά από λίγο και είναι μάλλον λόγω μπαγιάτικου. Χωρίς naked δεν μπορούν να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από alexandrosns » Σάβ Σεπ 04, 2021 4:31 pm

Καλησπέρα κι απο μένα,εχω κι εγω ενα πρόβλημα που θα ήθελα να το μοιραστώ με τους υπόλοιπους.
Τον τελευταίο καιρό ο καφές δεν μου βγαίνει καλός και με αυτό εννοώ πως κατά την εκχύλιση παρατηρώ πως ο καφές δεν βγαίνει απο όλες τις τρύπες απο το καλαθάκι(vst 18gr),το δοκίμασα με 16γρ με 17 γρ με 18 γρ καφε ,πρόσεξα το πάτημα μου αλλα τπτ το ίδιο αποτέλεσμα,παίζει να ειναι πολύ φρέσκος ο κάφες (23 Αυγούστου καβουρδισμένος ,μονοποικιλιακός),να μην τον κόβω οσο πρέπει ? Δεν καταλαβαίνω,μπορεί να μου δώσει κάποιος κάποια εξήγηση ?

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Τρί Σεπ 07, 2021 2:18 pm

Για δοκιμή, βάλε 19-20gr στο vst καλαθάκι, κόβοντας όμως πιο coarse.

Κάνε pre-infusion για 6-8 sec (εκεί να πέσει η πρώτη σταγόνα) και μετά ανέβα στα 8-9b, παίρνοντας αναλογία 1:2 σε 30-40 δευτερόλεπτα.

Για να μην βγαίνει από όλες τις τρύπες πάει να πει ότι έχεις φθάσει πολύ fine, πρέπει να αλέσεις πιο χονδρά.

Πρόσεξε επίσης το πάτημα σου να μην είναι πάρα πολύ δυνατό αλλά ''κανονικό''.

Αν γενικά δεν στρώνει με τίποτα, μπορεί να φταίει ο καφές που πήρες, δεν τρέχει τίποτα, δοκιμάζεις άλλο καφε.

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από alexandrosns » Τρί Σεπ 07, 2021 7:28 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Βασίλη, έκοψα πιο χονδρά και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο αλλα οχι αυτό που θα ήθελα,αύριο θα κόψω ακόμη πιο χονδρά μήπως επιτέλους έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Για μια στιγμή πέρασε απο το μυαλό μου μήπως η μηχανή δεν κατεβάζει την απαιτούμενη ποσότητα νερού η δεν έχει την πίεση που χρειάζεται και για αυτό μου το έκανε,αλλα μάλλον κάνω λάθος.
Αυριο θα δούμε,ευχαριστώ και πάλι.

giannos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 10:27 pm

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από giannos » Παρ Σεπ 10, 2021 10:12 pm

Καλησπέρα,

Απορία..Πειραματίζομαι τελευταία βδομάδα με συγκεκριμένο σπεσιαλτυ όπου η εκχύλιση μπορεί να είναι από 35-45 δευτερόλεπτα αναλόγως και του εξοπλισμού του μπαρίστα(με βάση πάντα τα όσα μου είπε roaster).

θα πρέπει όμως να μειώνω τη θερμοκρασία όσο τραβάω την εκχύλιση σε χρόνους ?
Γνωρίζω οι σπεσιαλτυ χρειάζονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά μιας και η εκχύλιση διαρκεί περισσότερη ώρα από τα συνήθη πρότυπα του εσπρέσσο (20-30 δευτερόλεπτα) θα πρέπει η θερμοκρασία να μεταβάλλεται ανάλογα?

Πχ 96° για εκχύλιση διάρκειας 35s και 95° για 40s?

Επίσης όταν η προτεινόμενη δοσολογία είναι 18g αλλά για το δικό μου καλαθάκι χρειάζομαι 21.5g , θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα αν αυξήσω το ρόφημα ή αναγκαστικά πρέπει να βρω καλαθάκι για 18g? Αν τηρηθούν οι αναλογίες το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο?

Σας ευχαριστώ
Υποψήφιος χομπίστας-μπαρίστας

alexandrosns
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:56 pm
Μηχανή:: Lelit Bianca PL162T
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Roundcup,Cup10,Tarreso,
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από alexandrosns » Σάβ Σεπ 11, 2021 4:01 pm

Βασιλης Α. έγραψε:
Τρί Σεπ 07, 2021 2:18 pm
Για δοκιμή, βάλε 19-20gr στο vst καλαθάκι, κόβοντας όμως πιο coarse.

Κάνε pre-infusion για 6-8 sec (εκεί να πέσει η πρώτη σταγόνα) και μετά ανέβα στα 8-9b, παίρνοντας αναλογία 1:2 σε 30-40 δευτερόλεπτα.

Για να μην βγαίνει από όλες τις τρύπες πάει να πει ότι έχεις φθάσει πολύ fine, πρέπει να αλέσεις πιο χονδρά.

Πρόσεξε επίσης το πάτημα σου να μην είναι πάρα πολύ δυνατό αλλά ''κανονικό''.

Αν γενικά δεν στρώνει με τίποτα, μπορεί να φταίει ο καφές που πήρες, δεν τρέχει τίποτα, δοκιμάζεις άλλο καφε.
Μπαα δεν στρώνει Βασίλη,έκοψα πιο χονδρά αλλα τίποτα,μάλλον οφείλεται όπως έγραψες κι εσυ στον καφέ.Θα δοκιμάσω και τους υπόλοιπους που έχω και μετά κάποιον άλλο με 30% Robusta μήπως εχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Απάντηση