Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 19, 2018 12:12 pm

Δε διαφωνώ προφανώς στο θέμα της πίεσης ή της λειτουργίας. Διαφωνώ στο ότι από τη στιγμή που όπως λέει είναι στα ~8.5 bar σε εκχύλιση (που είναι ok), πρέπει να αλέσει ψιλότερα για να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα. Αν το κάνει, "χάνει" τον καφέ. Δε μας λέει πόσα gr βάζει στο καλαθάκι, αλλά με το 57άρι pf, ποντάρω ότι έχει βάλει σίγουρα λιγότερα από 17g (πάνω από 15 πιστεύω).

Στα 8.5 bar μια χαρά εκχυλίσεις έχεις (κατ εμέ πολύ συχνά περισσότερο γευστικές από ότι σε πίεση στα 9bar|| δεν είναι τυχαίο που και σε καταστήματα επιλέγεται συχνά η σταθερά των 8.5bar), και τα 29 δευτερόλεπτα που χαρακτηρίστηκαν ως "πολύ γρήγορη ροή" για να επιτευχθεί το παραπάνω, μοιάζει "λάθος" τοποθέτηση. Εμένα η διαφωνία μου εκεί είναι: στο ότι προτείνουμε finer άλεση για να πιάσουμε τα "επιθυμητά bar", με αποτέλεσμα θεωρητικά να φτιάχνουμε ένα παράγοντα (πίεση) στα συνήθη πλαίσια και ταυτόχρονα να καταστρέφουμε άλλον, εφόσον ξέρουμε ότι δεν εκχυλίζουμε σωστά τον καφέ. Έστω ότι αλέθει finer, ανεβάζει πίεση εκχύλισης στα 9bar και φτάνει σε extraction 35sec, 60ml, από 15-17gr καφέ (κάπου εκεί έχει βάλει), ο οποίος είναι χαρμάνι με μεγάλο ποσοστό robusta και καβούρδισμα προς σκούρο. "Προκαλώωω (που είναι και της μόδας η ατάκα, χαχαχα), τον φίλο μας να δοκιμάσει ένα τέτοιο φλιτζάνι και να μη το φτύσει στο νεροχύτη!"
Γι αυτό λοιπόν και είπα παραπάνω, πως η λύση δεν είναι η λεπτότερη άλεση, αλλά πως το πρόβλημα έγκειται πιθανότατα στη θερμοκρασία (έχει χαμηλότερη) ή/και στην κατανομή του.
______
Επίσης, τώρα κατάλαβα ότι δεν έχει μύλο. Άρα πήρε αλεσμένο από το κατάστημα. Εκχύλισε μέσα στην επόμενη ώρα, ή μετά από κάποιες μέρες; Γιατί αν ισχύει το 2ο, νομίζω ότι κάνουμε τόση ώρα τσάμπα συζήτηση :lol: Προφανώς και θα είχε όξινο αποτέλεσμα τότε

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Δεκ 19, 2018 8:24 pm

Έχει μύλο. Vario. Το γράφει Καναδυο σελίδες πιο πίσω. (Αν θυμάμαι καλά)

SithNCoffee
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2018 11:44 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από SithNCoffee » Πέμ Δεκ 20, 2018 1:28 am

Wow! Ακόμα δεν έχω μύλο 😂 Σε κάνα 15μερο.
Αλεσμενος καφές από CI blend ναι.
Τα γραμμάρια ήταν 17 ζυγισμενα σε απλή ψηφιακή ζυγαριά ακριβείας (jumbo guh guh) και η θερμοκρασία στο εργοστασιακό 95 αν κ έδειχνε 93. Ίσως το πάτημα μου ν μην ήταν έντονο κ σωστό.
Μην παρεξηγηθώ. Το αποτέλεσμα δεν ήταν ξινιλα που δεν πίνεται. Ίσα, ίσα που ήταν καλό με ελάχιστη οξύτητα . Απλώς προσπαθώ για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα γιατί είναι νιουμπης😬
Εξαλου έχω πιει αρκετά χειρότερους καφέδες - ξυνιλες έξω!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Δεκ 20, 2018 11:09 am

@εκκολαπτόμενη Χημικό
Επειδή ο φίλος δεν διευκρίνισε ακριβώς την πίεση, νομίζω οτι αν το θέμα μας είναι μόνο μισό bar, δεν είναι τραγικό πρόβλημα για να διορθωθεί. Αν δεν θέλει να αλέσει ελάαααχιστα -για τόσο μιλάμε- πιο fine μπορεί απλά να πατήσει λίγο πιο δυνατά από το σύνηθες και να έρθει στα ίσα του. Ή προσθέτοντας μισό γραμμάριο παραπάνω στη δόση...επιλογές υπάρχουν, χωρίς φοβερές συνέπειες στη γεύση.
Από την άλλη τα λιγότερο από 9bar που λες, φαντάζομαι οτι αφορούν επαγγελματικές μηχανές με διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά και στήσιμο που δεν ξέρω αν μπορούν να επιτευχθούν στο ακέραιο από μια οικιακή μηχανή (άλλα μεγέθη boiler, θερμ σταθερότητα, άλλου τύπου αντλίες). Άσε που για κάποιον που είναι στην αρχή ακόμα και ψάχνεται γευστικά (είναι ξύδι ή φρούτα αυτό που πίνω?) είναι ξε-αγχωτικό τα νούμερα/μπούσουλας να βλέπει οτι του βγαίνουν σωστά. Μόλις βρει τα πατήματά του θα μπορεί να κάνει πειραματισμούς και ενδεχομένως να βρει πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια.

@master sith
Πάρε ζυγαριά 0,1g, είναι φθηνές και απαραίτητες!
Καλορίζικη η μηχανή και με το καλό ο μύλος :oneup: (πρόσεξε μόνο τι θα πάρεις μην είναι κανένας delonghi)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Δεκ 20, 2018 2:15 pm

Μάλλον μπερδευτήκατε... Εγώ έχω το Vario!
Το τάμπερ ήρθε σήμερα, οπότε θα κάνω δοκιμές... :)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά την προθέρμανση, γιατί δεν το βρίσκω πουθενά! Προθερμαίνουμε το πορταφιλτερ χωρίς το καλαθάκι μέσα;
Γιατί αν αφήσω και το καλαθάκι τότε αφενός βρέχεται και θα κολλάει ο καφές, αφετέρου θα καίει πολύ, οπότε δε μπορώ μετά να κάνω διανομή του καφέ! Οπότε το κρατάω έξω και το κουμπώνω στο χερούλι τελευταία στιγμή, σωστά;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 20, 2018 2:28 pm

Φυσικά με το καλαθάκι μέσα διαφορετικά κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Δεκ 20, 2018 2:33 pm

Και μετά πώς το βγάζεις έξω για να βάλεις τον καφέ και να τον διανείμεις με το δάχτυλο και να πατήσεις; Αφού καίει!!

Επίσης αυτο αποκλείει να κάνεις λίγο flush ζεστό νερό για να ζεσταθεί πιο γρήγορα το γκρουπ και το πορταφιλτερ, γιατί μετά θα έχει νερά το καλαθάκι και θα κολλάει ο καφές... :?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Δεκ 20, 2018 2:39 pm

Ναεχεις μια πετσετουλα να το σκουπίζεις το καλαθάκι.
Εγώ ζυγίζω τον καφέ στο κουτάκι που τον έχω αλέσει (του μύλου) και μετά το ρίχνω μέσα στο καλαθάκι (ενώ είναι ήδη κουμπωμενο στο pf). Με τη βοήθεια ενός funnel δεν μου πέφτει έξω ο καφές κιόλας. Μετά σπάω τους κόμπους , λεβελινγκ, ταμπινγκ, καθαρίζω τα πλαϊνά, φυσάω τον καφέ που δενεχει πατηθεί και κουμπωνω.
Έχω 2-3 πετσέτουλες στον πάγκο. Άλλη για το καλαθάκι, άλλη για τη σίτα (μετά την εκχύλιση που την καθαρίζω)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Δεκ 20, 2018 3:48 pm

Σωστή η Αναστασία!
Αδάμ, η κατανομή όχι με το δάχτυλο(!) καλύτερα με μια οδοντογλυφίδα, συνδετήρα, σύρμα...κάτι που να ανακατεύει και να κατανείμει ήπια τον καφέ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Δεκ 20, 2018 4:04 pm

Ναί, έχω μια οδοντογλυφίδα με την οποία ανακατεύω κυκλικά, όπως στο βίντεο. Εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι μετά το ανακάτεμα δεν κάνει ίσιωμα με το δάκτυλο, αλλά πατάει απευθείας με το τάμπερ! Εγώ προσπαθώ να το ισιώσω με τον δείκτη και τον αντίχειρα σε ορθή γωνία, όπως φαίνεται σε άλλα βίντεο και μετά πατάω. Αν δε χρειάζεται η διαδικασία με το δάχτυλο, τότε ακόμα καλύτερα!

Πάω για δοκιμές... :coffee:

Απάντηση