Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από argi » Τετ Ιουν 08, 2022 7:27 pm

για πες πως κοβεις
αναδευεις
πρεσαρεις .......

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Ιουν 08, 2022 7:52 pm

Εμένα στο ίδιο πρόβλημα μόνο με έναν καφέ τελευταία και προσπαθώντας να αποκλείσω το channeling από πίεση, κατανομή κτλ το διόρθωσα όταν έκοψα πιο ψιλά και με αλλαγή γραμμαρίων.

Στην αρχή σωστή εκχύλιση και στην συνέχεια channeling.
..Για πάντα και μια μέρα.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από nikstgr » Τετ Ιουν 08, 2022 8:34 pm

Νιώθω ότι το επόμενο στάδιο είναι το μπούκωμα, δε σηκώνει πολλά η ασύλληπτη Dedica μου :a049:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Ιουν 08, 2022 9:07 pm

spoke79 έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 5:09 pm
Καλησπέρα.ρε παιδια έχω ρίξει διάβασμα σε όλο το φορουμ αλλα δεν έχω χρόνο να ξαναρίξω και μου συνέβε κάτι με έναν καφε τώρα τελευταία.
καφες ο brasil mokka.18 γραμαρια μεσα γυρω στα 40 εξω καποιες φορες πολυ καλα στη γευση αλλα καποιες τραχια γευση οχι πικρη ποτε.
συμβαινει το εξης, στην αρχη μπουκώνει αργει να τρεξει ξεκιναει σιγα σιγα και μετα τρεχει γρηγορα. εχω κανει ισοκατανομη.αν κοψω πιο χοντρα τρέχει ακομη πιο γρηγορα.πιο λεπτα θα μπουκώσει τελειως.
δεν το εχω ξαναπαθει. καμια ιδέα ?
θερμοκρασια δεν μπορω να ρυθμισω. λελτ ανα η μηχανη ο μυλος eyreka minion.
Κόψε πιο ψιλά.
Μπορεί να αργήσει στην έξοδο.
Έχω πάρει εκχύλιση από Mokka μετά από 35"
Βάλε 19gr
Αν είσαι σίγουρος φυσικά ότι δεν φταίει κάτι άλλο.
..Για πάντα και μια μέρα.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από nikstgr » Τετ Ιουν 08, 2022 10:31 pm

Σημερινό ποστ στο Facebook, ψιλό παρόμοιο..

Having a heck of a time dialing in beans lately. I picked up some onyx which I previously had an easy time with. I will say I read some data driven post about water temp, pre-infusion, etc so I have remarkably changed my pulls.

I keep grinding finer and finer, I swear it is more like flour and I suspect it is clogging my Eureka Atoms declump/static doohickey, and still it is never that syrupy pull on my bottomless. It just spurts and drops all over and runs fast. I changed from a slow ramp (legit Bianca) to a 20s pre infusion (take it to 1 bar and then let it sit until I start to see liquid poking through the basket) and run to 8bar. Now it also runs in like 18-20s instead of 30.

Any ideas?

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Αύγ 08, 2022 11:57 pm

Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι είναι αποτέλεσμα κλίματος. Ζέστη με χαμηλές υγρασίες.

Πέρυσι μετά από 10 χρόνια ενασχόληση με espresso το παρατήρησα πιο έντονα απ ότι παλαιότερα.

Όταν ξεσφραγισω καφέ, για 1 ημέρα είναι σούπερ. Μετά την ψιλό ακούει. Παρόλο το CoffeVac κλπ….

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από After » Τρί Αύγ 09, 2022 1:40 pm

nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 10:31 pm
Σημερινό ποστ στο Facebook, ψιλό παρόμοιο..

Having a heck of a time dialing in beans lately. I picked up some onyx which I previously had an easy time with. I will say I read some data driven post about water temp, pre-infusion, etc so I have remarkably changed my pulls.

I keep grinding finer and finer, I swear it is more like flour and I suspect it is clogging my Eureka Atoms declump/static doohickey, and still it is never that syrupy pull on my bottomless. It just spurts and drops all over and runs fast. I changed from a slow ramp (legit Bianca) to a 20s pre infusion (take it to 1 bar and then let it sit until I start to see liquid poking through the basket) and run to 8bar. Now it also runs in like 18-20s instead of 30.

Any ideas?
Από ποια ομάδα είναι αυτό;

Δεν ξεχνάμε βέβαια πως όσο πιο μεγάλο το preinfusion, τόσο πιο γρήγορη θα είναι η εκχύλιση μετά
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από nikstgr » Τρί Αύγ 09, 2022 4:08 pm

After έγραψε:
Τρί Αύγ 09, 2022 1:40 pm
nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 10:31 pm
Σημερινό ποστ στο Facebook, ψιλό παρόμοιο..

Having a heck of a time dialing in beans lately. I picked up some onyx which I previously had an easy time with. I will say I read some data driven post about water temp, pre-infusion, etc so I have remarkably changed my pulls.

I keep grinding finer and finer, I swear it is more like flour and I suspect it is clogging my Eureka Atoms declump/static doohickey, and still it is never that syrupy pull on my bottomless. It just spurts and drops all over and runs fast. I changed from a slow ramp (legit Bianca) to a 20s pre infusion (take it to 1 bar and then let it sit until I start to see liquid poking through the basket) and run to 8bar. Now it also runs in like 18-20s instead of 30.

Any ideas?
Από ποια ομάδα είναι αυτό;

Δεν ξεχνάμε βέβαια πως όσο πιο μεγάλο το preinfusion, τόσο πιο γρήγορη θα είναι η εκχύλιση μετά
Home Espresso Aficionados

Απάντηση