Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Δεκ 15, 2016 5:28 pm

Φιλε Gespresso αυτο που αναφερεις σαν υψος ,υπαρχει στα τεχνικα χαρακτηριστικα των αντλιων σαν μανομετρικο.Μετριέται σε μέτρα και εξαρτάται απο την διάμετρο της σωληνας λογο του όγκου και βάρους του νερού που πρέπει να ανεβει στο ύψος που λέει ο κατασκευαστής.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Δεκ 15, 2016 5:48 pm

Gespresso έγραψε:Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σχετικά με την αλλαγή στη συμπεριφορά του puck, την "αντιστροφή " που είπε ο Y. V.. Είναι μια παράμετρος που περιπλεκει τα πράγματα και αν συμβεί η opv δεν σώζει την κατάσταση.
Θα προσπαθησω να το περιγραψω πιο αναλυτικα αυτο το σημείο για να γινω ισως περισσοτερο κατανοητος από ολους.
Ειναι δεδομενο ότι το puck λειτουργει ως υδραυλική αντισταση. Λεπτοκομμενο puck προσφερει μεγαλύτερη αντισταση από ενα χονδροκομμένο που κανει ακριβως το αντιστροφο.
Ταυτοχρονως όμως αυξανομενη η πιεση του νερου πάνω στο puck, το συμπιέζει αυξανοντας με αυτον τον τροπο τη υδραυλική του αντισταση, δρωντας έτσι προσθετικα στο λεπτοτερο κοψιμο που χρειαζεται να κανουμε για να αυξησουμε την υδραυλική αντισταση οσο αυξανεται η πίεση. (για να διατηρησουμε την ιδια ροή)
Καποια στιγμη η συμπίεση του puck λόγω της πίεσης ειναι τοση που δεν χρειαζεται πλεον να μειωθει και άλλο το μεγεθος των κόκκων, ενω αν συνεχισουμε να αυξανουμε την πίεση, η συμπιεση του puck ειναι τοσο εντονη που θα χρειαστει να αρχισουμε να αυξανουμε το μεγεθος των κόκκων (διότι η υδραυλικη αντισταση που παραγει πλέον το συμπιεσμενο puck, αρχισε να ειναι μεγαλύτερη από αυτη που χρειαζόμαστε για την σωστη ροή)
Αυτή η αντιστροφή στην αναγκη να κοβουμε όλο και λεπτοτερα όσο αυξανεται η πίεση, συμβαινει κατα τον Petracco, (ο οποίος εχει κανει τις περισσότερες και τις σοβαρότερες μελέτες για τον εσπρεσσο), από τα 8 έως τα 10bar δυναμικής πίεσης, με τους πιο συνηθεις συνδιασμούς εξοπλισμου και καφέ, τα 9. Σε ποια τιμη θα παρουσιαζεται όμως ακριβώς, εχει σχεση με τον εξοπλισμο και τον καφε. Αυτη δε, θεωρει, ότι ειναι η ιδανική πίεση για τον εσπρεσσο.
Μεταξύ αυτών των τιμων δινει ότι πρεπει να ειναι ρυθμισμενη μια μηχανή, το πρότυπο για τον εσπρεσσο, που ορίζει το Istituto Nazionale Espresso Italiano.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Πέμ Δεκ 15, 2016 6:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Δεκ 15, 2016 6:11 pm

coolmind έγραψε:Φιλε Gespresso αυτο που αναφερεις σαν υψος ,υπαρχει στα τεχνικα χαρακτηριστικα των αντλιων σαν μανομετρικο.Μετριέται σε μέτρα και εξαρτάται απο την διάμετρο της σωληνας λογο του όγκου και βάρους του νερού που πρέπει να ανεβει στο ύψος που λέει ο κατασκευαστής.
Η αντλία έχει μια καμπύλη λειτουργίας. Σε ποιο σημείο ακριβώς θα λειτουργήσει εξαρτάται και από τη διάμετρο των σωληνωσεων. Το ύψος σε μέτρα μετατρέπεται σε οποιαδήποτε μονάδα θέλουμε.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Δεκ 15, 2016 6:35 pm

Γιάννη, καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα κρίσιμο σημείο ψιλής αλεσης πέραν του οποίου αυξάνεται υπερβολικά η αντίσταση του καφέ. Η αντίσταση του πακ αυξάνει ανάλογ με την ψιλή αλεση;

Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς συμβαίνει να λειτουργεί το πακ ως αποθήκη ενέργειας ενώ διαβρεχεται (και θα έπρεπε να μειώνεται η αντίσταση του) αλλά να μην μπούμε σε θεωρητικες συζητήσεις. Το δέχομαι ως έχει.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Tasos.p » Τρί Μάιος 05, 2020 5:59 pm

Καλησπέρα σε ολη την παρέα! Θα ήθελα να εκφράσω μια σχετική απορία που έχω. Προ 3 μηνών ήμουν στην έκθεση στην Αθήνα HORECA και δοκιμασα ενα καφεδάκι σε μια εταιρία ( όνομα δεν αναφερω για να μην θεωρηθεί διαφημιση). Η αληθεια ειναι οτι ήπια καφεδαρα και μου παρακίνησε να τον κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα γραμμάρια του καφε θερμοκρασιες πιεση και τα λοιπά ενδιαφέροντας να ανοιξω ενα μαγαζι. Πολυ φιλικος ο υπεύθυνος εκεί μου απάντησε σε ολα και μου ειπε οτι παίζει στα 14-16 γραμμαρια ο συγκεκριμενος καφες 93 βαθμους θερμοκρασια και πιεση 4 BAR. Είναι δυνατόν να ειναι με 4 bar?? Ηξερα οτι καποιοι απο 11 το πανε εως 9, αλλα 4;; Υπάρχουν τετοιες μηχανές που μπορούν να ριξουν εκει υην πιεση; κι αν ναι ποιες ειναι αυτες; μπορουν και οικιακες στυλ lelit να το κανουν αυτο;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Μάιος 05, 2020 6:33 pm

Tasos.p έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 5:59 pm
Καλησπέρα σε ολη την παρέα! Θα ήθελα να εκφράσω μια σχετική απορία που έχω. Προ 3 μηνών ήμουν στην έκθεση στην Αθήνα HORECA και δοκιμασα ενα καφεδάκι σε μια εταιρία ( όνομα δεν αναφερω για να μην θεωρηθεί διαφημιση). Η αληθεια ειναι οτι ήπια καφεδαρα και μου παρακίνησε να τον κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα γραμμάρια του καφε θερμοκρασιες πιεση και τα λοιπά ενδιαφέροντας να ανοιξω ενα μαγαζι. Πολυ φιλικος ο υπεύθυνος εκεί μου απάντησε σε ολα και μου ειπε οτι παίζει στα 14-16 γραμμαρια ο συγκεκριμενος καφες 93 βαθμους θερμοκρασια και πιεση 4 BAR. Είναι δυνατόν να ειναι με 4 bar?? Ηξερα οτι καποιοι απο 11 το πανε εως 9, αλλα 4;; Υπάρχουν τετοιες μηχανές που μπορούν να ριξουν εκει υην πιεση; κι αν ναι ποιες ειναι αυτες; μπορουν και οικιακες στυλ lelit να το κανουν αυτο;
ξέχασες να καταγράψεις και σε πόσο χρόνο το έκανε αυτό.

δεν θα εκπλαγώ αν ήταν γύρω στα 50''!

ναι η Lelit Bianca το κάνει....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Tasos.p » Τρί Μάιος 05, 2020 9:08 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 6:33 pm
Tasos.p έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 5:59 pm
Καλησπέρα σε ολη την παρέα! Θα ήθελα να εκφράσω μια σχετική απορία που έχω. Προ 3 μηνών ήμουν στην έκθεση στην Αθήνα HORECA και δοκιμασα ενα καφεδάκι σε μια εταιρία ( όνομα δεν αναφερω για να μην θεωρηθεί διαφημιση). Η αληθεια ειναι οτι ήπια καφεδαρα και μου παρακίνησε να τον κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα γραμμάρια του καφε θερμοκρασιες πιεση και τα λοιπά ενδιαφέροντας να ανοιξω ενα μαγαζι. Πολυ φιλικος ο υπεύθυνος εκεί μου απάντησε σε ολα και μου ειπε οτι παίζει στα 14-16 γραμμαρια ο συγκεκριμενος καφες 93 βαθμους θερμοκρασια και πιεση 4 BAR. Είναι δυνατόν να ειναι με 4 bar?? Ηξερα οτι καποιοι απο 11 το πανε εως 9, αλλα 4;; Υπάρχουν τετοιες μηχανές που μπορούν να ριξουν εκει υην πιεση; κι αν ναι ποιες ειναι αυτες; μπορουν και οικιακες στυλ lelit να το κανουν αυτο;
ξέχασες να καταγράψεις και σε πόσο χρόνο το έκανε αυτό.

δεν θα εκπλαγώ αν ήταν γύρω στα 50''!

ναι η Lelit Bianca το κάνει....
Η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν το ρωτησα αλλα εκει ειναι ολα επαγγελματικά, δε νομιζω να εκανε τετοιους χρόνους. Και τέτοιους να εκανε ομως δεν θα με πειραζε αν έβγαζε τετοιον καφέ.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Μάιος 05, 2020 9:26 pm

Tasos.p έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 9:08 pm
PublicDomain έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 6:33 pm
Tasos.p έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 5:59 pm
Καλησπέρα σε ολη την παρέα! Θα ήθελα να εκφράσω μια σχετική απορία που έχω. Προ 3 μηνών ήμουν στην έκθεση στην Αθήνα HORECA και δοκιμασα ενα καφεδάκι σε μια εταιρία ( όνομα δεν αναφερω για να μην θεωρηθεί διαφημιση). Η αληθεια ειναι οτι ήπια καφεδαρα και μου παρακίνησε να τον κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα γραμμάρια του καφε θερμοκρασιες πιεση και τα λοιπά ενδιαφέροντας να ανοιξω ενα μαγαζι. Πολυ φιλικος ο υπεύθυνος εκεί μου απάντησε σε ολα και μου ειπε οτι παίζει στα 14-16 γραμμαρια ο συγκεκριμενος καφες 93 βαθμους θερμοκρασια και πιεση 4 BAR. Είναι δυνατόν να ειναι με 4 bar?? Ηξερα οτι καποιοι απο 11 το πανε εως 9, αλλα 4;; Υπάρχουν τετοιες μηχανές που μπορούν να ριξουν εκει υην πιεση; κι αν ναι ποιες ειναι αυτες; μπορουν και οικιακες στυλ lelit να το κανουν αυτο;
ξέχασες να καταγράψεις και σε πόσο χρόνο το έκανε αυτό.

δεν θα εκπλαγώ αν ήταν γύρω στα 50''!

ναι η Lelit Bianca το κάνει....
Η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν το ρωτησα αλλα εκει ειναι ολα επαγγελματικά, δε νομιζω να εκανε τετοιους χρόνους. Και τέτοιους να εκανε ομως δεν θα με πειραζε αν έβγαζε τετοιον καφέ.
τόσο περίπου το κάνει αν θυμάμαι καλά ένας συγκεκριμένος barista σε διαγωνισμό...

τελικά ήταν το διπλάσιο....

https://www.youtube.com/watch?v=nXRR-mZWv8M
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μάιος 05, 2020 11:26 pm

Tasos.p, 4bar σε όλη τη διάρκεια της εκχύλισης ή με αυξομειώσεις;
Οποιαδήποτε μηχανή με E61 group, που μπορεί να δεχθεί flow kit control και με σύνδεση στο δίκτυο, μπορεί να παίξει άνετα με την πίεση.
Από την άλλη τελείως θεωρητικά δεν ξέρω αν μια απλή opv θα μπορούσε να ρυθμιστεί τόσο χαμηλά...why not?

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Σχέση ρύθμισης άλεσης και πίεσης εκχύλισης του espresso.

Δημοσίευση από Tasos.p » Τετ Μάιος 06, 2020 1:37 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 9:26 pm
Tasos.p έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 9:08 pm
PublicDomain έγραψε:
Τρί Μάιος 05, 2020 6:33 pm


ξέχασες να καταγράψεις και σε πόσο χρόνο το έκανε αυτό.

δεν θα εκπλαγώ αν ήταν γύρω στα 50''!

ναι η Lelit Bianca το κάνει....
Η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν το ρωτησα αλλα εκει ειναι ολα επαγγελματικά, δε νομιζω να εκανε τετοιους χρόνους. Και τέτοιους να εκανε ομως δεν θα με πειραζε αν έβγαζε τετοιον καφέ.
τόσο περίπου το κάνει αν θυμάμαι καλά ένας συγκεκριμένος barista σε διαγωνισμό...

τελικά ήταν το διπλάσιο....

https://www.youtube.com/watch?v=nXRR-mZWv8M
Τέλεια μηχανή. Απίστευτος!

Απάντηση