Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
katoikos

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από katoikos » Τρί Μαρ 03, 2015 2:43 am

Mακαρι να μη χρειαστει αλλη αγορα!Αυριο ομως θα βαλω φωτο να μου πειτε γνωμες.Εχω ζυγαρια με ακριβεια γραμαριου.Παρηγγειλα και με 0.1 εξ ανατολας,θα αργησει λιγο αλλα στα 3,5 ευρω ας κανει και ενα μηνα!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 03, 2015 2:47 am

Εάν έχεις το original διπλό καλαθάκι της Gaggia, αυτό χωράει σε όλες τις περιπτώσεις 18g, φυσικά με το κατάλληλο κόψιμο για espresso. Δεν έχει τύχει στα χρόνια που λειτουργεί το forum να αναφερθεί το αντίθετο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

katoikos

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από katoikos » Τρί Μαρ 03, 2015 2:57 am

Δεν εχω καποιο φοβερο θεμα,απλα μου μπηκαν υποψιες αφου διαβασα το νημα απο την αρχη.Δεν εχω και κανενα πιο εμπειρο φιλο εδω κοντα να μου πει γνωμη για τους καφεδες που κανω.Το μεσημερι θα βαλω φωτο,θα δοκιμασω και speciality ζεστο.
Οσο ανφορα τον μονο τοτε με μονη δοση ,θα πρεπει να αγορασω ενα μονο non pres καλαθακι.Εχω μονο presurised,δοκιμασα σημερα και μου βγηκε πολυ γρηγορα...Μια αηδια ,μεχρι και κατακαθι ειχε μπολικο :a058: :a058: :down:

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μαρ 03, 2015 11:07 am

φίλε βγάλε τον μονό απ το μυαλό σου. δεν υπάρχει μονός εσπρέσο εδώ και χρόνια.
είναι δύσκολος καφές και κανεις δε θα στον παραγγείλει έτσι.
εδω και έμπειροι, έχει αναφερθεί οτι φτιάχνουν με διπλό καλαθάκι, δύο μονούς και πετάνε τον έναν. κανεις δε νομίζω να χρησιμοποιεί μονό καλαθάκι πλέον. μην μπεις καν στον κόπο.

κάθε φορά που αλλάζεις καλαθάκι πρέπει να αλλάζεις και ρύθμιση στο μύλο και στη ζυγαριά. άρα διάλεξε καλαθάκι. μονο ή διπλό ή τριπλό. και αυτό θα χρησιμοποιείς πάντα. δεν έχεις την πολυτέλεια να παίζεις ΚΑΙ με αυτή τη παράμετρο. αφοσιωσου στο να τελειοποιήσεις τα υπόλοιπα για αρχή
When life throws you curves, aim for the apex

gherop

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από gherop » Τρί Μαρ 03, 2015 11:54 am

Εδώ και λίγους μήνες παρασκευάζω μερικές φορές "μονό" (?) εσπρέσσο με γυμνό portafilter, εννοείται με non-presurized καλαθάκι και για τον ίδιο καφέ. Το γευστικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και μάλιστα μέχρι τώρα είχα άριστη εκχύλιση και καθόλου πιτσίλισμα. Επίσης, μπορώ να σας βεβαιώσω ότι και το οπτικό-αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο. Για να το πετύχω αυτό έχω αυξήσει λίγο τα γραμμάρια (10-12 γρ.) για τον "μονό", έτσι ώστε να μην αλλάξω τις συνθήκες κοψίματος στο μύλο που έχω καταλήξει για διπλό (18 γρ.).
Με τον τρόπο αυτό η γεύση διπλού και μονού είναι παρόμοια !!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 03, 2015 12:44 pm

Με ποιο καλαθάκι μονό (άμα μπορείς δώσε link) κάνεις τις εκχυλίσεις Γιώργο και ποιόν καφέ;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

katoikos

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από katoikos » Τρί Μαρ 03, 2015 3:28 pm

http://s21.postimg.org/aajkolk8n/20150303_145942.jpg ( :offtopic: πως βαζουμε φωτο,δεν παιρνει Img BBcode!)
Οριστε και η φωτο!Φαινεται καθαρα οτι ακουμπαει αλλα το cake ειναι συμπαγες και στεγνο.18 gr 60ml σε 25 ''.Παλι φρεντο τον εκανα ομως τον sweet blue ,δεν αντισταθηκα.Καφεδαρα δεν εχω παραπονο.Αργοτερα θα κανω κι ενα ζεστο και θα βαλω φωτο με το cake.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Μαρ 03, 2015 3:40 pm

μια χαρα ειναι το μπισκοτο, εχεις χοντρη αλεση, κοψε πιο ψιλα το πολυ 50μλ σε 30'' ιδια γρ
espresso junkie...

gherop

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από gherop » Παρ Μαρ 06, 2015 12:06 pm

Christos έγραψε:Με ποιο καλαθάκι μονό (άμα μπορείς δώσε link) κάνεις τις εκχυλίσεις Γιώργο και ποιόν καφέ;
Υπάρχουν στην αγορά δύο κυρίως τύποι μονού καλαθιού, μεγάλο και μικρό.
Στη μηχανή μου όταν την αγόρασα υπήρχε το μεγάλο (μονό) καλάθι, το οποίο απαιτεί τουλάχιστον 9.0 γρ καφέ για να μπορέσεις να το πατήσεις με 58 tamper, αλλιώς εμποδίζεται από τα τοιχώματα (στενεύουν) όπως πατάμε τον καφέ και το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Όποτε δοκίμασα με 7.5 γρ (ιταλικοί καφέδες, π.χ Hausbrandt) απέτυχα.
Το link που φαίνεται το μονό είναι, http://coffeetime.wikidot.com/filter-baskets.
Για διπλό καφέ χρησιμοποιώ πλέον το VST 18g Ridgeless Filter Basket.
Με γυμνό pf και μονό καλαθάκι μέχρι τώρα δεν είχα αποτυχία (πιτσίλισμα κλπ), σε αντίθεση με το διπλό που άργησα να εξοικειωθώ. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ πάντα το γυμνό pf (για μονό και διπλό) και έχω την εντύπωση (ψευδαίσθηση; ) ότι το αποτέλεσμα είναι σημαντικά καλύτερο. Αυτό ίσως οφείλεται στην μικρότερη διαδρομή επαφής με μέταλλο, αλλά και στο αισθητικό κομμάτι που σε προδιαθέτει σημαντικά πριν την απόλαυση.
Ο καφές που χρησιμοποιώ τελευταία είναι ο πολύ καλός Taresso Suprimo που προμηθεύομαι από τον εξαιρετικό Σωκράτη στο In Cafe ακριβώς πίσω από το Σταθμό του Μετρό Ηλιούπολης (Πύρρωνος 7, Ηλιούπολη, 20μ από Λ. Βουλιαγμένης, ρεύμα προς Αθήνα), που συστήνω ανεπιφύλακτα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μαρ 06, 2015 8:01 pm

Ευχαριστώ Γιώργο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση