Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Ζύγυσμα του φακέ που γεμίζουμε το φίλτρο

Δημοσίευση από ors_86 » Πέμ Οκτ 31, 2019 12:44 pm

Αναφορικά με την χρήση ζυγαριάς, προτείνεται να ζυγίζεται ο αλεσμένος καφές (από τον μύλο) σε ένα δοχείο, και έπειτα να γεμίζουμε το portafilter ή να τοποθετείται το portafilter στην ζυγαριά και να το γεμίζουμε εκεί;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 31, 2019 3:14 pm

Όσο λιγότερο τον ταλαιπωρείς τόσο καλύτερα. Ειδικά αν πέφτει αφράτος και αρχίζεις τις μεταφορές μπορεί να αρχίζει να σβολιάζει εξαιτίας ενδεχόμενου στατικού ηλεκτρισμού. Το μείζον πάντως δεν είναι αυτό, αλλά να πετύχεις καλή κατανομή.

ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από ors_86 » Πέμ Οκτ 31, 2019 3:18 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Οκτ 31, 2019 3:14 pm
Όσο λιγότερο τον ταλαιπωρείς τόσο καλύτερα. Ειδικά αν πέφτει αφράτος και αρχίζεις τις μεταφορές μπορεί να αρχίζει να σβολιάζει εξαιτίας ενδεχόμενου στατικού ηλεκτρισμού. Το μείζον πάντως δεν είναι αυτό, αλλά να πετύχεις καλή κατανομή.
Eυχαριστώ για την απάντηση. Έχω προμηθευτεί και leveling εργαλείο.

Άρα ποιον τρόπο προτείνεις για "σωστό" ζύγισμα;

Ζύγισμα κόκκων καφέ, μεταφορά στον μύλο και απευθείας στο portafilter; Έτσι όμως θα είμαστε σίγουροι για την σωστή ποσότητα (λόγο του ότι κάτι ενδέχεται να μένει στον μύλο);

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 31, 2019 3:50 pm

Αν ο μύλος σου δεν ζυγίζει απευθείας και θέλεις ακρίβεια, τότε κάνεις single dosing. Προζυγίζεις τους κόκκους, τους πετάς στο hopper, παίρνεις το απόβαρο του pf, αλέθεις μέσα στο pf, ξαναζυγίζεις για να τσεκάρεις πόσο κατακράτηση έχεις και παίρνεις πινέλα ή ρίχνεις σφαλιάρες για να πέσουν και τα υπόλοιπα γραμμάρια... Ή αγοράζεις ένα sette.. :lick:

Παρεμπιπτόντως το levelling tool που λες δεν κάνει κατανομή, επιπεδοποιεί/αλφαδιάζει το πάνω μέρος του puck (για όσο βάθος το έχεις ρυθμίσει). Κατανομή κάνεις με τη μέθοδο WDT με τη βοήθεια οδοντογλυφίδων, συρμάτων, συνδετήρων και λοιπών καρφιτσο-εργαλείων.

ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από ors_86 » Πέμ Οκτ 31, 2019 4:09 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Οκτ 31, 2019 3:50 pm
Αν ο μύλος σου δεν ζυγίζει απευθείας και θέλεις ακρίβεια, τότε κάνεις single dosing. Προζυγίζεις τους κόκκους, τους πετάς στο hopper, παίρνεις το απόβαρο του pf, αλέθεις μέσα στο pf, ξαναζυγίζεις για να τσεκάρεις πόσο κατακράτηση έχεις και παίρνεις πινέλα ή ρίχνεις σφαλιάρες για να πέσουν και τα υπόλοιπα γραμμάρια... Ή αγοράζεις ένα sette.. :lick:
Mύλο πήρα τον Lelit PL043MMI, δεν ζυγίζει, γ αυτό και ψάχνομαι για "σωστό" ζύγισμα. Συνεχίζεις να προτείνεις άλεσμα μέσα στο portafilter;

Είναι άραγε σταθερή η κατακράτηση ή κάθε φορά διαφορετική; Γιατί αν είναι να είναι διαφορετική είναι παίδεμα.
Luckees έγραψε:
Πέμ Οκτ 31, 2019 3:50 pm
Παρεμπιπτόντως το levelling tool που λες δεν κάνει κατανομή, επιπεδοποιεί/αλφαδιάζει το πάνω μέρος του puck (για όσο βάθος το έχεις ρυθμίσει). Κατανομή κάνεις με τη μέθοδο WDT με τη βοήθεια οδοντογλυφίδων, συρμάτων, συνδετήρων και λοιπών καρφιτσο-εργαλείων.
Ευχαριστώ για την διόρθωση - θα το μελετήσω :oneup:

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Δεκ 17, 2020 2:25 pm

Επαναφέρω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση η οποία από ότι είδα δεν έχει απαντηθεί.

Τι είναι προτιμότερο, να κόβουμε τον καφέ απευθείας στο portafilter ή να χρησιμοποιούμε κάποιο δοχείο και μέσω του δοχείου να τοποθετούμε τον κομμένο καφέ στο portafilter (π.χ. όπως κάνει ο Niche)

Στην καθημερινή μου ρουτίνα, χρησιμοποιώ τον δεύτερο τρόπο, καθώς πιστεύω ότι μεταφέροντας τον καφέ από δοχείο στο pf και κουνώντας το κατά τη μεταφορά, μπορεί να σπάσουν κάποια από τα clumps.
Από την άλλη πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο χρειάζεται περισσότερη δουλειά στην σωστή κατανομή του καφέ.
Επίσης θεωρώ πως σημαντικό ρόλο στην απάντηση της ερώτησης μου παίζει και ο μύλος, αφού κάποιοι έχουν μηδενικό clumping σε σύγκριση με κάποιους άλλους.

Αφορμή για την ερώτηση μου, ήταν ένα βίντεο που είδα, στο οποίο άλεθαν τον καφέ κατευθείαν στο pf ενώ ταυτόχρονα μετακινούσαν το pf ώστε ο καφές να μη συγκεντρωθεί στην μέση αλλά να πάει παντού.
https://www.youtube.com/watch?v=K1uoFgH2TE4

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από geathana » Πέμ Δεκ 17, 2020 2:34 pm

Δίνεις κι εσύ τώρα βάση σε ένα κανάλι με 3 subscribers, 1 και μοναδικό βίντεο και 35 views.

Τα λες όλα μια χαρά στο post σου... Ότι σε βολεύει κάνεις, ανάλογα με τον εξοπλισμό σου βέβαια

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Δεκ 17, 2020 2:46 pm

Έδωσα κυρίως βάση στην ιδέα του βίντεο, η οποία περιπίπτοντας μου φάνηκε λογική, και όχι τόσο στα views.
Αν είναι και οι δύο τεχνικές σωστές, ΟΚ κάνω ότι με βολεύει και μου είναι πιο εύκολο.
Αναρωτιέμαι όμως, μήπως η μία τεχνική δίνει καλύτερα αποτελέσματα από την άλλη.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως γεμίζουμε με καφέ το φίλτρο;

Δημοσίευση από geathana » Πέμ Δεκ 17, 2020 3:08 pm

Ότι σε βολεύει, βάσει του εξοπλισμού σου να κάνεις καλύτερη κατανομή και πάτημα. Εγώ δουλεύω ποτηράκι. Αν είχα μύλο που να μου σερβίρει τη δόση όμορφα στο pf χωρίς να μου λερώνει το γυρω χώρο, θα έκανα αυτό. Μια κίνηση λιγότερη

Απάντηση