Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από focus » Σάβ Σεπ 15, 2012 3:46 am

Christos έγραψε:Εγώ έχω μια απορία. Εσείς που τον κόψατε τον συγκεκριμένο καφέ με Mazzer ή Macap, πέρα από το γευστικό αποτέλεσμα, είχατε καταφέρει να φέρετε τους χρόνους εκχύλισης κοντά στα 25-30s;
Ασφαλώς ναι Χρήστο. Για να είμαι πιο ακριβής, δεν έχω δοκιμάσει τον Culpan, αλλά όλη τη σειρά espresso που διαθέτει ( Kenyas και Red Brick).

Η τάση του συγκεκριμένου roaster είναι ελαφρώς προς το light αλλά νομίζω στην ιδανική ισορροπία ώστε να καταλαβαίνεις ότι το ψήσιμο προορίζεται για έναν espresso, που αναδυκνύει όμως πλήρως τα χαρακτηριστικά του κόκκου. Συγκεκριμένα o Kiawamururu AB μου φάνηκε ό,τι πιο σπάνιο και πολύπλοκο έχω δοκιμάσει, εξαιρετικός σε αρώματα και σώμα, μοναδικός. Το Red Brick, ήταν σαφώς πιο light roasted από τον Κενυάτικο, πολύ γλυκός και δροσιστικά όξινος με πιο ελαφρύ σώμα. Ο συγκεκριμένος έφερνε στα όριά του τον Macap, μιας και δημιουργούσε πολλά μικρά clumps, τα οποία τα έσπαζα με εντατικό WDT ή με συνεχή χρήση του αστερία του doser, και παντα με πολύ επιμελημένη κατανομή. Σχετικά με τη θερμοκρασία, ελαφρώς υψηλή θερμοκρασία (υπολογίζω 95C+) και χρόνοι κοντά στα 30". Οι χρόνοι εκχύλισης ήταν σχετικά σταθερoί ενώ σπάνια είχα φαινόμενα channeling και dead spots. Ισχυρός ανασταλτικός παράγοντας για να αγοράσει κάποιος από τον συγκεκριμένο οι τιμές, που σε συνδυασμό με τα μεταφορικά ανεβάζουν το κόστος για ένα σακουλάκι 350γρ γύρω στα 15 €. :(

Νομίζω τα light roasts γενικά αξίζουν ένα ξεχωριστό νήμα για συζήτηση, φαίνεται να είναι μόνιμο στοιχείο αντιπαράθεσης για όλους τους coffee geeks. My 5 cents με το post του Steven από Hasbean και τον χαμό από σχόλια. :D

Υ.Γ1 Σκόρπια off topic παρατήρηση:Αγορά καφέ από UK, συνεπάγεται ότι το δέμα βρίσκεται για περίπου 4 ώρες σε συνθήκες πίεσης <1atm(~λόγω αερομεταφοράς). Οι συσκευασίες γίνονται σαν να είναι vacuum αλλά με τι συνέπειες για τον καφέ?
Spoiler: show
Υ.Γ2 Good to be back! :a049:

Απάντηση