Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Georgesod » Σάβ Σεπ 08, 2012 8:07 pm

Ο καφές είναι αυτός http://shop.squaremilecoffee.com/products/culpan. Ήθελα να κάνω κανονικό review αλλά μετά από 6-7 καφέδες που σπατάλησα μέχρι τώρα δεν μπορώ να κάνω τη silvia να δώσει shot πάνω από 16-17sec. Η άλεση γίνεται στο τέρμα του vario. Μπορεί κανείς να μου πει τι σημαίνει αυτό για τον καφέ; Rd: 20/8 και να αναφέρω ότι στο καλαθάκι ο καφές φουσκώνει απίστευτα μετά την εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 08, 2012 8:50 pm

Γιώργο πως μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση το πρόβλημα να είναι από τον μύλο; να έχει χάσει για παράδειγμα το calibration;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Georgesod » Σάβ Σεπ 08, 2012 8:57 pm

Μπα δεν νομίζω γιατί με άλλους καφέδες που δοκίμασα συμπεριφέρεται κανονικά. Επίσης προς το τέρμα ακούγεται αυτό το "laboring" (αν το 'χω γράψει σωστά) των μαχαιριών

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από focus » Πέμ Σεπ 13, 2012 2:30 am

'Ολοι οι καφέδες που δοκίμασα από squaremile, είχαν τη τάση να είναι προς το light roasted άρα και να απαιτούν πολύ ψιλό κόψιμο. Έχοντας πολύ ψιλό κόψιμο ακολούθως το καλαθάκι χωράει περισσότερο καφέ ο οποίος μάλιστα δεν διογκώνεται ιδιαίτερα (λόγω καταστροφής της πορώδους δομής του κόκκου).

Οπότε imho, κάτι συμβαίνει με τον μύλο ο οποίος στην ακραία ψιλή ρύθμιση δίνει(κάποια) χοντρά κομμάτια άλεσης. :|

leftgalan

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από leftgalan » Πέμ Σεπ 13, 2012 9:54 pm

ΠΡΟΣΕΞΕ !

Είχα κι εγώ παραγγείλει ένα Καφε απο το squaremile που ότι και να έκανα , δεν έβγαινε με τίποτα .....
Τελικά έστειλα email στους μάγκες , και μου απάντησαν ότι ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΚΑΦΕΣ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟΥ !

Επειδή το link που έβαλες εμένα δεν μου δουλεύει , ψάξε το λίγο , διότι δεν είναι όλοι οι καφέδες του square για espresso !!! :oneup:

Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Georgesod » Πέμ Σεπ 13, 2012 10:02 pm

Ναι το λινκ είναι νεκρό πλέον γιατί μάλλον πήρα το τελευταίο σακουλάκι απ' αυτόν τον καφέ. Παιδιά ούτε ο μύλος φταίει ούτε ο καφές που προοριζόταν για άλλη χρήση. Δεν το 'γραψα αλλά από το σώμα του και μόνο (που ήταν μηδαμηνό) συμπέρανα ότι ο συγκεκριμένος ήταν πάρα πολύ παλιός πάνω από εξάμηνο ίσως και χρόνο. Το ίδιο και με τον red brick από τον οποίο πήρα 2 σακουλάκια. Σκέφτηκα να τους στείλω mail και να τους τα χώσω αλλά τελικά δεν αξίζει. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί τους :down: Α και αυτό ότι ψήνουν δευτέρα και πέμπτη σαν αστείο μου ακούγεται.......

Gtsog

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Gtsog » Παρ Σεπ 14, 2012 1:47 am

Το Square Mile δεν είναι κανένας τυχαίος roaster...οι καφέδες που είναι για espresso είναι αυτοί με το μαύρο background και το espresso blend τους. Οι υπόλοιποι είναι για φίλτρου συνεπώς πιο light roast. Ο κόκκος όταν είναι λιγότερο ψημένος είναι πιο βαρύς γιατί έχει περισσότερη υγρασία αποθηκευμένη μέσα του, οπότε το μόνο που μένει είναι να τον κόψεις όσο λεπτά πάει και να φορτώσεις γραμμάρια όσο χωράει το basket σου. Μπορείς να ανέβεις πολύ σε γραμμάρια αφού ο καφές είναι πιο βαρύς με λιγότερο όγκο. Και πάλι σωστό καφέ δε θα πάρεις αλλά μόνο έτσι σώνεται, αλλιώς τον κάνεις φίλτρου και τον απολαμβάνεις όπως πρέπει.

Πάντως πιο πιθανό να πήρες λάθος καφέ ή να μην τον δούλεψες σωστά παρά να ήταν ο καφές εξαμήνου.

leftgalan

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από leftgalan » Παρ Σεπ 14, 2012 7:25 am

Κι Εγώ αυτο πιστεύω .....

Δεν είναι δυνατόν αυτός ο διάσημος roaster να σου έστειλε Καφε εξαμήνου !
Προσωπικά δεν είχα ποτε πρόβλημα μαζί τους .
Όμως εκείνος ο καφές (που ηταν τελικά ΦΙΛΤΡΟΥ ) είχε μικρο καφεκιτρινο κοκκο και πολυ βαρύ .... Στο τελος τον άλεσα και τον έδωσα σε φίλο με moka αλλα το αποτέλεσμα απογοητευτικό ....
Ο καφές έκανε μόνο για γαλλικό .

Πιστεύω ότι εκεί την πατησες και οχι στο roast date

http://www.thecoffeemachinelondon.co.uk ... ame=Coffee

Δεν γράφει κάπου espresso .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από Christos » Παρ Σεπ 14, 2012 10:15 am

Εγώ έχω μια απορία. Εσείς που τον κόψατε τον συγκεκριμένο καφέ με Mazzer ή Macap, πέρα από το γευστικό αποτέλεσμα, είχατε καταφέρει να φέρετε τους χρόνους εκχύλισης κοντά στα 25-30s;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Γρήγορες εκχυλίσεις του Culpan από squaremilecoffee

Δημοσίευση από xrhstaras » Παρ Σεπ 14, 2012 2:25 pm

Το μαγαζί μια χαρά καφέδες έχει, τουλάχιστον όσες φορές και να έχω πάρει (έχει πολύ δυνατά μπλεντ) και αποτέλεσμα πήρα και γεύση. Το ότι σου διογκώνεται ο καφές και εμένα μου πάει το μυαλό πως είναι πολύ χοντρός κομμένος . Μιλάμε πάντα για καφέ που προορίζεται για εσπρέσο .

Απάντηση