Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
marios28

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από marios28 » Παρ Απρ 06, 2012 8:38 pm

Κώστα καλησπέρα. Δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω pm, οπότε αναγκαστικά θέτω τις ερωτήσεις εδώ. Έχω μια Krups xp4020 (χωρίς το γαλλικό) η οποία έχει το ίδιο portafilter με τη δικιά σου.
1) Το 52αρι τάμπερ (φαντάζομαι είναι αυτό: http://cafetaf.gr//index.php?route=prod ... uct_id=112) από την taf ταιριάζει στο non pressurized της Vivo;
2) Υπάρχει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το pressurized της Krups ή τη διαφορά την κάνει μόνο η προσθήκη του μύλου;
3) Σκέφτεσαι αναβάθμιση της μηχανής σου ή προς το παρόν είσαι ικανοποιημένος;

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από madrivermadonus » Παρ Απρ 06, 2012 10:51 pm

1)Το 52αρι αμφιβάλλω αν θα κάνει καθως απο οσο μέτρησα το καλαθάκι είναι 51,5mm.Αρα μαλλον θελω 51mm που ακομα δεν εχω βρει εντος Ελλαδας.
2)Η διαφορά του non presurized απο το presurized ειναι στο οτι με το non απελευθερώνονται περισσότερα αρωματα και μπορείς να παίξεις πλέον με το tamping κατι που ειναι ανουσιο στο presurized.
Επίσης, το presurized μπορει να μπουκωσει ειδικα με ψιλο καφε.
3)Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος καθως κανω το κέφι μου με μια καφετιέρα που προσφέρει καφέ σε λιγο χρόνο (δεν θελει προθερμανση παραπανω απο 1-2 λεπτα)
και ειναι υβριδικη καθως κανει και Γαλλικο ;)
Ωστόσο, αν το μικροβιο με χτυπησει περισσοτερο ισως να γλυκοκοιταξω καμια μια Baby :lol: .

Αν σε ενδιαφέρει ο καλος espresso θα σου πρότεινα να παρεις το συγκεκριμένο μυλο.
Αυτο βεβαια θα πρέπει να συνδυαστεί με μεράκι και βέβαια απαραίτητα την αγορά καλού καφε.

dio

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από dio » Σάβ Απρ 07, 2012 9:23 pm

madrivermadonus έγραψε:Καλημέρα!

Το Γιώργο τον γνωρίζω και μου έχει δώσει πολλές συμβουλές.
Θα συνεχισω τις δοκιμές και θα επανέλθω με βίντεο.

Υ.Σ. φίλε dio είδα οτι έχεις μια krups. Τι καλαθάκι έχει? 51mm? >Αν ναι έχεις βρει αναλογο tamper?

Ευχαριστώ παιδιά!
Κωστα δε ξερω αν βρηκες tamper αν οχι δες εδω http://www.madebyknock.com/buy.html

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Απρ 07, 2012 9:51 pm

Ευχαριστω Διονυση.

Εχω 2 αποριες:
1) μου μενει νερο στο καλαθακι μετα την εκχυλιση.
Μηπως θα πρέπει να βάλω περισσότερο καφέ η να ψιλοκοψω παραπανω?
Κατα τα αλλα ο καφες ειναι αρκετα καλος.

2)Βάζω 14 γρ καφέ και σταματαω την εκχυλιση στα 40 ml περίπου ( μου ξεκινάει blonding απο τα 20-30ml).
Με 18 γρ καφε πρεπει να βγαλω ενα διπλο espresso (60ml?)
Δηλαδη για μονο espresso (30ml) ποσο καφε πρέπει να βαλω?

Aggelo
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 10:12 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Fiorenzato T80D WEGA
Οι καφέδες μου:: Οποιος παραδιδει αμεσα
Τοποθεσία: Ηρακλειο κρητης

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από Aggelo » Σάβ Απρ 07, 2012 10:13 pm

Με το να μενει νερο στο καλαθακι σημαινει οτι βαζεις λιγο καφε και των κοβεις πολυ ψιλο ,γνωμη μου ξεκινα απο τα 17 γραμμαρια και βλεπεις που σου αρεσει ποιο πολυ,οι specialty καφεδες θελουν υψηλοι δοσολογια,τα παρακατω λινκ νομιζω οτι θα σε βοηθησουν

viewtopic.php?f=4&t=972

viewtopic.php?f=4&t=1761

viewtopic.php?f=4&t=1708
Οταν δεις οτι τιποτα δεν σου λιπει τοτε ο κοσμος ολος ειναι δικος σου

dio

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από dio » Σάβ Απρ 07, 2012 10:29 pm

Συμφωνω με τον aggelo.
Εγω παντως διπλο με αυτη την μηχανη δε μπορω να βγαλω!
Βαζω 14 gr και βγαζω 30 ml στα 25 secs .

woodsman43

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Απρ 07, 2012 10:44 pm

Βρε παλληκαρια δεν χωραει 17 γρ το καλαθακι αυτο κι αν τα στριμωξει με το που θα το κουμπωσει θα βρει για τα καλα στην ντουζιερα και θα σπασει.Ειναι καταδικασμενος να παιξει με πολυ ψιλο κοψιμο σε αυτη τη μηχανη και λασπωμενο πακ.Στην τελικη δεν εχει καμμια σημασια γιατι μπορει να βγαλει ενα πολυ καλο καφεδακι μακραν καλυτερο απο το presurized καλαθι αλλα και σε καμμια περιπτωση οπως θα εβγαινε σε 58αρι απο μια ΒΑΒΥ πχ.
Ενα αλλο προβλημα ειναι το temperature surfing που ειναι τελειως απαραιτητο σε αυτη τη μηχανη.Αν εγχυλισει με την ψηλοτερη θερμοκρασια του θερμοστατη θα εχει μπουκωμα κι αν με την χαμηλοτερη θα εχει νερουλιασμα για τα ιδια γρ. με το ιδιο κοψιμο παντα.
Αυτο που πρεπει να κανεις σε αυτη τη φαση ειναι να μαθεις να την δουλευεις με τα γρ. που χωραει οριακα το καλαθακι σου και ψιλο κοψιμο σε σωστη θερμοκρασια.
Δεν νομιζω οτι μπορει να βγει καλο καφεδακι με 14 γρ και πανω απο 35ml στα 25 δευτερα σε αυτη την μηχανη.

dio

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από dio » Σάβ Απρ 07, 2012 11:15 pm

Οριακα Δημητρη χωραει 14.5 gr και οντως πανω απο τα 30 ml δε λεει...
μολις εκανα ενα stretto στα 14.5 gr και 30 sec
Λιγο light για τα γουστα μου!αλλα μην εχουμε και τρελλες απαιτησεις...ηδη με το καλαθακι αυτο το αποτελεσμα ειναι μακραν απο πριν!!
Εμενα παντως μια χαρα με βολεψε για δευτερη μηχανη.Τσακ-μπαμ πινεις ενα στα γρηγορα :a049:
Και δυο φωτο
IMG_0356__1333829170_85.74.146.126.jpg
IMG_0357__1333829198_85.74.146.126.jpg
εεε...μην ειμαστε και αχαριστοι!

marios28

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από marios28 » Σάβ Απρ 07, 2012 11:18 pm

Το πρωί πήρα ένα φίλτρο της f880, ένα ανταλλακτικό ακροφύσιο της xp5220, παρήγγειλα το συγκεκριμένο tamper http://www.ebay.co.uk/itm/51mm-espresso ... 982wt_1190 και θα παραγγείλω και ένα μύλο. Αν μείνω ευχαριστημένος από φρεσκοαλεσμένο καφέ θα παραγγείλω τον ascaso ι2 mini και θα έχω ξεμπερδέψει με ένα 200αρικο προς το παρόν. Διαφορετικά θα πάω για μεγαλύτερη αναβάθμιση. Να σημειώσω ότι με ικανοποίησε -για πρώτη φορά- αρκετά το αποτέλεσμα με το ακροφύσιο της xp5220.

Ο λόγος που συνέχισα να παλέυω τη συγκεκριμένη καφετιέρα για το αφρόγαλο είναι τα παρακάτω βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=ODq6GNohsm0
http://www.youtube.com/watch?v=C8LpAKa_ckI
http://www.youtube.com/watch?v=U1QjZC-UCsc
http://www.youtube.com/watch?v=aa-3fP753Hc

Οι διαρροή που αναφέρουν αρκετοί, προέρχεται από το σημείο που βιδώνει το τεπόζιτο στο κάτω μέρος του κυρίου σώματος. Δεν έχουν τοποθετηθεί λαστιχάκια, οπότε το νερό που διαφεύγει από το τεπόζιτο κυλάει στο κάτω μέρος.
dio έγραψε:Συμφωνω με τον aggelo.
Εγω παντως διπλο με αυτη την μηχανη δε μπορω να βγαλω!
Βαζω 14 gr και βγαζω 30 ml στα 25 secs .
Και εγώ γύρω στα 35-40 ml βαριά σταματάω(όχι με φρέσκο). Μετά νερουλιάζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marios28 την Σάβ Απρ 07, 2012 11:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρώτες εκχυλίσεις Ascaso i2 mini+Krups

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Απρ 07, 2012 11:28 pm

Διονύση ωραίες φωτο. Ζηλεψα και θα ανεβάσω κι εγω. :lick: Συμφωνώ απόλυτα με οσα λες.

Μάριε ωραίο το tamper. Μαλλον θα το πάρω κι εγω.
Με το καλαθακι της vivo και το μυλο θα δεις μεγαλη διαφορα. Κι εγω επαιρνα τον jacobs απο σουπερ μαρκετ ο οποιος αν εβαζες και λιγη ζαχαριτσα ηταν σουπερ.
Αν ομως τον επινες σκετο ηταν ενας flat καφες οπως και ολοι οι αλλοι.
Δοκιμασε να πιεις σκετο ενα specialty καφε και θα γευτεις αλλα 15 γευσεις που πριν δεν ενιωθες.

Οσο για το αφρογαλα, εγω βγαζω το ακροφυσιο οπως στο τριτο βιντεο και γινεται τελειο. Με το ακροφυσιο δεν καταφερα να κανω αφρογαλα οπως πρεπει (για latte art).

Απάντηση