Βοήθεια διόρθωσης shot!

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Savvas

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Savvas » Τρί Ιούλ 19, 2011 10:20 am

το πιο σοβαρο προβλημα ειναι να μπορεις να βλεπεις το προβλημα και να μην ξερεις τι να κανεις για να το λυσεις!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιούλ 19, 2011 10:42 am

Admin: Δεν πρέπει να ανοίγονται πολλαπλές ερωτήσεις κάτω από έναν γενικό και ασαφή τίτλο όπως εδώ. Μειώνεται η αναγνωσιμότητα του forum. Κάντε πρώτα αναζήτηση και εάν δεν βρείτε απάντηση να ανοίγετε καινούριο θέμα με απόλυτα συγκεκριμένο και σαφή τίτλο. Ιδιαίτερα στον τίτλο και μόνο σε αυτόν θα παρακαλούσα να τον γράφετε και με απόλυτα σωστή ορθογραφία επίσης. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Savvas

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Savvas » Σάβ Ιούλ 30, 2011 9:53 am

Παιδιά θέλω να σας κάνω μία ερώτηση...
Όταν κάνουμε ένα shot και ήμαστε εντός των ορίων του χρόνου και του όγκου και το καιμάκι μας πέφτει κατά περίπου 10-15ml μέσα στα πρώτα 15-30 sec,τι φταίει?

Στην προκειμένη περίπτωση μου εκτός του ότι το καιμάκι πέφτει αισθητά,μαυρίζει κιόλας.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιούλ 30, 2011 9:56 am

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά του καφέ Σάββα. Μην σε ανησυχεί.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Savvas

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Savvas » Σάβ Ιούλ 30, 2011 11:24 am

Επιδή έχω την εντύπωση ότι ο καφές μου βγαίνει πολύ σκούρος θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να κάνω για να κάνω ένα πιο "ξανθό shot"

Τα χαρακτηριστικά είναι:
Χαρμάνι: taf Estate Blend
17γρ. καφε.
15Kg tamping.
26-27sec.
60ml.
(Επίσης,μετά το shot,η κρέμα στα πρώτα 15 sec σκουρένει και πέφτει περισσότερο.)

dio

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από dio » Σάβ Ιούλ 30, 2011 11:46 am

χτες ανοιξα αυτον τον καφε και δεν μπορω να πω οτι μου βγαζει τοσο σκουρη κρεμα οπως λες παροτι βαζω 18.5 gr.
με το naked παντως η κρεμα βγαινει πιο σκουρη αλλα οπως σου ειπε και ο chris Είναι φυσιολογική συμπεριφορά του καφέ

Savvas

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Savvas » Σάβ Ιούλ 30, 2011 12:07 pm

δηλ. εάν το καφεδάκι μου βγαίνει καλό στην γεύση δέν έχω λόγο να ανησυχώ που είναι σκούρα η κρέμα του έτσι?

dio

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από dio » Σάβ Ιούλ 30, 2011 12:12 pm

oxi βεβαια εξαλλου το χρωμα της κρεμας παιζει απο πολλους παραγοντες κοψιμο πατημα ml δοση και φυσικα ο καφες...
αντε γεια μας λοιπον... :a013:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιούλ 30, 2011 12:22 pm

Σάββα κάνε ένα πείραμα.
Πάρε 40g από αυτόν τον καφέ και άφησε τον σε ανοιχτό δοχείο για καμιά εβδομάδα ή δύο. Κάνε μία-δύο εκχυλίσεις και πες μας τα ευρήματα σου. Άμα θέλεις να κάνεις το πείραμα πιο γρήγορο, κόψε πρώτα τον καφέ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Savvas

Re: Βοήθεια διόρθωσης shot!

Δημοσίευση από Savvas » Σάβ Ιούλ 30, 2011 12:55 pm

οραίο αυτό που λές Χρήστο...θα βάλω περισσότερα γρ. και θα το κοιτάζω σταδιακά...

Απάντηση