Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 06, 2017 11:07 pm

xristospet21 έγραψε: Ρε τι τραβαει ο bro... :lol:
Ο ...bro Χρήστο, με έχει σήκω σήκω κάτσε κάτσε! Αν δεν είναι έτοιμος ο καφές του το πρωί, και εγώ τυχαίνει να κοιμάμαι λόγω έλλειψης υποχρεώσεων, μπουκάρει πάντα στο δωμάτιο, με ξυπνάει και μου ζητάει επιτακτικά καφέ. Αλλά φταίω και εγώ γιατί ότι μου ζητήσει του το δίνω.

Τις λίγες φορές που χάνω τη ψυχραιμία μου μαζί του, δε μιλάει καν μετά. Απλά γελάει ειρωνικά. Και με εκνευρίζει αφάνταστα.
Όπως λέει και ο πατέρας μου όμως, εγώ φταίω για όλα αυτά, γιατί από μικρός που ήταν, δε του χάλαγα χατίρι ποτέ. Αλλά το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να αρχίσω να χάνω "τη ψυχραιμία" μου συχνότερα από εδώ και πέρα...

_____________________________________________

Το μυλαράκι μου μέχρις στιγμής έχει αλέσει λιγότερο από 1 kg

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 06, 2017 11:16 pm

Toν εχεις καλομαθει - κακομαθει τον bro, κακως φιλεναδα, παρε μετρα...εμενα αν μου το κανανε αυτο...δεν θα ηθελα να πω πως θα αντιδρουσα.

Υπομονη για το μυλαρακι.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Ιαν 06, 2017 11:18 pm

Συμφωνώ με τον Χρήστο.. Έχω επίσης την εντύπωση ότι το blonding point ξεκινά σχετικά σύντομα. Ίσως φταίει και ο φωτισμός ή και η οθόνη μου! Γενικά νομίζω ότι είναι αρκετά ξανθή η κρέμα.. Αν ισχύει αυτό και δεν ήταν super φρέσκος ο καφές, τότε ίσως να είχες και πιο αργή εκχύλιση και λιγότερο channeling..

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από sakis1988 » Τρί Ιαν 24, 2017 10:03 pm

σημερα ηρθε το naked portafilter της bezzera και το καινουργιο μου καλαθακι ims

ενα βιντεο απο την πρωτη εκχυλιση θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν και εκοψα ερκετα ψιλα

https://www.youtube.com/watch?v=zj2IU-1627w

καφες: mokka blend
18 gr καφε
30 gr ροφημα
χρονος : μας ξεφυγε :a080:
only espresso

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Ιαν 25, 2017 10:54 am

sakis1988 έγραψε:σημερα ηρθε το naked portafilter της bezzera και το καινουργιο μου καλαθακι ims

ενα βιντεο απο την πρωτη εκχυλιση θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν και εκοψα ερκετα ψιλα


καφες: mokka blend
18 gr καφε
30 gr ροφημα
χρονος : μας ξεφυγε :a080:
Θελεις σιγουρα ποιο χοντρο κοψιμο για να έρθει ο χρόνος εκχειλισης κοντα στο 30(κατα την γνωμη μου στο γυμνο δεν πρεπει να ειναι πανω απο 25 σε καμια περιπτωση αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη) χωρις να αλλαξεις κατι απο τα υπολοιπα,επισης ηταν λιγο στραβο το πάτημα σου και για αυτο ξεκινησε πρωτα απο την εσωτερικη πλευρα να δακριζει και οχι να γινεται συμμετρικα απο εξω προς τα μεσα οπως ειναι σχεδιασμένα τα filter basket.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 25, 2017 11:59 am

Κατα την γνωμη μου ειναι θεμα κακης κατανομης.
Ο καφες πρεπει να ξεκιναει ταυτοχρονα απο ολες τις τρυπες του καλαθιου οταν εχουμε σωστη κατανομη.
Αν ξεκιναει απο εξω προς τα μεσα, σημαινει οτι εχουμε περισσοτερο καφε στο κεντρο και ετσι το νερο βγαινει πρωτα απο την περιφερεια που εχει λιγοτερο καφε και επομενως βρισκει μικροτερη αντισταση.
Στη περιπτωση του φιλου στο βιντεο, νομιζω φαινεται καθαρα οτι υπαρχει περισσοτερη πυκνοτητα σε καποια σημεια και λιγοτερη σε αλλα.

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από sakis1988 » Τετ Ιαν 25, 2017 12:28 pm

Παντως με το ims ειδα πολυ μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο απο το καλαθακι της μηχανης
only espresso

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Ιαν 25, 2017 1:33 pm

Σε μια φυσιολογική εκχειληση με κλειστο portafilter θα πρέπει να αρχίσει να στάζει καφες απο τους εκροεις μεχρι τα 8 δευτερόλεπτα,αρα σε ενα ανοιχτο περιπου στα 5-6 .
Στο βίντεο του φίλου αρχίζει να στάζει στα 11 δευτερολεπτα οποτε θελει οπωσδήποτε ποιο χοντρό κοψιμο.
Τα περι κατανομης καλα ειναι αλλα εχει αλλο θεμα που ειναι συμμαντικοτερο, εκτος και αν η μηχανη ειναι ρυθμισμένη στα 8 bar πιεση και εχει και θερμοκρασια 89-90 βαθμων στο pid οποτε εκει ενα τετοιο shot ειναι αποδεκτο,οπτικα τουλαχιστον.
Η ims εχει καλα προιόντα και σίγουρα καλύτερα και πολυ εύκολα στο να δώσουν ενα καλύτερο αποτέλεσμα απο τα εργοστασιακα των περισσοτερων εταιριων.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 25, 2017 1:48 pm

sakis1988 έγραψε:Παντως με το ims ειδα πολυ μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο απο το καλαθακι της μηχανης
Παρε vst, ειναι πιο δυσκολο καλαθι απο το ims, αλλα οση διαφορα ειδες απο το μαμα καλαθι πηγαινοντας στο ims, αλλη τοση θα δεις πηγαινοντας απο το ims στο vst.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τετ Ιαν 25, 2017 1:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 25, 2017 1:51 pm

coolmind έγραψε:Σε μια φυσιολογική εκχειληση με κλειστο portafilter θα πρέπει να αρχίσει να στάζει καφες απο τους εκροεις μεχρι τα 8 δευτερόλεπτα,αρα σε ενα ανοιχτο περιπου στα 5-6 .
Στο βίντεο του φίλου αρχίζει να στάζει στα 11 δευτερολεπτα οποτε θελει οπωσδήποτε ποιο χοντρό κοψιμο.
Τα περι κατανομης καλα ειναι αλλα εχει αλλο θεμα που ειναι συμμαντικοτερο, εκτος και αν η μηχανη ειναι ρυθμισμένη στα 8 bar πιεση και εχει και θερμοκρασια 89-90 βαθμων στο pid οποτε εκει ενα τετοιο shot ειναι αποδεκτο,οπτικα τουλαχιστον.
Η ims εχει καλα προιόντα και σίγουρα καλύτερα και πολυ εύκολα στο να δώσουν ενα καλύτερο αποτέλεσμα απο τα εργοστασιακα των περισσοτερων εταιριων.

Νασο με τους specialty καφεδες ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.
Δεν υπαρχουν συγκεκριμενοι χρονοι εκχυλισης.
Υπαρχουν καφεδες που βγαινουν απιστευτοι με εκχυλισεις τους ενος λεπτου.

Απάντηση