Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από After » Δευ Ιουν 13, 2011 11:45 am

nikp81 έγραψε:Γιωργο απαντα για μενα , γιατι εγω δεν ξερω που οφειλεται αυτο....Αληθεια γιαυτο γινεται μικρος κωνος?

Οχι οχι, εγω ειπα οτι βγαινει πρωτα ο καφες απο το κεντρο διοτι εχει πατηθει με κυρτο ταμπερ

Το οτι μικρος ο κωνος αυτο οφειλεται και στον καφε, παντως μεγαλος κωνος δεν σημαινει οτι ντε και καλα ειναι καλυτερο
Οπως ειπαμε το φλυτζανι ειναι αυτο που μετραει, και στην περιπτωση floral καφεδων π.χ. εχω δει οτι πρεπει να εχει εκχυλιση 30''+ για να μου αρεσει εμενα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Hobis

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Hobis » Δευ Ιουν 13, 2011 6:08 pm

Εγώ πάντως θα ήθελα να προσθέσω είδη από εχτές, ότι ο καφές πρέπει να έχει και λίγα σχετικά γραμμάρια και αυτό το βλέπω στο τέλος στο χρώμα της κρέμας αν κάνω λάθος μου λέτε. Όσο για το κυρτό τάμπερ θα ήθελα να κάνεις φίλε Νίκο ή φίλε Γιώργο και άλλες εκχυλίσεις να δεις αν "φταίει" αυτό θα είναι ωραίο να ξέρουμε την αιτία . Νίκο δεν νομίζω να είναι 57αρι το τάμπερ;
Χρήστο δεν σκέφτηκα ποτέ ότι το σωστό είναι να είναι ομοιόμορφη η εμφάνιση (ταυτόχρονη προβολή του καφέ σε όλη την επιφάνεια) στην αρχή της εκχύλισης . Ευχαριστώ !!!

nikp81

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Ιουν 13, 2011 6:41 pm

Νικο 57αρι ειναι ναι...εχει ενα μικρο κενο ....Υποθετω οτι δεν ειναι καλο αυτο ε?

Hobis

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Ιουν 14, 2011 2:16 am

Ναι φίλε Νίκο δεν είναι σωστό αυτό γιατί τώρα έχεις απόσταση 1,5 χιλιοστό περιμετρικά ενώ θα έπρεπε να έχεις μισό χιλιοστό.Γιατί νομίζω ότι το καλαθάκι της μηχανή σου είναι 58,5. Αν κάνω σε κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε για να μην μπερδεύω και τον φίλο Νίκο αλλά και όσους διαβάζουν το ποστ μου !!! Ευχαριστώ!!! :coffee:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Ιουν 14, 2011 7:42 am

Tα καλαθακια της Gaggia είναι 59-59,1mm.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από After » Τρί Ιουν 14, 2011 3:10 pm

Παρε tamper απο την eurogat Νικο ετσι ωστε να εισαι σιγουρος οτι εισαι στο σωστο μεγεθος

Αν ειναι πολυ μεγαλο τοτε θα βρισκει γυρω γυρω οπως κατεβαινει μιας και το καλαθακι εχει πλαγια οψη τραπεζιου και οχι κυλινδρου, δηλαδη θα τερματιζει και δεν θα πατιεται καλα ο καφες
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nikp81

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Ιουν 17, 2011 1:05 am



Μια εκχυλιση ακομα με Naked PF ...Ο καφες ειναι Taf Estate , με RD 24 μαιου...Μονο δειτε την σε Full Screen γιατι ειναι καπως χαμηλος ο φωτισμος και φαινεται καλυτερα!Εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερη η εκχυλιση!

little-prince

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από little-prince » Δευ Σεπ 19, 2011 2:36 pm

http://www.home-barista.com/naked-extra ... oting.html

Admin: Η ελληνική μετάφραση διαγράφηκε κατόπιν επιθυμίας των υπευθύνων του home-barista.com

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 19, 2011 3:05 pm

Αποστόλη ευχαριστούμε για την μετάφραση. Δεν ξέρω όμως εάν υπάρχουν θέματα παραβίασης copyright εδώ. Θα έπρεπε πιστεύω να υπάρχει άδεια από τον συγγραφέα. Υπάρχουν ένα-δύο ακόμα posts παρόμοια στο forum που μάλλον θα χρειαστεί ή να ζητήσουμε άδεια ή να τα διαγράψουμε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

little-prince

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από little-prince » Δευ Σεπ 19, 2011 4:44 pm

Χρήστο καλησπέρα,
Από την πλευρά μου δεν υπάρχει κάποια αδειοδότηση από το συγγραφέα, ούτε και έχω κάποια πρόθεση να τη ζητήσω. Η προσπάθεια μου αφορούσε την μετάφραση κάποιων αξιόλογων κειμένων για να βοηθήσουμε νέα μελή να κατανοήσουν ζητήματα εκχυλίσεων με επιστημονικό τρόπο. Σε περίπτωση που θεωρείς ότι προκύπτει πρόβλημα για το forum με πνευματικά δικαιώματα, εφόσον απαιτείται αδειοδότηση την οπόια από την πλεύρα μου δεν μπορούμε να έχουμε, μπορείς να προχωρήσεις στη διαγραφή τους.

Απάντηση