Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 11, 2021 1:01 pm

Αυτό που μετράει πρώτα απ' όλα είναι να σου αρέσει η γεύση.

Από εκεί κ πέρα μερικές τεχνικές λεπτομέρειες:
Έχεις έντονο channeling αριστερά (στο 0:05 κάνει ένα μικρό πιτσίλισμα στο pf και στο 0:13 στην κούπα). Επίσης δεν είναι καλή ένδειξη οτι ο κώνος κόβει βόλτες πέρα δώθε. Προσπάθησε να κάνεις καλύτερη κατανομή (wdt) και πιο προσεκτικό πάτημα.
Ένα συνηθισμένο πρόβλημα με τα κλασικά tamper είναι οτι μπαίνει παραπάνω πίεση στην πλευρά που βρίσκεται ο αντίχειρας και η επιφάνεια του puck δεν βγαίνει οριζόντια. Μια καλή λύση είναι ένα push style tamper.
Επίσης δεν φαίνεται αν το τέλος του βίντεο συμπίπτει με το τέλος της εκχύλισης. Δεν έχει και μεγάλη σημασία όμως γιατί προς το τέλος ο καφές φαίνεται να έδωσε ότι ήταν να δώσει (από το 0:20 κ μετά) οπότε από εκεί κάτω δεν έχει νόημα να τον αφήνεις.
Να παρατηρείς και την κρέμα. Θέλουμε σκούρο χρώμα με πιο έντονες σκουρόχρωμες κηλίδες ή γραμμές (tiger stripes), ενώ αντίθετα δεν θέλουμε άσπρες κηλίδες.
Θα δοκίμαζα να αλέσω ελάχιστα προς το fine ώστε το blonding point να το δω μετά το 0:25.

Καλές δοκιμές! :coffee:

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Ιαν 11, 2021 1:06 pm

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες παρατηρήσεις! Δυστυχώς λίγο πιο fine με τον graef δεν παίζει :f010: Η πας σε πολύ πιο fine ή παίζεις με τα γραμμάρια! Πιστεύεις ότι ένα push style tamper θα βοηθούσε; Το σκέφτομαι καιρό τώρα αλλά δεν ήξερα αν αξίζει το 30αρι που κοστίζει.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 11, 2021 1:21 pm

Έχει 3 σπουδαία πλεονεκτήματα:
- Ρυθμίζεις το βάθος οπότε έχεις τη σωστή απόσταση του puck από τη σίτα (ενώ με το κλασικό πατάς κ κατεβαίνεις τυχαία)
- Έχεις αλφαδιασμένο πάτημα (η επιφάνεια του puck δεν γέρνει)
- Έχεις επαναληψιμότητα! Κάθε φορά πατάς το ίδιο σωστά, οπότε βγάζεις από την εξίσωση τον παράγοντα "μήπως αυτή τη φορά πάτησα λάθος/στραβά/λίγο/πιο δυνατά...;" και η εκχύλιση πάει νεροχύτη.

Επειδή ο εσπρέσο έχει πολλές παραμέτρους, όσες περισσότερες πετάς εκτός εξίσωσης τόσο λιγότερο πονοκεφαλιάζεις. ;)

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Ιαν 11, 2021 1:38 pm

οκ αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις βάλτο εδώ ή στείλε μου ένα pm. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 11, 2021 1:58 pm

Δυστυχώς αυτό που είχα πάρει δεν υπάρχει πια, αλλά όποια μαϊμού κ να πάρεις το ίδιο είναι. Ψώνισε από ebay που έχει ποικιλία και δικλείδες ασφαλείας αν κάτι πάει στραβά. Επίσης να διπλοτσεκάρεις με τον πωλητή τη διάσταση του tamper σύμφωνα με το μέγεθος του καλαθιού σου.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Ιαν 11, 2021 2:04 pm

Τα tamper αυτά θέλουν calibration* εάν αλλάζεις γραμμάρια, κόψιμο, παλαιώνει ο καφές, κτλ
Βολεύουν απίστευτα όμως αν έχεις 1 κόκκο για πολύ καιρό γιατί κάνεις 1 φορά το calibration και είσαι (σχετικά) οκ.
Πάρε το πιο φτηνό που θα βρεις.


*Γιατί calibration;
Γιατί αυτά τα tamper δεν ασκουν σταθερή δύναμη, αλλά στοχεύουν σε σταθερό βάθος.
Αν βάλεις 19γρ στο 18άρι θα συμπιεστούν πάρα πολύ
Αν βάλεις 12γρ στο 18άρι δεν θα συμπιεστούν καθόλου (ακραία παραδείγματα)
Δεν μπορείς να τα ρυθμίσεις 1 φορά και μετά να τα χρησιμοποιείς με 20 διαφορετικούς καφέδες.
Δλδ μπορείς, σιγά, απλά δεν θα έχεις ίδιες παραμέτρους.

H διαδικασία "ρύθμισης" όπως την περιγράφει η clockworkespresso.:

To setup your new PUSH tamper:
1) Unwind handle to max setting (15mm)
2) Weigh and tamp your dose of coffee
3) Check tamper is level, then wind handle until it stops on the portafilter basket.
4) Lock handle with set screw
5) Pull a delicious shot

Καλό είναι να την επαναλαμβάνεις κάθε φορά που αλλάζεις συνταγή/καφέ.

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από master1992g » Δευ Ιαν 11, 2021 2:05 pm

Εδώ είσαι.... Από Πολωνία στα 18.5€ μετα μεταφορικά, το χρησιμοποιώ σε gaggia classic (58mm) εδώ και 1 βδομαδα... κουμπώνει τέλεια και η διαφορά στους καφέδες είναι τεράστια σε σχεση με πριν... απο τις πιο τίμιες αγορες που μπορείς να κάνεις.
https://www.aliexpress.com/item/1005001729116579.html

H ρύθμιση γίνεται πανεύκολα, δες το παρακάτω βίντεο...
https://www.youtube.com/watch?v=LZBbDMYPDGI

P.S. Παίζει και ζυγαριά ακριβείας με χρονόμετρο σε τούμπανη τιμή, την έχω και αυτήν(από τον ίδιο πωλητή).
https://www.aliexpress.com/item/1005001990282033.html

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Ιαν 11, 2021 2:16 pm

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις!

jimikoukou
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 10:54 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από jimikoukou » Δευ Ιαν 18, 2021 3:39 pm

Έχω μια Gaggia Classic pre-2015, με διαφορα mods/upgrades, ντουζιερα, group head, PID, ρυθμισμενη OPV κλπ.
Έχω παραγγειλει επιτελους έναν Niche Zero, αλλά προς το παρον είμαι με έναν Graef 702.
Τελευταία αγοράζω μονοποικιλιακους απο Taf, εχω naked portafilter, κ τους φτιαχνω στο μεγαλο καλαθακι της IMS, με 19-19,5 δοση.
Κανω WDT, xρησιμοποιω επισης distribution tool, κ γενικα συνηθως εχω πολυ συμμετρικές εκχυλίσεις χωρις πιτσιλισματα κλπ.
Παρατηρώ οτι αν κάποιες φορες, πχ σήμερα με Brazil Mococa, λογω κοψιματος ή λιγο μεγαλύτερης δόσης η εκχυλιση βγει πολύ αργή, δλδ αν ξεκιναει να τρεχει στα 20sec απο τη στιγμη που πατησω το κουμπι κ κρατησει κάπου κοντα στο λεπτο μεχρι να βγουν περίπου 50ml, ενω στη θεωρία ο καφές θα έπρεπε να ειναι πικρός κλπ, για πέταμα, παίζει να ειναι οι πιο γευστικές κ γεμάτες άρωμα, χωρις την πικραδα που θα περιμενα. Πως δικαιολογείται αυτό?
Απο θερμοκρασία δε νομιζω οτι ειναι ρυθμισμενη χαμηλά η μηχανή γιατι αν κανω κ ένα μικρο flush λιγο πριν, βγάζει κ λιγο ατμό.
Δικαιολογείται μήπως απο την μετρια/κακή ποιοτητα του μύλου? Ότι σε νορμαλ κοψιματα δε βγαζει αρωματα κλπ κ θελει να κοψεις ψιλά ή να αργήσει η εκχύλιση τοσο για να βγαλει αρώματα?
Με τον Niche Zero πχ που περιμένω, προφανώς θα εχω καλύτερο αποτέλεσμα, αλλα παίζει οι τοσο αργές εκχυλίσεις να είναι κ πάλι πιο ωραίες από τους "νορμάλ" χρόνους?

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από nkout » Δευ Ιαν 18, 2021 5:13 pm

Χωρις να ειμαι σε καμια περιπτωση ειδικος, κ εγω στα light ψησιματα, γευση βγαζω αν παω στα 40 - 50 sec κ νιωθω οτι κανω κατι λαθος με αυτα που διαβαζω εδω μεσα. Αρα δεν εισαι μονος :D

Απάντηση