Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Lualua
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2021 1:53 pm

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Lualua » Τρί Σεπ 21, 2021 6:35 pm

Hatori έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:20 pm
Lualua έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:11 pm
Χαιρετώ την παρέα σαν νέο μέλος! Έχω μια απορία....έχω φέρει την εκχύλιση 17.6 gr in 60 out σε 27 δευτερόλεπτα περίπου 9.5 bar... παρόλα αυτά ο καφές βγαίνει σαν νερουλος από το portafilter , όχι κρεμώδεις. Τι λέτε να συμβαίνει γιατί πραγματικά τα νούμερα είναι σωστά...αλλά και από γεύση ψηλό μάπα...βγάζει και οξύτητα και πίκρα. Ο καφές είναι Κολομβία Βραζιλία σπυρί αλλά από συσκευασία, οπότε δεν ξέρω ημερομηνία καβουρδισματος.
Τα 60 out είναι γραμμάρια ή ml ? Αν είναι γραμμάρια είναι πάρα πολλά πρέπει να κόψεις λεπτότερα !
60 γραμμάρια είναι. Δυστυχώς αν κόψω λεπτότερα ανεβαίνει η πίεση στα 11 bar....μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Σεπ 21, 2021 6:49 pm

60 gr είναι πολλά , δοκίμασε 20 in 45 out. Τί μηχανή έχεις?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από After » Τετ Σεπ 22, 2021 1:02 am

Lualua έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:35 pm
Hatori έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:20 pm
Lualua έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:11 pm
Χαιρετώ την παρέα σαν νέο μέλος! Έχω μια απορία....έχω φέρει την εκχύλιση 17.6 gr in 60 out σε 27 δευτερόλεπτα περίπου 9.5 bar... παρόλα αυτά ο καφές βγαίνει σαν νερουλος από το portafilter , όχι κρεμώδεις. Τι λέτε να συμβαίνει γιατί πραγματικά τα νούμερα είναι σωστά...αλλά και από γεύση ψηλό μάπα...βγάζει και οξύτητα και πίκρα. Ο καφές είναι Κολομβία Βραζιλία σπυρί αλλά από συσκευασία, οπότε δεν ξέρω ημερομηνία καβουρδισματος.
Τα 60 out είναι γραμμάρια ή ml ? Αν είναι γραμμάρια είναι πάρα πολλά πρέπει να κόψεις λεπτότερα !
60 γραμμάρια είναι. Δυστυχώς αν κόψω λεπτότερα ανεβαίνει η πίεση στα 11 bar....μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Δοκίμασε να εκχυλίσεις 35γρ στον ίδιο χρόνο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Σεπ 23, 2021 12:23 pm

Lualua έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:11 pm
Χαιρετώ την παρέα σαν νέο μέλος! Έχω μια απορία....έχω φέρει την εκχύλιση 17.6 gr in 60 out σε 27 δευτερόλεπτα περίπου 9.5 bar... παρόλα αυτά ο καφές βγαίνει σαν νερουλος από το portafilter , όχι κρεμώδεις. Τι λέτε να συμβαίνει γιατί πραγματικά τα νούμερα είναι σωστά...αλλά και από γεύση ψηλό μάπα...βγάζει και οξύτητα και πίκρα. Ο καφές είναι Κολομβία Βραζιλία σπυρί αλλά από συσκευασία, οπότε δεν ξέρω ημερομηνία καβουρδισματος.
Αν ο καφές σου βγαίνει νερουλός από τα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν σχηματίζει κρεμώδη κώνο μάλλον είναι μπαγιάτικος κ γι' αυτό δεν δίνει τίποτα στη γεύση. Δοκίμασε ένα άλλο καφέ με RD.

Lualua
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2021 1:53 pm

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Lualua » Σάβ Σεπ 25, 2021 12:52 am

After έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 1:02 am
Lualua έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:35 pm
Hatori έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 6:20 pm


Τα 60 out είναι γραμμάρια ή ml ? Αν είναι γραμμάρια είναι πάρα πολλά πρέπει να κόψεις λεπτότερα !
60 γραμμάρια είναι. Δυστυχώς αν κόψω λεπτότερα ανεβαίνει η πίεση στα 11 bar....μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Δοκίμασε να εκχυλίσεις 35γρ στον ίδιο χρόνο
Αγόρασα άλλο καφέ από γνωστή αλυσίδα καφεκοπτειων προφανώς αρκετά πιο φρέσκος από αυτό στο σακουλάκι γύρισα το μύλο σε αρκετά πιο χοντρή άλεση και στην τελευταία δοκιμή έχω 18.2 in 47 out σε 30 δευτερόλεπτα μαζί με pre infusion. Περίπου 25 με 26 δευτερόλεπτα καθαρής ροής δηλαδή. Αλλά η πίεση ήταν στα 11 bar. Γεύση λίγο οξυνη καθόλου πίκραδα. Δύσκολο να ταιριάξεις ακριβώς όλες τις παραμέτρους. Και 9 bar και 36gr out και 25 με 30 δευτερόλεπτα....

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 25, 2021 8:57 am

Χρησιμοποίησες αναλογία 2.6
Να ξέρεις βέβαια πως αυτή η αναλογία ταιριάζει μόνο σε πολύ όξινους καφέδες οι οποίοι είναι παράλληλα και πολύ ελαφρά ψημένοι
Σε αυτές τις αναλογίες οποιαδήποτε υφή που χαρακτηρίζει έναν καφέ εσπρέσσο, έχει χαθεί τελείως

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να εκχυλίσεις 36γρ στον ίδιο χρόνο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Σεπ 25, 2021 10:15 am

Lualua έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 12:52 am
. Περίπου 25 με 26 δευτερόλεπτα καθαρής ροής δηλαδή. Αλλά η πίεση ήταν στα 11 bar. Γεύση λίγο οξυνη καθόλου πίκραδα. Δύσκολο να ταιριάξεις ακριβώς όλες τις παραμέτρους. Και 9 bar και 36gr out και 25 με 30 δευτερόλεπτα....
Δείχνει σαν να προσπαθείς να κρατήσεις την πίεση στα 9 bar ενώ έχεις μια μηχανή ρυθμισμένη στα 11 bar.

Δεν αναφέρεις ποια μηχανή χρησιμοποιείς, αλλά για να παίρνεις 9 bar θα πρέπει να χαμηλώσεις την πίεση από τα 11 που είναι ρυθμισμένη τώρα ( αν υπάρχει OPV ).

Μέχρι τώρα προσπαθώντας να κρατήσεις την πίεση χαμηλά, οδηγείσαι σε πολύ σύντομες χρονικά εκχυλίσεις με μεγάλη ροή ( channeling ).

Lualua
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2021 1:53 pm

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Lualua » Σάβ Σεπ 25, 2021 10:29 am

BasilTh έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 10:15 am
Lualua έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 12:52 am
. Περίπου 25 με 26 δευτερόλεπτα καθαρής ροής δηλαδή. Αλλά η πίεση ήταν στα 11 bar. Γεύση λίγο οξυνη καθόλου πίκραδα. Δύσκολο να ταιριάξεις ακριβώς όλες τις παραμέτρους. Και 9 bar και 36gr out και 25 με 30 δευτερόλεπτα....
Δείχνει σαν να προσπαθείς να κρατήσεις την πίεση στα 9 bar ενώ έχεις μια μηχανή ρυθμισμένη στα 11 bar.

Δεν αναφέρεις ποια μηχανή χρησιμοποιείς, αλλά για να παίρνεις 9 bar θα πρέπει να χαμηλώσεις την πίεση από τα 11 που είναι ρυθμισμένη τώρα ( αν υπάρχει OPV ).

Μέχρι τώρα προσπαθώντας να κρατήσεις την πίεση χαμηλά, οδηγείσαι σε πολύ σύντομες χρονικά εκχυλίσεις με μεγάλη ροή ( channeling ).
Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα μόνο με την κοπή του καφέ να πετύχω 9bar και σωστή εκχύλιση σε δευτερόλεπτα... Αλλά τελικά πριν λίγο ρύθμισα την opv και τώρα έχω μόνιμη πίεση στα 9 bar και τέλος... Το μόνο που μένει ελπίζω είναι να πετύχω και το ακριβές κόψιμο τώρα... Μηχανή έχω μια crm3605. Δεν τπτ το φοβερό αλλά τουλάχιστον έχει pid, έχει opv, timer και 58 αρι κλείστρο. Όπως και να το κάνουμε είναι vfm με τα μισά λεφτά από μια gaggia.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 25, 2021 10:54 am

Μην αγχώνεστε με την πίεση και τον χρόνο

Η πίεση είναι μόνο μια από τις ρυθμίσεις της συνταγής και ο χρόνος ένα αποτέλεσμα αυτής, όχι σκοπός

Το μεγαλύτερο ρόλο το παίζει το brew ratio με το οποίο μπορείς να πάρεις εντυπωσιακά διαφορετικά αποτελέσματα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Σεπ 25, 2021 11:37 am

Lualua έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 10:29 am
BasilTh έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 10:15 am
Lualua έγραψε:
Σάβ Σεπ 25, 2021 12:52 am
. Περίπου 25 με 26 δευτερόλεπτα καθαρής ροής δηλαδή. Αλλά η πίεση ήταν στα 11 bar. Γεύση λίγο οξυνη καθόλου πίκραδα. Δύσκολο να ταιριάξεις ακριβώς όλες τις παραμέτρους. Και 9 bar και 36gr out και 25 με 30 δευτερόλεπτα....
Δείχνει σαν να προσπαθείς να κρατήσεις την πίεση στα 9 bar ενώ έχεις μια μηχανή ρυθμισμένη στα 11 bar.

Δεν αναφέρεις ποια μηχανή χρησιμοποιείς, αλλά για να παίρνεις 9 bar θα πρέπει να χαμηλώσεις την πίεση από τα 11 που είναι ρυθμισμένη τώρα ( αν υπάρχει OPV ).

Μέχρι τώρα προσπαθώντας να κρατήσεις την πίεση χαμηλά, οδηγείσαι σε πολύ σύντομες χρονικά εκχυλίσεις με μεγάλη ροή ( channeling ).
Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα μόνο με την κοπή του καφέ να πετύχω 9bar και σωστή εκχύλιση σε δευτερόλεπτα... Αλλά τελικά πριν λίγο ρύθμισα την opv και τώρα έχω μόνιμη πίεση στα 9 bar και τέλος... Το μόνο που μένει ελπίζω είναι να πετύχω και το ακριβές κόψιμο τώρα... Μηχανή έχω μια crm3605. Δεν τπτ το φοβερό αλλά τουλάχιστον έχει pid, έχει opv, timer και 58 αρι κλείστρο. Όπως και να το κάνουμε είναι vfm με τα μισά λεφτά από μια gaggia.
Και γιατί προσπαθούσες με το κόψιμο του καφέ να ρυθμίσεις την πίεση και δεν την ρυθμίσεις από την αρχή στα 9 bar να έχεις μια παράμετρο σταθερή και να είσαι οκ? Καλημέρα και καλά καφεδάκια

Απάντηση