Black Friday

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από geathana » Πέμ Δεκ 17, 2020 12:31 pm

Δεν υπάρχει περίπτωση.
Οι μόνοι που μπορούν να τους κυνηγήσουν ίσως είναι οι αποστολείς για διαφυγόντα κέρδη, σε περίπτωση αντικαταβολής που ο παραλήπτης δεν δέχτηκε να παραλάβει.
Ίσως και κάποιος παραλήπτης που το προϊόν που παρέλαβε έχει λήξει ή φθαρεί λόγω της αναμονής, μόνο στην περίπτωση που είχε πληρώσει υπηρεσία express.
Οι υπόλοιποι που περίμεναν ρούχα, παπούτσια, ηλεκτρικές συσκευές, τι να πούν θέλω 100€ για μια υπηρεσία που πλήρωσα 5€ και αργησε 15 μέρες? Θα γελάνε και οι γκισεδες

bilopol
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:41 pm

Re: Black Friday

Δημοσίευση από bilopol » Πέμ Δεκ 17, 2020 1:14 pm

Κ μεναα ειναι κολλημενα τα δεματα στον κεντρικο διαλογεα αττικης απο 1/12...ηδη ειχανε 5 μερες στην διαλογη της κορινθου..ελεος αμα πηγαινα με τα ποδια στο μαγαζι να τα παρω τωρα θα ειχα γυρισει ηδη αθηνα :clap: :f010:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Δεκ 17, 2020 1:52 pm

Μόλις έφτασε ο καφές και ήταν άψογα συσκευασμένος και προστατευμένος, μπορώ να πώ οτι το κατάστημα απο την μεριά του ηταν αψογο. Δεν αντεξα και και έκοψα λίγο απο το blend να το δοκιμάσω......πρίν σας πῶ την γνώμη μου να σας πω οτι δεν προτιμώ τα blends γιατί κανένα δεν με αφησε ποτἐ ικανοποιημένο......
Μεχρι στιμής το Cup10 έχει με διαφορά το καλύτερο ελληνικό blend που έχω δοκιμάσει και μάλιστα με διαφορά. Εντυπωσιακό ιδιαίτερα δε αν σκεφτεί καποιος οτι ειναι και το πλέον οικονομικό της αγοράς. Μπράβο!

barr
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 8:52 pm
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Gaggia Classic / V60
Μύλος:: DF64
2ος Μύλος:: Macap M4
Οι καφέδες μου:: Cup10, Round Cup

Re: Black Friday

Δημοσίευση από barr » Πέμ Δεκ 17, 2020 3:07 pm

H κατάσταση πάντως είναι γελοία. Είκοσι και πλέον μέρες αναμονή για ένα καφέ... :censored:
Οι έμποροι θα πρέπει να διαλέγουν καλύτερα τους συνεργάτες τους.
Η courier center πάντως μου παρέδωσε σήμερα χθεσινή παραγγελία ηλεκτρονικών. Επίσης 3 ευρώ το κόστος μεταφορικών.
H DHL πέντε μέρες από τσεχία.
Άλλα μαγαζιά παραδίδουν με δικά τους μέσα.
Η κατάσταση είναι δύσκολη για τον έμπορο, αλλά μην ξεχνάμε ότι και για μας δύσκολη.
Τέλοσπαντων, καλά ξεμπερδέματα.

apos_gk
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 1:22 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Black Friday

Δημοσίευση από apos_gk » Πέμ Δεκ 17, 2020 4:20 pm

Από 1/12 και η δική μου παραγγελία είναι κολλημένη στο κέντρο διαλογής στην Αθήνα. Μου κάνει εντύπωση πάντως πως ο αδερφός μου στην Θεσσαλονίκη παρέλαβε τον καφέ στις 8/12 ενώ εγώ στην Αθήνα όχι.

stavros123
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2020 1:04 pm

Re: Black Friday

Δημοσίευση από stavros123 » Πέμ Δεκ 17, 2020 6:06 pm

Μολις έφτασε και σε εμένα η παραγγελία μου(από 1/12). Πολύ καλά συσκευασμένα. Τώρα περιμένω να έρθει και η Lelit Anna (απο 30/11).
Τα καφεδάκια στην κατάψυξη λοιπον για την ώρα...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από dasimo » Παρ Δεκ 18, 2020 8:46 am

Μόλις τώρα δοκίμασα και το Brazilean! Μιχάλη....απλά συγχαρητήρια! Ταλαιπωρηθηκαμε πο την αναμονή αλλα άξιζε κάθε λεπτό αναμονής. Ένας υπέροχος καφές για πλούσια πρωινά καπουτσίνο, με τον specialty να συνοδεύει τα γευματα και δείπνα της ημέρας ως espresso. Μιχάλη πές μας για το κάθε blend την δική σου πρόταση για συνταγή (δόση, δευτερόλεπτα, ml) ?

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από stasta » Παρ Δεκ 18, 2020 9:37 am

Έχει συνταγή στο site του στο τέλος της περιγραφής κάθε καφέ.
Πάντως ειδικά με το βραζιλιάνικο blend,όπως και να το έκανα,έβγαζα καλό καφέ.
Εγώ δοκίμασα με 17 γραμμάρια σε καλαθάκι με ύψος 24.5mm και 35-38 γραμμάρια ρόφημα και με 15 γραμμάρια σε καλαθάκι με ύψος 22mm και 30-33 γραμμάρια ρόφημα.
Άντε να έρθει και η σειρά μας να παραλάβουμε κάποια στιγμή

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Black Friday

Δημοσίευση από Batman » Παρ Δεκ 18, 2020 6:11 pm

Παραδοθηκε στα elta courier 26/11....
Παρελαβα σημερα 18/12...
Λιγες μερες ακομα και εκλεινα μηνα...
Ευχομαι τουλαχιστον να εχουμε καλυτερη τυχη στο φλυτζανι...

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Black Friday

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Δεκ 20, 2020 7:05 pm

Κρατιέμαι πολύ καιρό να μη γράψω, αλλα και η υπομονή έχει και τα όριά της. Κατανοώ ότι απόλυτα δε φταίει το κατάστημα αλλά σίγουρα έχει ενα μερίδιο ευθύνης μιας και εχει επιλέξει να είναι συνεργάτης του.
Μερίδιο ευθύνης έχω κι εγώ αφού, παρότι είχα ξανά κακή εμπειρία , παρήγγειλα πάλι.
Φυσικά όλα αυτά τα γράφω, αφού η παραγγελία μου έγινε στις 24/11 , σε λίγες ημέρες θα κλείσω 1 μήνα και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα έχω παραλάβει αφού ακόμη είναι κολλημένο στο κέντρο διαλογής.
Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να χρειαστεί να πάρω από αλλού και άλλο καφέ (εννοείται πως από τότε έχω ξαναπαραγγείλει) διότι διαφορετικά θα μείνω τα Χριστούγεννα χωρίς καφέ.
Έχω ήδη παραλάβει άλλα δέματα από Πολωνία , από Ελλάδα αλλά δέματα με άλλες σοβαρές μεταφορικές, σε λίγο θα παραλάβω από Κίνα δέμα και οι καφέδες από την Κόρινθο ακόμη δεν έχουν ερθει.
Τι να πω...

Απάντηση