Black Friday

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Δεκ 13, 2020 9:18 am

Εώς και σήμερα 13.12 δέν έχω λάβει τον καφέ απο τα ΕΛΤΑ courier.......κανένας τρόπος επικοινωνίας μαζί τους και για εμένα η τελευταία φορά που παίρνω καφέ έτσι και όχι physically η απο μαγαζί που παραδίδει με ιδία μέσα στήν Αθήνα. Ξέρω οτι για πολλούς έχω άδικο αλλα η εμπειρία είναι τραυματική για να επαναληφθεί. Με δεδομένο οτι υπάρχουν μαγαζιά στήν Αθήνα που ψωνίζω και κάνουν εγγυημένα παράδοση την ίδια η την επόμενη ημέρα δεν έχω λόγο να ρισκάρω ακόμη και αν το προιόν τελικά είναι καλό. Το δέμα κλείνει 20 ημέρες στόν δρόμο, τον ήλιο την βροχή κατα συνέπεια γνώμη μου ελιναι οτι θα είναι άχρηστο.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Black Friday

Δημοσίευση από edifis » Κυρ Δεκ 13, 2020 3:55 pm

christos.k έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 9:28 pm
Εμένα έφθασαν Τετάρτη 9/12. Υποψιάζομαι λόγω μεγάλου μεγέθους το προώθησαν γρηγορότερα.

Ευχαριστώ Μιχάλη.
Καλές γιορτές σε όλους.
Προφανώς είναι συσκευασίες του κιλού, έτσι?

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Black Friday

Δημοσίευση από christos.k » Τρί Δεκ 15, 2020 1:38 am

Είναι συσκευασίες 250gr.
Απλά είναι 16 τεμάχια

Άβαταρ μέλους
supperclub
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 3:39 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Rocket R60V
Μύλος:: HG-ONE 83mm
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Yirgacheffe
Τοποθεσία: Athens

Re: Black Friday

Δημοσίευση από supperclub » Τρί Δεκ 15, 2020 1:45 pm

Μια από τα ίδια και εμένα . Το θέμα είναι ότι εάν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τέλους του μήνα σε κάποιον θα πρέπει να πέσουν και οι ευθύνες . Ίσως και εγώ παρεξηγηθώ γι αυτό που λέω αλλά εγώ δεν πρόκειται να πάρω τηλέφωνο την μεταφορική , πρώτων επειδή δεν θα τους βρω και δεύτερο επειδή έχω δεύτερο ρόλο με την μεταφορική σαν αποδέκτης .

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Black Friday

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Δεκ 15, 2020 6:21 pm

Είναι μεγάλο πρόβλημα. Κακώς οι μεταφορικές δεν πήραν έξτρα προσωπικό με τόσο μεγάλο φόρτο εργασιας. Θεωρώ ότι μετά τα Χριστούγεννα θα επανέλθουν οι χρόνοι παραλαβής στα γνωστά. Και το δικό μου κολλημένο δείχνει στην Αθήνα. Έχω στείλει κι εγώ πακέτο και μάλιστα νωρίτερα από την αποστολή του μιχαλη, εκτός Αθηνών, και ακόμα δείχνει στην αποθήκη στην Αθήνα. Μου φαίνεται παράλογο να αποδώσω ευθύνες στον αποστολέα και όχι στον παροχο της υπηρεσίας αποστολής αφού, Αποδεδειγμένα, το πακέτο έφυγε στην ώρα του και άλλος ευθύνεται για την καθυστέρηση. Προσωπικά σκοπεύω να στείλω παράπονο στα ΕΛΤΑ κουριερ.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Δεκ 15, 2020 7:58 pm

Σε κάθε περίπτωση αυτό πυ συμβαίνει είναι παράλογο και βεβαια καμμία ευθύνη δεν φέρει το cup10, αλλα οταν (πλεον αν) θα έρθουν θα αδικηθεί το μαγαζί , καθώς η ποιότητα θα είναι σίγουρα αλλιωμένη. Δεν ξέρω αν μπορέσει ποτέ να αποκατασταθεί η φήμη πλεόν του συγκεκριμένου courrier.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από geopapa » Τετ Δεκ 16, 2020 9:11 am

Εμένα είναι προς παράδοση σήμερα. Θα δείξει, είμαι απο τους αισιόδοξους γιατι οταν έφυγε πρεπει να ήταν φρεσκοψημένος. Τώρα σχετικά με τις συνθήκες αποθήκευσης τι να πω. Κανείς δεν τις ξέρει και σε νορμάλ περιπτώσεις όχι μονο τωρα. Δεν θα ανοιξω καποιο σακουλάκι τώρα αφού έχω άλλο καφε, οπότε λέω να εφαρμόσω την μέθοδο της καταψυξης του James Hoffman σε όλο το πακέτο.

Άβαταρ μέλους
Yiannis13
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2017 6:49 pm

Re: Black Friday

Δημοσίευση από Yiannis13 » Τετ Δεκ 16, 2020 9:50 am

Εγώ παρέλαβα χθες το απόγευμα από 27/11..
Δυστυχώς ο καφές έχει αρχίσει να μπαγιατέυει,ελάχιστη μυρωδιά όταν άνοιξα το ένα σακουλάκι..
Λυπάμαι,αλλά ευθύνη έχει και ο πωλητής γιατί όπως παρακολουθώ δεν ασχολήθηκε καν με όλη αυτή την ανεπίτρεπτη καθυστέρηση....
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορεί μόνο ο πελάτης να είναι ο ζημιωμένος..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Black Friday

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Δεκ 16, 2020 10:56 am

geopapa έγραψε:
Τετ Δεκ 16, 2020 9:11 am
... Δεν θα ανοιξω καποιο σακουλάκι τώρα αφού έχω άλλο καφε, οπότε λέω να εφαρμόσω την μέθοδο της καταψυξης του James Hoffman σε όλο το πακέτο.
Οπως λέει και ο Hoffman στο βιντεο του , το να βάλεις στην καταψυξη εναν καφέ που ειναι ήδη μπαγιάτικος ,δεν θα βοηθήσει παρα στο να μην μπαγιατέψει εντελώς (αν ειναι π.χ. 1 μηνα).Η συγκεκριμένη μέθοδος προτείνεται κυρίως για κατάψυξη οσο ο καφές είναι πολύ φρέσκος-ιδανικά σε φάση degassing.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Black Friday

Δημοσίευση από geopapa » Τετ Δεκ 16, 2020 11:20 am

Yiannis13 έγραψε:
Τετ Δεκ 16, 2020 9:50 am
Εγώ παρέλαβα χθες το απόγευμα από 27/11..
Δυστυχώς ο καφές έχει αρχίσει να μπαγιατέυει,ελάχιστη μυρωδιά όταν άνοιξα το ένα σακουλάκι..
Λυπάμαι,αλλά ευθύνη έχει και ο πωλητής γιατί όπως παρακολουθώ δεν ασχολήθηκε καν με όλη αυτή την ανεπίτρεπτη καθυστέρηση....
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορεί μόνο ο πελάτης να είναι ο ζημιωμένος..
Ψήσιμο 30/11 δεν νομιζω οτι ειναι και μπαγιατικος ο καφες ρε παιδια.. Τουλάχιστον στην περιπτωση μου το πακετο μοσχοβόλαγε πριν ανοιξω την εξωτερική συνολική συσκευασία. Καταλαβαίνω οτι ανάλογα με την διαδρομή και τις συνθήκες συντήρησης αυτό μπορει να διαφέρει αλλά καλό είναι να μην υπερβάλλουμε. Ο πωλητής για μένα δεν εχει καμμία ευθύνη, ήδη πούλησε σε τιμή κόστους σχεδόν αν λαβουμε υπόψιν και τα μεταφορικά που για τα μέλη είναι δωρεάν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geopapa την Τετ Δεκ 16, 2020 11:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση