Ερωτηση για Pastora Estate Tarrazu Costa Rica SHB

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Ερωτηση για Pastora Estate Tarrazu Costa Rica SHB

Δημοσίευση από brexei » Δευ Μαρ 30, 2020 5:12 pm

Εγω το θεμα με την αλεση το ειχα στην Αιθιοπία τελικα (Guji)... Αλλα μονο στο πρωτο σακουλακι. Αργοτερα που ξαναπηρα τον ιδιο καφε αλεθα φυσιολογικά. Οποτε μπορει να ετυχε.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Ερωτηση για Pastora Estate Tarrazu Costa Rica SHB

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Μαρ 30, 2020 10:18 pm

Όσο ψιλά κι αν αλέσεις, οσο wdt κι αν κάνεις πάντα η εκχύλιση θα ξεκινάει φαινομενικά καλά και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα το πακ σου θα χανει αποτομα ολη την υδραυλική αντίσταση και η ροή θα τρέχει ανεξέλεγκτα. Δεν φταίει ο εξοπλισμός ουτε η τεχνική σου. Αν σου αρέσει το φλυτζάνι που βγάζεις, πράγμα πολύ πιθανό, παραβλέπεις το οπτικό κομματι και συνεχίζεις να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου. Διαφορετικά κάνε τον φίλτρου και προχώρα στο επόμενο σακούλι. Μην παιδεύεις τον εξοπλισμό σου.

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για Pastora Estate Tarrazu Costa Rica SHB

Δημοσίευση από M.speciality » Σάβ Απρ 04, 2020 1:35 am

Δεν έχω κρατήσει από την εν λόγω παρτίδα, αλλά αν η αντίσταση του καφέ καταρρέει μετά από λίγο τότε ή δεν έχει ντεγκάζαρει αρκετά ο καφές ή ενώ εγώ κράτησα σταθερή την καμπύλη καβουρδισματος σε χρόνους και θερμοκρασία. Οι εξωτερικές συνθήκες μπορεί να άλλαξαν και τα ποσοστά υγρασίας στην ατμόσφαιρα άρα να έμεινε μεγαλύτερο ποσοστό υγρασίας στον κόκκο ή κατά την ψύξη να απορρόφησε από την ατμόσφαιρα!!!! Αλλά δεν είχα ανάλογο παράπονο από κάποιον άλλο που αγόρασε αυτόν τον καφέ!!! Δοκίμασε και μια από αυτές τις μέρες και επικοινώνησε μαζί μου!!!! Το τηλέφωνο μου θα το βρεις σάιτ

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Ερωτηση για Pastora Estate Tarrazu Costa Rica SHB

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Απρ 04, 2020 1:41 pm

Δυστυχώς δεν εχω αλλο. Το υπόλοιπο το εκοψα για Γαλλικο κ ηταν κ πολυ ωραιος. Ισως έφταιγα κ εγω γιατι δεν εχω εμπειρια με light ψησίματα. Απο την αλλη, η Αιθιοπία που πηρα μαζι, δεν ειχε τετοιο θέμα, ηταν πολυ πιο ευκολη.

Απάντηση