Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιαν 22, 2020 8:22 pm

Ξεκίνησα από σήμερα το πείραμα με τον εν λόγω καφέ.
Ο καφές ειναι ψημμενος 16/1 και ανοίχτηκε σήμερα 22/1. Θα διατηρηθεί σε δοχείο air scape.
Σήμερα έκανα 3 εκχυλισεις μέχρι να βρω τη σωστή άλεση. (Θα ανεβάσω φωτό και βίντεο από τον υπολογιστή). Σε συννενόηση με το Μιχάλη έβαλα : 18γρ in, 30γρ out, 35sec εκχύλιση στους 93 βαθμούς με το vst 18 καλαθακι.
Οι εκχυλισεις έγιναν με τη rancilio Silvia v3 και η άλεση στον niche zero (στο 16).
Έκανα και μια δική μου εκχύλιση με preinfusion, πιο ψιλή άλεση (στο 12) και εκχύλιση στα 55 δευτερόλεπτα η οποία μου άρεσε περισσοτερο , αλλά γούστα είναι αυτά.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιαν 22, 2020 8:35 pm

Επίσης στο διαθλασιμετρο έδειξε 14
Δλδ 14×0.85χ(30.5/18)= 20.16

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 22, 2020 10:43 pm

Αναστασία, μηπως θα μπορούσες να μας περιγραψεις και τη γεύση; Παλευω τον ιδιο καφε τωρα και με εχει μπερδεψει λιγακι... ( δες το αλλο νημα cup10).

Επισης, εκτος απο τις οπτικες μετρησεις θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε και την όποια μεταβολή της γευσης με το πέρασμα του χρόνου.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 9:02 am

Η γεύση είναι εντελώς υποκειμενική βέβαια.. Ο καφές είναι πολύ φρέσκος ακόμα, πιστεύω ότι δεν έχει δώσει το προφίλ του, λογικά σε 5-6 μέρες θα ναι σούπερ. Στην εκχύλιση που μέτρησα είχε έντονη γεύση εσπεριδοειδών, όχι τόσο λεμόνι, θα έλεγα κάτι σε ξύσμα πορτοκαλιού/ μανταρινιού και βούτυρο (δεν ξέρω καν αν υφίσταται αυτό χαχαχα..ένιωσα σαν να τρώω κέικ) και πολύ γεμάτο σώμα.
Στη δική μου εκχύλιση έβαλα λίγο λιγότερο in (17,7) και έβγαλα 35 out, ίδια θερμοκρασία, πιο ψιλή άλεση και η εκχύλιση κράτησε 55'' με πρώτη σταγόνα στα 20''. Αυτό μου εξαφάνισε μια πικρίλα που μου έβγαλε η εκχύλιση των 35'' και ο καφές ήταν πιο γλυκόπιοτος.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Ιαν 23, 2020 10:08 am

Αναστασια τι pre infusion κανεις δηλαδη ποσα bar κ τι χρονο και δεν σου πικριζει στα 55''? Ισα ισα που σου βγαινει κ καλυτερο.
Μηπως εχεις κ flow control στη silvia?
Απο κει που παιρνω καφε εχουν synesso hydra την "απλη" χωρις pressure profile, μονο pre infusion εχει και κανουν εκχυλισεις στα 55'' κ το αποτελεσμα ειναι super.
Εγω στο σπιτι εχω manual pre infusion στα 3 bar στην duetto, αλλα αν κανω τον ιδιο καφε στα 55'' βγαζει πικρα.
Μηπως ηρθε η ωρα να βαλω κ εγω flow control?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 10:52 am

Το pre που έκανα εδώ είναι 20'' στα 4 bar μέχρι την πρώτη σταγόνα και μετά σιγά σιγά στα 9 bar. καλά...άλλο το pre της synesso άλλο το ταπεινό δικό μου, εντελώς άλλη τεχνολογία έχει το flow στις e61 (τύπου Bianca με κιτ από πάνω) και διαφορετικό αυτό που κάνω εγώ. Η Silvia δεν έχει ε61, κάνω ρύθμιση της πίεσης μέσω μιας βαλβίδας η οποία, στην ουσία μπλοκάρει τη ροή του νερού. Είναι φασαριόζα, αλλά στο φλιτζάνι είναι η μέρα με τη νύχτα από το πώς ήταν πριν.

Για να λες "manual" υποθέτω ότι εννοείς αυτή τη διαβροχή του puck που κάνει η Alex Duetto όταν ανεβάσεις λίγο το λεβιέ της εκχύλισης. Ίσως αν δοκίμαζες να τη συνδέσεις στο δίκτυο να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Εκεί θα παίρνει τα bar του δικτύου και θα το αξιοποιήσει πλήρως το pre που έχει. Επίσης, μην συγκρίνεις το στρογγυλεμένο αποτέλεσμα που πίνεις στην καφετέρια με τη μηχανάρα...Παίζει τεράστιο ρόλο και το νερό που χρησιμοποιούν, τα φίλτρα...όλα. Με το φανταστικό μύλο που έχεις πάντως αξίζει να βάλεις flow control χαχαχα

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Ιαν 23, 2020 11:55 am

Την εχω συνδεδεμενη στο δικτυο με φιλτρα ολα κομπλε.
Manual εννοω οτι κανω οση ωρα θελω pre infusion με την πιεση του δικτυου (3 bar) και με δυνατοτητα να χαμηλωσω την πιεση παλι στα 3bar κατα τη διαρκεια της εκχυλισης, αλλα το κανω μονο στα τελευταια 3 - 5 δευτερόλεπτα της εκχυλισης.
Το αποτελεσμα ειναι εφάμιλλο με του μαγαζιου αλλα εγω το παιρνω στα 40'' στα 50''- 55'' μου πικριζει.
Προφανως ειναι αλλος ο τροπος που λειτουργει αυτη η μηχαναρα η synesso.
Παλια ειχαν μια la marzocco linea και καναν εκχυλισεις στα 35'' - 40''. Απο τοτε που πηραν τη synesso εκχυλιζουν στα 50'' -55''.
Σκεψου οτι ο mythos που εχουν για μυλο δεν τη παλευει να κοβει τοσο ψιλα σε ωρες αιχμης, κολλουσε το μοτερ και τον αλλαξαν με robur s.
Καλυτερα φλυτζανια παντως εδινε ο mythos.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 12:17 pm

:offtopic: αλλά...
τι διαφορές είδες στο φλιτζάνι μεταξύ Mythos και robur?
Ενδιαφέρουσα σύγκριση αφού μιλάμε για ίδιο καφέ και ίδια μηχανή. Με τι καφέ τους δοκίμασες?
Η μόνη σύγκριση κωνικών και επίπεδων που έχω κάνει είναι mazzer major/k10 , ok με σαφέστατα μικρότερα τα μαχαίρια και των δύο, αλλά σε ό,τι καφέ ήπια, μου άρεσε περισσότερο η άλεση του κ10, σε άλλους καφέδες λιγότερο, σε άλλους περισσότερο. Κι όχι τπτ άλλο, αλλά τον robur και τα μαχαίρια του τα είχα ένα απωθημένο...

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Ιαν 23, 2020 12:30 pm

Αμαααανννν Robur ακούω, Synesso, Marzzocco....Πωπω με φτιάξατε πάλι πρωινιάτικα δεν είναι να μπαίνει κανείς εδώ μέσα. Εχω πιει ήδη 3 εσπρεσσάκια και με βλέπω για το τέταρτο μη πω πέμπτο. Αναστασία κι εγώ η αλήθεια είναι οτι ψηνόμουν για το Robur. Αν έβρισκα καμιά ευκαιρία θα το σκεφτόμουν να τον έπαιρνα. Αλλά για σπίτι... και με το τεράστιο διαγώνιο τούνελ εξόδου δύσκολη η ρουτίνα... Υπόψην τα μαχαίρια του εσωτερικά είναι ίδια διάμετρος με του Compak. Πολύ ενδιαφέρον το πείραμα... Το βιντεάκι με την πρώτη ευκαιρία please :worthy: να απολαύσουμε την εκχύλιση

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πείραμα (Β) Αιθιοπία Adola district Anferara kebele

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 23, 2020 12:42 pm

Όσο για το flow, πιστεύω θα δεις διαφορά γιατί θα μπορείς να παίξεις με όσο ομαλή μετάβαση θέλεις, από 0 bar μέχρι 9 ακόμα και κατά τη διάρκεια της εκχύλισης...άρα γιατί όχι? Στην τελική, σε όσους καφέδες δεν το χρειάζονται, δεν το χρησιμοποιείς.

Απάντηση