Matahara Washed Ethiopia

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Matahara Washed Ethiopia

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Οκτ 18, 2019 7:05 pm

Τον τελευταίο καιρό είπα να ξεφύγω από τα "βασικά" χαρμανια των ψηστων και πήρα το χαρμανι του νήματος.

Μία αρχική παρατήρηση είναι ότι το degasing των σπυριων κρατά παραπάνω από 10 ημέρες. Μέχρι τις δέκα ημέρες είναι αρκετά μπερδεμένη η γεύση.

Το συγκεκριμένο χαρμανι αποτελεί την πρώτη επιτυχημένη προσπάθεια μου με τον καινούριο εξοπλισμό σε πιο προχωρημένους καφέδες.

Η συνταγή που ακολουθώ είναι
Α. 18,5+ γραμμάρια (όχι όμως πάνω από 19).
Β. temperature surf ως εξής: μόλις σβήσει η αντίσταση του μποιλερ, αναμονή 30 δευτερόλεπτα. Μετά τρέχω νερό για 3 δευτερόλεπτα, στη συνέχεια κουμπωνω το έτοιμο κλείστρο και στα 50 δευτερόλεπτα (από τη στιγμή που έσβησε η αντίσταση) ξεκινάω την εκχύλιση.

Η πρώτη σταγόνα πέφτει στα 10 δευτερόλεπτα και η εκχύλιση κρατάει περίπου 40 με 45 δευτερόλεπτα, ώστε να πάρω στο φλιτζάνι γύρω στα 32 με 34 γραμμάρια. Χρησιμοποιώ το καλαθάκι της rancilio και γυμνό κλείστρο (πολύ βοηθητικό για να αποφευχθεί το chanelling).

Το προφίλ του καφέ γράφει πολλά: λουλούδια, λεμόνι, ροδάκινο, μαύρο τσάι, μέτρια οξύτητα, γλυκό και πικάντικο τελείωμα. Από όλα παίρνω το μαύρο τσάι και το πικάντικα γλυκό τελείωμα. Επίσης η οξύτητα του δεν είναι σημαντική. (έχω πιει πολλά ξύδια με τη "classic" :lol: ).

Είναι ωραίο καφεδάκι αλλά πιο ωραίο είναι ότι βγαζω κάτι από το προφίλ του καφέ. :a049:

Απάντηση