CUP10 coffee roaster

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Ιαν 16, 2019 11:08 pm

Εκτιμώ ότι ο συνδυασμός σκληροί κόκκοι και παλιά σχετικά μαχαίρια φταίει. Δυστυώς κόβω μόνο λίγα λίγα. Αν βάλω πάνω από 2-3 γραμμάρια στουμπώνει. Δε πειράζει συμβαίνουν αυτά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 16, 2019 11:49 pm

Νίκο καλησπέρα! Άνοιξα σήμερα την Κόστα Ρίκα (honey). Δεν είναι light, δε φταίει το ψήσιμο. Στα μάτια μου μοιάζει Ελαφρύ προς μέτριο. Παραθέτω παρακάτω φωτογραφία σε σύγκριση με Ethiopia Kochere Yirga από το μαγαζί (Coffee island), η οποία είναι light to medium.
Yirga CI VS San Gabriel Cup10.jpg
Το θέμα είναι στη πυκνότητα του κόκκου! Πιο stricly dense δεν έχω δουλέψει μέχρι τώρα(!) Βασικά, δεν είχα δοκιμάσει ποτέ san gabriel από τη φάρμα Mercedes Sur. Διαβάζοντας μόνο θεωρητικά, ήξερα μόνο ότι έχεις cup profile που διαφοροποιείται από τις πιο "συνηθισμένες" κοστα ρικανές, με έντονη και διαρκή σοκολατώδη επίγευση + γλύκα. Σήμερα που έψαξα περισσότερο, έμαθα πως άλλο ένα χαρακτηριστικό, είναι ο εξαιρετικά πυκνός καρπός.
Και, ναι, πράγματι, για 1η φορά είδα και διαφορετική αντιμετώπιση στον Ε10. Δε δυσκολεύτηκε προφανώς ή μπούκωσε, αλλά ο ήχος άλεσης ήταν εντονότερος (αρκετά) και η άλεση διήρκεσε και κατιτίς πιο πολύ χρονικά (+1sec, στα περίπου 3.5 χοντρικά που έχω μέσο όρο σε κάθε καφέ).

Feedback για τον καφέ (είμαστε 9η ημέρα από RD) στις 3 συνολικά εκχυλίσεις που έκανα:

Κρίνοντας κυρίως από το χρώμα του κόκκου, και εφόσον ήμουν 54 (αρίθμηση κολάρου) στον (επίσης φρέσκο) Ethiopia Yirga του μαγαζιού, ξεκίνησα 1η δοκιμή στο 52, μιας και ούτως ή άλλως για τον εν λόγω καφέ του μαγαζιού, το προφίλ το "έχω" σε ratio 1:2 στα 26-29 sec, και ήξερα ότι στους καφέδες του Μιχάλη συνήθως ικανοποιούμαι και ξεκινάω σε κάθε καφέ από 1:2 (ή 1:1.7)σε χρόνους από 30sec και πάνω.
1η Εκχύλιση: 1:2 ratio || 26 sec
2η Εκχύλιση: 1:1.7 ratio || 27 sec
3η Εκχύλιση: 1:1.7 ratio || 30 sec

Σε όλες γραμμάρια (in) = 18.5 και Θερμοκρασία στα κλασικά μας.
Όπως σε όλους τους SHB που έχω δουλέψει, οπτικά οι εκχυλίσεις (στο naked) ξέρω και αναμένω ότι δεν είναι (και ίσως δε πρέπει να είναι) και το πιο αξιόπιστο κριτήριο. Δηλαδή, μπορεί το μάτι να μη "χορταίνει" εν συγκρίσει με άλλες επιλογές, (χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι έχεις channeling ή tunneling κοκ), αλλά η γεύση αποζημιώνει.

Γευστικό Αποτέλεσμα: Γεμάτο φλιτζάνι. Το 1ο χαρακτηριστικό που κάνει εντύπωση. Βουτυρώδες σώμα, μου θύμισε τη Κένυα Kainamoui του μαγαζιού. Ιδιαίτερα φρουτώδες, λουλουδάτα και γλυκά αρώματα. Την έντονη επίγευση σοκολάτας την αισθάνθηκα μόνον στη 3η εκχύλιση (λογικό). Ακόμα, δεν είναι τόσο ξεκάθαρες οι γεύσεις (νομίζω θέλει ακόμα 3-4 μέρες), αλλά αν κάτι εμένα μου έμεινε 100% με θετική χροιά, είναι οι νότες λεμονιού, που είναι Γλυκέςρε φίλε! Πολύ ευχάριστη οξύτητα, ακόμα και στα 27 sec, παρ' όλο που φαινόταν ότι θέλει ακόμα λιγάκι 'σφίξιμο' στην άλεση.
Είμαι πολύ ικανοποιημένη από τις πρώτες μου δοκιμές!

Μονάχα μια υποσημείωση από εμένα:
Ίσως ο Μιχάλης, θα ήταν καλό να βάλει κάποιο σχετικό σχόλιο στο site για τη φύση της πυκνότητας του κόκκου. Διαισθάνομαι, ότι εφόσον ένιωσα τη διαφορά στον Ε10, μύλοι με μικρότερα μαχαίρια και αδύναμο συγκριτικά μοτέρ, θα εμφανίσουν δυσκολίες! Οπότε, νομίζω θα ήταν χρήσιμη μια τέτοια σημείωση για να ξέρει και ο αγοραστής τι να περιμένει.

Αυτά σε πρώτη φάση. Θα επανέλθω αργότερα με σωστό και πλήρες feedback.

__________________
EDIT: Με πρόλαβε σχόλιο του Μιχάλη, αχαχα. Πόση ώρα έγραφα ? :a042: :lol:

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Κυρ Ιαν 20, 2019 12:07 am

Έκανα και εγώ σήμερα μερικές δοκιμές αλλά όσο και να ψιλόκοβα λιγο λίγο δε μπόρεσα να πάρω καφέ της προκοπής. Μύριζε υπέροχα αλλά υπερβολικά όξινος,Το αστείο είναι ότι το πακ έβγαινε τέλειο όσο με κανένα καφέ ποτέ. Νομίζω πως ο μύλος μου δεν μπορεί να διαχειριστεί τον καφέ. Έτρεχε καφές με μεγάλη εως πολύ μεγάλη ροή και αρκετες στιγμες το chanelling πήγαινε θεό. Ισως ο συγκεκριμένος καφές είναι απαιτητικός για τον εξοπλισμό μου γτ να ξέχασα τι κάνω δύσκολο. Κρίμα γτ μύριζε τέλεια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 23, 2019 7:15 pm

Καλησπέρα στην παρέα!

Επιστρέφω με ένα mini feedback και μερικούς προβληματισμούς:

Για την Ημίξηρη επεξεργασία:
Όσο γεμάτα ήταν τα 3 πρώτα μου φλιτζάνια τη 1η μέρα που άνοιξα το σακουλάκι, άλλο τόσο ..."άδεια" ήταν τις επόμενες. Μέχρι και το τέλος του σακουλακίου, δε κατάφερα να πάρω φλιτζάνι που να με ικανοποιήσει. Ίδιες ρυθμίσεις/ρουτίνα με τη 1η μέρα δοκιμών, και παρ 'όλα αυτά τόσο η συμπεριφορά στο naked όσο και γευστικά το ίδιο το φλιτζάνι μου, ήταν ... Εκνευρίστηκα με τον εαυτό μου, γιατί είχα πάρα πολύ καιρό να 'αποτύχω' σε εκχύλιση κάποιου καφέ.

Πριν δυο μέρες άνοιξα τη Fully Washed (San Gabriel Costa Rica) :
Ακόμα χειρότερα τα αποτελέσματα... Ακόμα δεν έχω πιει φλιτζάνι και έχει φύγει ακριβώς το μισό σακούλι. Έφτασα το pid μέχρι και 105(!) (και έπεσα και στο 100 σε δοκιμή), {πρακτικά θ = ~92-97°C ±1}, χρόνοι από 30-40 sec για το προτεινόμενο ratio, αλλά και πάλι ... τίποτα...
Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι η συμπεριφορά στο naked είναι ασθενική.

Θα το παλέψω λίγο ακόμα (όσο φτάσει το σακούλι), και θα επανέλθω. Αν χρειαστεί, ίσως βιντεοσκοπήσω το γυμνό extraction για να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 23, 2019 7:38 pm

Χθές συνειδητοποίησα κι εγώ ότι έχω αγοράσει ένα σακουλάκι San Gabriel Honey - Costa Rica με rd 7/1. :coffee:

Σήμερα έκανα την πρώτη μου δοκιμή στις ίδιες ρυθμίσεις που έκοβα το blend cup 10, αλλά βγήκε πολύ γρήγορα (45γρ σε 20 sec) και ο καφές ήταν νερουλός. Έχει μια οξύτητα, διαφορετική από αυτή του blend, αλλά ίσως οφείλονταν και στην κακή εκχύλιση. Άλλο άρωμα δεν έπιασα...

Επίσης, ο μύλος μου νομίζω ότι έκανε λίγο διαφορετικό ήχο, αλλά δε μπούκωσε ουτε κόλλησε πουθενά.

Σταυριάνα, εσύ τον αλέθεις πιο ψιλά απ' ότι άλλους καφέδες από cup10; Αν είναι να μην τα καταφέρνεις εσύ, τότε προβλέπω να πετάξω όλο το σακουλάκι στις δοκιμες... Δε με παίρνει όμως να τους πετάω και τους πίνω, κι ας μην είναι καλοί.

Γενικά με όσους καφέδες έχω μέχρι στιγμής δοκιμάσει από cup10 δεν έχω πάρει ΠΟΤΕ πικράδα!! Ό,τι και να έκανα από δοκιμές θερμοκρασίας, ακόμα και στους 97-98 C (δεν έχω pid), ακόμα κι όταν αργούσε η εκχύλιση πολύ, ποτέ δεν πήρα πικράδα! Οξύτητα ή ξινάδα ναι, αλλά πικρό καφέ ποτέ!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 23, 2019 7:54 pm

Πολύ πιο fine Αδάμ...
Σήμερα έφτασα το αριθμημένο κοράλο του μύλου στο 47 (!), όταν συνήθως για cup10 είμαι στο 51-54, και σε medium άλλα blends ή μονοποικιλίες, 54-58.

Δεν είχα φτάσει ποτέ 47 μέχρι σήμερα, από όσο θυμάμαι. Θα δοκιμάσω αύριο πάλι κάποια στιγμή, μιας και δεν είμαι για πολλά αυτές τις ημέρες (βρογχοπνευμονία γαρ, και μετά από γιατρούς/ακτινογραφίες, το πόρισμα είναι σπίτι κανά 10ήμερο).

Διαφορετικό "ήχο", έκανε ο μύλος σου λόγω πυκνότητας κόκκου. Είναι SHB. Με ... "τα μπούνια". Πολύ σκληρός κόκκος. Είναι λογικός ο ήχος στον Vario.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Ιαν 23, 2019 9:18 pm

Εγώ την Κοστα Ρίκα την έκοβα 3-3 γραμμάρια για να μη μπουκώσει και είχα γυρίσει πάνω απο δέκα θέσεις ψιλότερα το μύλο μπας και. Είναι εμφανώς ο κόκκος παιδιά. Σκληρός και ζόρικος. Στα τελευταία 2 καφεδάκια κάτι πήγε να γίνει αλλά ο μύλος μου δε μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ε λογικό με μέτριο εξοπλισμό δεν είναι εύκολο να ανταποκριθείς σε κάποιο πιο απαιτητικό ίσως καφέ. Μαθαίνουμε με τον καιρό. Είχα δοκιμάσει και ενα από Γουατεμάλα αν θυμάμαι καλά shb πριν λίγο καιρό και είδα τη διαφορά εκείνος όμως αλεθόταν χωρίς μούγκρισμα. Θα τους αποφεύγω μάλλον για το μύλο μου μέχρι να αλλάξω ίσως μαχαίρια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 23, 2019 9:49 pm

koravos71 έγραψε:
Τετ Ιαν 23, 2019 9:18 pm
[...] Είχα δοκιμάσει και ενα από Γουατεμάλα αν θυμάμαι καλά shb πριν λίγο καιρό και είδα τη διαφορά εκείνος όμως αλεθόταν χωρίς μούγκρισμα.
Τον Fedecocagua από Taresso?
____________________________
Εγώ πιο πολύ προβληματίζομαι, γιατί υποτίθεται πως με τον Ε10, δε θα έπρεπε να έχω τέτοια θέματα. Εννοώ εξοπλισμού. Αν είχα πχ ακόμα τον Κ3, προφανώς και δε θα ανέμενα να πιω το δυνητικό φλιτζάνι του profile. Όμως τώρα, στενοχωρήθηκα γιατί είμαι στη σπάνια συνδυαστική περίπτωση, όπου και σωστό cup δε παίρνω, αλλά και δε ξέρω τι άλλο μπορώ να διορθώσω εν τέλει. Είχε τουλάχιστον 1 χρόνο να μου συμβεί κάτι τέτοιο σε αυτή την έκταση.
Εν τω μεταξύ, δε μπορώ να βγω και από το σπίτι. Αν μπορούσα, θα ήμουν ήδη μαγαζί για να "παίξω" υπό άλλες συνθήκες (Aurellia II T3, Mythos, EKK43...) και να έχω πιο σωστά συμπεράσματα. :(

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Τετ Ιαν 23, 2019 10:06 pm

Ναι αυτό το καφέ λέω σωστά.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από evaskal » Τετ Ιαν 23, 2019 10:47 pm

Κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά και δεν ξερω αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω. Μάλλον θα κλάψω.
Όμως τώρα, στενοχωρήθηκα γιατί είμαι στη σπάνια συνδυαστική περίπτωση, όπου και σωστό cup δε παίρνω, αλλά και δε ξέρω τι άλλο μπορώ να διορθώσω εν τέλει. Είχε τουλάχιστον 1 χρόνο να μου συμβεί κάτι τέτοιο σε αυτή την έκταση.
Το ποστ αυτό με στεναχώρησε. Σταυριάννα δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ σε καταλαβαίνω. Εχω περάσει απο αυτήν ακριβώς τη φάση και ξέρω πως είναι. Διάβασε μερικές σελίδες πίσω στην 23 και θα καταλαβεις. Μπορω να πω ότι σε όλο το ταξίδι στον κόσμο του καφέ δεν έχω μπικρότερη εμπειρία. Έπεσα σε ένα φαύλο κύκλο πείσματος και τσαντίλας κι απογοήτευσης. Ευτυχώς που εκείνο το διάστημα έγραψες για τον Guji των CI και πήρα αμέσως ένα φακελάκι και επανήλθα στην κανονικότητα. Το ότι δεν σου βγήκε ένας καφές δεν σημαίνει τίποτα! Κάποια πράγματα απλά δεν διορθώνονται! Μην φας το χρόνο σου όπως εγω... Απλά προχώρα. Φιλική συμβουλή.

Πολύ πιο fine Αδάμ...
Κι εγώ άλεθα πολύ fine. Κι έδειχνε ότι έπρεπε να κατέβω κι άλλο. Αλλά όλα έδειχναν ότι ο καφές δεν είχε καμία υδραυλική αντίσταση οπότε δεν πήγα παρακάτω. Τον είχα σχεδόν τερματίσει τον Mazzer.

Απάντηση