CUP10 coffee roaster

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από manthes » Τρί Φεβ 16, 2021 7:22 pm

H προσφορα για οσους ειχαν παραλαβει με καθυστερηση ισχυει για οποιον καφε και αν παραγγειλουμε ή ειναι αποκλειστικα για το blend και της Βραζιλιας οπως ηταν τοτε;

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Τρί Φεβ 16, 2021 10:55 pm

Είναι για όλους τους καφέδες!!!

Marios Pap
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 12:47 am
Όνομα: Μάριος
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα, Αττική

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Marios Pap » Παρ Φεβ 19, 2021 9:13 pm

thodoris5321 έγραψε:
Τρί Φεβ 16, 2021 3:09 pm
Marios Pap έγραψε:
Κυρ Φεβ 14, 2021 6:01 pm
Καλησπέρα, παιδια! Σχετικά καινούργιος στο φόρουμ (αν και καιρό πριν κάνω εγγραφή το παρακολουθούσα στενά :P) θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς κάποιον από τους καφέδες του μαγαζιού σε pourover (πιο συγκεκριμένα έχω V60) γιατί θέλω να δοκιμάσω από το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Έχω δοκιμάσει αρκετούς και για v60 προτείνω τον καινούριο Yirgacheffe Kochere Washed Gr.1-Moplaco Ethiopia. Είναι πραγματικά πολύ καλός, λουλουδένιος, και δεν ξεφεύγει σε γεύση. Είναι όπως γράφει, balanced.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Δυστυχώς πλέον έχω αγοράσει από αλλού αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον :a013:

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από DimK » Σάβ Μαρ 06, 2021 3:47 pm

Καλησπέρα, να ευχαριστήσω το εν λόγω κατάστημα, για τον διπλασιασμό της παραγγελίας μου λόγω των προβλημάτων της B.F. . Με ψήσιμο 25/2/2021 παρέλαβα 1/3/2021.
Εντυπώσεις:
Ανοίχτηκε πρώτος ο Ethiopia Adola district anferara kebele, και παρά τις οδηγίες που βρήκα σε παλιότερες δημοσιεύσεις, για το δικό μου γούστο που δεν μ'αρέσουν οι έντονες οξύτητες, δοκίμασα εκχυλήσεις 1:2, 1:2,5 και 1:3 με 97 βαθμούς θερμοκρασία (εργοστασιακές ρυθμίσεις Pid, με 0 το offset). Στις αναλογίες 1:2 ή 1:2,5 οι οξύτητες έντονες, ενώ στο 1:3 (περίπου) πάρα πολύ ευχάριστος (για σκέτο εσπρέσο). Δοκίμασα σε διάφορες ποσότητες μεταξύ 15gr -->43-τελικό είτε 18γρ-->53 τελικό με σταθερό γευστικό αποτέλεσμα , φυσικά άλλαζα κόψιμο ώστε ο χρόνος να παραμένει 30sec (μετράω χρόνο από την πρώτη σταγόνα και όχι από έναρξη της αντλίας). Σε κόψιμο για μεγαλύτερο χρόνο 40sec, η αρχική γεύση καφέ βγήκε αρκετά έντονη, όχι καμμένη αλλά έντονη, ενώ η φρουτώδης επίγευση σχεδόν χάθηκε.
Η μεγάλη έκπληξη....το fredo. Ενώ είμουν σίγουρος για το νεροζούμι που θα προκύψει λόγω του 1:3, ...είπα να "χαλάσω" ένα καφέ και να προσθέσω πάγο, προέκυψε ένα γευστικότατο fredo!! τόσο ισορροπημένο, που ο κλασικός NewYork EXTRA που έχω πάντα για fredo ...μόλις πήρε σύνταξη.

nitse
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 12:35 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Pl41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nitse » Σάβ Μαρ 13, 2021 12:39 am

Καλησπέρα !
Παράγγειλα για δεύτερη φορά τους :
Brazil Espresso Blend-Monte Alegre
Cup10 Speciality Espresso Blend

την πρώτη φορά δε κατάφερα να τους βγάλω (αρκετά πικροί) οπότε θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με τις συνταγές που θα προτείνατε όσοι τους έχετε δοκιμάσει.
Προσπάθησα με την ακόλουθη συνταγή:
18g ->38g στους 93C με χρόνο γύρω στα 30-33 sec.
Ευχαριστώ πολύ !

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από charkyriak » Σάβ Μαρ 13, 2021 8:42 am

Τη θερμοκρασία και το χρόνο τα βρίσκω μια χαρά αλλά το ratio υψηλό.
Σε αυτούς εγώ έπαιζα 18->28 με 32
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Μαρ 13, 2021 9:34 am

Ναι και οι 2 θελουν πολυ fine κοψιμο, και στο ratio που είπε και ο Χαράλαμπος. Είναι πολύ ωραίοι καφέδες και οι 2.

Επείδή θέλουν τόσο σφιχτή εκχύληση με πολλά δευτερόλεπτα και λίγο ρόφημα, θέλουν πάρα πολύ καλή κατανομή γιατι το channeling παραμονεύει λόγω πιθανής κατάρρευσης του πακ. Εμένα με παίδεψαν λιγάκι μέχρι να τους βγάλω, αλλά μετά ήταν όπως είπα παρα πολύ καλοί.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μαρ 13, 2021 10:05 am

nitse έγραψε:
Σάβ Μαρ 13, 2021 12:39 am
Καλησπέρα !
Παράγγειλα για δεύτερη φορά τους :
Brazil Espresso Blend-Monte Alegre
Cup10 Speciality Espresso Blend

την πρώτη φορά δε κατάφερα να τους βγάλω (αρκετά πικροί) οπότε θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με τις συνταγές που θα προτείνατε όσοι τους έχετε δοκιμάσει.
Προσπάθησα με την ακόλουθη συνταγή:
18g ->38g στους 93C με χρόνο γύρω στα 30-33 sec.
Ευχαριστώ πολύ !
Kαλημέρα,

Πριν ξεκινήσεις τις εκχυλίσεις και επειδή ο κύριος Μιχάλης από ότι καταλαβαίνω μπορεί σε κάποια είδη να κάνει roasting on demand κάτι που είναι πραγματικά εξαιρετικό καθώς καβουρδίζει κάθε Δευτέρα και Πέμπτη ,και θερμά  συγχαρητήρια από έμενα γι αυτό, καλό θα είναι να ελέγξεις τις ημερομηνίες καθώς προβλέπω να ειναι extra φρεσκαδουρες.

Εγώ που παρέλαβα χτες 4 διαφορετικά είδη καφέ ήταν όλα ψημένα την Δευτέρα που μας πέρασε .

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον κύριο Μιχάλη εχθές έλαβα την υπόδειξη την οποία και περίμενα για να πω την αλήθεια δλδ ότι οι καφέδες πρέπει να "κάτσουν" 15 μέρες πριν τις εκχυλίσεις.

Αν ημερομηνιακα είσαι σε σωστό πλαίσιο τότε όλα καλά, και καλά καφεδακια εύχομαι!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

nitse
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 12:35 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Pl41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nitse » Σάβ Μαρ 13, 2021 4:17 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση ! Αυτή ήταν η επόμενη ερώτηση μου ! Οπότε θα περιμένω δυο εβδομάδες

v_peri
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2020 11:49 pm
Όνομα: Περικλής
Μηχανή:: Melitta Passione

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από v_peri » Σάβ Μαρ 13, 2021 8:19 pm

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα για το διπλασιασμό της ποσότητας και την ταχύτατη αποστολή και παράδοση.
Οι καφέδες που ήρθαν καβουρντίστηκαν τη Δευτέρα 8/3 (πριν 5 ημέρες). Μου έκανε εντύπωση το πόσο φρέσκοι είναι. Τους έβαλα στο ντουλάπι και μοσχοβολάει όλη η κουζίνα!
Την πρώτη φορά που παρήγγειλα, τους χρησιμοποίησα μόνο για εσπρέσσο. Σήμερα είπα να δοκιμάσω και ένα brew στο v60.
Άνοιξα ένα Guatemala Antigua και αυτό που με χαροποίησε ιδιαίτερα ήταν ότι πρώτη μου φορά είδα καφέ να φουσκώνει ΤΟΣΟ πολύ κατά το πρώτο βρέξιμο. Σίγουρα ο καφές θα αλλάξει μέσα στην επόμενη εβδαμάδα αλλά πρώτη φορά δοκίμασα Guatemala με τόσο σώμα.
Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά είμαι ήδη στην 5η ή 6η κατοστάδα φίλτρων για v60 και θεωρώ ότι πλέον έχω αρκετά δείγματα για σύγκριση.
Ευχαριστώ και πάλι!!! Μπράβο για τους εξαιρετικούς καφέδες!

Απάντηση